Skocz do zawartości
pISKLE

8RGA+ a grafika on-board

Rekomendowane odpowiedzi

Jakis czas temu miedzy innymi czytajac sporo na tym forum dobrego postanowilem zanabyc nowe mobo, od Epoxa. Mialo to byc 8RDA+, ale jako ze moja grafa to wysluzony TNT2, dolozylem te niecale 100 zl i kupilem 8RGA+.

 

Generealnie problemow nie bylo, poza jednym - wlasnie ta wbudowana grafika. Od poczatku nie chciala dzialac, smieci w obrazie (kropki, paseczki jakies), a po chwili bluescreen lub restart. Wlozylem wiec posluznie TNT2 i tymczasowo nie korzystalem z grafiki on-board zwalajac na zasilacz, bo mialem Codegena.

 

Wszystko ladnie chodzilo (poza powyzszym), ale w kocnu kupilem zasilke Fortona 300W, 60BTV, podlaczylem, ale grafika dalej to samo !!! Akuratnie Windows na niej dziala, ale sprobowalbym wlaczyc gre, czy chociazby Wlasciwosci ekranu.... momentanie BS, albo restart.

 

Pomysly mi sie wyczerpaly. W kompie nie ma prawie nic poza sama plyta, Athlonem 1700 nie kreconym, pamieciami TwinMOSa rowniez nie krecone. Mostki sa cieple, ale mozna je pomacac bez oparzenia sie. Poza tym mam jeszcze dysk Barracue IV i cedek i nic ponadto.

 

Wiec juz nie mam teorii, zasilacz dobry, sprzet zimny, zadnych innych bajerow, a grafika prostestuje.

 

Czytam regularnie najrozniejsze problemy jakie ludzie maja z Epoxami, czasem blahe czasem mniej, az w koncu sam nie wiem co zrobic...

Aha... zapomnalbym, drivery do nForce zarowno testowalem te z plyty dolaczonej do mobo, jak i 2.03 ze strony nVidii. Sterowniki do grafiki, zalecane 41.13 - z plyty, choc probowalem i nowszych 43.00, ale to niczego nie zmienia.

 

Moze macie jakas teorie co jeszcze moze byc przyczyna? Poddaje sie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

a to tym postem sie troche załamałem

ponieważ także rozważam kupienie płytki z grafiką

Moze jednak bedą jakieś opinie chwalące grafike

Pozdrawiam

Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś inny bios zapodaj...

A no wlasnie zapomnialem napisac. Zarowno testowane na oryginalnym jak i najnowszym - a jak narazie sa tylko te dwa dostepne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie tego nie chcialem przeczytac. Bralem bezposrednio z katowickiego Pronoxu. Moze faktycznie... ale nie wiem... lepiej najpierw Was spytac niz od razu oddawac to do nich. Jesli tak to zanim przejdzie procedure reklamacyjna to mam miesiac bez kompa :( Ale dziwne by to bylo... wszystko inne dziala tylko grafa nie dziala??? Nie wydaje Wam sie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja moze jeszcze cos dodam.

 

Looknalem przypadkiem w Sandre (a potem dla upewnienia sie w MBM) i sprawdzialem napiecia.

 

Nie wiem czy to moze jakis blad odczytu (bo ktos kiedys wspominal o jakims blednym odczycie na Epoxie, ale raczej nie tego) i napiecia +12V (11,61V), +5V (4,92V) sa w normie... to +3,3V mam 2,58V !!!

 

Jesli odczyt jest prawidlowy to pewnie to moze byc przyczyna. Tylko skad takie niskie? Zasilacz Fortona, jak wspominalem wyzej i niezbyt obciazony komp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja moze jeszcze cos dodam.  

 

Looknalem przypadkiem w Sandre (a potem dla upewnienia sie w MBM) i sprawdzialem napiecia.

 

Nie wiem czy to moze jakis blad odczytu (bo ktos kiedys wspominal o jakims blednym odczycie na Epoxie, ale raczej nie tego) i napiecia +12V (11,61V), +5V (4,92V) sa w normie... to +3,3V mam 2,58V !!!  

 

Jesli odczyt jest prawidlowy to pewnie to moze byc przyczyna. Tylko skad takie niskie? Zasilacz Fortona, jak wspominalem wyzej i niezbyt obciazony komp.

Te 11.61 troche niskie, ale jeszcze w normie - a o 3.3 juz kiedys ja pytalem :) to jest napiecie pamieci i tak ma wlasnie wskazywac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 11.61 troche niskie, ale jeszcze w normie - a o 3.3 juz kiedys ja pytalem :) to jest napiecie pamieci i tak ma wlasnie wskazywac.

Dzieki. No to mnie pocieszyles. Jesli pamieci to jest OK. A 12V jakos ujdzie... Wiec to nie napiecia... Koncza sie pomysly :| Raczej juz mi sie skonczyly...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, że po zmianie zasiłki masz to samo, zwłaszcza, że sam Ci to poradziłem- ale to i tak dobra inwestycja. Pozostaje Ci oddać płytkę do pronoxu i niech oni się męczą.

 

Ale napisz jeszcze, jakich driverów używasz do tej karty? Może pokombinuj jeszcze z tym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, że po zmianie zasiłki masz to samo, zwłaszcza, że sam Ci to poradziłem- ale to i tak dobra inwestycja. Pozostaje Ci oddać płytkę do pronoxu i niech oni się męczą.

 

Ale napisz jeszcze, jakich driverów używasz do tej karty? Może pokombinuj jeszcze z tym...

Zasilacz to dobra inwestycja i nie zaluje, wiec tym sie nie martw. Jak nikt nic nie wykombinuje to faktycznie skonczy w serwisie pronoxu i 3 tygodnie bez kompa zanim stwierdza ze wszystko jest ok i zabule za testowanie, albo po rownie dlugim czasie wymienia (no chyba ze akurat nie bedzie na magazynie to jeszcze dluzej, czyli jak zwykle).

 

A co do driverow. Testowalem rozne, ale potestuje jeszcze - wlasciwie to od wczoraj nic innego nie robie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz jaka jest ustawiona częstotliwość w biosie dla wbudowanego rdzenia graficzenego - moze jest za szybko puszczony

Najmniejsza dostepna - 100 Mhz. Mozna ustawic do 130, z krokiem 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna obserwacja. System pod uspieniu (Suspend to RAM) nie potrafi sie obudzic. Wlacza sie, ale trzeba go zrestartowac bo nie wstanie. To juz ma miejsce nawet nie na wbudowanej karcie (bo zanim do STR doszedlem predzej sie zwieszala), a ma miejsce na dowolnej grafie wsadzonej w AGP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha... no i rozwiazalem...

 

Pozyczylem od kolegi inna DDRke - Siemensa 128 MB 2100. Wkladam i co sie okazuje... dziala!!! Wkladam na bank 2 3 te pozyczona, i mojego TwinMOSa... tez dziala... A na samym TwinMOSie niezaleznie w ktorym banku by nie siedzial nie chce...

 

Nie kapuje tego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać coś ala test tej grafy wbudowanej? Też zastanawiam się nad tą płytą i wszelkie uwagi dotyczące jakości obrazu bardzo wskazane...

Hmmm... no niby byly juz testy na 2 portalach, in4 i dzikim podkrecaniu... Ale nie ma sprawy.. pobawie sie teraz jak juz udalo mi sie odpalic i jutro napisze jakies swoje wrazenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiec zgodnie z zyczeniem, moje 3 grosze na temat karty graficznej na plycie...

 

Poza wspomnianymi wyzej problemami, dosc nietypowami zadne inne nie wystapily. Jesli chodzi o obraz to w 1024x768 i 800x600 jest wyrazny i czytelny, sprawia wrazenie jakby bardziej ostrego niz na TNT2, widac to zwlaszcza przy bialych literach na czarnych tle. No i jakos wzork mi sie tak nie meczy, wiec jesli chodzi o jakosc to zastrzezen nie mam zadnych, a wrecz jestem zadowolony z porownania.

 

Wydajnosc najlepiej mozna testowac w grach, wiec kilka ktore mam przedstawialy by sie tak... Pamiec systemu 640 MB, z czego 64 MB przeznaczone dla karty. Na poczatek GTA3... wreszcie moge w to zagrac, ba nawet w 800x600x32 zupelnie plynnie... Czasem tylko (jak zacznie deszcz padac) jest odrobine za wolno jak dla mnie, ale w niczym to nie przeszkadza. Inne gry, z czego wiekszosc oparta o engine Quakowy takich jak MOH, Wolf2 wszystko w 1024x768x32 z bajerami bez problemu wyciaga, ale to juz dosc stare pozycje. Wszystko to bez antialiasingu i rozmycia tekstur.

 

Co ciekawe taki staroc jak Black & White o ile bez AA i blura chodzi w max rozdzielczosci plynnie, to wlaczenie ktoregokolwiek powoduje przycinanie. Niewiele pomaga 800x600 dalej plynnie to nie jest. Wyglada na to, ze AA bardzo spowalnia, nawet ten najprostszy bo jest do wyboru kilka.

 

Zostal jeszcze Morrowind... Ale dla tej gry (choc gra to chyba niewlasciwe okreslenie dla tego cuda) nigdy sprzetu dosc :) Pograc mozna, nawet w 1024x768x32, ale zadnego rozmywania nie wlaczac, bo wtedy to juz mozna zapomniec... W ogole bez pixel shadera to efekty nie sa az tak piekne, choc i tak sa piekne :))

 

Podsumowujac gry.. choc co prawda nic nowego nie mam, ale w wiekszosc tych co mam da sie grac bez problemow. Byc moze przydzielenie wiecej pamieci, albo podkrecenie jej w BIOSie np. ma 130% moze byc cos dalo, ale nie mialem do tej pory czasu sprawdzic i moge juz nie miec, bo musze mala kostke oddac, a wtedy juz mi ta grafa nie bedzie chodzila :|

 

Pozniej zapuscilem jeszcze 3D Marka 2001 SE, bylo cos z 3500 punktow, prawie tyle co w tescie na dzikim podkrecaniu.

 

Na koniec moge powiedziec ze jak dla mnie, ktory gra w cos sporadycznie, jest to sprzet ktory w zupelnosci wystarcza.

 

To chyba tyle... o czyms zapomnialem, lubmich ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pISKLE, czemu masz tak dziwnie pamięć? Przecież dual DDR nie masz? to jest 512+128 czy 2x256+128 ???

 

I zrób coś z tą kartą, albo nie wiem, bo ja mam 3500 w 3dMarku na GF2MX400; w Morrowinda gram 1024x768, 30-45 FPS, widoczność na około 60%

 

Aha, ciesze się, że już ruszyło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok - powiedz mi jakie odświerzanie masz max w 1600x1200. I jak nie będę miał przypływu gotówki to chyba też 8rga+ sobie sprawię...

O ile sie nie myle to 120. Ale podaje z pamieci, bo musialem juz RAM oddac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pISKLE, czemu masz tak dziwnie pamięć? Przecież dual DDR nie masz? to jest 512+128 czy 2x256+128 ???

 

I zrób coś z tą kartą, albo nie wiem, bo ja mam 3500 w 3dMarku na GF2MX400; w Morrowinda gram 1024x768, 30-45 FPS, widoczność na około 60%

 

Aha, ciesze się, że już ruszyło :)

Czemu mam tak dziwnie? Bo sam 512 TwinMOS dzialac nie chce. Udalo mi sie pozyczyc 128 MB noname od kolegi i na niej ruszylo. ALe dolozylem i moja, bo 128 to z leksza malo na cokolwiek. I tez dziala. To bylo tymczasowo. Teraz musze wymienic TwinMOSa na cos co pojdzie na tej plycie i nie pożre sie z grafa.

 

A jesli o 3Dmaraka chodzi... Takie wyniki sa normalne. To niby GF4MX440, ale wydajnosciowo to wlasnie odpowiada GF2MX iles tam. PIsali juz o tym w wielu miejscach. Zalezy to tez troche od wydajnosci pamieci jaka masz na pokladzie. Ja testowalem gdy ta dziwna kombinacja kostek pracowalas na 300 MHz przy timingach 6/3/3/2.5, a wiec sporych. Nie jest tajemnica, ze zewnetrzny GF4MX440 jest szybszy niz ten onboard.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...