Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon HD4850/4870

Rekomendowane odpowiedzi

Oczami wyobraźni widzę 4870 z 1GB ramu, pracującego z szyną 512 bitową, o częstotliwości 2500Mhz. Do tego rdzeń 1Ghz-cowy i cena 299$.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolcie ze podlacze sie do tematu

Otoz mam problem bo kupuje niedlugo kompa (znaczy moge juz dzis) ale wlasnie nie wiem co z ta grafika bo moge teraz kupic 88gts a moge tez sie wstrzymac i kupic potem rv770xt (dozbieral bym) co o tym myslicie?? :>

 

pozwólcie, otóż, nie wiem, o tym

I nie chcę nic słyszeć o dysortografii i tym podobnych. Mozilla Firefox ma sprawdzanie pisowni w standardzie. Do Opery można doinstalować.

//ULLISSES

 

EDIT: poprawione

 

PS: a ja przedwczoraj test gimnazjalny pisalem XD

Edytowane przez 7xfd
ortografia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczami wyobraźni widzę 4870 z 1GB ramu ...

Bedzie ;]

 

... pracującego z szyną 512 bitową ...

Nie bedzie.

 

... o częstotliwości 2500Mhz ....

... z GDDR5, owszem ...

 

... Do tego rdzeń 1Ghz-cowy ...

po OC powinno latać

 

... i cena 299$ ...

Przy obecnym kursie $ to bylaby rewelacja - ale u nas pewnie cla i podatki skutecznie zawyza cene + pazernosc poniektorych sprzedajacych

i cena 299$.

 

Ogolnie Nv zaczyna mnie troche denerwowac ciaglym odgrzewaniem starych kotletow, jak sie Ati postara to moze palne sobie pierwszego high endowego Radeona w historii :)

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie pierwszego!!

9700Pro był pierwszy, miał konkurencje na początku w postaci GF4 i suszarki FX (chyba tak, ale już dobrze nie pametam), cała seria kart FX była [ciach!]o warta, ale w 100% to wyszło kiedy nv przestała optymalizować stery pod nie, i wyszło na jaw że ich shaders sa nic nie warte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie pierwszego!!

9700Pro był pierwszy, miał konkurencje na początku w postaci GF4 i suszarki FX (chyba tak, ale już dobrze nie pametam), cała seria kart FX była [ciach!]o warta, ale w 100% to wyszło kiedy nv przestała optymalizować stery pod nie, i wyszło na jaw że ich shaders sa nic nie warte.

Koledze chodziło zapewne o to, że w jego przypadku będzie to pierwszy w historii highendowy Radeon a nie że w ogóle.... :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, ostatni moj radek mial 4Mb ramu i smigal w parze z VooDoo 4Mb - GeForce Fx przemilczmy bo to byl jedyny ciezki wypadek Nv :D W sumie 4870 gdyby byl o te 50-60% mocniejszy od 3870 + OC to bylaby bardzo ciekawa opocja w tej cenie i dlatego zakladam ze moze sie skusze. W 512 bit szyne nie wierze - za duze koszta pcb, za maly przyrost faktycznej mocy - teraz jest ciecie kosztow - Nv tez sie do 512 bit nie pali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę IMHO albo GDDR5 i te 4GHz albo 512-bitowa szyna. Samo zastosowanie pamięci typu gddr5 da wystarczający przyrost transferów, aby móc zrezygnować z szerszej szyny. Po drugie koszty produkcji PCB? Jesli karta ma byc w miare przystepna cenowo 512 odpada :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

512bitowa szyna pamięci na pewno nie będzie, chyba że to będzie wersja X2 i wtedy będziemy mieli ściemniackie 512bit ;)

 

Details leaked: ATI Radeon 4800 gets 480 stream processors

http://www.tgdaily.com/content/view/37093/135/

Wiem, ale mogli dać, w 2900xt była i czasem już to dawało trochę przewagi wobec 3870 mimo, ze sama karta była znacznie słabsza. Mogli choć zmałpować od nVidii i dać taką śmieszną szynę 384 czy jak tam jest, zawsze to by nie było na tyle drogie a jednak dało by sporo wydajności.

Mimo to nowe karty oceniam jako bardzo dobre i myślę, że tym razem ATI będzie o krok do przodu w końcu po raz pierwszy od czasów 800GTO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale mogli dać, w 2900xt była i czasem już to dawało trochę przewagi wobec 3870 mimo, ze sama karta była znacznie słabsza. Mogli choć zmałpować od nVidii i dać taką śmieszną szynę 384 czy jak tam jest, zawsze to by nie było na tyle drogie a jednak dało by sporo wydajności.

Mimo to nowe karty oceniam jako bardzo dobre i myślę, że tym razem ATI będzie o krok do przodu w końcu po raz pierwszy od czasów 800GTO.

Ale 512-bitowa szyna + GDDR5 IMHO na tą chwile jest bez sensu. Jesli taki 9800GTX ma 256-bit i 2.2GHz i mu to wystarcza, to co dopiero 4GHz w ATI?? To prawie drugie tyle co w NV.

Wysokie taktowanie pamięci bez problemu nadrobi szerokość szyny, a przy okazji powinno być tansze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale 512-bitowa szyna + GDDR5 IMHO na tą chwile jest bez sensu. Jesli taki 9800GTX ma 256-bit i 2.2GHz i mu to wystarcza, to co dopiero 4GHz w ATI?? To prawie drugie tyle co w NV.

Wysokie taktowanie pamięci bez problemu nadrobi szerokość szyny, a przy okazji powinno być tansze ;)

9800GTX ma za mala przepustowosc i za malo pamieci co widac przy porownaniach w SLI do geforcow 8800GTX.

 

Ale 4 Ghz w Ati spokojnie stykna , wiec sie zgadzam ze 512 bit jest bez sensu. No i zobaczcie jak male jest zapowiadane TDP a przeciez roznica miedzy 512 bitowym radkiem 2900 pro a wersja 256 to bylo cos kolo 30-40 W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolcie ze podlacze sie do tematu

Otoz mam problem bo kupuje niedlugo kompa (znaczy moge juz dzis) ale wlasnie nie wiem co z ta grafika bo moge teraz kupic 88gts a moge tez sie wstrzymac i kupic potem rv770xt (dozbieral bym) co o tym myslicie?? :>

 

pozwólcie, otóż, nie wiem, o tym

I nie chcę nic słyszeć o dysortografii i tym podobnych. Mozilla Firefox ma sprawdzanie pisowni w standardzie. Do Opery można doinstalować.

//ULLISSES

 

EDIT: poprawione

 

PS: a ja przedwczoraj test gimnazjalny pisalem XD

Uważam, że to dobry pomysł, tylko miej świadomość, że zaraz po premierze przynajmniej dwa tygodnie albo ich wcale nie będzie albo będą bardzo wygórowane marże, więc najrozsądniej było by kupić teraz cokolwiek na przeczekanie typu 3850 512mb oby tylko się dało grać a potem sprzedać tą kartę na allegro z małą stratą rzędu 10-20% i dopiero kupić 4870 kiedy ta konkretnie stanieje (3 miesiące od premiery). Na takiej operacji zaoszczędzisz na mój gust jakieś 300-400zł w porównaniu do zakupu tuż po premierze.

Ale 512-bitowa szyna + GDDR5 IMHO na tą chwile jest bez sensu. Jesli taki 9800GTX ma 256-bit i 2.2GHz i mu to wystarcza, to co dopiero 4GHz w ATI?? To prawie drugie tyle co w NV.

Wysokie taktowanie pamięci bez problemu nadrobi szerokość szyny, a przy okazji powinno być tansze ;)

Chyba sobie tego nie policzyłem w ten sposób. Pomyślałem, że skoro już na 2900 dawali 512 to pewnie to było potrzebne więc tym bardzie w mocniejszej karcie, a tu jest inaczej :D dobrze wiedzieć, że jest taka zależność. Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość chronicsmoke

Karty ATI zawsze się dobrze zapowiadają a po premierze różnie bywa. Jeżeli porządnie nie ulepszyli/ nie zwiększyli szaderów to sama pamięć to za mało by zrobić potwora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karty ATI zawsze się dobrze zapowiadają a po premierze różnie bywa. Jeżeli porządnie nie ulepszyli/ nie zwiększyli szaderów to sama pamięć to za mało by zrobić potwora.

Co tu można polemizować? To pokażą testy za ok miesiąc. Do tego sterowniki będą musieli podrasować pod nowe karty, jeszcze trochę trzeba poczekać. Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No sterowniki dopracować muszą i to sporo raz w życiu miałem coś od ATI i od razu zraziłem się do tej firmy :) przez... sterowniki nie dość że inne prócz płytowych nie działały to jeszcze były takie bugi że...

 

A co od zapowiadania się to racja, hd2900xt też miałniby zjeść 88gtx'a ilością shaderów i szyną pamięci a wyszło wielkie G

 

Mam nadzieje że ATI "pchnie" technologie do przodu ale na 100% pewien bym tego nie był...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tej chwili mam HD3870, wszystkie wcześniejsze karty to były NV i jak narazie nie miałem najmniejszych problemów ze starami. Pod względem obsługi są lepsze od nv. A co do wydajności, to już bardziej zalezy od samej karty, sterami cudów nie zdziałaja.

A same shadery w nowym r770 powinny być znacznie szybsze. Po pierwsze wszytkiego będzie więcej w porównaniu do r670 a po drugie beda działały asynchro jak u NV ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tej chwili mam HD3870, wszystkie wcześniejsze karty to były NV i jak narazie nie miałem najmniejszych problemów ze starami. Pod względem obsługi są lepsze od nv. A co do wydajności, to już bardziej zalezy od samej karty, sterami cudów nie zdziałaja.

Nadrobić się nie da sterownikami, ale popsuć owszem, popatrzcie na wyniki najnowszego 9800x2 od nV w niektórych grach. Ten sam problem, który na catalistach 8.1 i 8.2 miał 3870x2 czyli gorsze wyniki od pojedynczej karty w wybranych tytułach. Dobre sterowniki tylko pokazują prawdziwą moc karty, złe ją marnują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie odrzucałbym tak od razu 512-bitowej szyny... Przecież rdzeń RV770XT ma stanowić najlepszą kartę jednoprocesorową ATI, a w tym przypadku koszt 512-bitów i GDDR5 schodzi na dalszy plan.

 

Im więcej czytam na temat RV770, tym bardziej jestem przekonany, że to tylko ewolucja RV670. Pozostaje kwestia jak duży skok wydajnościowy sprawi dodanie więcej jednostek, niezależne taktowanie shaderów, GDDR5 i ewentualnie szyna 512-bit.

 

Zabawię się we wróżkę... Moim zdaniem rynek będzie wyglądał tak:

 

ok.1600zł - Radeon 4870X2 256-bit GDDR5

1000-1200zł - Radeon 4870 512-bit GDDR5 1GB/512MB

ok.800zł - Radeon 4870/50 256-bit GDDR5 512MB

ok. 500zł - Radeon 4850 256-bit GDDR3 512MB/256MB

 

Żeby podkreślić różnicę karty będą zapewne różnić się taktowaniem. ATI będzie chciało zaatakować najważniejsze 2 segmenty, żeby ustabilizować swoją pozycję przed nadejściem GT200.

 

Oczywiście zakładam, że pamięci GDDR5 są lepsze od GDDR3 o jakieś minimum kilkanaście procent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo na szynę 512bit. nie ma co liczyć i w sumie nie ma płaczu DDR5 na 2GHz załatwią sprawę przepustowości i przede wszystkim obniżą koszty wyprodukowania całej karty :wink:

 

Tak to czytam i w sumie większość płaczę nad tą szyną, ale ztcw to karty AMD nie cierpią z powodu braku przepustowości. Architektura jest do bani (shadery coś nie teges, w sumie jest ich mało, no i bardzo mała ilość TMU) i dlatego karty mają taką wydajność (szczególnie z AA), a nie inna :) pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...