Skocz do zawartości
rezo_

5400rpm Vs 7200rpm(s-ata) Jak To Jest Naprawde?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przymierzam sie do zakupu laptopa i stoje przed pytaniem: Dysk 5400rpm czy 7200rpm (na interfejsie S-ATA) a roznica w cenie jest całkiem spora gdyz ponad 300 zł. Czy różnica w prędkości działania tych dysków jest spora? Googlując natknąłem sie na wiele opini od tych ze różnica jest bardzo mała (3-5% na korzysc 7200) do takich że różnica jest jak między niebem a ziemią ze Winda ładuje sie duuuzo szybciej programy w mgnieniu oka i w ogóle bajka cód miód i orzeszki. Ale tak jak mowie opinie są różne i niestety testy takze nie wyjaśniły moich wątpliwości.

Za 5400 przemawia jeszcze cisza i nizszy pobor energii. Podobno przy obecnych technologiach i nowych dyskach różnica miedzy 5400 i 7200 jest mała.

Domyslam sie ze wplyw na decyzje ostateczna ma tez pewnie to do czego bede uzywal laptopa. Dysk nie bedzie sluzyl jedynie do przechowywania danych. Laptopa bede tez czesto uzywal do grania (CSS:S itp).

Stoje pomiędzy wyborem 2 laptopow w tej samej cenie:

1. Z dyskiem 120 GB 7200 RPM S-ATA. (Core 2 Duo 2,2 Ghz; 2GB ram; 8600GT)

2. Z dyskiem 250 GB 5400 RPM S-ATA. (Core 2 Duo 2,0 Ghz; 2GB ram; 8600GT)

 

Z tym że mysle ze 120 GB mi spokojnie wystarczy i bardziej zalezy mi na szybkosci działania niz pojemności. Jednak jeżeli różnica w szybkosci jest bardzo mała to jednak wolę dysk ponad 2 razy pojemniejszy.

Edytowane przez moreno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz to jest tez kwestia konkretnych dyskow. Mialem swego czasu 7200, a potem przesiadlem sie na Momentusa 5400.3 i dzieki temu ze mial zapis prostopadly, to mimo nizszej predkosci, roznic jako takich sie nie odczuwalo. Suche liczby zawsze beda stac po stronie 7200 i zawsze beda to szybsze dyski. Jesli performance jest dla Ciebie absolutnie numerem jeden to bierz szybszy dysk. Jesli cisza i pobor pradu (no i 300 zeta) sa rownie istotne to wez 5400. Jesli to zalezaloby ode mnie to zdecydowanie bralbym wiekszy dysk 5400, no ale to tylko moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak to porównujesz ale trochę przesadziłeś z ta różnicą cenową bo to tylko dobra stówka

 

pod warunkiem, że bierze się na chwilę obecną najbardziej opłacalny stosunek pojemności do ceny - czyli 160gb!!!

 

i jak poprzednik powiedział, żeleży to od firmy

 

jeżeli zrobisz tak jak Ci proponuję czyli

 

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Wew...pelny,id,40688/

 

a

 

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Wew...pelny,id,34854/

 

to oczywiście wygra 7200 - bo z iną firmą sprawa nie musi być już taka oczywista

 

przyjrzyj się również na to, że liczą się inne parametry niż tylko obroty - cache, interfejs, itd.

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jestem w stanie sprawdzic jakie dyski zamontowano w obu laptopach, wiem tylko o ich pojemnosciach, RPM i interfejsie ktore podalem w 1 poscie, jednakze szanse na Seaget'y Mementus mysle ze sa bardzo nikle.

maSTHa212 porownujesz dysk 5400 rpm z prostopadlym zapisem do 7200 bez prostopadlego zapisu, a co jezeli oba dyski maja prostopadly zapis?

Edytowane przez moreno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej wziąć dysk wolniejszy a większy. Problemem w dyskach 5400 i wolniejszych jest spadek wydajności w miarę zapełnienia danymi. Trzymaj porządek na hdd i nie będziesz narzekał na powolna pracę.

Z resztą nad czym tu sie zastanawiać, bierz 250GB.

 

 

Moim zdaniem lepiej wziąć dysk wolniejszy a większy. Problemem w dyskach 5400 i wolniejszych jest spadek wydajności w miarę zapełnienia danymi. Trzymaj porządek na hdd i nie będziesz narzekał na powolna pracę.

Z resztą nad czym tu sie zastanawiać, bierz 250GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jestem w stanie sprawdzic jakie dyski zamontowano w obu laptopach, wiem tylko o ich pojemnosciach, RPM i interfejsie ktore podalem w 1 poscie, jednakze szanse na Seaget'y Mementus mysle ze sa bardzo nikle.

maSTHa212 porownujesz dysk 5400 rpm z prostopadlym zapisem do 7200 bez prostopadlego zapisu, a co jezeli oba dyski maja prostopadly zapis?

A jak myslisz? :? Roznica bedzie oczywiscie, ale nadal bralbym wiekszego twardziela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak myslisz?

Mysle ze jezeli 7200 bedzie w tej sytuacji duzo szybszy to to bedzie lepszy wybor niz potem wiecznie tracic nerwy przy zolwio ladujacym sie Windowsie, aplikacjach, i klatkujacych grach mimo bardzo dobrych parametrow pozostalych podzespolow. I tutaj jest problem jak sie ta wydajnosc dysku 5400 vs 7200 przeklada na wydajnosc w APLIKACJACH I GRACH bo jezeli sa to jakies statystyczne milisekundy czasu dostepu niedostrzegalne praktycnzie dla uzytkownika to oczywiscie biore wiekszy 5400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuję porównać trzy wykresy: seagate 7200.2 i dwa samsungi 5400

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=160152&st=60

pod koniec strony 3

wydajnościwo sąprawie identyczne. zyskujemy natomiast, baterię, ciszę ... coś jeszcze się znajdzie. nie ma się chyba nad czym zastanawiać.

Edytowane przez GRANDMASTER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałem odświeżyć temat, bo SSD są ciągle za drogi i za małe, więc przy zmianie dysku na większy będę sie zastanawiał tylko między 5400 i 7200. Pokazane tutaj dane mają już rok. Więc co się od tamtej pory zmieniło? A może nic?

 

Bo zastanawia mnie fakt, że moja dziewczyna mimo że ma identycznego laptopa jak ja, po dokupieniu WD 250GB 7200, ma lepsze czasy renderowania (ok 30%) i wykonywania oliczeń numerycznych (20%). Ma co prawda 2x2GB ramu, a ja 2+512, ale testy zapisu/odczytu pamięci nie wykazują jakichś znaczących różnic. Więc różnica jest chyba w dysku. Czy to możliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, ja miałem okazję przetestować całkiem dobrego 5400 Hitachi z Seagate Momentusem 7200.2 z zapisem prostopadłym, oba dyski siedziały w Toshibie z Core2Duo 1,8 Ghz, oznaczenia modelu niestety w tym momencie nie pomnę. Moje odczucia były jak najbardziej na plus: może nie było to jakieś kosmiczne przyspieszenie, ale system i aplikacje ładowały się zauważalnie szybciej, system był bardziej responsywny, pracowało się o wiele przyjemniej. Jak dla mnie, jeżeli laptop ma być Twoim głównym sprzętem służącym do pracy to jednak zainwestowałbym w dysk mniejszy, a szybszy. Dane których nie potrzebujesz zawsze możesz trzymać na zewnętrznym HDD :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a byłbyś w stanie polecić jakiś konkretny model lub producenta?

Nie za bardzo, swojego Momentusa kupiłem w 2007 r. i od tego czasu trochę wypadłem z tematu szybkich dysków do laptopów ;)

Ale np. przejrzyj TEN TEMAT, sprawdź wykresy i od razu będziesz wiedział czego można się spodziewać.

Na pewno możesz brać Momentusy 7200.3, nie zawiedziesz się, ale sprawdź czy nie ma czegoś szybszego na rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...