Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon HD4850/4870

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zdiagnozowałem u siebie problem z temperaturą na moim HD 4850. Karta dzisiaj pójdzie na serwis. Jak przyjdzie, to chciałbym w niej wymienić chłodzenie. Jakie polecacie w cenie do 70zł?? Czy Arctic Cooling Accelero L2 PRO starczy na tą kartę (cena 50zł na allegro)?? Karty nie będę raczej podkręcał. Zależy mi jedynie na mniejszych temperaturach. Na chłodzeniu fabrycznym temperatury dość spore. Zaczęły mi się pojawiać artefakty po kilku minut grania. Temperatury po minucie działania FurMarka: Dołączona grafika

Proszę o pomoc i dziękuję z góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam 4850 z podpisu, nie referent tylko Gigabyte z Zalmanem. Jakim programem najlepiej i do ilu najbezpieczniej mogę ją podkręcić? Pytam ponieważ, zapewne nie jeden z was już przeszedł przez to, a mnie zaczęła fifa 12 ciąć i trzeba coś z tym zrobić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam radiatorów, napięcie pamięci i gpu na max ile się da (to nie jest dużo, więcej ludzie dają modyfikując bios karty). Każda karta kręci się inaczej, daj na początek 700gpu i 1050 MEM ( po podniesieniu napięć). Ja testowałem po prostu grając, nie bawie się w żadne marki itp Temperatury u mnie 34* w idle i 50* w stress

 

Dołączona grafika

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z Vmodem na tej karcie.Maluje ołówkiem rezystor ten o tutaj podany w linku http://i39.tinypic.com/9pnr5g.jpg i nic napięcie ani drgnie.Co robie źle ? Moja karta to dokładnie Sapphire Radeon hd4850 512MB

Edytowane przez Serekzolty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy AMD nie wie już jak zachęcić do kupna nowszych konstrukcji w niższym segmencie czy po prostu zastosowano pissing na starsze karty ?

Począwszy od 11.12 poprzez 12.1, 12.2, a w 12.3 to już jest miazga (co jeszcze mogę zrozumieć) mam naprawdę spory spadek wydajności i to zarówno w smarkach jak i w grach, np. :

 

3dmark06

  • 11.11a ~17000pkt
  • 11.12 ~14500pkt
  • 12.3 ~11000pkt
dirt3

  • 11.11a ~ 100fps
  • 11.12 ~ 70fps
  • 12.3 ~ 60fps
Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Od mniej więcej tygodnia miewam problem z moim 4850.

Z góry zaznaczam że na kartę nie ma gwarancji, a zdjęcia są z aparatu a nie print screeny, bo się wywalał odrazu o_O

Zaczęło się od częstych wywaleń do pulpitu oraz komunikatów iż został zresetowany sterownik ekranu, ale jeszcze w miarę działało.

W momencie w którym zaczęły się pojawiać pierwsze paski na ekranie (takie jak załączone poniżej, tyle że te zdjęcia są z dzisiaj) postanowiłem wyczyścić kartę.

Okazało się że była nieźle zakurzona, także ładnie wyczyściłem i wymieniłem pastę - i działa. Przez 2 dni.

 

Po 2 dniach powtórka. Nic nie dało także odkręcenie całego komputera do ustawień domyślnych, a karty graficznej przestawienie nawet na sztywno w tryb 2d.

Przyjrzałem się jeszcze raz karcie, okazało się że jeden z kondensatorów wygląda jakby się wylał (płytka pod nim była wyżarta, zielonkawa).

Że akurat miałem taki sam (tyle że na większe napięcie) wymieniłem go... ...i nic się nie zmieniło.

Zmiana planu oszczędzania energii na wysoką wydajność (ponoć to czasami pomaga jak się sterownik wysypuje) nie pomogło.

Temperatury na rdzeniu nie przekraczają 40°C w idlu (w stresie wywala od razu więc nie powiem ile wynoszą, ale z reguły nie przekraczały 60°C).

Kostki na pamięciach w stresie również były chłodne - tu tylko sprawdzane ręcznie.

 

Reszta sprzętu jak w podpisie, działa bez problemu. Sterowniki najnowsze, 12.1

Ma ktoś jakiś pomysł czy pozostaje mi tylko kupić nową kartę?

 

Album ze zdjęciami:

ImageShack Album - 7 images

 

Dodam jedynie, że błędy graficzne występują już na poziomie biosu oraz, co dziwne, błędów nie ma w trybie awaryjnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zapiąłem RADEONA ASUS 4870x2 2GB ramu (dokładny model to: EAH4870x2), zapóściłem 3D Marka Vantage, a wynik taki jakby na jednym rdzeniu, 9100pkt, a powinien być w okolicy 15k.:-(

Jak ustawić kartę aby korzystała z obu rdzeni??

 

Reszta sprzętu to:

i5-2500K @ 4.5Ghz

4x4GB DDR3 1600 Kingston Hyper-X

Zasilacz beQuiet 580W

Dysk systemowy OCZ SSD Vertex 3 120GB

System Vin7 x64 Ultimate

 

Wydaje mi się że pozostałe podzespoły nie powinny ograniczać karty.

 

Proszę o pomoc co jest nie tak.

 

Sterowniki dziś ściągnięte ze strony ATI - versja Catalyst 12.1.

 

P.S.

Włączyłem rónież stalkera CS w F-HD, ilośc klatek w okolicy 30-40 FPS.

Edytowane przez dr_Misiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

2 miesiące temu grafa 4850 Asus ref zaczęła sypać artefaktami(pamięci).... 20 dni po gwarancji...... Słyszałem o podgrzaniu kary w 200 stopniach na 10 min (piekarnik). No cóż najwyżej padnie do końca - pomyślałem. Rozebrałem , wygrzałem kartę (zaczął się jeden z kondensatorów dymić - na szczęście tylko na powierzchni). Złożyłem odpaliłem komp i do dzisiaj działa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

temperatury na HD4870

 

stress:__________________________________________________idle:

Dołączona grafikaDołączona grafika

czy to normalne? :P

 

obudowa otwarta + mały wiatraczek dmuchający na grafikę (od strony pokrywy obudowy)

Edytowane przez freezoid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety mam tak samo, grafa od asusa

Dołączona grafika

rdzeń nie chce mi na 800mhz nawet chodzić bo po 3min jest blisko 100stopni i sterownik wywala, napięcie też podnosiłem na 1.26

ciekawe czy od nowości tak maja bo swoją mam używkę więc jest szansa że to pasta jest już wysuszona.

 

Planuję zakup ARCTIC COOLING ACCELERO TWIN TURBO II, może wydaje się to głupie że chłodzenie warte tyle co grafa ale potem przełożę sobie do mocniejszej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@freezoid

 

to zalezy, normalne dla karty po kilku latach. Ja rok temu na standardowym radeonie 4870 512 mialem czasem 85stopni w idle ^^. Ogolnie to mam same problemy z nim - musialem obnizac taktowanie pamieci bo byly arty.

 

Dzisiaj wkuryzlem sie bo same bsody mialem podczas instalki windowsa. Smieszne troche bo mialem gora kilkanascie minut na instalacje windy + sterki + msi afterburner gdzie robilem profil z nizszymi zegarami i wyzszymi obrotami. Jak nie zdazylem to BSOD %D Mozna bialej goraczki dostac. Postanowilem sciagnac to gowniane chlodzenie i go przesmarowac

uzylem Cool labratory liquid pro i efekt jest zdumiewajacy. teraz przy obrotach na poziomie 2700 i z wlaczonym furmarkiem mam 65 stopni. W idle wentyl na ~28% i mam 50 stopni. Musisz zrobic to samo, rozkrec go zetrzyj stara gowniana paste, wyczysc rdzen i pamieci i naloz nowa (na gpu). U mnie termoprzewodzaca naklejka na pamieci byla w dobrym stanie ale ta na zasilaniu jzu sie kruszyla wiec nie ruszalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZlyDzien

dzięki za odp. Trochę się obawiam wymiany pasty bo już przy jednej karcie skończyło się to na uszkodzeniu (nie mam pojęcia co się stało)

rozumiem że producenci zawsze stosują te "naklejki" na pamięci, więc będzie trzeba najpierw się w nie wyposażyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

Radeon HD4850 512 MB Gigabyte (niebieski laminat), ktory posiadam, ma już 3,5 roku (niestety, już po gwarancji), i od tygodnia są z nim problemy. Mianowicie jakość cieni (ogólnie - gradientów o mniejszej jasności) w aplikacjach OpenGL i DirectX jest dziadowska, jakby karta pracowała w trybie 256 kolorów. Widać to na załączonych obrazkach (Mass Effect 3, gdyby ktoś nie rozpoznał :P).

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Próbowałem już:

-majstrowanie z ustawieniami grafiki w CCC

-czysta instalacja sterowników Catalyst (5 wersji sprawdzalem i nic)

-reinstalacja systemu

-update BIOS-u płycie głównej

-underclocking karty (GPU & mem) oraz CPU

-przekładka do drugiego slotu PCIE

-temperatury wszędzie w normie

-tak, zasilacz na pewno daje odpowiednie napięcia w stresie, sprawdzone miernikiem

 

I nic, zero poprawy.

 

Konfiguracja komputera:

-ASUS P5K pro

-C2D E4500

-4x1GB DDR2 Kingmax 800Mhz

-Zasilacz Fortron bluestorm II 500W

-500GB HDD

 

Karta do wyrzucenia, czy da się jeszcze coś zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem powyżej, problem występuje we WSZYSTKICH grach korzystajacych z DirextX, pod OpenGL też... Mass Effect był tylko dla przykładu. Przypatrz się cieniom wskazywanym przez strzałki... wyraźnie widać "granice" kolorów i odcieni, zamiast płynnego przejścia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie GPU clock w 4870, konkretnie podkrecam w sterownikach grafę na 790 ale na dole mam takie pole jak Bieżace wwartości i tam GPU ma 600mhz i taka wartosc tez pokazuje gpu-z w zakładce sensors.

 

O oc chodzi z tym 600mhz fabrycznie grafa ma 750mhz??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mquid

 

no to nie wiem, ale to i tak nic w porownaniu z tym co ja mam - nie dziala mi zadna gra 3d ^^. Oprocz BF3 co zaskakuje najbardziej. Odpuscilem po weekendzie reinstalacji wszystkiego.

 

@truneo

 

W trybie 2d radeony zmieniaja czestotliwosc na 500MHz. W 3d standard to 750. nie wiem czemu masz 600, moze to wersja autorska ktoregos producenta i zmienili to z 500 na 600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja znalazłem powód u siebie :) Mój Vertex 4850 sypał błędem przez około tydzień, przetestowałem chyba wszystkie możliwe tutoriale dostępne w sieci. Niedługo później padła jedna z kości pamięci na karcie i oddałem na gwarancję. Wnioskuję, że BS powodowany był właśnie uszkodzeniem grafiki. Karta trafiła 2,5 tyg temu do serwisu, wciąż czekam na naprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

Radeon HD4850 512 MB Gigabyte (niebieski laminat), ktory posiadam, ma już 3,5 roku (niestety, już po gwarancji), i od tygodnia są z nim problemy. Mianowicie jakość cieni (ogólnie - gradientów o mniejszej jasności) w aplikacjach OpenGL i DirectX jest dziadowska, jakby karta pracowała w trybie 256 kolorów. Widać to na załączonych obrazkach (Mass Effect 3, gdyby ktoś nie rozpoznał :P).

 

To wygląda na sprawę programową. Pamiętam takie przypadki jak w grze bardzo podciągnąłem jasność/gammę. ... tylko dla czego nie miałeś tego wcześniej? Tak samo od siebie to się stało?

 

Masz może grę "Crysis"? Mam ją i wyrenderował bym jakąś lokację u siebie, Ty wyrenderował byś to samo - można by porównać.

 

ps. mam HD4850 z 1 GB pamięci firmy Gigabyte ... temp. w idle jakoś 36-38 st. celsjusza, mam wersję pasywną i dodałem wentylator 120mm @~700-750 RPM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kartę miałem około miesiąca - kupiłem nową sztukę. Przez 3 tygodniu działała bezproblemowo z OC 625MHz@750MHz/3600MHz@4200MHz + Accelero Twin Turbo. Maksymalne temperatury w stresie około 45 st. Iddle około 36. Któregoś dnia dostałem BSOD z atikmpag.sys. Sprawdzałem co się da, w moim przypadku pomogło przetaktowanie pamięci z fabrycznych 900 na 700... Wystarczyło troszke ponad 700 i BSOD. Potem wysypało artefaktami, sprawdzałem kartę na drugim PC i to samo. Niestety nie mam jej teraz, jest na naprawie gwarancyjnej...

 

________________

 

 

Karta wróciła z naprawy gwarancyjnej. Oczywiście nowa sztuka. Całość trwała od 2 do 25 kwietnia. Niestety nie udało się się podkręcić nowej sztuki do takiego poziomu jak poprzedniej. 625MHz@720MHz/3600MHz@4000MHz, przy wyższym taktowaniu rdzenia niektóre gry mają artefakty. Mam nadzieje że to koniec złych przygód z Vertexem.

Edytowane przez charger

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za niedługo HD2/3/4XXX czeka "legacy support" więc będzie tylko gorzej(12.6 beta ich już nie wspierają), choć od jakiegoś czasu (11.12 i nowsze) było czuć spadek wydajności przy nowszych sterownikach(miałem jeszcze niedawno HD4870) więc nie było sensu ich instalacji.

 

Edit:

 

Btw AMD dość szybko wypina się na starsze karty(karty dx9 też szybko olali), bądź co bądź na takim 4870 przy niezbyt dużych wymaganiach co do rozdzielczości dało się grać przy znośnym fps we większość tytułów.

NV wciąż wspiera GF6 (czy się opłaca instalować świeże drivery dla takiej karty to już inna kwestia, ale przynajmniej oficjalny support dla współczesnych os'ów jest)

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bądź co bądź na takim 4870 przy niezbyt dużych wymaganiach co do rozdzielczości dało się grać przy znośnym fps we większość tytułów.

 

 

To jest właśnie główny powód dla którego przestają ją supportować - jest zbyt wydajna, kupa tranzystorów, wysoki RAW power ... tylko nigdy nikt sie nie starał napisać dobrych sterów :> Sądzę że gdyby zrobili troche optymalizacji to spokojnie dorównałaby kartom 6850/7770 :) pomijając oczywiście teselacje czy tam jakieś DX11 i inne nieużywane ciach!ły :>

 

BTW - jak ktoś chce moją to zapraszam :)

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...