Skocz do zawartości
Symbian

Oc Pamieci Ddr2 (w Oparciu O P35)

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem nieco przybliżyć tematykę podkręcania pamięci na chipsecie Intela (w moim przypadku oparłem się o doświadczenia z chipsetem P35), jednak nic nie stoi na przeszkodzie żebyś zastosował poniższe porady na płytach z innym chipsetem (o ile tylko masz pamięci DDR2, np. nForce 650i itp.). Zasada ogólnie jest taka sama. No więc zacznijmy od przygotowania programów którymi będziemy testować nasz system pod względem stabilności. Do tego celu potrzebujemy trzech bardzo prostych w obsłudze programów:

1. Orthos (którego za darmo pobierzemy stąd http://sp2004.fre3.com/beta/beta2.htm )

2. Mem Set ( http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=92190 ) posłuży nam wyłącznie do sprawdzenia czy faktycznie mamy takie timing jakie ustawiliśmy w biosie i sprawdzenia częstotliwości pamięci.

3. Super PI MOD ( http://www.xtremesystems.com/pi/ )

4. MemTest ( http://www.programosy.pl/program,memtest.html ) ciekawy programik do testowania stabilności, działa pod Windowsem.

5. GoldMemory ( http://www.download.net.pl/6159/GoldMemory/ ) kolejny program do testowania, tym razem działa wyłącznie pod DOSem. Po rozpakowaniu programu mamy tam narzędzia do przygotowania bootującej płyty lub dyskietki.

 

Ok, więc możemy zaczynać. Najpierw wchodzimy do BIOSu płyty głównej (najczęściej klawisz DEL przy starcie płyty). Najlepiej podkręcać zmieniając dzielnik pamięci. Wtedy nie ruszamy szyny FSB przez co nie musimy się martwić o równoczesne podnoszenie taktowania procesora.

Dołączona grafika

Tutaj nie ma znaczenia jaki będzie stosunek pamięci do FSB. Chodzi o popularne tryby synchroniczne bądź asynchroniczne. Nie ma to znaczenia w ogólnej wydajności systemu. Po zmianie dzielnika możemy bezpośrednio zobaczyć z jaką częstotliwością będą pracowały nasze memki.

Dołączona grafika

Następnie podnosimy napięcie (teoretycznie możemy dać na początek 2.3V jest to takie graniczne napięcie którego radzę nie przekraczać na co dzień – chyba ze mamy porządny nawiew na pamięci). Jeśli przy tym napięciu dotknięcie radiatora bądź samych kostek (zależnie od budowy pamięci) powoduje oparzenie to zmniejszamy wartość napięcia lub zakładamy wydajniejsze chłodzenie.

Teraz najważniejsza sprawa, czyli timingi pamięci. Najlepszym optymalnym trybem pracy pamięci DDR2 jest największa częstotliwość przy CL4. Wysokich częstotliwości nie uzyskamy na CL3 a przy CL5 wydajności jest podobna do CL4 tyle że musimy mieć dużo więcej MHz na pamięciach. Więc ustawiamy na początek:

CL – 4

tRCD – 4

tRP – 4

tRAS – 12

Jeśli wszystko zrobiliśmy i sprawdziliśmy to zapisujemy ustawienia.

Na początek możemy włączyć 3dMark06 a następnie Super PI (tutaj liczymy próbkę 32M). Jeśli komputer przejdzie wszystko to włączamy Orthosa. W polu Test wybieramy Blend – Stress CPU and RAM a w Priority wybieramy wartość 9. I tutaj już nie ma reguły ile czasu powinniśmy testować nasz komputer. Najlepiej będzie jeśli zostawimy go na minimum 2 godziny (co i tak nie da nam 100% pewności że jest stabilny). Powinniśmy jeszcze włączyć jakąś wymagającą grę i grać możliwie długo (najlepiej w tej roli sprawdzi się popularny Crysis).

Dodam tylko, że jeśli w jakikolwiek sposób przesadzimy z OC to płyta może nie wstać. Wtedy robimy Clear CMOS (w manualu od płyty będzie napisane gdzie mamy szukać odpowiedniej zworki). Niektórzy producenci płyt głównych przewidzieli, że możemy przesadzić z OC, płyty wtedy ładują ostatnie dobre ustawienia lub startują z domyślnymi.

Muszę tutaj również wspomnieć, że różne kości lubią różne ustawienia, dlatego zanim znajdziemy najodpowiedniejsze ustawienia (timingi i taktowanie) na pewno minie sporo czasu. Ja od razu mogę powiedzieć ze jeśli macie kostki Powerchip to tRAS od razu dajcie na 14 bo te kostki nie pójdą na więcej niż 900MHz przy CL4 i tRAS mniejszym niż 12 (jest to spowodowane specyfikacją tych kości). Często pomaga poluzowanie parametrów tRCD i tRP. Co do parametru Command Rate to zostawiamy na Auto bądź ustawiamy koniecznie na 2T, chipsety Intela nie lubią 1T i często skutecznie przeszkadzają w osiąganiu dużych taktowań.

 

Na tych stronkach możecie sobie sprawdzić jakie kości macie w swoich pamięciach (bazy są dość sporych rozmiarów): http://ramlist.infinityx.nl/ddr2/ i http://www.jmax-hardware.com/dmdocuments/BDD_Puces_DDR2.htm .

Jeszcze jedna uwaga odnośnie ustawiania napięcia przy OC. Gdy producent podaje że pamięci pracują poprawnie z napięciem 1.8V to przy OC lepiej nie przekraczać 2.1V na co dzień , natomiast jeśli na modułach jest napisane 2.1V to można śmiało dać 2.3V (lecz również warto sprawdzić temp.). Jeśli sprawdziliśmy jakiego producenta mamy kości w modułach i jest to Micron D9 to lepiej uważać z napięciem. Często lubią paść od przesadzonego napięcia.

W zasadzie to wszystko, należy oczywiście zachować umiar i zdrowy rozsądek! Życzę powodzenia !

 

EDIT1.

Powyzsze linki zmienione : http://www.jmax-hardware.com/accueil/bases...-html/view.html

EDIT2.

Jakie pamięci do C2D ??

http://www.xbitlabs.com/articles/memory/di...mory-guide.html

http://www.bit-tech.net/hardware/2006/07/1...emory_timings/1

Edytowane przez Symbian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy piszę gdzie trzeba <_<

 

Mógłby ktoś polecić jakieś polecane ^_^ chłodzonko do moich A-Dat Vitesta EE 800mhz.

Czy może taka inwestycja jest o kant dup% rozbij?

Do moich Cruciali przytuliłem 2xRevoltec 60mm (15 zet sztuka) sklejone bokami i jak dla mnie wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie padły moje Cruciale - już 3ci komplet :P

kupiłem Corsair Dominator 1066 MHz .I teraz pytanie - latają mi spokojnie 960 MHz przy 1.8V - czy zostawić je tak, czy razcej podbić napięcie?Słyszałem,że czasem za niskie napięcie teżjest niebezpieczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Symbian zapomniales dodac ze przy wyzszych MHZ czasami pasuje podniesc vMCH, co do tRAS to plyta przy wysokim MHZ nie lubi jak tRAS = tCL + tRTCD + tRP - dobrze jest podnies o pare oczek i to nie tylko na Powerchipie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie archeologię. Chciałem pociągnąć trochę pamięci do góry jako, że to one mnie blokują przed większym podkręceniem procka. Wiele razy próbowałem odpalić to gold memory i mi się nie udało. To samo z resztą z memtestem dosowym.

 

Wszystko zrobione zgodnie z readme, a mój komputer jakby to ignorował. Ustawione w biosie, żeby bootował z płyty. WTF? Memtest i GoldMemory tak samo się zachowują.

Dla porównania jak przełożyłem cd z memtesem do laptopa to działa. O czym nie wiem?

Edytowane przez Adasi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko. na pudelku od mojej plyty glownej jest napis (ddr2 1333+) co oznacza ten + ?? to jest tak samo jak z am2+ ze nowsze procki tez obsluguje ?? bo nie bardzo wiem o co z tym chodzi :(

Dołączona grafika bo mam zamiar zmienic moje ramy :) i teraz nie wiem czy moge brac ddr3 czy ddr2 ale z takim taktowaniem jak ddr3 :( pomocy...:(

Edytowane przez XxMARIOxX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najszybsze to o ile wiem 1200MHz a oznaczenie to ma oznaczać, że płyta jest w stanie obsłużyć nawet 1333MHz. Chwyt marketingowy, ładnie to wygląda.

AM2+ oznacza, że jest to 'odświeżona' podstawka AM2. AM3 oznaczałoby coś zupełnie nowego a oznaczeń typu 2.5 się w takim przypadku nie stosuje.

 

Żeby było jasne - są pamięci, które są w stanie pracować z takimi taktowaniami. Sam miałem G.Skille które stabilnie pracowałby na 1360 5-5-5-15.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha. to teraz wszystko jasne :) hmm. a jak moge zmienic taktowanie mojego ramu zeby byly szybsze ?? mam patriot PC2-6400 800MHz (4-4-4-12)

http://twojepc.pl/artykuly.php?id=pamieci_przeglad1&strona=4 tutaj mniej wiecej widze jak moge je podkrecici ale nie wiem gdzie :(

Edytowane przez XxMARIOxX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...