Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon HD4850/4870

Rekomendowane odpowiedzi

Podyskutowałbym na ten temat, ale kilka postów wcześniej zacząłeś wyzywać andrew777 od troli, gdy temat zszedł na referencyjne chłodzenie - więc raczej podziękuję.

Za to zgodzę się, ze przy 20% to chłodzenie może być niesłyszalne - tzn zagłuszone przez wentylatory od przewiewu.

Wiesz, nawet mi sie nie chcę walczyć z tą modą na narzekanie na radeony.

Za to polecam ci przeczytać

http://www.techfanatyk.net/problematyczny-...em-z-problemem/

http://www.techfanatyk.net/4870-goraczka-kart-czy-userow/

Skoro uważasz mnie za osobę "niezdolną" do dyskusji - proszę bardzo.

Muszę przyznać rację, że nie Radeony są winne złej opini, jako głośne i gorące, tylko głupota użytkowników. A szkoda. A szkoda.

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, nawet mi sie nie chcę walczyć z tobą modą na narzekanie na radeony.

Stwierdziłem, że referencyjne chłodzenie nie jest wcale ciche i wydajne jednocześnie - to narzekanie?

 

Po co mam czytać po raz drugi artykuły, które widziałem pół roku temu? Jeszcze przed tym, jak przewinęły mi się 4850 przez budę?

Zmieni to moje doświadczenia? Że po fanfixie, gpu robi za piecyk którzy nagrzewa mi wszystko w budzie? Jak dla niektórych 90stopni to jest chłodno, to nic tylko pogratulować.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalman na Gigusie 4850 wkręca się w prawie 3000rpm więc nie może być cichy.. Nie ma referentów? Oczywiście że są.. Wystarczy poszukać, poważnie..

Czekam na link, z fizycznie istniejącym towarem w normalnej cenie, wtedy może faktycznie kupie referenta i w razie potrzeby w przyszłości zmienię chłodzenie. Edytowane przez QB4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy ze zrozumieniem tekstu? Taki argument, że niektórzy nie rozumieją pojęcia ciszy. Dla ciebie referent jest cichy, tak jak dla kogoś innego zalman. Kumasz?

 

 

To chyba logiczne, że niższa temperatura wydłuża "życie" karty, zwiększa o/c i zmniejsza temperaturę reszty komponentów? :blink:

 

 

Screeny - zwłaszcza w te upały.

 

 

No, tylu idiotów przepłaca zmieniając chłodzenie, a przecież standardowe jest takie dobre :D

Nie. Problem z porównaniem. Argumentem że "no nawet na zalmanie jest źle" jest złym argumentem, bo to chłodzenie zalmana jest gorsze od referencyjnego

Niższa temperatura wydłuża życie karty. O ile? 2 lata w cyklu 15sto letnim?

I tak, tylu ludzi przepłaca zmieniając chłodzenie, bo taniej i lepiej wychodzi kupienie dwóch wentylatorów i zrobienie fanfixa na chłodzeniu karty, niż kupywanie Gigabyte'a z Zalmanem (płacimy za Zalmana) aby potem kupić Accelero S1 - płacimy dwa razy za chłodzenie, a dwa wentylatory+przejściówka molex->2/4/6x5V razem kosztują <50zł.... Gratulacje, czytaj ze zrozumieniem proszę.

Screeny - prosze bardzo, idą. Przez cały test miałem 20% prędkości wentylatora.

post-157123-1246825076_thumb.jpg

post-157123-1246825102_thumb.jpg

post-157123-1246825112_thumb.jpg

post-157123-1246825120_thumb.jpg

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Problem z porównaniem. Argumentem że "no nawet na zalmanie jest źle" jest złym argumentem, bo to chłodzenie zalmana jest gorsze od referencyjnego

Dalej nie rozumiesz. Dla Ciebie referent jest cichy. Ktoś inny napisze, że dla niego zalman jest cichy.

Nigdzie nie pisałem, że zalman jest lepszy.

 

Niższa temperatura wydłuża życie karty. O ile? 2 lata w cyklu 15sto letnim?

Niech będą i te dwa lata. Nie umniejsza to wcale tego argumentu, ani pozostałych dwóch które wcześniej wymieniłem.

 

I tak, tylu ludzi przepłaca zmieniając chłodzenie, bo taniej i lepiej wychodzi kupienie dwóch wentylatorów i zrobienie fanfixa na chłodzeniu karty, niż kupywanie Gigabyte'a z Zalmanem (płacimy za Zalmana) aby potem kupić Accelero S1 - płacimy dwa razy za chłodzenie, a dwa wentylatory+przejściówka molex->2/4/6xV razem kosztują <50zł.... Gratulacje, czytaj ze zrozumieniem proszę.

Tylko, że odsprzedając taką kartę z zalmanem, dostanę więcej pieniążków niż za referenta. A s1 zostaje na kolejną. To jest jednorazowy wydatek na dłuższy czas...

Ja cały czas czytam ze zrozumieniem. To Ty uparłeś się tych dwóch wentylatorów, które to teraz i tak są w prawie wszystkich obudowach zainstalowane firmowo.

 

Screeny - prosze bardzo, idą. Przez cały test miałem 20% prędkości wentylatora.

Ok, przepraszam. Zwracam honor, miałeś rację. Chociaż nadal twierdzę, że w ciągu upalnego dnia byłoby coś ponad 90. Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie rozumiesz. Dla Ciebie referent jest cichy. Ktoś inny napisze, że dla niego zalman jest cichy.

Nigdzie nie pisałem, że zalman jest lepszy. Po prostu takie opinie ignoruję.

 

 

Niech będą i te dwa lata. Nie umniejsza to wcale tego argumentu, ani pozostałych dwóch które wcześniej wymieniłem.

 

 

Tylko, że odsprzedając taką kartę z zalmanem, dostanę więcej pieniążków niż za referenta. A s1 zostaje na kolejną. To jest jednorazowy wydatek na dłuższy czas...

Ja cały czas czytam ze zrozumieniem. To Ty uparłeś się tych dwóch wentylatorów, które to teraz i tak są w prawie wszystkich obudowach zainstalowane firmowo.

 

 

Ok, przepraszam. Zwracam honor, miałeś rację.

Ha, rzeczywiście, dobra myśl z tym odsprzedawaniem karty z niereferentem, i migracją chłodzenia na przyszłe karty - nie pomyślałem o tym!

Ale tworząc termoobieg, wydłużamy (i polepszamy warunki pracy) życie wszystkim podzespołom w budzie, nie tylko karcie graficznej. I akurat, dzisiejsze karty graficzne, są tak skonstruowane że nie nagrzewają powietrza w środku (nie aż tak), bo wyrzucają powietrze poza obudowę :)

I masz rację - te 2 lata przedłuży nam żywotność. Ale to chyba umniejsza co nieco argumenty że opłaca się pracować w o wiele niższych temperaturach - za 10 lat to po O/C karta nie powinna paść, i tak już nikt jej nie będzie chcieć.

 

Co do argumentu ciszy - no cóż, może Ci o to chodziło, że głośność jest względna, dla mnie to zabrzmiało tak jakbyś atakował referencyjne chłodzenie porównując "że przecież na zalmanie jest gorąco i głośno, to co dopiero na referencyjnym" - tak to zrozumiałem. I masz rację, względne jest pojęcie ciszy.

 

 

Ale, kończąc dyskusję - chyba udowodniłem że referent potrafi być cichy i wystarczająco wydajny?

Moje chłodzenie w obudowie to:

2x12cm@5v jeden z przodu, drugi z tyłu, 12cm@ zasilaczu chiefteca (ten potrafi być głośny), i 14cm na 6V z boku.

Najgłośniejsze elementy to.. cewki w zasilaczu i chrobotanie Barracudy 7200.12 ;x

 

Chociaż, muszę być uczciwym wobec faktów - odłączyłem ten nieregurowalny wentylator na sekcji zasilania mojego Radka, i tam jest cieplej niż na rdzeniu - ale spokojnie działa.

Grobel: podczas upałów, ale na FurMarku - żadna gra mi tak karty nie rozpali jak FurMark :)

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Przez cały test miałem 20% prędkości wentylatora.

nazwa furmark.exe zostala zmieniona? Jesli nie to przy ati obniza sie "wygrzewanie". Ja widze 500 , a nie 625... Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nazwa furmark.exe zostala zmieniona? Jesli nie to przy ati obniza sie "wygrzewanie". Ja widze 500 , a nie 625...

Nie rouzmiem pytania.

Uruchamiałem furmark.exe z /program files/ozon3d/benchmarks/furmark

A z tym 500 a 625? Chodzi ci o obroty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Karty ATI w tym tescie przy niezmienionej nazwie nie pracuja pelna para (ochrona przed zjaraniem) , na screenach rdzen ma po 500 , a nie 625 (czy wyzej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche stary news, ale chodzi o 3320619[/snapback]

Tylko, że odsprzedając taką kartę z zalmanem, dostanę więcej pieniążków niż za referenta. A s1 zostaje na kolejną. To jest jednorazowy wydatek na dłuższy czas...

Ja cały czas czytam ze zrozumieniem. To Ty uparłeś się tych dwóch wentylatorów, które to teraz i tak są w prawie wszystkich obudowach zainstalowane firmowo.

 

Trochę głupi argument, zważywszy, że Gigabyte z Zalmanem jest najtańszym HD4850 (399 zł w ESC)

Edytowane przez QB4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karty ATI w tym tescie przy niezmienionej nazwie nie pracuja pelna para (ochrona przed zjaraniem) , na screenach rdzen ma po 500 , a nie 625 (czy wyzej).

O_o

miałem takie prędkości rdzenia od zawsze.

Patrzę na allegro i juz *podkręcam* do normalnych wartości.

Zobaczę jakie będą wtedy temperatury. Ale zrobię to chyba jutro.

750Mhz na rdzeniu teraz, 950Mhz na pamięciach - chociaż *normalne* wartości to 750/900.

Dziwne. Po podkręceniu do 750 rdzenia w CCC GPU-Z źle wykrywa wartość prędkości rdzenia.

Może coś źle po prostu ze sterami? Nic nie kręciłem przy BIOSie karty, a mam tam przełącznik "normal" a "turbo" - po prostu wartości powinny byc takie, jak ma normalnie karta w sprzedaży.

No, ale sprawdzę temperature z tymi 750mhz w Catalystach.

 

EDIT: Podkręciłem do 750/950, przyrost fps o właśnie te 33% w FurMarku, temperatura doszła do 94 C po 600sec, myslę że do 95C by doszła.

Do tego małe wnioski - jest ciągle 20% prędkości wiatraka, cisza, karta pracuje na granicy optymalnosci termalnej - w normalnych grach nigdy tych 95C nie osiągnę.

Czyli jest OK, Mogę jeszcze przyśpieszyć o te 5% wentylator, ale to da 3-4C zmiany, maksymalne.

Załączam screena - niestety, nie cyknąłem zdjęcia tuż po FurMarku, ale uwierzcie mi że był 750/950 rdzeń/memki (sprawdziłem w GPU-Z)

 

EDIT2: Firekage, a tu nie chodzi o to że CCC podczas nie-obciążania karty graficznej po prostu redukuje mu prędkość rdzenia? Nawet teraz po wykonaniu testu i przejściu do CCC, zaraz mi zredukował do 500Mhz, mimo iż dałem 750 w O/C - podle mnie, to raczej o to chodzi TEŻ.

EDIT3:i oczywiście tym razem zmieniłem nazwę procesu FurMarka.

post-157123-1246829912_thumb.jpg

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Skoro od zawsze to cos masz z powerplayem. Zakladalem , ze masz 4850 - 625MHz , a widze ze to 4870 - 750MHz. Kartra zmienia takty w idle , ale przyjalem ze u Ciebie 500 jest w stresie - exe niezmieniony , ochrona. Stad nawiazanie do wentylatora i tego co wczesniej pisano ;)

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ArreatPL ja cały czas mówię o 4850.. Nie o 4870.

 

Zmień nazwę pliku furmark.exe ;).

 

Edit:

EDIT3:i oczywiście tym razem zmieniłem nazwę procesu FurMarka.

Dobra, już się nie czepiam :D. Edytowane przez david11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest 4870.

Od zawsze miałem takie takty.

Już macie screena z stockowymi prędkościami.

David: a ja o 4870 :P

I tak, zmieniłem FurMark.exe na purepcfirekage.exe - ominąłem to.

 

To jest 4870.

Od zawsze miałem takie takty.

Już macie screena z FurMarka z stockowymi prędkościami.

David: a ja o 4870 :P

I tak, zmieniłem FurMark.exe na purepcfirekage.exe - ominąłem to.

EDIT: Firekage, mógłbyś rozwinąć myśl o tym błędzie z powerplayem?

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Jesli w stresie (nie mowie teraz o ochronie przed furmarkiem , czyli triku z exe) masz non stop w 3d takty 2d to winnym za ten stan jest ficzer sterownika o nazwie ati powerplay / powerplay. Wklep w google , bedziesz mial poradniki o wylaczaniu tego , choc na moim refie 4870 funkcja ta pracowala zawsze poprawnie - riva badalem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli w stresie (nie mowie teraz o ochronie przed furmarkiem , czyli triku z exe) masz non stop w 3d takty 2d to winnym za ten stan jest ficzer sterownika o nazwie ati powerplay / powerplay. Wklep w google , bedziesz mial poradniki o wylaczaniu tego , choc na moim refie 4870 funkcja ta pracowala zawsze poprawnie - riva badalem ;)

Sprawdzałem GPU-Z'em - mam 750Mhz w grach (po podkręceniu, przed podkręceniem nie sprawdzalem) - a może to po prostu wina tego że odblokowałem podkręcanie, gdzie wartością domyślną po włączeniu jest 500Mhz? Ale dziękuję za informacje - poszukam na google i w razie czego wyłączę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociaż, muszę być uczciwym wobec faktów - odłączyłem ten nieregurowalny wentylator na sekcji zasilania mojego Radka, i tam jest cieplej niż na rdzeniu - ale spokojnie działa.

Eee, Arreat przecież referent ma tylko jeden wentylator... Wydaje mi się, że referenta na oczy nie widziałeś.

 

To jest referent, gdzie jest tam drugi wentylator?

Dołączona grafika

 

Ty nie masz czasami czegoś takiego?

Dołączona grafika

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee, Arreat przecież referent ma tylko jeden wentylator... Wydaje mi się, że referenta na oczy nie widziałeś.

 

To jest referent, gdzie jest tam drugi wentylator?

Dołączona grafika

 

Ty nie masz czasami czegoś takiego?

Dołączona grafika

O_O tak

ale to jakiś błąd przy wysyłce, jestem całkowicie pewien że brałem tańszego Palita z referentem O_o

No to tego nie wiedziałem - ale bestia na 100% też wyje.

Dziwne że mnie nikt ze sklepu mi nie policzył $ - nawet na fakturze mam przecież dopisaną uwagę "referent" O_O

 

No, to o tym nie pomyślałem, że mimo wszystkiego nie mam referenta :damage_wall:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ArreatPL Bez obrazy ale jak można nie wiedzieć co się kupuje/ma w kompie..? I jak coś to Cię wydymali na kasę bo ten Palit/ Gainward GS jest zazwyczaj tańszy od referenta i ma wykastrowaną sekcje zasilania :D. Kiedy ty go kupiłeś? Może Ci jeszcze wymienią ;)..

 

Wyspa Nie kupuj nic od ENTER'a.. Co do cen to spokojnie.. Będą co raz niższe ze względu na czyszczenie magazynów ATI które się już zaczęło ;).

Dołóż parę groszy i bierz u sprawdzonych sprzedawców :).

masz kilka dobrych sklepów:

3320851[/snapback]

A ja zdarłem nalepkę sapphira i mam full referent hd 4870.

I staciłeś gwarancje :ph34r:: .

Edytowane przez david11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u kolesia kupiłem swoją kartę (za 600zł) i nie narzekam, bo to dobra cena nawet jak na kartę bez ewentualnej gwary (chociaz z tego co wyszperałem, koleś po paru dniach odsyła nową kartę, widocznie nie chce mieć żadnych problemów). Chociaż z drugiej strony nie ukrywam - to z pewnością loteria. No ale nie ma ryzyka, nie ma przyjemności ;)

 

Oczywiście nikogo nie namawiam do "złego", każdy ma swój rozum.

Edytowane przez blasphemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ArreatPL Bez obrazy ale jak można nie wiedzieć co się kupuje/ma w kompie..? I jak coś to Cię wydymali na kasę bo ten Palit/ Gainward GS jest zazwyczaj tańszy od referenta i ma wykastrowaną sekcje zasilania :D. Kiedy ty go kupiłeś? Może Ci jeszcze wymienią ;)..

Raczej nie wymienią.

Jak można nie wiedzieć? A no idzie się na dorywcza pracę żeby na nowego kompa zarobić, przesiada sie z Socketu A i ma się takie buble.. :/

A co z sekcją zasilania jest zmienione?? :((

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem nie jest to sekcja cyfrowa.. Nie ma monitoringu temperatury i poboru prądu (możesz sprawdzić w GPU- Z w zakładce Sensors). Nie ma możliwości regulacji napięcia.

Edit:

Poszukam Ci na necie zdjęć tej karty bez chłodzenia.. Wiem że trudno je znaleźć bo karta ma plomby na chłodzeniu (co u mnie by ją skreśliło na starcie.. Wymiana pasty termo przewodzącej - utrata gwary).

 

Tak czy siak masz dobrą kartę o dobrej wydajności i nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem.. ;)

Edytowane przez david11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...