Skocz do zawartości
/// Kaszpir ///

Dziwne objawy 200FSB/400Mhz ....

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Posiadam płytę główną na układzie KT400 - model DFI AD77Pro.

 

Posiadam od wczoraj pamięć DDR 512MB PC333 firmy MDT.

 

Pamięć ta działa na najagresywniejszych ustawieniach przy 333Mhz i także przy 400Mhz ale juz na SPD (+ niektóre ustawienia dodatkowe na max timmingi).

 

Od jakiegos czasu mój procesor (AMD XP 1700+) działa na FSB 166Mhz a pamieci

na 333Mhz.

 

Wczoraj chciałem zobaczyc jak zachowa się procesor jak i pamieć przy FSB 200

a pamieci przy 400Mhz.

 

Komputer wstał bez problemu (9,5 x 200 - 1,65V) , system także. Bez problemu wykonałem testy w

Dronez , Q3 , SisSoft Sandra , UT2003 i TempleBenchmark i ku mojemu

zdziwieniu okazało się że jedynie SisSoft Sanda pokazał wyższa wydajnośc

komputera (a raczej wyższą przepustowośc pamięci) niż w przypadku pamieci

taktowanej na 333Mhz a procesora na 166FSB.Pozostałe programy testujące

(w/w) wykazały niższa wydajnośc komputera (mimo tego że SisSoftSanda

pokazywała wyższą przepustowośc pamięci niz przy taktowaniu 166/333).

Byłem lekko zdziwiony gdyż wszystkio powinno działać wydajniej (wyższe FSB ,

wyżej taktowana pamieć (według Memtesta i SisiftSandara wztost przpustowości

był i to dośc znaczny).

 

Dodatkowo po nastepnym resecie komputera i przestawieniu FSB na 166Mhz i

pamieci na 333Mhz nie wiem czemu ale system WinXp mi się rozsypał i wymagana

była instalacja systemu ...

 

Czemu takie dziwnie się to wszystko zachowuje ? Co jest tego powodem że przy

FSB 200 i pamieciach taktowanych na 400Mhz komputer działa mniej wydajniej

niz na FSB 166 i pamieciach taktowanych na 400Mhz ?

 

:idea: :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz ustawione 2400+ jako 12x166? to powinienes dac 10x200 zeby moc porownywac.  

Timingi pamieci moga tez duzo uciac.

Teraz "jadę" na 11,5x166 = 1910 (1.65V) (przy 12x166 musiałem dawać 1.75V).

Aby test był jak najbardzije zblizony dałem wiec 9,5 x 200 = 1900Mhz

 

Jeśli chodzi zaś o dane jakie wyświetlił mi Mem test 3.0 to:

 

Przy taktowaniu pamieci na 333Mhz (procesor na 166Mhz) = 738 MB/s

 

Przy taktowaniu pamięci na 400Mhz (procesor na 200Mhz) = 788 (chyba tyle było).

 

Więc patrząc na dane wyświetlone przez memtest (i Sandrę) widac że przepustowość pamieci wzrosła a nie spadła ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze czy w tym dfi jest zablokowane pci (bo cośtakiego obiło mi sięo uszy...)?

Po drugie to napiszę ci jakie są u mnie (zresztąnei tylko ) objawy gdy chipset nie wyrabia:

Już na starcie kompa w zależności od tego o ile damy "za dużą" magistralę mam kolorowe punkty tak coś a la matrix (co jakiśczas albo kolorowa literka albo kolorowy [postokącik).

I tak do 200,86 u mnie jest ok.

201 czasem kilka tych "punktów"

No i im wi ęcej np. 203 tym więcej tych punktów i dodatkowo czasem winda się nie chce ładować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze czy w tym dfi jest zablokowane pci (bo cośtakiego obiło mi sięo uszy...)?

Po drugie to napiszę ci jakie są u mnie (zresztąnei tylko ) objawy gdy chipset nie wyrabia:  

Już na starcie kompa w zależności od tego o ile damy "za dużą" magistralę mam kolorowe punkty tak coś a la matrix (co jakiśczas albo kolorowa literka albo kolorowy [postokącik).

I tak do 200,86  u mnie jest ok.

201 czasem kilka tych "punktów"

No i im wi ęcej np. 203 tym więcej tych punktów i dodatkowo czasem winda się nie chce ładować.

Nie nie ma taskich objawów. System WinXP startuje bez problemu. Testowałem w Q3 , UT2003 , DroneZ i Temple i żadnych błedów lub zniekształceń nie zaobserwowałem.

Ta płyta nie ma zablokowanego PCI , przy FSB 166 uaktywnia się mnoznik 1/5 i przy 200Mhz FSB mam na PCI 40Mhz a na AGp 80Mhz ...

Podzespoły wytrzymują bo kiedys dawałem jeszcze wyższe taktowanie AGP i PCI ...

 

:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie ma taskich objawów. System WinXP startuje bez problemu. Testowałem w Q3 , UT2003 , DroneZ i Temple i żadnych błedów lub zniekształceń nie zaobserwowałem.

Ta płyta nie ma zablokowanego PCI , przy FSB 166 uaktywnia się mnoznik 1/5 i przy 200Mhz FSB mam na PCI 40Mhz a na AGp 80Mhz ...

Podzespoły wytrzymują bo kiedys dawałem jeszcze wyższe taktowanie AGP i PCI ...

 

:(

Wytrzymywać to jedno a pacować szybciej to drugie. Jak chcesz mieć pewność czy to nie np. dysk jużzaczyna zwalniać, albo pamiątki nei dająrady (mam nadziejęże mem testem testowałeś...).

To mnożnik daj +0,5 i zjedź magistralą i wtedy jeszcze potestuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Posiadam od wczoraj pamięć DDR 512MB PC333  firmy MDT.

z tym ramem to nie bądź taki pewien że dobrze chodzi na 400 - też mam tej samej firmy tyle że pc2100, na 266 działa na cl2, za to jako 333 nawet na niezlych timingach - owszem wchodzi do win, przechodzi wszelkie benchmarki(prime95, 3dm2k1,superPI,sandra...) ale wysypuje się np. przy graniu w nfs5 czy przy uruchomieniu explorera.. zwiększanie Vmem nic nie daje (max u mnie to 2.8v) dopiero testy dosowe (goldmemory np.) wykrywają że coś jest nie tak przy zbyt dużych prędkościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Posiadam od wczoraj pamięć DDR 512MB PC333  firmy MDT.

z tym ramem to nie bądź taki pewien że dobrze chodzi na 400 - też mam tej samej firmy tyle że pc2100, na 266 działa na cl2, za to jako 333 nawet na niezlych timingach - owszem wchodzi do win, przechodzi wszelkie benchmarki(prime95, 3dm2k1,superPI,sandra...) ale wysypuje się np. przy graniu w nfs5 czy przy uruchomieniu explorera.. zwiększanie Vmem nic nie daje (max u mnie to 2.8v) dopiero testy dosowe (goldmemory np.) wykrywają że coś jest nie tak przy zbyt dużych prędkościach.
No cóż ...

 

Pamięć mam dopiero od wczoraj. Poprzednio miałem wypozyczone 2 układy (dokładnie takie same) 256Mb PC 333 Specteka i jakies Elixiry oraz jakis 1 moduł 256 jakiejś bez napisów i tamte wogóle nie działały przy agresywnych ustawinaich pamieci na 333Mhz (tylko w trybie SPD) ...

Ten MDT bez problemu poszeł na najagresywniejszych ustawieniach przy 333Mhz i na "średnich" przy 400Mhz.

 

Jak narazie zapuściłem tylko 1 test Memtestem przy 333Mhz i nie było żadnch problemów , przy 400Mhz nie testowałem do końca bo nie miałem czasu.

 

Być może przy 400Mhz nie chodzi w 100% dobrze (tego nie wiem) bo nie testowałem. Jedynie patrzyłem jak zachowuje się w benchmarkach i testach ...

 

Komputer nie zawiesił się podczas testowania a pzrecież UT2003 , DroneZ , Q3 to dość "wymagające" testery ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta nie ma zablokowanego PCI , przy FSB 166 uaktywnia się mnoznik 1/5 i przy 200Mhz FSB mam na PCI 40Mhz a na AGp 80Mhz ...

Podzespoły wytrzymują bo kiedys dawałem jeszcze wyższe taktowanie AGP i PCI ...

 

:(

hmm - jestes pewny, ze nie ma :?: DFI pisze cos innego :!: : http://www.extremecooling.org/ec/modules.p...showpage&pid=71

Slyszalem, ze sandra tak naprawde zgaduje tylko czestotliwosc PCI/AGP - faktyczny dzielnik jest nie do sprawdzenia dla niej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podtrzymuje ze albo chipset albo pamieci.

Moje pamieci chodza u kumpla spokojnie na cl2 i wydajnosc rosnie, natomiast gdy sprobuje tej sztuki u mnie (viap 4x400) to spada wydajnosc (mierzona w sandrze i 3dmarku).

to samo moje pamieci poszly u kumpla na ddr400, a u mnie komp nie chce nawet wstac.

 

u ciebie po prostu widac to samo, cos juz nie wyrabia, coz sprzetu nie da sie dusic w nieskonczonosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra dostałem odpowiedź z innego źródła :)

 

Chipset KT400 przy taktowaniu 200FSb (procesor) i 400Mhz (pamieci) daje większe opóźniania (pomiedzy pamięć - chipset - procesor) niż w przypadku 166/333 lub 133/266 ...

 

Dlatego zmiast korzyści i zwrostu wydajności uzyskuje się spadek wydajności.

 

CHyba jedynie tak naprawde posiadacze NForce2 mogą cieszyc się magistralą 200FSB bez strat wydajnosci przy takim ustawieniu ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra dostałem odpowiedź z innego źródła :)

 

Chipset KT400 przy taktowaniu 200FSb (procesor) i 400Mhz (pamieci) daje większe opóźniania (pomiedzy pamięć - chipset - procesor) niż w przypadku 166/333 lub 133/266 ...

 

Dlatego zmiast korzyści i zwrostu wydajności uzyskuje się spadek wydajności.

 

 

CHyba jedynie tak naprawde posiadacze NForce2 mogą cieszyc się magistralą 200FSB bez strat wydajnosci przy takim ustawieniu ...

To co tyczy sięchipsetu to zależy jak ustawisz (jeśli masz takie opcje jak np. fast command rate).

To może wpływać na wydajność.

A co to za źródło tak twierdzi???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...