Skocz do zawartości
januszn64

Bios

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam następujący problem.

Gdy załączam komputer ukazuje mi się błąd ---CMOS checksum error - Defaults loaded ---

Pod spodem pisze, żeby nacisnąć F1 aby kontynuować, badź DEL aby wejść do BIOSU.

Gdy nacisnę F1 wszystko idzie dalej, załącza się windows i jest OK.

Najśmieszniejsze jest to, że błąd ten nie wyskakuje za każdym załączaniem komputera, tylko powiedzmy Jeden Raz na 3 włączenia.

Co zrobić??? Co jest przyczyną???

Proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli to nie będzie to??

Nic nie było podkręcane ani nie jest uszkodzone.

Zmierzę miernikiem napięcie baterii i się okaże.

 

najbardziej martwi mnie możliwośc uszkodzenia płty głównej :-| Ostatnio często dokupywałem nowe części i komputer leży praktycznie cały czas na biurku :?

Wątpię żeby to była bateria, ponieważ ma dopiero około miesiąca

 

Do tego za każdym odłączeniem od sieci czas i data zaczynają się zmieniać :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli to nie będzie to??

Nic nie było podkręcane ani nie jest uszkodzone.

Zmierzę miernikiem napięcie baterii i się okaże.

 

najbardziej martwi mnie możliwośc uszkodzenia płty głównej :-| Ostatnio często dokupywałem nowe części i komputer leży praktycznie cały czas na biurku :?

Wątpię żeby to była bateria, ponieważ ma dopiero około miesiąca

 

Do tego za każdym odłączeniem od sieci czas i data zaczynają się zmieniać :?

na 100% bateria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na innych forach, że przyczyną tego typu problemów są klawiatury USB.

Tak śmiesznie się składa, że i myszkę i klawiaturę mam pod USB :?

Klawiatura przewodowa myszka bezprzewodowa. Kombinuję narazie z odłączaniem tych oto podzespołów.

Podłączyłem starą myszkę pod standartowe wejście, i narazie gra. Zobaczymy co się będzie działo po dłuższym okresie czasu gdy włacze komputer.

 

Możliwe że to nie bateria :?

 

TAK, najwyraźniej przyczyną była myszka. Gdy miałem podłączoną pod USB razem z klawiaturą, czas sie przestawiał i Windows Udpate znajdywał błąd związany z czasem. Za każdym razem gdy chciałem pobrać aktualizację i zainstalować, nie dało się.

Teraz, gdy pracuje na myszce pod zwykłe wejście, aktualizacje właśnie się ściągają :)

Zobaczymy jak bedzie po pon ownym włączeniu kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie zobaczę co się będzie działo z komputerem na starej Myszce. Najwidoczniej to nowa pod USB była przyczyną, ponieważ ten komunikat zaczął ukazywać się od zeszłej niedzieli, a w sobotę ją kupiłem.

Jeśli po pewnym czasie ten problem będzie dalej wyskakiwał, będe kombinowal z baterią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak.

Gdy załączam komputer z podłączoną myszką laserową bezprzewodową pod USB wyświetla mi się ten komunikat.

Zaś, gdy podłącze zwykłą mysz optyczną pod standartowe wejście, komunikat nie jest wyświetlany, a komputer od razu idzie do windowsa, choć czas jest przestawiony.

Następnie pomierzyłem baterię. Jej wartość wynosi 0,32V. Dlatego zapewne, BIOS nie trzyma czasu.

Jak myślicie, jakie powinna mieć napięcie bateria przy pełnym naładowaniu???

Czy ta bateria automatycznie jest ładowana podczas pracy komputera???

A co z myszką??? (ona też jest podejrzana)

Edytowane przez januszn64

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bateria biosu powinna mieć >3v. Jej koszt to kilka zł., wiec nie ma tragedii.

Myszka, czy klawiatura pod USB? Ja mam, koledzy mają i nikt nie ma problemów. Zobacz, czy inni użytkownicy tej MOBO co ty nie mają podobnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale cały czas zastanawia mnie myszka :?

Mam ją dopiero tydzień, a już są problemy

Otóż:

Płyta główna nie mierzy czasu podczas spoczynku PC z powodu baterii, to jasne. Ale:

Za każdym razem gdy załączam komputer z podłączoną myszką USB, pokazuje się komunikat "Checksum Error", a jeśli załączam komputer bez myszki, po wczytaniu ekranu startowego płyty głównej komp idzie dalej, bez późniejszego ukazania komunikatu. :?

 

Co to może być?

Z myszką jest, bez myszki niema :? (komunikatu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

Zmień port dla myszki (wtyknij w inne usb) i zobacz co będzie. Ewentualnie zastosuj przejściówkę ps2->usb dla klawy lub myszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

januszn64 nie kombinuj, wiesz że bateria jest gó**o warta a wymyślasz filozofie jakieś. Zmień baterię na sprawną i jak problem będzie dalej występował to wtedy będziemy się martwić. Masz w Biosie funkcje wsparcia dla klawy/myszy usb? jeśli tak to ta funkcja jest często domyślnie (czyli po resetowaniu biosu co ma miejsce przy bateri 0,32V) wyłączona.

 

A więc:

1. zmień baterię

2. włącz w biosie wsparcie dla myszy, klawiatury usb

3. dalej będzie komunikat - wtedy będziemy się zastanawiać

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...