Skocz do zawartości
SpiderMAN

Chciałem zrobić sobie LCD do kompa

Rekomendowane odpowiedzi

majster,

jeszcze jedno:

przypuszczam, że Twoja karta będzie miała również jakiś przypisany adres pamięci (startowy - jak lpt) i przerwanie, które ją obsługuje. biorąc pod uwagę fakt, że takie lcd smartie potrzebuje w zasadzie adresu startowego, możnaby chyba nim sterować wyświetlaczem podłączonym do pierwszych 8 bitów karty. oczywiście mogę się mylić zakładając taką analogię pomiędzy złączem lpt i Twoją kartą, ale na Twoim miejscu bym popróbował - bez żadnego układu, tylko bezpośrednio: różnic poziomów napięciowych być raczej nie powinno (mój lcd jest na żywca wpięty w lpt).

pozdrawiam

m.

ps. gdyby Ci się udało coś osiągnąć, daj znać - ciekaw jestem czy moja teoria miała ręce i nogi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

azrael,

gołego lcd sterowanego hd44780 nijak nie podłączysz do eresa, bo lcd ma szynę równoległą.

leczą Cię następujące rozwiązania:

1. kupić lcd firmy matrix orbital (patrz wyżej) - zajebiste, ale qpa kasy - niewarto moim zdaniem,

2. qpić tzw. back-pack czyli kontroler który robi konwersję rs'a na parallel - widziałem dwa takie cudeńka, cena do przeżycia, ale pojawia się inny problem: kompatybilność oprogramowania. lcd smartie obsłuży lcd na lpt, a z rs'ów to tylko firmówki: matrix orbital i crystal fontz.

3. zrobić sobie taki kontroler samemu :wink: - hmm... najprościej na jakimś mikrokontrolerze typu pic albo atmel :D - a serio: myślę nad czymś takim. jeśli ktoś się zna na programowaniu mikrokontrolerów - polecam. najlepiej żeby było kompatybilne z matrix-orbital.

pozdrawiam

m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizowałem problem i doszłem do wniosku że na 100% pójdzie. Trzeba jeszcze tylko znaleźć jakiegoś talenta programistycznego, ktory to oprogramuje. Karta ta była opisana w Praktycznym elektroniku 5'98, maja nawet w ofercie płytkę. Niestety wymaga ona złącza ISA, a w dzisiejszych czasach nie wszystkie płyty nim grzeszą. Jeśli chodzi o układ 8255 to jest zwykły układ wejścia -wyjścia 3*8 bitów. Dokładniejsze dane znajdziesz tu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

quest,

nikt jeszcze nie zaczął sprzedaży wysyłkowej gotowych zestawów. ale jak zaoferujesz rozsądną cenę to się pokuszę o zmontowanie :wink: . wszystko jest do zrobienia :D . jedna uwaga: w zaślepkę 5 1/4 mieści się na wysokość dwuwierszowy lcd - większe (czterowierszowe) zajmą Ci dwa sloty. no i musisz się liczyć z wyprowadzaniem kabla z obudowy do lpt.

pozdrawiam

m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sobie cos takiego zalozyl bo swietna sprawa to wyswietlanie tego co gra winamp. Ja czesto leze sobie w lozku i pilocikiem winampa obsluguje a czasem chce wiedziec dokladnie czego slucham :) Tylko w sumie u mnie komp stoi bokiem wiec srednio bylo by z widocznoscia...no coz przeprowadze sie to pomysle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to się troszkę pochwale: właśnie dzisiaj uruchomiłem swój pierwszy LCD :mrgreen: żadna rewelka bo 2x20 ale taki znalazlem w szuflacie ojca ;) i teraz sobie kupie nieco większ myśle o 4x20 cos kolo tego. Jak bede miał czas do zarzuce pare fotek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja se jush zamuffilem na allegro, powie mi ktos <span style="color:red;">ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ktury</span> to pierwszy pin a <span style="color:red;">ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ktury</span> to ostatni (bo wiecie ze na pinach nic nie pisze :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja se jush zamuffilem na allegro, powie mi ktos <span style="color:red;">ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ktury</span> to pierwszy pin a <span style="color:red;">ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ktury</span> to ostatni (bo wiecie ze na pinach nic nie pisze :) )

Pierwszy pin to GND więc ścierzka bedzie widocznie grubsza niż inne, a jeśli masz miernik to poprostu jedną końcówkę przyłuż GND a drugą po kolei badaj wyjścia i wszystko stanie się jasne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jak cus zle podloncze to moze mi sie cos spalic/zepsuc ???

na schemacie mam takie cus ze mi linie nachodzom na siebie , co to oznacza (nie jestem elektronikiem) , prosze o pomoc

na gideontech.com jest ten schemat (niech ktos mi wytlyumaczy jak podlonczyc i nie spaprać :)

 

a te potencjometry jak podlonczyc ??? (gdzie przy podswietleniu jest "+", a gdzie "-"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak zle podlaczysz to ci moze sie zepsuc bo gdy podlaczysz 5V do pina gdzie lecą dane to cos w tm lcd pojdzie, ale jesli pomylisz kabelki od danych to sie raczej nic nie stanie.

Ponizej zamieszczam schemat

 

Dołączona grafika

 

Elektronikiem tez nie jestem, ale sprobuje to ci wytlumaczyc.

Jesli linie zachodza na siebie i nie ma na ich skrzyzowaniu punktu to ich nie lacz, jesli punkty sa to laczysz linie.

Potencjometry wlaczasz normalnie w obieg, nie wiem o co ci chodzi.

Plus przy podświetleniu masz przy 15 pinie ( na schemacie VB+), a minus przy 16 pinie (na schemacie VB-)

 

PS.

1. Jakbym cos zle powiedzial to nie bijcie :D . Bo sam sie na tym jeszcze dobrze nie znam.

2. Musze kupic sobie lutownice aby zbudowac to i inne rzeczy, ale nie wiem jaka kupic może ktos mi cos poleci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra , to rozumiem , ale jeszcze takie cus : potencjometry majom 3 wyjscia (skond mam wiedziec <span style="color:red;">ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ktury</span> jest <span style="color:red;">ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ktury</span>), a przy jednym potencjometrze widze ze mam dwa wyjscia połączyć razem ?, o te + i - od podswietlenia to chodzi o to ze na plytce nic nie pisze czy to + czy -, i jeszcze nawet niewiem <span style="color:red;">ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ktury</span> pin jest pierwszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje warszawski wolumen bracie tam lutownice tanie ze tanszej nie znajdziecie ja kupilem z holmanem za 5zl sownie 5piec zlotych polskich lutownice fakt ze tylko na pare razy sie nadaje ale przynajmniej nie jest o wydatek kilku stow za naprawde dobra i profesjonalna sztuke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

p3dzi0r:

re: potencjometry:

potencjometry mają trzy wyjścia i w przypadku liniowych tak naprawdę liczy się tylko dobre podłączenie środkowej nogi, czyli suwaka (zwykle oznaczone jako 2). 1 i 3 można łączyć zamiennie. w powyższym przykładzie 10k służy do regulacji kontrastu, a 100k natężenia podświetlenia (BTW niepodświetlane lcd mają 14 nóg, a podświetlane też mają czasem 15 i 16 pin oddzielnie podłączane)

 

re: linie:

jeśli linie zachodzą na siebie a nie mają kropki na skrzyżowaniu, to ich NIE ŁĄCZ.

 

re: podświetlenie:

jeśli wiesz, któe piny są od podświetlenia to możesz sobie empirycznie sprawdzić, który jest plus, a który minus: po prostu podłącz 5V i masę.

 

Jackk

re: lutownice:

jeśli zamierzasz lutować kabelki i inne <span style="color:red;">[ciach!]</span>łki, kup sobie dobrą transformatorówkę, natomiast do elektroniki polecam "patykówę", najlepiej z uziemieniem - byle miała cienki grot. genialnie jak możesz regulować temperaturę grota, ale bez tego świat sie nie zawali - najważniejsza jest praktyka :D

 

pozdrawiam

m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

p3dzi0r:

Jackk

re: lutownice:

jeśli zamierzasz lutować kabelki i inne <span style="color:red;">[ciach!]</span>łki, kup sobie dobrą transformatorówkę, natomiast do elektroniki polecam "patykówę", najlepiej z uziemieniem - byle miała cienki grot. genialnie jak możesz regulować temperaturę grota, ale bez tego świat sie nie zawali - najważniejsza jest praktyka :D

 

pozdrawiam

m.

No to bede musial kupic sobie obie lutownice, wiesz ile to bedzie mnie kosztowac okolo. No bo ja w elektronice jestem zielony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jackk:

teraz nie mam pojęcia :( ile moga kosztować lutownice - ja qpowałem swoje mając chyba 14 lat :D więc 14 lat temu :mrgreen:

polecam polskie transformatorówki z jakiegoś zdz (kiedyś zakład doskonalenia zawodowego) - ja mam 75w/45w - przełącznik mocy, ale chyba mi się jeszcze nie zdarzyło lutować na 45w. mój qmpel setką lutował analogowe układy elektroniczne i też mu się udawało. a patyka też mam polskiego zwykłego 35w (grot ma z 5mm grubości, ale owinąłem go drutem miedzianym 1mm i teraz się bajecznie lutuje). moim zdaniem nie ma co się wygłupiać w qpowanie super sprzętu. no chyba, że jesteś elektronikiem-fanatykiem :mrgreen:

pozdrawiam

m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jezeli podloncze wszys5tko ale nie dam potencjometruff, tyko na sztywno (bez regulacji) to bendzi dzialac czy ni ?

 

i czy jezeli podloncze 5v do 15 i 16 pinu bez zadnych innych kabli to czy bendzi lcd swiecic czy ni (bo u mni ni swieci)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

p3dzi0r:

100 omów możesz wywalić spokojnie (u mnie tak hula), a 10k też możesz wywalić i 3 pin (kontrast) do masy podlączyć - jak będzie za ciemne to sobie qpisz potencjometr (u mnie tak było).

 

pozdrawiam

m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kueszczyn : czy jak nie podłoncze pina 15 i 16  to wyswietlacz bendzie dzialac ale ni bedzie podswietlenia , i czy jak cos spieprze to czy moge spalic zasilacz ?

Jak ich nie podłączysz to wszystko bedzie tak jak piszesz.

 

A mówiąć o mnie to właśnie dzisiaj przed moze 5 minutami spalilem swojego LCD'ka na szczęście kompowi nic sie nie stało. Poszedł ten chip co znajduje się na płytce wyswietlacza. W sumie to nawet nie wiem dlaczego poszedł. Przecież działał :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...