Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon HD4850/4870

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co pamiętam to przy OC to EPU nawet nie chce się włączyć , cep musi być ustawiony na def aby zadziało .

 

A co do EIST - to można go spokojnie wyłączyć przy EPU - na EIST max. to FSB x 6 + skoki na def. do tego , EPU potrafi zjechać na 100x6 .

 

A co do problemu z kartą - nie rozwiązany nadal , wiem tylko jak odłączyć kontrole karty od EPU - w Asus Smart Doctor trzeba odznaczyć opcję synchronizacji z mb .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie , włączam go wtedy kiedy komp chodzi w idle , czasami się przydaje .

 

Znacznie redukuje takty cpu , teraz także takty karty .

 

Ale chyba za mocno .

 

Btw. Komp chodzi teraz na Def, z włączonym EPU ( CPU@600 mhz ) .

A sprawdzałes ile Wat oszczędności to daje czy tylko fajnie bo procek jest nisko taktowany?

Z mojego doświadczenia z trybami oszczędnościowymi wynika że jeśli zmniejszeniu taktowania nie towarzyszy spadek napięć zasilających to wtedy taką funkcje możemy sobie w "buty" włożyć. Inaczej mówiąc są to tylko ładne i puste hasła na pudełkach po płycie czy grafie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Kupiłem dzisiaj HD4850 od Sapphira i mam kilka pytań.

 

1. W Everescie i w wykresach Riva tuner pokazuje czestotliwości wieksze o ok. 50% od faktycznych (nominalne 650/1000 a na wykresach jest około 680/1500 :blink: ) . W Gpu-Z i w "suwakach" Riva tuner jest ok. Coś nie teges czy to normalne??

 

2. Jakie sterowniki polecacie (bedzie OC ale tylko delikatne bez szaleństw :rolleyes: ). Przedtem miałem 9800Pro na agp i miałem Omegi - ale dla 4850 chyba nie ma wersji :oops: , więc nie wiem co zainstalować.

 

I takie pytanko - w 2d to lepiej zostawic zeby schodził w dół z zegarami - nie ma sensu go blokowac na wysokich?

 

 

Na razie to chyba tyle. :oops:

 

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz :)

 

 

A co do pierwszego pytania ktoś wie?

 

I jeszcze jedno - do podkrecania co lepsze? Riva czy CCC? Czy zainstalowac same stery + Riva tuner?

Teraz mam same stery 9.9 + riva (co prawda wyskakuje z komunikatem ze nie była ona testowana na tej wersji sterowników i nie ma wszystkich opcji ale działa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie mam pytanko: otóż mam radka 4850 Power Color(kreci sie fatalnie-nie chodzi nawet na 650) i kiedy chce podniesc napiecie na GPU w biosie RBE pokazuje,ze nawyzsze napiecie jakie moge dac to 1.158 , a z tego co wiem powinno byc 1.21 - o co chodzi ?? aha mam bios ver 1.003

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, orientuje się ktoś czy Accelero S1 rev.1 wchodzi na radki 4850/70 lub jakieś nowsze? ;P

I jak by ktoś wiedział jaka jest realna rożnica miedzy rev. 1 a 2 ?

Pozdrawiam. :):)

Edytowane przez kfascik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie mam pytanko: otóż mam radka 4850 Power Color(kreci sie fatalnie-nie chodzi nawet na 650) i kiedy chce podniesc napiecie na GPU w biosie RBE pokazuje,ze nawyzsze napiecie jakie moge dac to 1.158 , a z tego co wiem powinno byc 1.21 - o co chodzi ?? aha mam bios ver 1.003

Programowo napięcie można podnieść do maksymalnie 1,158V. Z tego co się orientuję te 1.21V to jakiś mit. Na 1.158V ten Radeon powinien wyciągnąć spokojnie 700MHz. Mój Sapphire Toxic z dodatkowym nawiewem sypał artefaktami dopiero przy 770Mhz, Edytowane przez tom256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, pamiętacie moją historie z 4870 Matrix i ESC? Historia się powtórzy... Otóż od dłuższego czasu mam problem z kartą..

Kiedy dojdzie do temperatury około 72*C wywala mi artefakty na ekranie, tzn pojawiają się paski przez które NIC nie widać ..

Potem, kiedy próbuje włączyć kompa to po wejściu do biosu mam coś takiego (pozwoliłem sobie pożyczyć to zdjęcie, jest ono zamieszczone przez innego użytkownika parę stron wcześniej. U mnie wyglądało to identycznie..):

Dołączona grafika. Potem była loteria czy komp wstanie, czy karta będzie udawać martwą (komp się włączał ale obrazu na ekranie brak). Czasem pomagało jak przepiąłem kartę do drugiego slotu PCI-E .. Pomyślałem że slot uwalony czy coś z płytą się dzieje .. Zaniosłem kartę do kumpla, gdzie ją sprawdziłem. To samo.. Dodam iż po włożeniu innej karty (nawet teraz siedzę na 8600GTS) wszystko było ok.. Wczoraj miałem właśnie taką sytuacje, tyle że karta już nie wstaje wcale. Jest to dziwne bo ona powinna pracować przy 72*C.. Dodam iż używałem profili w Itrackerze utworzonych przez ASUSA (żeby nie było że źle coś ustawiłem).

Nie wiem o co chodzi.. Wydaje mi się że pamięci padły, aczkolwiek pewny nie jestem.. Nie nagrzewały się one zbytnio więc się nie przejmowałem..

 

No nic.. Pozostaje mi znowu odesłać kartę do ESC. Wydrukuje dodatkową kartkę na której opiszę dlaczego jest ta uwalona śrubka (co by się znowu nie przyczepili.. A chyba przeczepić się nie mogą skoro sami ją przekręcili i sprawdzili kartę przed wysyłką). Nic nie uszkodziłem więc mam nadzieje że obejdzie się tym razem bez udowadniania, czy to co zrobiłem spowodowało uszkodzenie (kiedy jest oczywiste, że nie)...

Spróbuje się też dogadać żeby dopłacić i wymienić na GTX260 bo mam dość tego Itrackera. Ehh oby zachowali się po ludzku.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok poczytalem juz troszke temat i podnioslem napiecie na 1.158 w ATI Tray Tools ,narazie bawie sie przy 650/993 i smiga (wczesniej nie chcialo chodzic na 650) ,przydala by sie tylko jeszcze instrukacja obslugi tego Ati Tray Tools bo nie wszystko potrafie w nim ustawic

Mówisz, masz :D

http://www.tweakguides.com/ATICAT_10.html

 

david11

 

Nie chce mi się przeglądać całego watka, ale podejrzewam że karta się przegrzała, wskutek czego nastąpiła degradacja krzemy, stąd artefakty już przy 7pary stopniach. Inna możliwość, to taka że karta tak naprawdę ma większą temperaturę, natomiast temperatura z rdzenia jest źle odczytywana.

Edytowane przez tom256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kartą nie miałem przedtem problemów.. To co opisałem dzieje się w sumie od niedawna. Nie wiem czy wiesz ale kartą steruje program Itracker (nierozłączna część kart serii Matrix) i on w każdym profilu ma ustawione wentylatory na auto :). Tak czy siak przedtem problemu nie było a temperatura 70*C jest typową dla 4870. Nawet powiem że jest niska.. Karta ma też sporo czujników, wątpię by wszystkie były źle skalibrowane.. Łącznie z tymi w GPU.

Edytowane przez david11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

david11

 

Nie chce mi się przeglądać całego watka, ale podejrzewam że karta się przegrzała, wskutek czego nastąpiła degradacja krzemy, stąd artefakty już przy 7pary stopniach. Inna możliwość, to taka że karta tak naprawdę ma większą temperaturę, natomiast temperatura z rdzenia jest źle odczytywana.

Degradajacja mowisz? A kolega nie krecil czasem? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 1. W napięcia nie ingerowałem (w górę) bo nie miałem takiej potrzeby. Karta zanim padła całkiem jechała na profilu "Power Saving", napięcie na nim są dość niskie (jak sama nazwa wskazuje, po za tym Asus chyba wie co robi). Karta nie była podkręcana, bo po co? Mam E2160 na 3,2ghz który na chwile obecną już ogranicza tą kartę.

Karta na co dzień pracowała na następujących ustawieniach:

GPU:

Wszystko ustawione jak w profilu "Power Saving", jedynie w 2D i 3D troszkę obniżone napięcie na GPU żeby mniej prądu żarł. Wentylatory ustawione następująco (karta nie przekraczała 70*C w stresie).

Wentylator SUB (ten duży 92mm) był ustawiony tak żeby kręcił się cały czas na najniższych obrotach (2300rpm).

Wentylator MAIN (ten mały) był ustawiony by włączał się od 57*C.

Jak widać.. Wszystko było ustawione tak by oszczędzać kartę.. Żadne napięcia jej nie zabiły.. Nie mam pojęcia co..

 

Do: mib

Przypomnę iż na chwile obecną karta jest martwa. Przypomnę też iż Asusy z serii matrix mają program Itracker który jest nierozłączną ich częścią. Służy on do monitorowania temperatur, napięć oraz do wybierania "trybów" pracy karty. ŻADEN INNY PROGRAM nie jest w stanie odczytać nic z czujników tych kart (oprócz GPU rzecz jasna).

 

Podsumowując:

Napięcia były niskie, karta nie była kręcona, temperatura w normie.. Napięcia na 12v zasilacza mierzyłem i było 12,07, w stresie 12,01-02 więc idealnie. Nie mam pojęcia czemu padła.

Zlecenie serwisowe w ESC już złożone. Czekam na odpowiedź.

Edytowane przez david11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kręcenia bez podnoszenia napięcia karta nie padnie. Raczej za duże napięcie ją zabiło.

Pomijajac problem karty - padnie , tak samo jak padaly na tym forum cepy np. Intela z serii E8xxx po oc w granicach 450-500FSB przy nizszych napeciach niz moj ma na defie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i padnie, jeśli jest przekręcony ;], akurat padło w temacie o E8xxx kilka procków, które jakoś dziwnie wysoko się kręciły na niskim napięciu i nie wiadomo dokładnie co je zabiło (może FSB czy coś innego miało na nie taki zabójczy wpływ?). Zwyczajne OC bez podnoszenia napięć naprawdę nie zabije karty ;). Chyba, że ktoś nie zadba o chłodzenie i będzie leciał na przetaktowanych pamięciach tak ostro, że arty w testach gołym okiem będą widoczne. Szczerze mówiąc, to przez OC nie padła mi jeszcze żadna karta, nawet z vmodami. Ostatni referencyjny 4850 zmarł przez pamięci i to wtedy, kiedy podkręcone było tylko GPU :D.

 

Skoro nie kręcił to może karcie się już odechciało żyć :P. Zobaczymy jak zareaguje ESC. W każdym bądź razie, życze powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co że są na quimindach? Mój stary Palit 8600GT Sonic+ też miał Quimindy i było dobrze, znaczy się jest, karta do dziś pracuje bez problemowo u kolegi który kupił ją ode mnie ;) .

Edytowane przez david11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam gigabyte 4850 pasywny i juz przy 50st. mi zaczął artefaktami sypać. Na początki karta chodziła normalnie przez rok i nagle zaczęła się psuć. Teraz trochę się uspokoiła jak wogóle nie grałem gry przez 2 miechy. A już było tak że karta się sypała podczas włączania win7, podczas gdy xp z małymi artami się włączał i jakośtam działał. Karta tez z ESC. Mam nadzieję że tego się nie naprawia i producent odda nowa kartę a ja będę mógł ją zamienić na radka 4890 lub gtx 275. Zobaczymy jak się sprawi ESC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie. Co sądzicie o Power Color AX4870 512MD5-G?

Mam tego PowerColora tyle że w wersji 1GB i jestem zadowolony. Chłodzenie jest dosyć ciche, wymieniłem fabryczny wentylator na 120mm S-Flexa i jest bardzo cicho i chłodno. Polecam, to pierwsza moja karta od dawna która wogóle nie wydaje z siebie żadnych dźwięków (piszczące cewki itp.).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy mój Asus kwalifikuje się na serwis .

 

Dziś wyskoczył mi mały niebieski pasek pionowo przez cały ekran .

 

Im ciemniejsze tło tym lepiej jest on widoczny .

 

Karta była przez 2-3 podkręcona na 72/1100 mhz , napięcia nie podnoszone , podczas testów w 3D Markach czy grach nie było żadnych artów .

 

Od niedzieli karta jest ustawiona na taktowania fabryczne .

 

A tak poza tym to :

 

- update biosu karty jest nie możliwy , za każdym razem program twierdzi że karta nieznana .

 

- Ati Tray Tool i Ati Tool - pierwszy zachowuje się dziwnie , niby działa ale nie daje się podkręcić nim karty za chiny , drugi nie działa w ogóle - w trayu jest tylko jego ikonka , nie wykrywa w ogóle zegarów karty .

 

Dodatkowo w tym pierwszym nie działa kontrola wentylatorów , ATT twierdzi że nie znana karta .

 

- problem z trybem 2D - karta przez cały praktycznie czas chodzi na taktach 500/750 mhz - nie zależnie czy karta jest w idle czy czymś jest obciążona - tylko kilka razy przełancza się na max. takty ( tak pokazuje log z GPU-Z ) .

 

Sprawdzałem w 3D Markach i kilku grach - jest to samo , sprawdzę jeszcze furmarkiem .

 

A tak poza tym to zero innych problemów - wszytko chodzi płynnie , żadnych artów

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwny problem, nie mogę wymusić na swoim lcd 60Hz (R4870, Win7 64-bit). Próbowałem już różnych wersji sterowników i ciągle to samo. Dziwne jest to, że w Catalyst Control Center w opcjach jest niby 60Hz, ale już grzebiąc we właściwościach pulpitu jest ciągle 59Hz... tzn. teoretycznie jest dostępna opcja 60H, ale przestawienie jej nic nie daje, bo po ponownym wejściu nadal wskakuje 59Hz. Przez w/w sytuacje odechciewa się grać, bo cały ekran "pięknie się rozłazi". :damage_wall:

Czy na waszych katach ze stajni ATI macie/mieliście podobne problemy, jakieś rozwiązania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...