Skocz do zawartości
szklanka12

Platforma Amd Do Oceny

Rekomendowane odpowiedzi

Gość dwaIP

Sratatattata ;]

 

1. Skrocona zywotnosc - naprawde, ogromnie mnie interesuje, czy proc pozyje 15 czy 10 lat. Zanim padnie, zdaze go wymienic 3x na inny.

 

2. Dobry zasilacz to P-O-D-S-T-A-W-A kazdego zestawu, niestety u nas polowa osob o tym nie wie. Drogie chlodzenie? Czy ktos Ci tu kaze zaraz bic rekordy oc? Nie mowimy o ekstremalnym kreceniu. Często mozna ladnie pogonic proca nawet na boxie. Jesli chodzi o napięcie, nikt też nie doradza dawac na procka 1,8v do codziennego uzytku, bo bylo by to zabojstwem, wiec w czym problem?

 

3. Orthos sprawdza stabilnosc, a dodatkowo wlasnie wygrzewa procka. A ze niby ze wzrostem temp proca niekreconego przy wzroscie temp otoczenia sie juz nie liczysz?

 

4. Zanim zaczniemy pracowac na podkreconym systemie, to wypadaloby przetestowac jego stabilnosc, prawda? Po to jest orthos, po to są memtesty, 3dsmarki etc....

 

Pozdrawiam

1. Potrafisz oszacować żywotność E8400 po podniesieniu napięcia do 1.4v, 1.5v 1.6v 1.7v?

Pytanie raczej retoryczne bo to kosztowne badanie w laboratorium z dużą ilością CPU i może to zrobić tylko producent.

2.W praktyce aby uzyskać stabilny i bezawaryjny (jako tako) sprzęt z OC trzeba zapłacić za dużą część podzespołów

znacznie więcej niż bez OC (sam zasilacz musi być przystosowany do ciągłej pracy z wydajnością o tyle WAT więcej

ile wynika z OC)

3. Ortos nagrzewa tylko komputer i nic nie sprawdza, sami możemy zobaczyć efekt ale nie w całości bo nie wszystko

widać.

Niska temperatura nie daje gwarancji stabilności i niezawodności (to chyba oczywiste że spalisz CPU odpowiednim napięciem

nawet jeśli będzie ciągle w okolicach 0C).

4. Kiedyś podkręciłem mobilnego bartona do 2.4 GHz przy rozsądnym napięciu 1,65v (standard dla desktop).

Wygrzałem komputer zrobiłem testy i wszystko niby OK.

Pracował cicho i niezawodnie przez blisko rok i nagle zwis, okazało się że chłodzenie niedomaga z banalnego powodu

Na radiatorze zebrała się cienka ledwo widoczna warstwa kurzu (szukane przyczyny zajęło mi 2 dni).

Potem ustawiłem CPU na takty fabryczne t.j. 2 GHz i napięci domyślne 1,55 dla mobila w desktop.

Komputer działa przez kilka lat do dziś pomimo że na radiatorze jest już gruba warstwa kurzu.

 

Wiele osób uszkadza sprzęt przy OC (bo rozsądne OC wymaga sporej wiedzy a większość jej nie posiada)

i zamiast komputera ma wydatki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orthos sprawdza stabilność Kompa.Wcale nie dużo więcej trzeba zapłacić dobierać z głową komponenty i ok.A co do Tych napięć na E8400 to ty oszalałeś chyba 1.7V?Max bodajże to 1.45V a gdy rekordy chcesz bić to ktoś brał na 1.5V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Orthos sprawdza stabilność Kompa.Wcale nie dużo więcej trzeba zapłacić dobierać z głową komponenty i ok.A co do Tych napięć na E8400 to ty oszalałeś chyba 1.7V?Max bodajże to 1.45V a gdy rekordy chcesz bić to ktoś brał na 1.5V

novy154 stwierdził że nikt nie każe ustawiać 1.8v dla E8400 i ze po OC CPU będzie działał 10 lat dlatego spytałem o 1.7v 1.6v 1.5v.

 

Ortos nagrzewa tylko CPU (jeśli ustawić w nim obciążenie CPU) czyli możemy sprawdzić wydajność chłodzenia CPU i nic więcej.

Typową sytuacją jest ( nawet jeśli chłodzenie CPU jest wydajne ) że komputer się zawiesza z przegrzania podczas wymagającej gry 3D pomimo że przechodzi ortosa 24/7 bo wtedy pracuje jeszcze grafa i dysk.

Chłodzenie to nie wszystko bo komputery dobrze schłodzone też się zawieszają w wyniku błędu CPU lub RAM lub chipsetu po OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Orthos obciązając proca sprawdza jego stabiloność

W jakimś stopniu sprawdza. Ortos to dobry program i można go polecać do sprawdzenia chłodzenia CPU.

 

Realia są takie że im większe takty CPU FSB RAM prawdopodobieństwo wystąpienia błędu sprzętu w wyniku przetaktowania rośnie.

 

Producent stara się aby było ono na tyle małe że użytkownik CPU nie będzie narzekał dlatego nie sprzedaje dzisiaj

E8xxxx taktowane 4 GHz.

 

Nie jest całkiem pozbawione sensu anty OC przykładowo kupujemy E8400 i zmieniamy FSB z 333 na 266 uzyskując 2,4 GHz

zamiast 3 GHz oraz bardzo stabilny cichy wydajny i energooszczędny sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest całkiem pozbawione sensu anty OC przykładowo kupujemy E8400 i zmieniamy FSB z 333 na 266 uzyskując 2,4 GHz

zamiast 3 GHz oraz bardzo stabilny cichy wydajny i energooszczędny sprzęt.

Podobnym tokiem myślenia można również podkręcić cpu maksymalnie jak można na stockowym vcore, sprawdzić stabilność orthosem ale również innymi programami, a nawet grami, a następnie dla pewności obniżyć od tego wyniku jakieś 200Mhz i to powinno już dać prawdziwą stabilność.

Dla E8200 to pewnie okolice 3,5Ghz będą tym sposobem podkręcania nie maksimum, a z dużą rezerwą na stabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. do dwaIP :

Co ty chcesz udowodnić ?

Ze podkręcanie jest be, bo intel kręci się lepiej niż amd ? :blink:

 

komputery dobrze schłodzone też się zawieszają w wyniku błędu CPU lub RAM lub chipsetu po OC

Uważasz że połowa userów tego forum ustawia swoje Pentiumy Dual Core na 2.7 - 3.5 GHz żeby mieć niestabilne systemy ?

Nie, ustawiają na tyle, bo jest to maksymalne taktowanie, z którym są w 100% stabilne.

Właśnie proces wykrywania maksymalnego taktowania bedącego wypadkową wydajności i stabilności nazywamy podkręcaniem.

 

Typową sytuacją jest ( nawet jeśli chłodzenie CPU jest wydajne ) że komputer się zawiesza z przegrzania podczas wymagającej gry 3D pomimo że przechodzi ortosa 24/7 bo wtedy pracuje jeszcze grafa i dysk.

Sytuację uznajemy za typową, jeśli wystepuje subiektywnie często.

Napisz proszę, jak często zdaża się sytacja, gdzie procesor podczas tygodniowego obciążena nie przegrzewa się, ale po przejściu grafy w tryb 3D jest przez nia na tyle "dogrzany", by sie przegrzać. Sytuacja taka świadczy o złym obiegu powietrza w obudowie, ewentualnie zlym montażu chłodzeń. Kresowo mozemy mieć do czynienia z zbyt dużym taktowaniem, co świadczy o tym, że podkręcanie zostalo przeprowadzone nieprawidłowo ( patrz definicja wyżej - nie spełniony drugi warunek ). Rozwiązaniem problemu jest- -uwaga - obniżenia taktowania i ponowne przeprowadzenie testów stabilności.

 

Teraz napisz, jakich napięć i taktowań musiałbyś użyć, aby zaobserwować w/w efekt w standardowej niezakurzonej obudowie z średniej klasy chłodziwem i procem E8XXX w środku. Ja obstawiam okolice 1.7V i 5GHz - nie róbcie tego w domu :)

2. do Autora Tematu -

 

bierz Intela, jest zdecydowanie wydajniejszy.

 

3. do Wszystkich Fanboy'i

 

Rozumiem, że można woleć blondynki, że mozna nie lubić samochodów na F, że można głosować na PiS.

Ale jaki sens ma niezmierzona chęć posiadania w komputerze 10cm2 układu scalonego z logiem firmy X, jeśli w tej samej cenie mamy wydajniejszy i pod wieloma wzgledami lepszy kawałek krzemu z logiem Y ?

Mimo, że kompy w jakimś stopniu są moja pasją, przy doborze sprzętu zawsze kierowałem się stosunkiem jakości do ceny, a nie chorymi upodobaniami.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do blondynek bym sie kłucił:P Fajniejsze brunetki szatynki:)

 

A wracając do tematu niech autor sie wypowie bo ty tutaj wielką dyskusje prowadzimy a on jakos nie bardzo sie interesuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

1. do dwaIP :

Co ty chcesz udowodnić ?

Ze podkręcanie jest be, bo intel kręci się lepiej niż amd ? :blink:

Uważasz że połowa userów tego forum ustawia swoje Pentiumy Dual Core na 2.7 - 3.5 GHz żeby mieć niestabilne systemy ?

Nie, ustawiają na tyle, bo jest to maksymalne taktowanie, z którym są w 100% stabilne.

Właśnie proces wykrywania maksymalnego taktowania bedącego wypadkową wydajności i stabilności nazywamy podkręcaniem.

Sytuację uznajemy za typową, jeśli wystepuje subiektywnie często.

Napisz proszę, jak często zdaża się sytacja, gdzie procesor podczas tygodniowego obciążena nie przegrzewa się, ale po przejściu grafy w tryb 3D jest przez nia na tyle "dogrzany", by sie przegrzać. Sytuacja taka świadczy o złym obiegu powietrza w obudowie, ewentualnie zlym montażu chłodzeń. Kresowo mozemy mieć do czynienia z zbyt dużym taktowaniem, co świadczy o tym, że podkręcanie zostalo przeprowadzone nieprawidłowo ( patrz definicja wyżej - nie spełniony drugi warunek ). Rozwiązaniem problemu jest- -uwaga - obniżenia taktowania i ponowne przeprowadzenie testów stabilności.

 

Teraz napisz, jakich napięć i taktowań musiałbyś użyć, aby zaobserwować w/w efekt w standardowej niezakurzonej obudowie z średniej klasy chłodziwem i procem E8XXX w środku. Ja obstawiam okolice 1.7V i 5GHz - nie róbcie tego w domu :)

 

2. do Autora Tematu -

 

bierz Intela, jest zdecydowanie wydajniejszy.

 

3. do Wszystkich Fanboy'i

 

Rozumiem, że można woleć blondynki, że mozna nie lubić samochodów na F, że można głosować na PiS.

Ale jaki sens ma niezmierzona chęć posiadania w komputerze 10cm2 układu scalonego z logiem firmy X, jeśli w tej samej cenie mamy wydajniejszy i pod wieloma wzgledami lepszy kawałek krzemu z logiem Y ?

Mimo, że kompy w jakimś stopniu są moja pasją, przy doborze sprzętu zawsze kierowałem się stosunkiem jakości do ceny, a nie chorymi upodobaniami.

Pozdrawiam

Udowodnić to raczej nie.

Dostrzegam tylko takie zjawisko na forum:

Ktoś pyta o zestaw na AMD i wyrażnie stwierdza że innego producenta lub OC nie bierze pod uwagę to zamiast uzyskać pomoc

dostaje stertę spamu która ma go przekonać do zmiany marki producenta CPU.

Jeśli nadal trzyma się swojego nazywany jest fanboyem.

 

Policz proszę ilość postów w tym wątku które odnoszą się pomocnie do wyboru sprzętu.

(nakłanianie do kupna Intela bo jest wydajniejszy pomimo wyraźnego wielokrotnego stwierdzenia że chce CPU AMD

postrzegam jako spam nie pomoc)

Jest wiele racjonalnych powodów dla których nabywca komputera nie zrobi żadnego OC czy też nie kupi Intela.

Przykładowo:

1. Nie chce OC bo stabilność i niezawodność ma priorytet nad wydajnością.

2. Nie chce OC bo nie ma na to czasu

2. Nie chce Intela bo

a)nie chce mieć numeru identyfikacyjnego w CPU.

b)chce najtańsze 4 rdzenie (przykładowo do programowania.

c) chce mieć sprzętową wirtualizację a wydajność ma drugorzędne znaczenie

d) przy porównywalnej cenie woli kupić AMD bo obawia się monopolu za kilka lat.

e) Ma jakiś element zestawu przykładowo mobo i nie chce zajmować się sprzedarzą

i.t.p. i.t.d.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwaIP jeszcze nie uśmiałem się nigdy z kogos tak ograniczonego. Dostałeś przekonujące argumenty to ich nie uznałeś, szukasz dziury w całym. Idąc Twoim tropem autorowi wszyscy powinni polecić zestaw na AMD bo:

1. Nie róbmy monopolisty z Intela.

2. Jak nie widać różnicy to po co przepłacać (a różnice widać tylko nie chce się jej widzieć).

3. Wydajmy więcej kasy by mieć słabsze i gorsze od tańszego i wydaniejszego odpowiednika.

Spójż w moją sygnature. Powiem Ci że mam procki od AMD od 5 lat i jeśli teraz miałbym zmieniać wziołbym Intelowski. I nie ważne jak bardzo jestem za zielonymi i jak bardzo liczyłem że Phenomy bedą bic na głowe Intelowskie Penryny akurat wydawać kasy dla uwielbienia nie mam zamiaru. Uwielbiac można kobiete, a pieniądze trzeba lokować z głową.

 

Do szklanka12:

Sprecyzuj do czego ma służyć komp. Podaj ile chcesz wydać na ten cel a forumowicze pomogą.

Odnośnie Twojego zestawu to zasiłak za mocna. Nawet 2 sztuki tej 3870X2 nie wysilą zasiłki 600W, 550W spoko by starczyła.

To coś 3870X2 jak na razie to jest jeden wielki niewypał. Owszem w markach jest nieźle ale w grach już tak kolorowo nie jest. Już nie mówie o włączeniu AA.

RAM też lipny. Patriot ostatio zmienił się i nie jest aż taki super. Lepsze GoodRAM PRO a cenowo podobnie jak nie taniej.

Co procesora to jestem zdania że teraz brać tylko E8x00 od intela. Płyte dobierze się już pod konkretny procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwaIP mądrze gada, fakt że wykorzystując kompa do zabawy nie ma co się przejmować czy sie zawiesi czy nie, jedyne dane jakie sie straci to "sejwy":D.

Pogląd na te sprawy zmienia się kiedy zaczynamy wykorzystywać komputery do pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej po prostu chce pomóc w ocenie zestawu o czym jest ten topik, jeśli jeszcze nie zauwazyliście. Ma tutaj rację, gdyż sam założyciel poprosił o ocenę i sugestie zmian w platformie opartej na AMD z naciskiem na ową własnie platformę i producenta cpu. Cała reszta po pierwszych dwóch wzmiankach o intelu to po prostu spam.

Coraz częściej zauważam tę manierę na forum, ze gdy ktoś poprosi o pomoc w ocenie zestawu to sa wąty typu weź cepa X bo ten Y to niewypał a w ogóle kto Ci polecił kartę graf Z ... przecież te od B są lepsze i to o niebo. W ogóle wywal te ramy XY bo YX to potęga a po OC w ogóle wymiatacze rzeźni. Zwłaszcza się to zjawisko nasila jak biedny założyciel tematu wspomni - UWAGA - zestaw nie będzie poddawany OC dziękuję za uwagę. Jeszcze trochę i w przypadku zapytania o ocenę samochodu, który się chce wybrać na "Oślej..." też będzie tylko "fanboy i fanboy".

 

Pomóżcie w ocenie ew. zaproponujcie mu coś na zmianę ale w obrębie tego o co prosił. Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu chłopaki.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Zaśmiece ten wątek jeszcze ale korci mnei pytanie DwaIP ty jestes morze spredzawcą w sklepie komputerowym jakos taki mi sie zdaje?

Nie jestem sprzedawca w sklepie.

Trudnię się programowaniem.

Komputerów PC używam zawodowo od ponad 20 lat.

Nie jestem przeciwnikiem użytkowego OC ale dostrzegam wady takiego rozwiązania (sporo doświadczenia) .

Lubię podkręcić sprzęt dla rozrywki ale do użytku na co dzień do pracy nie..

Przy programowaniu to jest niewskazane bo nigdy nie ma pewności czy sprzęt odmówił posłuszeństwa czy program trzeba

odpluskwić,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem sprzedawca w sklepie.

Trudnię się programowaniem.

Komputerów PC używam zawodowo od ponad 20 lat.

Nie jestem przeciwnikiem użytkowego OC ale dostrzegam wady takiego rozwiązania (sporo doświadczenia) .

Lubię podkręcić sprzęt dla rozrywki ale do użytku na co dzień do pracy nie..

Przy programowaniu to jest niewskazane bo nigdy nie ma pewności czy sprzęt odmówił posłuszeństwa czy program trzeba

odpluskwić,

Wiec powinieneś wiedzieć że procki na jednym rdzeniu mogą ukazywac się z różną częstotliwością. I tak samo procesor co na starcie ma 2,2GHz i 3GHz to praktycznie identyczne procki które zostały tak podzielone podczas selekcji i różną się cena i znając życie sporo. I ta selekcja też nie jest idealna. Wnioski wyciągają się same.

 

I jeśli uważasz że po OC procesor może powodowac błędy to jesteś w błędzie. OC ma na celu maxymalne wyciśnięcie mocy z procka przy zachowaniu pełnej stabilności. A pełna stabilność to nie 2h w orthosie czy SuperPi 16M. Zreszta nie będę tłumaczyć co znaczy stabilność mądrzejszym od siebie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Dobra panowie przekonaliście mnie.

Wiec jeśli miał bym brać intela to proszę o podanie propozycji.

Komputer ma służyć w 70% do grania.

Fundusze max 5.000 (z monitorem bez HDD)

E8400 na dzisiaj jeśli do gier głównie ale jeszcze zależy do czego pozostałe 30%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 30% to przede wszystkim słuchanie muzyki i zabawa w Gimp-ie ;D

Jeśli wam to pomoże to bardzo duzo gram w Trainz 2004.

Gra niby ma małe wymagania,ale po nałożeniu na mape bardzo dużej ilości dodatków gra staje sie bardzo wymagająca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już dwaIP jest taki wszechstronnie obeznany i twierdzi, że producenci sprzętu nie zalecają OC (bo jak rozumiem jest niebezpieczne), to co robi na pudełku DFI DarK 790FX napis w stylu best OC czy OC frendly i czy AMD Overdrive jest wynalazkiem szatana wspieranym przez samego producenta?

Kiedyś w czasach pierwszych kolei ludzie uważali że poruszanie sie z predkością wyższą niż konno spowoduje nieuchronnie śmierć człowieka, jak jest każdy wie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Te 30% to przede wszystkim słuchanie muzyki i zabawa w Gimp-ie ;D

Jeśli wam to pomoże to bardzo duzo gram w Trainz 2004.

Gra niby ma małe wymagania,ale po nałożeniu na mape bardzo dużej ilości dodatków gra staje sie bardzo wymagająca.

W sumie to jeszcze brakuje informacji ile chcesz wydać na kompa.

Do takich celów można śmiało wziąć E2180 i nieco podkręcić lub E4700 i nawet bez OC.

(chyba E4700 za około 400 zł OEM jest optymalny do tego)

Jeśli chcesz używać wirtualizacji to E8400.

 

Do muzyki istotna jest cisza i warto kupić ciche chłodzenie.

 

Tu jest fajny test do chłodzenia http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3838

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E8400 OEM ---> 630 zł

Chłodzenie Procka ---->Scythe Mugen --->150 zł

MOBO: Asus P5K-E ---> 459 zł

Pamięc : OCZ 4GB (2x2GB) PC800 CL4 Titanium EPP --->349 zł

Grafika : 8800GTS ----> 940 zł

Zasilacz : Corsair 520 --->290 zł

DVD ---> 100 zł

Buda ---> 150 z

 

W sumie 3068 i do tego za 1000 zł monitor

 

Albo coś mocniejszego nie wiele na SLI sam zdecuduj

Edytowane przez mattis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za to,że wprowadziłem do tematu watek "Intel" ale jednak pozostanę przy AMD.

Chciałbym się jeszcze poradzić czy tą grafikę zmienić na coś z Nvidia czy zostawić ta ATI >

IMO powinieneś przeprosić, że wprowadziłeś do temau wątek "AMD". :D

Dostałeś wystarczajaco przekonywujacych argumentów i opinii o wyzszosci Intela. Nie bedę cię n-ty raz przekonywał, twoja $$$.

 

Co do grafy to zależy ile, w co i na jakich wymaganiach giercujesz, zerknij do jakiegos testu i wybierz miedzy 8800GT, 8800GTS i 8800GT SLI. ATI przegrywa tutaj niezbyt dopracowanymi sterownikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Przepraszam za to,że wprowadziłem do tematu watek "Intel" ale jednak pozostanę przy AMD.

Chciałbym się jeszcze poradzić czy tą grafikę zmienić na coś z Nvidia czy zostawić ta ATI >

Do Trainz 2004. wystarczy jakaś pasywnie chłodzona karta przykładowo Asus 7600GS za około 200żł lub nawet tańsza 7300GT.

Będzie cicho przy słuchaniu muzyki.

 

Zamiast tego Phenom to bym wstawił na początek X2 BE-2400 bo jest energooszczędny ewentualnie Brisbane 5400+

Łatwiej to schłodzić zachowując ciszę.

 

Pod koniec roku (zapowiedż jest 3 kwartał ale trzeba wkalkulować poślizg) )mają być Phenomy wykonane w 45 nm i wtedy można rozważyć wymianę na czterojajeczne CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...