Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon HD4850/4870

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie jak miałeś obroty na auto i kręciłeś to te 110* ciągłe mogło ją zabić (a 110* z tego, że bez oc karta ma te 90-100* - a focus napewno testuje karty "na pajaka" tak wiec z obudowie + OC te 110-120* będzie). A memki są chłodzone tym samym radiatorem co rdzeń i może dojść do sytuacji, że radiator podgrzewa pamięci ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo coś czy będzie możliwe podniesienia napięcia na gpu z poziomu biosa ???? Z tego co pamiętam było to możliwe na 3850/3870 , a to niby to samo pcb :wink:

 

@Lanc u Focusa ta karta miała na stałe full obroty , bo na auto oc było prawie zero :lol2:

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak nie WC to sobie chociaż trza Accelero załatwić. W porównaniu ze stockiem jest to ogromna różnica (ktoś już podawał skrina w tym temacie). Nie ma co krecić na defowym chłodzeniu bo ono sie do niczego nie nadaje a co dopiero do OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo coś czy będzie możliwe podniesienia napięcia na gpu z poziomu biosa ???? Z tego co pamiętam było to możliwe na 3850/3870 , a to niby to samo pcb :wink:

 

@Lanc u Focusa ta karta miała na stałe full obroty , bo na auto oc było prawie zero :lol2:

Ja wiem o tym, tylko że focus zanim podkręcił obroty na full to miał te 90-100*.

Przy full rpm max 55* w stresie po oc :)

 

Z biosem coś kombinują na XS. Zapewne nie będzie problemu z podniesieniem napięcia, tak samo jak w przypadku 38x0. Trzeba tylko poczekać :) ATI jeśli chodzi o fajny program do edycji biosu kuleje, trzeba się bawić w HEX'ach i szukać odpowiednich wartości :mur:

 

EDIT: stockowe chłodzenie jest dobre, ale tylko przy full rpm. Przy ustawieniu na AUTO przepływ powietrza jest za mały i się karta gotuje :] HD3850 + def chłodzenie + 1.45v @ 870Mhz i było 77* w stresie, tylko że te 100% rpm do cichych nie należy ^^

Edytowane przez Lanc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: stockowe chłodzenie jest dobre, ale tylko przy full rpm. Przy ustawieniu na AUTO przepływ powietrza jest za mały i się karta gotuje :] HD3850 + def chłodzenie + 1.45v @ 870Mhz i było 77* w stresie, tylko że te 100% rpm do cichych nie należy ^^

No właśnie oto chodzi, jeżeli przy 100% rpm mam mieć suszarkę w kompie to wolę przeczekać parę dni bez OC aż mi przyjdzie zapinka od Maniakalnego do bloczku. I tak OC na razie tej karcie nie jest za bardzo potrzebne do większości gierek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są już pierwsze testy 4870, jak na kartę za którą musimy wydać około 750zł to dla mnie rewelacja :) 2x4870 i cena będzie lekko wyższa od NV260 ale za to wydajność przebije nawet NV280 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ta temp. to niestety tak jest z wiekszoscia grafik. Generalnie jak kupuje karte to tylko sprawdzam czy dziala po zakupie. Na ref. chlodzenie chodzi moze max 5 min. Pozniej wyjmuje grafe i zawsze zakladam cos innego a ref idzie w piz****. Takze teraz mam Acelero S1 i troche sie wyleczylem z 4850 (bo mam 8800GT) ale czekam cierpliwe na 4870 i jak ja kupie procedura w moim przypadku bedzie identyczna, nawet jak to chlodzenie bylo "elo pro". Nic co jest def nie jest dobre :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo czekajcie na nowszą wersje AtiTool'a i będzie można własny schemat obrotów ustawiać.

Asus do swojej karty daje smartdoctor i w nim można sobie fajnie ustawić obroty wiatraka zależnie od temperatury. Możliwe są 4 ustawienia: slow, medium, fast, fastest.

U mnie fastest ustawione na 75 stopni i muszę powiedzieć, że jak gram w assasins creed to się od czasu do czasu włącza najszybsze. Tylko na kartę wieje też 12 z boku co owiewa mostek płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW czy mi sie wydaje czy juz dawno w topiku nie bylo naszych dzielnych kolegow wieszczacych zmiazdzenie ati prze gtx 280 i porazke na poziomie R600 :D

 

Ale z chlodzeniem to Ati ma traume od czasow recenzji 2900xt , wiec teraz wszystko beda ustawiac jako ciche grzejniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na konkurencyjnym portalu pojawił się artykuł o 4870 i 4850. Ciekawe, bo mowa tam o tym, że 4870 ma być 50% droższy od 4850. Cokolwiek to znaczy ;) to nie bedzie to duża jak za taką kartę. Fakt, że wg tego artykułu 4870 przegrywa z GTX 280 prawie zawsze, ale... No własnie "ale"

4870 docelowo ma kosztować 700zł, na początek to pewnie bedzie około 1000zł. Wg mnie niewiele jak za taką kartę. Jedyna wada -> Nie bedzie obiecanego CF z 3870 :(

Wazne jest jednak, że nVidia się wg mnie ośmieszyła. 1000zł za GTX 260 i 1800zł za GTX 280. buahahahaha. I owszem, jak ktoś chce mieć najmocniejszą wg testów kartę na rynku to kupi sobie GTX 280.

Nie mniej ATI jest rozbrajające z tymi cenami. Na pozytyw. Czekam na premierę 4870, potem na spadek cen do ~700/800zł i kupuję.

A ponieważ kłpoty sterownikowe to już tylko durny argument fanboyów nVidii to poważnie tym razem nVidia dała ciała. Cenowo oczywiście :)

 

Od razu warto poinformować, że AMD zdecydowała się na obniżkę cen Radeonów HD 4850. Sugerowana cena w Polsce to już nie 549 złotych, jaką podawano w ubieglym tygodniu, ale 499 złotych. Jeszcze lepiej dla konsumentów. Za karty Radeon HD 4870 przyjdzie nam wyłożyć około 700-800 złotych. Dokładne ceny nie są jeszcze znane, bo karty trafią do polskich sklepów prawdopodobnie dopiero w lipcu.

EDIT:

ceny wg naszego "ulubionego" sklepu komp.... ;)

 

Radeony 4850 ---> od 539zł do 649zł

GTX 260 ---> od 1099zł do 1269zł

GTX 280 ---> od 1799zł do 2699zł

 

Miazga. Nawet przy cenie 1000zł na początek za 4870 tym razem nVidia mocno przesadziła. Chyba postanowili sama ceną sugerować, że ich karty są lepsze. ech...

 

EDIT2:

 

na allegro:

4850 --> od 519zł

GTX 260 --> jedna oferta za 1249zł

GTX 280 --> od 1750zł

Edytowane przez Asturas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie o crossfire.Moja płyta ma 2 pcie, jeden x16, a drugi niby x4.Jak to sie podlaczyłoby pod crossfire to działać będzie crossfie jako x8 ?? Czytałem różne artykuły po necie ale często mijały się z sobą...

Rożnica między crossfire x16 a x8 to jakies 5%-15%

 

 

Chipset to P35

Edytowane przez Jang

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roznica w wydajnosci miedzy 4850 a 4870

nie bierze sie tyle z zastosowania DDR5

 

ile z tego ze 4850 ma taktowanie GPU 625

a jego mocniejszy brat 725-750

 

Jak wiadomo taktowanie ROP jest synchro z Shaderami

tak wiec wzrost wydajnosci u 4870 jest jak najbardziej zrozumialy w stosunku do 4850 (ropy i shadery ida w gore razem i to daje KOPA)

 

oczywiscie DDR5 dadza kopa zwlaszcza w wyzszej rozdzialce i AA - bo tam liczy sie jak najwieksza przepustowosc

 

ale w moim odczuciu

 

gdyby Strikto porownywac 4850 i 4870 i dac im identyczne taktowania GPU powiedzmy 700 czy 750

to jestem prawie pewien - ze roznica nie byla by tak wielka jak w przypadku testow na zagraninczych stronach

 

dlatego trzeba sie zastanowic czy warto dokladac "az tyle" zeby miec DDR5 ...

 

Kwestia jeszcze tego jak 4850 bedzie sie podkrecal, moze byc tak ze 4870 ma na starcie wyzsze napiecie na GPU (ale od czego sa Vmody)

badz co badz to sa dokladnie te same rdzenie tylko w jednym jest zaimpletowana obsluga ddr5 a w drugim ddr3 ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roznica niecalych 9 fps -

przy taktowaniu o 125 mhz na ROP i Shader ;-)

 

to co pisalem wyzej jak najbardziej utwierdza mnie w przekonaniu ze jestem blisko prawdy

 

btw. gosc testujacy z IN4*

podkrecil karte z 625 do 680 i dalo mu to blisko 12% wieksza wydajnosci (co udokumentowal)

 

do 750 jeszcze troche brakuje ;-)

 

Poza tym zastanowcie sie czemu NV nie aplikuje tak ochoczo DDR5 do swoch najsilniejszych ukladow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię o CF, chociaż wyśmienicie wypadł - patrz na GT260 do 4870 - 0,6 klatki różnicy, a różnica w cenie jaka?

W twoich słowach raczej mowa już o opłacalnosci :P

Masz rację takiej różnicy w fps'ach nawet nie odczujesz, ale za to w kieszenie tak :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...