Skocz do zawartości
1jaa

Jaki Kabel?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nie znam się wogóle na rodzajach kabla(skrętki). Są rózne oznaczenia, a ja chcem mieć jak najlepszy. Wiem, że jest skrętka ekranowa i nieekranowa. Że mają jakieś przepustowości w Hz ale nie wiem o co chodzi. Chcem przeprowadzić kabel wg punktów ABC. Z budynku A do budynku B z budynku B do C. W budynku B będzie stać switch i dalej kabel będzie szedł do C. Chcem taki kabel żeby był najlepszy do warunków atmosferycznych, żeby to już było na lata. Wifi nie wchodzi w gre.

 

 

Dołączona grafika

 

Odlęgłość z punktu B do C bedzie ok 80 m jeżeli to się przyda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapewne chodzi o kategorię 5e, polecam wersję sznurek (chodzi o ten bardziej elastyczny) w dobrej izolacji. No i oczywiście przydałoby się to podwiesić po jakąś linką stalową, bo naciągać i kazać wisieć o własnych siłach to nie jest dobry pomysł na takich odległościach.

 

Natomiast ja zadam pytanie o legalność takich przewieszek nad drogą publiczną. Czy ktoś się orientuje?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym się różni kategoria 5e od 6? A ten "sznurek" to fachowo jak się nazywa, żebym mógł kupić? Bo właśnie sęk w tym że na allegro jest tego multum i nie wiem dokłądnie który. Czy ten kabel jest ekranowany czy nie?

 

Z tego co ja wiem, to nad drogą publiczną musisz mieć zezwolenie, jak go nie masz jest to nielegalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5e jest bodajrze do 100mhz, a 6 do 250, ale już 5e spokojnie wystarczy do gigabitowego ethernetu na tych odległościach.

 

IMO ważniejsze od lepszej kategorii kabla będą dobre końcówki fachowo zaciśnięte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5e jest bodajrze do 100mhz, a 6 do 250, ale już 5e spokojnie wystarczy do gigabitowego ethernetu na tych odległościach.

 

IMO ważniejsze od lepszej kategorii kabla będą dobre końcówki fachowo zaciśnięte

 

OK. Przyjmujemy, że kabel 5e jest kablem odpowiednim. Ale teraz który wybrać?

 

 

Wewnętrzny, nieekranowany

• UTP solid, 4-parowy, kat. 6

• UTP patch, 4-parowy, kat. 6

• UTP solid, 2-parowy, kat. 5

• UTP solid, 4-parowy, kat. 5e

• UTP patch, 4-parowy, kat. 5e

• UTP solid, 10/25/50/100 par, kat. 3

• UTP solid, 10/25/50/100 par, kat. 5

• UTP solid, 24/48/100 par, kat. 5

 

Wewnętrzny, ekranowany

• SSTP solid, 4-parowy, kat. 8

• SSTP solid, 4-parowy, kat. 7e

• SSTP solid, 4-parowy, kat. 7

• SSTP patch, 4-parowy, kat. 7

• USTP solid, 4-parowy, kat. 6a

• STP solid, 4-parowy, kat. 6

• SSTP patch, 4-parowy, kat. 6

• STP patch, 4-parowy, kat. 6

• FTP solid, 4-parowy, kat. 5e

• FTP patch, 4-parowy, kat. 5e

• SFTP solid, 4-parowy, kat. 5e

• SFTP patch, 4-parowy, kat. 5e

• FTP solid, 10/25/50/100 par, kat. 3

• FTP solid, 25-parowy, kat. 5

• FTP solid, 24/48/100 par, kat. 5e

 

Zewnętrzny, nieekranowany

• UTP solid, 2-parowy, kat. 5

• UTP solid, 2-parowy, kat. 5, z liną metalową

• UTP solid, 4-parowy, kat. 5e

• UTP solid, 4-parowy, kat. 5e, z liną metalową

• UTP solid, 10/25/50/100 par, kat. 3

• UTP solid, 10/25/50/100 par, kat. 3, z liną metalową

• UTP solid, 10/25/50/100 par, kat. 3, opacerzony

• UTP solid, 25/50/100 par, kat. 5

 

Zewnętrzny, ekranowany

• FTP solid, 2-parowy, kat. 5

• FTP solid, 2-parowy, kat. 5, z liną metalową

• FTP solid, 4-parowy, kat. 5e

• FTP solid, 4-parowy, kat. 5e, z liną metalową

• FTP solid, 10/25/50/100 par, kat. 3

• FTP solid, 10/25/50/100 par, kat. 3, z liną metalową

• FTP solid, 10/25/50/100 par, kat. 3, opacerzony

• FTP solid, 25-parowy, kat. 5

 

2923064[/snapback]

 

 

A co to wnosi do tematu? Sposoby połączeń to ja umiem. Chodzi mi o wybór kabla który wytrzyma wszystkie warunki atmosferyczne. Rozmawiałem ze znajomym i powiedział mi, że to musi być skrętka ekranowana i tylko tyle wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z pewnością zewnętrzny 4 parowy, 5e.

 

Teraz tylko pytanie, czy UTP, czy FTP (ekranowany folią).

Musisz sam rozważyć za i przeciw.

Ja bym brał kabel bez linki i zawiesił go na lince metalowej (uziemić!!)

Do tego trzeba się zastanowić jakie masz zakłócenia na tej ulicy. Jeśli to spokojna wiejska okolica, to lepiej się sprawdzi UTP - większe transfery, mniej kombinowania.

Natomiast, jeżeli w około są transformatory, firmy, fabryki, to bezpieczniej byłoby FTP i uziemić z jednej strony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej Wi-Fi z Anetena kierunkowa?Wyjdzie taniej i wygodniej.No i z ta droga to bedzie problem zeby sie przebic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5e, ja bym wziął madex'a w czarnej powłoce poletylenowej; jeżeli ekran metalowy to koniecznie uziemić i końcówki też przystowane (metalizowane) w pzeciwnym wypadku będzie tylko dokładać zakłócenia; co do legalności przewieszek to w moim city się nie da; nie ma zgody na przewieszki w poprzek ulic (między domami po jednej stronie nie ma problemu) i z tego co się orientuję to tak chyba wszędzie jest ale nie znam paragrau który by to determinował.

nie ma co kombinować z wszystkomającą skrętką (tj z linką stalową), lepiej dokupić oddzielnie, można chociaż bez obaw śrubę rzymską naciągnąć i nie zastanawiać sie czy izolacja wytrzyma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewieszki to nie taka prosta sprawa jakby się wydawało. Jak już ktoś wspominał przede wszystkim kabel musi być dobrze zamocowany. W tym celu najlepiej jest powiesić go (przymocować) do wcześniej naciągniętej metalowej linki. Kabel koniecznie musi być ekranowany (co najmniej FTP) i najlepiej jakby jeszcze był żelowany/w podwójnej osłonie PE itp.. Stosowanie linki (sznurka) jest zbyteczne, drut wystarczy. Co do kategorii kabla to zależy w jakiej technologii będą pracowały urządzenia po obu stronach przewieszki. Kategoria 5 jest odpowiednia dla 100Base-TX, 1000BASE-T wymaga co najmniej kategorii 5e (jednak najlepiej kategorii 6). Ekran kabla musi być dobrze uziemiony (tylko po jednej stronie kabla). Co prawda niektórzy piszą o uziemieniu z 2 stron, ale nie jest to raczej dobre rozwiązanie. Uwaga! Uziemienie nie może być podłączone np. do istniejącej instalacji pioruchronowej!

 

Nieumiejętnie wykonana przewieszka może powodować zawieszanie się urządzeń sieciowych lub nawet ich trwałe uszkodzenie (spalenie).

Edytowane przez PartyBOY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczałem, że prościej mi to wjedzie do głowy ale teraz to już się zamotałem.

 

Muszę wybrać sposród któryś tych:

 

 

KABEL BELDEN UTP 305m KAT.5e DRUT F

D-LINK DUB-C5AB Hi-speed USB 2.0 A to B Cable - 5 M PROMOCJA 24MF

KABEL LG UTP 305m KAT.5e DRUT SZARY F

KABEL MADEX UTP 100m KAT.5e DRUT ULTRALINK 240MF

KABEL MADEX UTP 100m KAT.5e DRUT SZARY ( POWERNET ) 240MF

KABEL MADEX UTP 100m KAT.5e DRUT ZEWNĘTRZNY 240MF

KABEL MADEX UTP 100m KAT.5e LINKA SZARA 26 AWG 240MF

KABEL MADEX UTP 100m KAT.5e LINKA SZARA 24 AWG 240MF

KABEL MADEX FTP 100m KAT.5e DRUT SZARY 240MF

KABEL MADEX UTP 100m KAT.5e LINKA CZERWONA 24 AWG 240MF

KABEL MADEX UTP 100m KAT.5e LINKA NIEBIESKA 24 AWG 240MF

KABEL MADEX UTP 100m KAT.5e LINKA ZIELONA 26 AWG 240MF

KABEL MADEX UTP 100m KAT.5e LINKA ŻÓŁTA 26 AWG 240MF

KABEL MADEX RG58 100m KONCENTRYK 240MF 120,00 PLN

KABEL MADEX RG58 100m KONCENTRYK czarny 240MF

KABEL MADEX DRUT UTP KAT.6 100m 240MF

KABEL MADEX RG59 100m KONCENTRYK VIDEO-CAM 240MF

KABEL MADEX UTP 305m KAT.5E DRUT 2PARY 2x2x24AWG 240MF

KABEL MADEX EIB-BUS 100m TELEKOMUNIKACYJNY 2x2x0,8 240MF

KABEL MADEX UTPw 100m KAT.5e-PE 24 AWG, 4 pary 240MF

KABEL MADEX UTP 305m KAT.5e DRUT SZARY ULTRALINK 240MF

KABEL MADEX RG58 200m KONCENTRYK 240MF

KABEL MADEX UTP 305m KAT.5e DRUT ULTRALINK niebiesk 240MF

KABEL MADEX UTP 305m KAT.5e DRUT ULTRALINK zielony 240MF

BĘBEN DREWNIANY 10 M1000-110 240MF

BĘBEN DREWNIANY 10 M1006-124 240MF

KABEL MADEX UTP 500m KAT.5e DRUT (2 parowy) 2x2x24AWG 240MF

KABEL MADEX UTP 305m KAT.5e DRUT SZARY ( POWERNET ) 240MF

KABEL MADEX UTP 305m KAT.5e DRUT CZARNY ZEWNĘTRZNY 240MF

KABEL MADEX UTP 305m KAT.5e LINKA SZARA 24 AWG 240MF

KABEL MADEX UTP 305m KAT.5e LINKA SZARA 26 AWG 240MF

KABEL MADEX UTP 305m KAT.5e LINKA CZERWONA 24 AWG 240MF

KABEL MADEX UTP 305m KAT.5e LINKA ŻÓŁTA 24 AWG 240MF

KABEL MADEX FTP 305m KAT.5e DRUT SZARY 240MF

KABEL MADEX UTP 305m KAT.5e LINKA NIEBIESKA 26 AWG 240MF

KABEL MADEX UTP 305m KAT.5e LINKA ZIELONA 26 AWG 240MF

KABEL MADEX UTP 305m KAT.5e LINKA ZIELONA 24 AWG 240MF

KABEL MADEX UTP 305m KAT.6 DRUT 4x2x23 AWG 240MF

KABEL MADEX UTP 500m KAT.5e DRUT SZARY ( POWERNET ) 240MF

KABEL MADEX FTP 305m KAT.5e DRUT ZEWNĘTRZNY 240MF

KABEL MADEX FTP 305m KAT.5e LINKA SZARA 240MF

KABEL MADEX UTP 500m KAT.5e DRUT ZEWNĘTRZNY 240MF

KABEL MADEX STP 305m KAT.6 4x2x23 AWG 240MF

KABEL MADEX UTPw 305m KAT.5e-PE 24 AWG, 4 pary - żelowany 240MF

KABEL MADEX FTP 500m KAT.5e DRUT SZARY 240MF

KABEL MADEX DRUT UTP KAT.6 500m 240MF

KABEL MADEX FTP 500m KAT.5e DRUT ZEWNĘTRZNY 240MF

KABEL MADEX UTP 305m ŻELOWANY Z LINKĄ NOŚNĄ 240MF

 

Teraz to jest problem co wybrać hehe :) Wifi nie daje tego co daje Ci kabel no chyba że 802.11n co na dzisiejszą sprawę jest bardzo drogie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez 1jaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I po co wklejałeś to wszystko skoro 90% to kable UTP, a jak mam nadzieję już wiesz (po przeczytaniu poprzednich postów) potrzebujesz kabla FTP :?

 

KABEL MADEX FTP 305m KAT.5e DRUT ZEWNĘTRZNY 240MF taki kup....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kabel? przewieszki... daj sobie spokoj, bedziesz caly czas przezucal gigabajty danych ?

 

szkoda nerwow - poczytaj sobie na googlach o zerwanych przewieszkach... nie obraz sie ale jak nie wiesz jaki kabel kupic to obawiam sie ze bedziesz mial problem z profesjonalnym wykonaniem takiej przewieszki :)

 

 

 

edit: no ale jak sie zdecydujesz - to przedewszystkim NIE linka jak Ci wyzej pisali tylko drut! kabel co PartyBOY zaproponowal jest ok...

Edytowane przez qbusek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakładając (słusznie), że przewieszka będzie nieco pracować (ruszać się), to lepszym wyborem będzie linka. Przy drucie istnieje ryzyko ukruszenia.

 

A co do przewieszki, to go popieram, bo śmiało może liczyć na przepustowości rzędu 60-70% gigabitowego internetu (700mbps) przy przesyłaniu plików, a wifi osiąga te swoje 108mbps tylko marketingowo, a w praktyce to może rywalizować z historycznym 10base....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj... U mnie na bloku są przewieszki już ładnych parę lat i jakoś jeszcze nic się nie stało. Jeżeli dobrze przymocujesz kabel do stalowej link to nie będzie on pracować...

Edytowane przez PartyBOY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lol, ciekawe zalozenie - wytlumacz mi zatem dlaczego wszedzie na zewnatrz uzywa sie drutow a nie linek? zapewne dlatego ze linka jest duzo drozsza i nadaje sie do typowego domowego uzytku - gdzie kabel sie rusza caly czas, jezeli montuje sie cos na stale korzysta sie z drutow.

 

co do "pracowania" - jezeli taka przewieszka miala by dzialac, to musi byc maksymalnie naciagnieta - oczywiscie naciaga sie drut do ktorego przypina sie sam kabel. Istnieja rowniez specjalne kable wyposazone juz w owy drut (częściej po prostu linka stalowa) ale ich cena jest zabojcza i nie wiem czy sa jeszcze osiagalne... pamietam jak sie bawilem w siec osiedlowa to kupowalo sie nawet specjalne takie uchyty ktore umozliwialy odpowiedni naciag "drutu prowadzacego"

 

co do oplacalnosci juz napisalem - jest jakis powod dlaczego slynne przewieszki znikly z miast... nie dosc ze mozesz liczyc na "wspanialych" sasiadow, ktorym niekoniecznie spodoba sie owe wiszace cos, to zauwaz iz pomiedzy pkt A a B idzie droga - czyli przwieszka musi byc MEGA wysoko, aby zaden przypadkiem przejezdzajacy tir, na ktorym bedzie jakas koparka tego nie zerwal... wifi przy kierunkowych antenach spokojnie wystarczy do ogladania nawet 3 filmow naraz z dysku sieciowego....

 

ps. nie zebym wszystko negowal - po prostu mialem przewieszki i wiem ile pierdzielenia sie z tym jest - jak juz wszystko zrobisz bedzie burza i spali Ci pol sieci ;) wtedy dopiero zaczyna sie zabawa...

 

jeszcze w kwesti kosztow - swtich gigbitowy min 150 zl, kabel? nie wiem - minimum ze 1,5zl/metr. piszesz ze jest tam 80 metrow w lini prostej od A do B - przy kladzeniu kabla dolicz SPORY zapas bo zawsze prowadzi sie go w domu itp. tak wiec 100 metrow minimum, do tego BC tez ok 100 m; kabel wychodzi jakies 300 zl... masz juz 450 zl a nie zaczelismy dodawac wszystkich [ciach!]lek ala koncowki itp (masz zaciskarke ? :) ) nijak nie widze aby to sie oplacalo...

 

 

no ale to tylko moje zdanie :) osobiscie mam kabel zakopany pod jezdnia :) a wszystko co szlo nad ziemia usunolem po burzy ktora usmazyla dwa kompy i switcha :)

Edytowane przez qbusek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drut jest używany, bo jest tańszy. Linka sygnałowo (przesłuchy NEXT, itp.) i mechanicznie jest lepsza, ale droższa.

Wybór należy do inwestora.

A co do burzy i problemów z tym związanych to się zgadzam w 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę żę dyskusja się rozwinęła. Rysunek przedstawia połączenie 3 punktów. Zaznaczyłem 3(ABC), żeby ukazać obraz sytuacji ale nie napisałem wszystkiego, dlatego, że chciałem wymienić cały kabel. Już tłumaczę.. Z punktu A do punktu B jest kabel już powieszony i wisi okolo 3-4 lata leci od słupa do słupa i jest powieszony na lince stalowej i nic mu się nie stało. Sęk w tym, że nie wiem co to za kabel, bo to zakładali koledzy z tp. Zastanawiam się właśnie czy i go nie wymienić dlatego właśnie zaznaczyłem 3 punkty.

 

Zastanawiam się jeszcze nad wyborem do położenia w ziemii z punktu B do C. Kabel który ma być w ziemi musi być to kabel żelowany więc: KABEL MADEX UTPw 305m KAT.5e-PE 24 AWG, 4 pary - żelowany 240MF. Teren z miejsca B do C to podwórko właściciela domu B i budynku. Czyli nie będzie problemu ze złośliwymi sąsiadami.

 

Cały sprzęt oczywiście mam zaciskarke itp. Zastanawiam się w jaki sposób położyć kabel z punktu B do C i jaki kabel konkretnie z wymienonych wybrać.

 

Nie chcem tego zrobić pochopnie, żeby później nie mieć dodatkowych kosztów i problemów. Chcem to zrobić raz, a porządnie. Co sądzicie o tym żeby go wkopać w ziemie?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez 1jaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imo najlepsza opcja; ja mam u siebie wkopaną najtańszą skrętkę tyle że w ochronnym peszelu (miałem ich pełno) i tak sobie działa od ponad 5 lat nieprzerwanie. Jeżeli sam kabel to jak najbardzie polecam żelowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Witam,

 

Nie znam się wogóle na rodzajach kabla(skrętki). Są rózne oznaczenia, a ja chcem mieć jak najlepszy. Wiem, że jest skrętka ekranowa i nieekranowa. Że mają jakieś przepustowości w Hz ale nie wiem o co chodzi. Chcem przeprowadzić kabel wg punktów ABC. Z budynku A do budynku B z budynku B do C. W budynku B będzie stać switch i dalej kabel będzie szedł do C. Chcem taki kabel żeby był najlepszy do warunków atmosferycznych, żeby to już było na lata. Wifi nie wchodzi w gre.

 

 

Odlęgłość z punktu B do C bedzie ok 80 m jeżeli to się przyda :)

A-B - tylko WiFi. Nie kombinuj bo jeszcze będziesz płakał.

B-C - skrętka w peszlu wkopana w ziemię.

Całość:

- 2x kierunkowa antena,

- 2x AP z odkręcaną anteną i funkcją bridge-u,

- 100m peszla,

- 200m skrętki FTP 5e kategorii,

- switch, ew. router ze switchem (zależnie jak masz zrealizowane połączenie do netu).

Edytowane przez mechl!k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam - peszel najlepszy ! tez mam skretke w peszlu wkopana na poltora metra i teraz nawet bym nie byl w stanie powiedziec gdzie dokladnie ona idzie :)

 

ps. oczywiscie poltora metra to duza przesada - pol metra wystarczy w zupelnosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...