Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon HD4850/4870

Rekomendowane odpowiedzi

Za dużo wow'a i ubiłeś kartę.. :D

A tak poważnie to chyba pozostaje tylko piekarnik. Oblukaj dokładnie kartę czy nie brakuje żadnego elementu, kondensatora itp. ale jak nic nie grzebaleś to raczej samo nie odpadło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie chłodzenia sekcji zasilania na karcie 4850 z ddr5, w niektórych układach na karcie jest tylko bloczek swiwtecha na gpu, na sekcji zasilania jest radiator, który zwykle jakoś tam jest owiewany przy fabrycznym chłodzeniu. U mnie taki radiator parzy podczas grania ale wszystko chodzi, gpu ma około 45*. Czy ma to jakieś negatywne skutki?

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne twój 4850 nie ma czujników na vrm?

W przypadku 4870 i sekcją zasilania jest tragicznie, a w 4850 niewiele lepiej. Dla spokoju dałbym jakiś nawiew na vrm i pamięci, ddr5 w 4870 potrafiły(według czujnika) rozgrzać się do 80c.

 

PCB jest dokładnie takie samo jak w radeonie 4870, zasilanie także 2x pci-e. Uogólniając jest to 4870 z mniejszymi taktami. Jeżeli czujnik pamięci to gpumemio to temperatura jest w porządku, nawet w stresie.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze MEMIO to raczej temperatura kontrolera pamieci w GPU. Gdy miałem MCW60 na HD4870, niesamowicie grzałą się sekcja zasilania i przez nią miałem zwiechy. W końcu na przetworniki i cewki nakleiłem małe radiatory aluminiowe i zadziało, choć były takie gorące że nie dało się ich dotknąć. Ale najlepszym rozwiązaniem jest blok wodny full cover :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze MEMIO to raczej temperatura kontrolera pamieci w GPU. Gdy miałem MCW60 na HD4870, niesamowicie grzałą się sekcja zasilania i przez nią miałem zwiechy. W końcu na przetworniki i cewki nakleiłem małe radiatory aluminiowe i zadziało, choć były takie gorące że nie dało się ich dotknąć. Ale najlepszym rozwiązaniem jest blok wodny full cover :)

 

Na początku chciałem fullcovera ale na mojego niereferenta nie ma bloku. Dałem już nawiew, akurat w cosmosie s jest miejsce na dole na wentylator, chodzi sobie na 7v i radiator na sekcji zasilania jes już tylko ciepły B-) Poźniej może kupię i załoze radiatorki na pamięci :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć,

kolega posiada kartę Powercolor hd4850. Problem: wszystkie sterowniki sa zainstalowane można grać, przeglądać internet itd a gdy wyłączy się komputer i następnego dnia go włącza to po pojawieniu się ikony logowania Windowsa XP ekran gaśnie i nic nie można zrobić...

Czy to wina karty? Co powinien zrobić?

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zresetujcie bios płyty głównej. Potem usuncie wszystkie sterowniki od amd oraz nvidii za pomocą driver cleaner.net + reset komputera. Następnie zainstalujcie najnowsze sterowniki.

Jeśli problem będzie dalej to można spróbować przetestować kartę w furmarku oraz zainstalować najnowsze hotfixy ze strony amd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pewien problem z podkręceniem mojego 4850 na Win7. Poprzednio na WinXP używałem GamerHUD, tam ustawiłem sobie napięcie rdzenia na max czyli bodajże 1,24 i pamięci +0.09V, chodził stabilnie na 800MHz rdzeń (500MHz 2D) i 2400MHz pamięci (2D chyba 2000MHz). Po przesiadce na win7 wszystko było ok. Dopiero po instalacji aktualizacji i po drobnych optymalizacjach systemu (wyłączenie zbędnych usług etc.) GamerHUD przestał się otwierać. Widnieje sobie w pasku, proces jest aktywny ale po kliknięciu przestał się pojawiać :( Próbowałem Rivy jednak nie ma tam opcji zwiększania napięcia GPU i pamięci a także trybów 2D i 3D :( ATi Tray Tools posiada te funkcje jednak nie pozwala na zmianę napięć (GPU niższe niż standardowo). Ma ktoś pomysł jak rozwiązać ten problem ?

 

filmik poglądowy

 

http://www.youtube.com/watch?v=k--q9LNACLk

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już sobie poradziłem. Po piątym formacie doszedłem do tego. W SunriseSeven po wyłączeniu powiadomień (mało miejsca na dysku) i baloników informacyjnych takie cuda się dzieją. Taktowania 2D/3D działały ok ale nie dało się nic zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z poprawnym wyświetlaniem grafiki podczas grania, głównie w każdego Stalkera. Problem polega na tym, że podczas grania zaczynają się pojawiać dziwne artefakty graficzne, najpierw na niebie, potem również w menu gry, w PDA, podczas celowania, a na końcu wszędzie. Artefakty wyglądają jak prostokąty o różnych rozmiarach i kolorkach, a mianowicie tak:

Screen 1

Screen 2

Screen 3

Krzaczki wyskakują już po kilku minutach. Zmienianie ustawień graficznych nie pomagało, podobnie jak zmienianie parametrów w AtiTray Tools (nie używam CCC, bo mi wywalał błąd VPU i potrafił zwiesić komputer). Podejrzewam, że może to być problem z temperaturą (chłodzenie fabryczne), tyle że karta osiągała zaledwie 60-70 stopni.

 

Specyfikacja:

Amd Athlon 64 X2 4400+

Gigabyte GA-M56S-S3

4GB RAM

Ati Radeon HD4870 1GB

Sterowniki Ati Catalyst 11.6b

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się zwiększyć PROGRAMOWO jakoś bardziej napięcia niż w ATT ? Bo max pozwala ustawić 1.158V a chciałbym tak z 1.2V chociaż

Mam kartę od Sapphire HD4850

 

Musisz w biosie odblokować wyższe napięcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam gainwarda 4870x2 i e8400. W 3d marku 03 z procesorem na 4GHz 92k a w 01 niecałe 50k. Wydaje mi sie ze to od systemu (w7 64bit). Zawsze benchowałem na xp i bylo ok. Teraz puscilem na 7 i cos za mało tych punktow. Dobrze mysle, ze to od systemu czy moze to byc cos innego? Gry chodzą tak jak trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam kartę graficzną Radeon 4870HD od Asusa i mam pytanie jak włączyć w niej "skalowanie" nie wiem jak to się fachowo nazywa.

Chodzi o to że jak w grze muszę mieć mniejszą rozdzielczość niż moja domyślna obraz się przesuwa na bok i mam paski.

 

Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Panowie i Panie mam problem.Zrobiłem Vmoda na karcie i na gpu było jakoś 1.181V.Podkręciłem rdzeń bodajże do 750mhz i po włączeniu Mafii 2 nastąpił zwis i karta niestety już nie wchodzi do Windowsa.W trybie awaryjnym zatrzymuje się na sterowniku ATIPCIE.sys i wisi cały czas.Da się jakoś uratować karcioszke czy raczej na śmietnik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy udało się komuś połączyć 4850 z 3850 w CF?Pytam bo doszedłem do wniosku że poniżej 400zł nie warto nawet myśleć o zmianie grafy w moim wypadku, natomiast dołożenie grafiki do tandemu wydaje się dość sensowne i chciałem sprawdzić czy na mojej GA-p45ds3r wogóle crossfire ruszy.Nie wiem tylko co na to moja zasiłka(14A+15A szef).Zakładając że radki te 200-220w bez oc w stress wezną +2dyski i napęd to już z 250-300w się robi czyli blisko górnej granicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem chcesz to połączyć? Łączyć karty możesz, ale z tej samej serii tzn. 4830, 4850, 4870 i 4890. Ta szybsza karta w takim tandemie ostro spowalnia.

 

Teoretycznie tak, jednak w praktyce z tego co słyszałem w paru źródłach można było łączyć między seriami karty i miało to działać.W 48xx łączenie to żaden wyczyn w końcu wszystkie karty są na tym samym układzie, jedynie 4830 z tego co pamiętam pocięte było.Docelowo i tak będzie 4850 więc nie musisz mi mówić o spowalnianiu szybszej karty do tej wolniejszej, bo to będzie tylko do testów(głównie zachowania PSU).Z tego co czytałem to połączenie 4850 i 3850 da wydajność na poziomie 4870.Oczywiście nie ma to praktycznego zastosowania, bo od 3850 4850 dużo droższe nie jest, a 4850 w CF już z GTX280 się zrównuje.

 

Teraz pytanie odnośnie samego łączenia kart.Czy jeśli karta przez ilość pamięci(512mb) się dławi to w CF prze 2x większą liczbę pamięci ten problem pozostaje, czy karty osobno dane z teksturami przetrzymują?Druga sprawa to przepustowość pamięci.Nie wiem czy nadal tak jest, ale w serii x1k po złączeniu w CF świta mi że magistrala pamięci do 512bit rosła.Czy to prawda, czy nadal tak jest i czy przez to automatycznie przepustowość pamięci rośnie czy nie ma to żadnego związku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak, jednak w praktyce z tego co słyszałem w paru źródłach można było łączyć między seriami karty i miało to działać.W 48xx łączenie to żaden wyczyn w końcu wszystkie karty są na tym samym układzie, jedynie 4830 z tego co pamiętam pocięte było.Docelowo i tak będzie 4850 więc nie musisz mi mówić o spowalnianiu szybszej karty do tej wolniejszej, bo to będzie tylko do testów(głównie zachowania PSU).Z tego co czytałem to połączenie 4850 i 3850 da wydajność na poziomie 4870.Oczywiście nie ma to praktycznego zastosowania, bo od 3850 4850 dużo droższe nie jest, a 4850 w CF już z GTX280 się zrównuje.

 

Pierwsze słysze o łączeniu 3850 z 4850, przed premierą HD4xxx o tym mówiono, ale później okazało się, że to nie działa i AMD wydało liste kompatybilności. Możesz próbować, moim zdaniem nic nie zrobisz. W necie pojawiły się nawet fałszywe testy na chińskich portalach jakoby 4850 działał z 3850, ale to rok 2008 i czas przed premierą HD4xxx.

 

 

 

Teraz pytanie odnośnie samego łączenia kart.Czy jeśli karta przez ilość pamięci(512mb) się dławi to w CF prze 2x większą liczbę pamięci ten problem pozostaje, czy karty osobno dane z teksturami przetrzymują?Druga sprawa to przepustowość pamięci.Nie wiem czy nadal tak jest, ale w serii x1k po złączeniu w CF świta mi że magistrala pamięci do 512bit rosła.Czy to prawda, czy nadal tak jest i czy przez to automatycznie przepustowość pamięci rośnie czy nie ma to żadnego związku?

Będzie się dławiła nadal, do obu kart wpakowane są takie same tekstury (w GTA IV będziesz miał nawet 1GB ram do dyspozycji, ale jak przekroczysz 512MB to tekstury będą znikały). Czemu przepustowość pamięci ma rosnąć? To troche głupie, tak samo jak sumowanie GHz w wielordzeniowych CPU... Obie karty otrzymują te same tekstury plus wyznaczony obszar ekranu do obliczenia, przepustowość pamięci nie może wzrosnąć bo to wewnętrzna cecha karty. Można mówić, że masz 512bit i 1GB ram, ale to tak nie działa. Uwierz mi, mówi to osoba, która posiada CF4850 od dwóch lat. I odpowiem od razu, łączyłem 4830 z 4850 i szczerze mówiąc grało się okropnie, na tym tandemie microstuttering to był standard.

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@OCM4n14k

Dzięki za odpowiedź.Czytałem o tym albo na techpowerupie że ktoś tego dokonał albo na anandtech.Gdzieś czytałem też o moddriverach no i na jednym polskim forum też widziałem wypowiedź która brzmiała mniej więcej tak: karty w CF świetnie się skalują i można je nawet z poprzednimi seriami łączyć.Tak czy siak to nie było jedno źródło, więc nawet jeśli to tylko plotki, to mówi się że w każdej plotce jest ziarno prawdy.Jeśli miałoby to działać to oczywiście działałoby to jako 2x3850 i takie wypowiedzi na "zagramanicznych forach były" jednak może 1 osoba mówiła że tego doświadczyła.

Jeśli mogę wiedzieć jesteś zadowolony z tej konfiguracji?W jakiej rozdziałce grasz?Ja mam zamiar grać w 1600x900 i zastanawiam się czy 512mb ma jeszcze jakąś rację bytu w przyszłości.Możesz mi powiedzieć czy w Wiedźminie 2 duży przyrost daje crossfire?

 

Co do 512bit to jeśli osobno tekstury dla każdej karty są to nie ma oczywiście żadnego zastosowania.Jednak jeśli byłoby dzielone to można by było myśleć o czymś a'la dual channel i teoretycznie przepustowość mogłaby wzrosnąć.

Edytowane przez Deathraw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadowolony jestem, bo za małe pieniądze gram w większość gier na maksymalnych detalach bez AA w rozdzielczości 1800x1440(kosmiczna troche :P, 5:4).

 

Wieśka 2 odpalałem jedynie z CF, ale ATT wskazywało na 100% użycie obu kart graficznych. Właśnie do monitorowania CF zainstalowałem ATT, dzięki temu wiem jakie gry radzą sobię z CF, a które nie. GTA4 np. zdecydowanie lepiej działa na jednej karcie, a samo zużycie GPU waha się w okolicach 45-50%. Szczerze mówiąc, do chwili obecniej nie czuje chęci przejścia na lepszy zestaw. Może po premierze HD7xxx. Poza poborem prądu, CF sprawdza się całkiem dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Panowie i Panie mam problem.Zrobiłem Vmoda na karcie i na gpu było jakoś 1.181V.Podkręciłem rdzeń bodajże do 750mhz i po włączeniu Mafii 2 nastąpił zwis i karta niestety już nie wchodzi do Windowsa.W trybie awaryjnym zatrzymuje się na sterowniku ATIPCIE.sys i wisi cały czas.Da się jakoś uratować karcioszke czy raczej na śmietnik?

Jakby ktoś miał podobny problem to mi pomogła aktualizacja Vbiosu i wywalenie i wgranie od nowa sterowników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...