Skocz do zawartości
Adler91

Serwer Domowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuje zbudować sobie w domu serwer, a jako że nie jestem za bardzo obeznany w sprawach sieci to prosił bym o pomoc. Konfiguracje mam już ułożoną i będzie wyglądać mniej więcej tak:

Lp. Nazwa Cena

1 Asus P5N-MX nVidia nForce 610i 193 zł

2 Intel Core2 Duo E4500 BOX 404 zł

3 GoodRam DDR2 2x 2GB 667MHz 264 zł

4 Seagate 250GB Barracuda ES 253 zł x2

Razem: 1 367 zł

 

Serwer ma służyć jako brama do internetu oraz skład danych, filmy, fotki, muza itp.

I właśnie teraz mam pytanie, do serwera będą podłączone 3 kompy i czy wystarczy kupić taką o to kartę sieciową i podpiąć kompy, czy z takiej karty puścić kable do switcha i z niego dopiero na kompy? Musze z kasa się zmieścić w około 1600zł, oczywiście bez obudowy, klawiatury, monitora itp.

I jeszcze sprawa Neostrady, jaki modem wziąć aby to wszystko ze sobą grało i śpiewało B-) ??

 

Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, planuje zbudować sobie w domu serwer, a jako że nie jestem za bardzo obeznany w sprawach sieci to prosił bym o pomoc. Konfiguracje mam już ułożoną i będzie wyglądać mniej więcej tak:

Lp. Nazwa Cena

1 Asus P5N-MX nVidia nForce 610i 193 zł

2 Intel Core2 Duo E4500 BOX 404 zł

3 GoodRam DDR2 2x 2GB 667MHz 264 zł

4 Seagate 250GB Barracuda ES 253 zł x2

Razem: 1 367 zł

 

Serwer ma służyć jako brama do internetu oraz skład danych, filmy, fotki, muza itp.

I właśnie teraz mam pytanie, do serwera będą podłączone 3 kompy i czy wystarczy kupić taką o to kartę sieciową i podpiąć kompy, czy z takiej karty puścić kable do switcha i z niego dopiero na kompy? Musze z kasa się zmieścić w około 1600zł, oczywiście bez obudowy, klawiatury, monitora itp.

I jeszcze sprawa Neostrady, jaki modem wziąć aby to wszystko ze sobą grało i śpiewało B-) ??

 

Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc :wink:

IMO ten zestaw jest stanowczo za mocny, jesli juz mialby byc nowy to wzialbym jakiegos semprona a za zaoszczedzona kase moze dysk do Raid 0+1?

Edytowane przez Errorx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4GB ramu tez do niczego nei bedzie potrzebne.

 

Co do karty to najzwyklejsza karta sieciowa i switch.

 

I jeszcze sprawa Neostrady, jaki modem wziąć aby to wszystko ze sobą grało i śpiewało cool.gif ??

Taki, który bedzie działał pod systemem uzytym na tym serwerze.

 

 

 

Zamiast serwera wystarczy Ci tez router i jakis NAS wpięty do sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są wliczone dwa dyski także będzie 500GB. Chciałem sie zapytać, bo jak nagle 3 osoby zaczną po necie surfować i korzystać z dysku serwera to czy poradzi sobie komp.

No a pozatym też to będzie moje testowe pole bo ucze sie za informatyka i chce nabrać przynajmniej jakiegoś minimalnego doświadczenia, także będę sadzał tam linuxa i okienka.

 

Ale jak sądzicie że corek jest za mocny to weznę może jakiegos pentiuma core i połowe mniej pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komp troche za mocny jak na "domowy" serwer, ja bym polecil coś takiego:

 

AMD Sempron LE-1100 /1.9GHz, 256kB, BOX, AM2/

Cena: 110zł brutto

AsRock ALIVENF6G-VSTA /nVidia GeForce 6100/

Cena: 155zł brutto

GoodRam 1GB PC667 CL5

Cena: 55zł brutto

Pentagram HorNet /PCI/

Cena: 20zł brutto

Tagan 400W [TG400-U33]

Cena: 225zł brutto

Seagate 250GB 7200rpm 16MB cache SATAII Barracuda 7200.10[sT3250410AS]

Cena: 215zł brutto x2

Obudowa

Cena: 50zł (lub mniej)

(Ceny z ESC.PL) Całość: 780zł

 

Pentagram NEsT 5-port

Cena: 45zł brutto

Pentagram HorNet /PCI/

Cena: 20zł brutto x3

(Ceny j.w) Całość: 105zł

 

Całość = 885zł czyli razem z kablami (nie wiem ile tego ma być) i wtyczkami powinienes się zmieścić w 1000zł.

Polecam ci Gentoo.

Edytowane przez Mernest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za przykładowy konfig ;)

A co do systemu to linuxa posadze jakiegoś, ale też chciał bym sie zapoznać z windozom. Co polecacie od mikromiętkich? Coś z serii server czy może 2000, a może XP sie nada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z nieznacznie większa ilością podpiętych PC (całe 5 sztuk) i również z grzebaniem po HDD na serwerze przez urzytkowników radzi sobie stare poczciwe P3 800MHz i to bez marudzenia więc jak na takie zastosowania proponowane konfiguracje to przerost formy nad treścią ;)

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO dużo za mocna konfiguracja.

 

U mnie stoi jako serwer kupiony kilka lat temu Siemens Scenic (bo miał ładną wąską obudowę) z celeronem 300, 128MB ramu i zasilaczem 135W - rozdziela internet, służy jako serwer plików do sieci lokalnej, serwer http, pop3/smtp, ftp i śmiga aż miło. Postawiłem na nim mało wymagającą dystrybucję Linuxa- NND. Jest do niej dużo pakietów - każdy skonfiguruje sobie pod własne potrzeby. Poza tym na stronach NND jest dużo materiałów napisanych w przystępny sposób - nawet linuxowy laik postawi na tym serwer/router bez problemów.

 

Przy wyborze sprzętu na serwer domowy brałbym przede wszystkim pod uwagę:

- Chłodzenie - jak najwięcej pasywnie. Serwer chodzi przecież 24/7 a trzeba dbać o swoje uszy ;) U mnie wszystko chodzi pasywnie (wymontowałem nawet wentylator z zasilacza) :)

- Pobór mocy - to kwestia oszczędnościowa. Wybierz jakiś mało prądożerny procesor i dysk. Napędy i tak są nieużywane w serwerze - tak samo karta graficzna (po wstępnym skonfigurowaniu dalsza administracja idzie zdalnie z jednego z komputerów w sieci lokalnej).

 

Może zastanów się nad jednym z wynalazków VIA na Mini ITX - nie są to drogie sprawy, a masz miniaturową płytę główną z procesorem chłodzonym pasywnie. Dokupisz jakiś oszczędny dysk, zasilacz < 100W i wszystko wejdzie w jakąś małą i zgrabną obudowę :)

 

Windowsa na serwer raczej bym nie polecał ze względów bezpieczeństwa, ale to już Twój wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że w gre wchodzi nowy sprzęt (tylko).. ok oczywiście że ten komp jest trochę za mocny jak na tak małą sieć, znajomemu serwerek chodzi na NND (bleee :wink: ) celek 400, 384mb i daje rade rozdzielić na 14 osób, serwerek chodzi stabilnie i przez 2 lata nie było z nim problemów. Jedyne co byś musiał zrobić to dokupić kontroler do dysków żeby je obsłużyć (może 1tb udałoby ci się wykrzesać) i radziłbym jakiś już trochę lepszy zasilacz do tego (na wszeli wypadek) choćby jeden z tańszych modecomów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Jak chcesz tylko bramę do netu i podział łącza to po co się pchać w taki serwer (mocno przesadzony tak na marginesie). Kup switch sprzętowy normalny i do tego jakiś NAS z dyskiem 500GB i spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie porady, spróbuje wydłubać coś taniego. Poprostu nie orientowałem sie jaki konfig musi mieć taki serwer. A switch i NAS odpada, bo jak już mówiłem chce sie pobawić z serwerem.

A jeżeli powiedzmy chciał bym postawić serwer counter strike to jaki konfig musiał by być?

 

A no i serwer będzie w pywnicy, także może huczeć ile wlezie ;P

Edytowane przez Adler91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no i serwer będzie w pywnicy, także może huczeć ile wlezie ;P

tylko nie pisz że to zwykła piwnica :lol:

 

...

serwer gier... na PIII 1Ghz i aktywne usługi (brama, ftp), kilka slotów styknie

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na taki konfig jak ty podales to szkoda pradu - bedzie sie nudzil... imho kup sobie jakis uzywany komp "serwer" z prockiem w okolicach gigaherza, wladuj 512MB czy tam 1GB ramu, dyski na osobnym kontrolerze sata i juz, a reszte kasy wladuj w gigabitowy LAN.

 

Z routingiem na trzy pecety to sobie P266 nawet poradzi... Bardziej obciazajace uslugi to MySQL czy jakas inna baza danych i chyba PHP z takich pospolitych...

 

Wiec - szkoda kasy na konfig, szkoda kasy na prąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...