Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon HD4850/4870

Rekomendowane odpowiedzi

przekonacie sie niewierni %)

 

ze b.mocno podkrecony 4850 - wcale nie bedzie znacznie ustepowal wersji 4870*

 

*oczywiscie przewaga 4870 bedzie z uwagi na wieksza przepustowosc

ale bedzie to odczuwalne jedynie w wyzszych rozdzielczosciach z AA

 

Nie mam nic Przeciwko 4870 - Karta jak najbardziej Bedzie OPLACALNA w tej Polce klasowej

jednak biorac pod uwage 4850 i jej potencialne mozliwosci O/C to z calym przekonaniem

sadze ze wielu zastanowi sie nad sensem doplaty ok 300 zl do DDR5

 

Oczywiscie znajda sie tacy ktorym nie bedzie sie chcialo robic Vmodow i krecic 4850 gpu do 900mhz i wiecej :rolleyes:

 

ale wracajac do taktowania pamieci

 

byly wersje X1900XTX z DDR4 b.wysoko taktowane

byly wersje 9800GTX co krecily sie do 2500mhz (mowa o ddr3)

ale czy ma to jakis WPLYW na realna wydajnosc tych KArt ?

 

posiadacze 8800gts/9800gtx niech zrobia testy np.w Crysis z taktowaniem pamieci na poziomie 1800-1900mhz i potem 2300mhz-2400mhz

zapiszcie uzyskane 2 wyniki na kartce, a potem przeanalizujcie czy wzrost MHZ na pamieciach jest wprost proporcionalny do wzrostu FPS w grze ... :wink:

 

Jak juz Pisalem wczesniej, w testach zagranicznych porownujacych 4850 i 4870 - przewaga tej drugiej NIE jest GLOWNIE zasluga DDR5 lecz taktowaniu o 125mhz wiecej na GPU ...

 

idac dalej wlasicciele 8800/9800 zrobcie kolejny test w Crysisie z taktowaniem GPU/shader 125mhz mniej i potem wiecej

i skonfrontujcie jak maja sie te wyniki do Taktowania Pamieci na karcie

 

A dowiecie sie dlaczego NV nie aplikuje do swoich produktow ochoczo DDR5

(wiem ze Magia Cyferek moze dzialac zniewalajaco na pewna grupe ludzi, powodujac powody do trzepania sie z radosci)

 

na koniec taka dygresja jesli lubicie dokladac ...

jesli ktos ma mozliwosc to ... 4850 = ok 490zl - 4870 = pewnie z 800zl

2 x 4850 = niecale 1tys

1 x 4870 = 800zl (teoretycznie)

 

nie trzeba pisac co bedzie wydajniejsze i o ile % ;-)

Edytowane przez Strongmen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przekonacie sie niewierni %)

 

ze b.mocno podkrecony 4850 - wcale nie bedzie znacznie ustepowal wersji 4870*

 

*oczywiscie przewaga 4870 bedzie z uwagi na wieksza przepustowosc

ale bedzie to odczuwalne jedynie w wyzszych rozdzielczosciach z AA

Dlatego imho warto poczekac na produkty Palita czy His z porzadnym niereferencyjnych chlodzeniem albo moze ktos sie pokusi o 3870 z DDR3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roznica niecalych 9 fps -

przy taktowaniu o 125 mhz na ROP i Shader ;-)

 

to co pisalem wyzej jak najbardziej utwierdza mnie w przekonaniu ze jestem blisko prawdy

 

btw. gosc testujacy z IN4*

podkrecil karte z 625 do 680 i dalo mu to blisko 12% wieksza wydajnosci (co udokumentowal)

 

do 750 jeszcze troche brakuje ;-)

 

Poza tym zastanowcie sie czemu NV nie aplikuje tak ochoczo DDR5 do swoch najsilniejszych ukladow

 

przekonacie sie niewierni %)

 

ze b.mocno podkrecony 4850 - wcale nie bedzie znacznie ustepowal wersji 4870*

 

*oczywiscie przewaga 4870 bedzie z uwagi na wieksza przepustowosc

ale bedzie to odczuwalne jedynie w wyzszych rozdzielczosciach z AA

 

Nie mam nic Przeciwko 4870 - Karta jak najbardziej Bedzie OPLACALNA w tej Polce klasowej

jednak biorac pod uwage 4850 i jej potencialne mozliwosci O/C to z calym przekonaniem

sadze ze wielu zastanowi sie nad sensem doplaty ok 300 zl do DDR5

 

Oczywiscie znajda sie tacy ktorym nie bedzie sie chcialo robic Vmodow i krecic 4850 gpu do 900mhz i wiecej :rolleyes:

 

ale wracajac do taktowania pamieci

 

byly wersje X1900XTX z DDR4 b.wysoko taktowane

byly wersje 9800GTX co krecily sie do 2500mhz (mowa o ddr3)

ale czy ma to jakis WPLYW na realna wydajnosc tych KArt ?

 

posiadacze 8800gts/9800gtx niech zrobia testy np.w Crysis z taktowaniem pamieci na poziomie 1800-1900mhz i potem 2300mhz-2400mhz

zapiszcie uzyskane 2 wyniki na kartce, a potem przeanalizujcie czy wzrost MHZ na pamieciach jest wprost proporcionalny do wzrostu FPS w grze ... :wink:

 

Jak juz Pisalem wczesniej, w testach zagranicznych porownujacych 4850 i 4870 - przewaga tej drugiej NIE jest GLOWNIE zasluga DDR5 lecz taktowaniu o 125mhz wiecej na GPU ...

 

idac dalej wlasicciele 8800/9800 zrobcie kolejny test w Crysisie z taktowaniem GPU/shader 125mhz mniej i potem wiecej

i skonfrontujcie jak maja sie te wyniki do Taktowania Pamieci na karcie

 

A dowiecie sie dlaczego NV nie aplikuje do swoich produktow ochoczo DDR5

(wiem ze Magia Cyferek moze dzialac zniewalajaco na pewna grupe ludzi, powodujac powody do trzepania sie z radosci)

 

na koniec taka dygresja jesli lubicie dokladac ...

jesli ktos ma mozliwosc to ... 4850 = ok 490zl - 4870 = pewnie z 800zl

2 x 4850 = niecale 1tys

1 x 4870 = 800zl (teoretycznie)

 

nie trzeba pisac co bedzie wydajniejsze i o ile % ;-)

 

wczoraj pisałem o tym i nawet prosiłem focusa zeby sie temu przyjrzał, czy różnica 4850/4870 wynika z pamięci czy głownei z różnicy taktów rdzenia. W przypadku 4870 okazało się że ddr4 to tak naprawede pic na wodę, jedyna zaleta karty to z tego co pamietam lepsze sekcja zasilania. ddr5 są niby bardziej przełomowe niż ddr4 ale traczej nie będzie też wielkiej różnicy , zwłaszcza na ekranach o rozdziałkach 1680x1050 jak u mnie :wink:

 

 

Jak dla mnie jedyną wadę tej karty poza chłodzeniem jest zastosowanei pamięci quimonda- pojawią sie konstrukcje niereferencyjne na Heńkach czy samcach to może być ciekawie.. Zwłaszcza jak będą to pamięci tej samej klasy co z 8800gts 512 czy 9800gtx...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj pisałem o tym i nawet prosiłem focusa zeby sie temu przyjrzał, czy różnica 4850/4870 wynika z pamięci czy głownei z różnicy taktów rdzenia. W przypadku 4870 okazało się że ddr4 to tak naprawede pic na wodę, jedyna zaleta karty to z tego co pamietam lepsze sekcja zasilania. ddr5 są niby bardziej przełomowe niż ddr4 ale traczej nie będzie też wielkiej różnicy , zwłaszcza na ekranach o rozdziałkach 1680x1050 jak u mnie :wink:

Dobrze gada polac mu ;-)

 

Nie trzeba byc w ciemie bitym zeby wiedziec ze robote robi glownie wieksze taktowanie GPU

a jesli dodamy do tego FAKT ze ROP/SHADER sa taktowane razem Synchronicznie

 

to juz mozna byc w 100% przekonanym ze DDR5 - w 4870 to taki mily dodatek za ktory przyjdzie nam "troche" zaplacic

 

Jak dla mnie jedyną wadę tej karty poza chłodzeniem jest zastosowanei pamięci quimonda- pojawią sie konstrukcje niereferencyjne na Heńkach czy samcach to może być ciekawie.. Zwłaszcza jak będą to pamięci tej samej klasy co z 8800gts 512 czy 9800gtx...

Chlodzenie karty raczej nie zaliczalbym do wady (przynajmniej z mojego punktu widzenia) zgodnie z zasada ze rzeczy nie podkrecane psuja sie :) - sprzet trzeba podkrecac a podkrecanie na STOC coolingu to Profanacja ;-)

 

Co do Qupond - to mam je aktulanie na 8600 leca 2200 (po poluzowaniu timingow od 0,8ns ) w poprzedniej karcie(8600) tez mialem qupondy lecialy nawet na 2250 bez podnoszenia V

Oczywistym jest ze Samsungi/ henki beda lepsze - ale wlasnie dlatego mamy karte za 499 na kupondach a nie na samsungach za 550 ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam czemu coponiektorzy sie tak uwzieli ze te GDDR5 sa guzik warte podobnie jak 4870...

A jak pokaza jakies fajne wyniki z @ 4870 to co?? Pogonicie rdzen na 1GHz w 4850 zeby dogonic kreconego lekko 4870??

 

Bledne rozumowanie, jak ktos chce wiecej i mocniej i tak zakupi 4870 i go bedzie krecil, albo nawet takowa parke, trojke czy czworke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze powiedziane jonathan ;)

 

a tak z innej beczki - pytanie do osób już posiadających 4850 - mieliście problemy z CCC ?... niecierpliwy jestem i z czystej ciekawości wpakowałem kartę do kompa kolegi (Semp @2.5/1GB/xp 32sp2 :lol:) i za Chiny nie mogę odpalić CCC - cały czas wywala błąd, twierdząc, że sterownik ati albo jest niezainstalowany albo zainstalowany nieprawidłowo :|...hotfix oczywiście zainstalowany...

Edytowane przez raven_88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze powiedziane jonathan ;)

 

a tak z innej beczki - pytanie do osób już posiadających 4850 - mieliście problemy z CCC ?... niecierpliwy jestem i z czystej ciekawości wpakowałem kartę do kompa kolegi (Semp @2.5/1GB/xp 32sp2 :lol:) i za Chiny nie mogę odpalić CCC - cały czas wywala błąd, twierdząc, że sterownik ati albo jest niezainstalowany albo zainstalowany nieprawidłowo :|...hotfix oczywiście zainstalowany...

Właśnie Framework 2.0 chyba jest potrzebny

Ja żadnych problemów nie mam z CCC może stery są źle odinstalowane jak na starym systemie była wkładana?

 

 

A tak ogólnie to karta spisuje się całkiem nieźle a jeśli chodzi o to chłodzenie to fakt wydajne nie jest ale cichsze od tego Asusowskiego Glaciatora :rolleyes:

Edytowane przez czarecki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam czemu coponiektorzy sie tak uwzieli ze te GDDR5 sa guzik warte podobnie jak 4870...

A jak pokaza jakies fajne wyniki z @ 4870 to co?? Pogonicie rdzen na 1GHz w 4850 zeby dogonic kreconego lekko 4870??

 

Bledne rozumowanie, jak ktos chce wiecej i mocniej i tak zakupi 4870 i go bedzie krecil, albo nawet takowa parke, trojke czy czworke

Nie jest powiedziane ze "guzik" dadza - owszem dadza ale w wysokim Res i AA

 

Jednak na razie nie ma wielu uzytkownikow z 4850 i praktycznie nikogo z 4870

ale kiedys przyjdzie taka chwila ze wyjdzie na to o czym tu pisane bylo

 

Poza tym jak juz pisalem 4850 i 4870 - taktowane oba GPU powiedzmy do 750 mhz, zobrazuja ze korzysci plynace z DDR5 nie sa tak istotne

jak cena jaka trzeba bedzie doplacic DDR5

 

Osobiscie Jakbym mial Kase to bralbym od reki 4870 - a jeszcze lepiej gt280 wiadomo

ale w przypadku jak ktos sie liczy z kasa i chce miec najlepszy stosunek cena/wydajnosc to warto sprawdzic pewne rzeczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tym havok? Czy to bedzie oddzielana karta tak jak kiedys bylo z physhx czy to jest juz wbudowane w radki?

Havok jest najpopularniejszym silnikiem gier, niespełna rok temu kupił go Intel i z uwagi na spór z nVidią nie wie co z nim zrobić no więc podpisał na złość zielonym porozumienie z ATI. Złośliwy ten intel bo ATI to część jego konkurencji, ale upadlość AMD nie w smak Intelowi gdyż albowiem urząd antymonopolowy w USA podzielił by Intela na dwa za monopol a obecna przewaga w procesorach może dobić AMD.

Co do samego Havoka, nie będzie żadnej dodatkowej karty. Silnik to jest podstawa, na której oparta jest każda gra, dlatego współpraca producenta kart z producentem silnika zazwyczaj przynosi wzrost wydajności tych kart w grach opartych na tym silniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest powiedziane ze "guzik" dadza - owszem dadza ale w wysokim Res i AA

 

Jednak na razie nie ma wielu uzytkownikow z 4850 i praktycznie nikogo z 4870

ale kiedys przyjdzie taka chwila ze wyjdzie na to o czym tu pisane bylo

 

Poza tym jak juz pisalem 4850 i 4870 - taktowane oba GPU powiedzmy do 750 mhz, zobrazuja ze korzysci plynace z DDR5 nie sa tak istotne

jak cena jaka trzeba bedzie doplacic DDR5

 

Osobiscie Jakbym mial Kase to bralbym od reki 4870 - a jeszcze lepiej gt280 wiadomo

ale w przypadku jak ktos sie liczy z kasa i chce miec najlepszy stosunek cena/wydajnosc to warto sprawdzic pewne rzeczy

 

Wiec biorac pod uwage ze standartem sie robi 22" badz wiecej te GDDR5 moze sie nawet bardzo przydac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i o to chodzi -mi te rozdziałki na nic.O 1GB myślę z uporem -bo już w 1024xXXX potrafi pokazać poprawę.

@maxymili -po prostu pierwszy raz czytam wall w kontekście GPU.Zwykle CPU jest z nim łączone...A ,że GPU to procesor to...w samej nazwie ma zawarte :wink:

Ten link mnie nie przekonał -to zwykła matematyka rodem z Everesta na przykład.Szyna 256 faktycznie ciasnawa zwłaszcza jak się myśli o 1GB na karcie :sad: .Wiesz co -zanim w demagogię popadniemy to zlejmy sprawę.Poczekamy na testy zegar w zegar i któryś z nas się przyzna do błędu.Bo zasmęcimy wątek.Dla mnie i tak czynnik mucho ważny -cena.....

Havoc ma być dopalany przez GPU na Ati....Ale czy będzie to nie wiem.Liczę ,że tak.Jest mimo wieku świetny i powszechny.

Zegar w zegar to jeszcze nie to samo, nie wiesz ile wyciągnie 4870 a ile 4850 bo pewnie różnią się nie tylko biosem. Poza tym 4870 ma skuteczne choć zapewne głośne jak 3870 chłodzenie, ale to też jest wartość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar w zegar to jeszcze nie to samo, nie wiesz ile wyciągnie 4870 a ile 4850

Dlatego napisałem "zegar w zegar" - w domyśle chodzi o to ,by podciągnąć 50 do 70ki.Sądzę ,że vmod udemokratyzuje obie karty :wink: -pytanie czy rdzenie do 70ek będą z natury lepsze..Bez zrównania zegarów GPU nieco bez sensu testować i porównywać różnice "dzięki DDR5"

bo pewnie różnią się nie tylko biosem.

No i pamięciami :razz: Ale to już żartem.Naprawdę uważam ,ze dla mnie starczy 4850 z Vmodem.Jednak dopłata około 250 jest faktem -wolę ciut wolniej i trudniej ale taniej.A za 250 nad zalewik :razz: .Rety -te ceny!Ja naprawdę dołożę śmieszne grosze do ceny za GT :rolleyes: .Asssa tadarassa :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co będzie bardziej wydajne do rozdziałki 1920x1200:

 

2 karciochy HD4870 CF

 

czy:

 

1 karciocha HD4870x2

 

W co bardziej opłaca się pakować, oczywiście wydajnościowo?

Edytowane przez .:Max:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...