Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon HD4850/4870

Rekomendowane odpowiedzi

Ryzyk fizyk hehe;) Ja jakoś się tym nie przejąłem i szybciutko z oryginału uciąłem ten kawałek na sekcje;) Jakby coś się stało to od czego są koledzy z forum:) Panowie mam takie pytanie, mianowicie ostatnio sobie poradziłem z chłodzeniem mojej karciochy( Ci którzy mają wysokie temperatury z S1- sprawdzcie jeszcze raz jak dokręciliście to ustrojstwo- Jak dokręciłem na maksa temperatura spadła o kolejne 20st!! Szczególnie ta MEMIO- teraz jest już wszsytko ok)Ale przejdzmy do mojego problemu, coś mnie ewidentnie blokuje, i znowu zastanawiam się nad płytą głóną, powiedzcie czy zbyt gorące NB może powodować zwiechy, bo u mnie ten radiator aż parzy:/

Może, a jak masz wentylowaną budę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, krótkie pytanko:

Czy jest jakis sposób na płyną regulację obrotów wentylatora dostosowaną do temperatury?

 

Robiłem FanFix - 2D ok ale i tak dochodzi do 100st w stresie

Modyfikowałem bios obniżając zegary 2D - temperatura spadła choć nie aż tak jak sądziłem ale sytem się zawieszał.

 

Generalnie chodzi mi o to żeby karta w 2D była chłodna i cicha a w 3D w miarę chłodna i niekoniecznie cicha. Dlaczego nVidia może zrobić gtx280 którego zegary w 2D mają 150/200 a w 4850 aż 500/750?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos slyszalem :lol: hehe dobre - sterowniki tak podnosza wydajnosc ze az chlodzenie nie daje rady :lol2:

Ogólnie tego typu problemy są sztuczne i wcale bym się nie zdziwił jak były by inspirowane przez konkurencję.Nawet jeżeli ATI ma z tym problem to jest on oględnie mówiąc możliwy do pokonania. Na pewno nie dyskwalifikuje to karty a takie wrażenie chcą sprawić osoby komentujące tego newsa.

Prawda jest taka, ze paru osobą spadła sprzedaż GeForców i teraz nie wiedzą co zrobić z taniejącym sprzętem na półkach to płoszą klientów konkurencji. No chyba, że się mylę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie tego typu problemy są sztuczne i wcale bym się nie zdziwił jak były by inspirowane przez konkurencję.

Taaa -żydzi i masoni(i największy Szatan -NV) zmusili Ati do kombinacji :D .Spierdzielili chłopcy chłodzenie(pomyśl o cieplejszych strefach klimatycznych -w takim np.Tyberiasie to se można 5x12cm dmuchać na kartę...) na referentach to kombinują.I nie pisz proszę o "trzeba sobie zmienić, budę wentylować, założyć XX wentyli ,zmieniać czy przestawiać lub fan fixić" :wink: .Karty(4850) są świetne ale nieco za daleko poszli z oszczędnością.Chłodzenie jest niewystarczające i basta -a szczególnie w czasach gdy każdy chwali się "u mnie duże OC"(taaa -wiem.Chcesz kręcić to zmieniaj...).Znam osobiście klika osób co chce po prostu "kupić i grać" ,a nie przeglądać całe dnie "nie masz google -tam znajdziesz rozwiązanie?".Owszem -konkurencję to cieszy i palcem pokaże(co cieszy -od tego jest konkurencja no nie?) ale chłodzenie na 4850 jest do d...y referencyjne i żadne tłumaczenia tego nie zmienią.Raaaaany -Ati pitoli sprawę kilka lat -wina NV ,że się bogaci ,bo jej na pozwolono.Ati wypuszcza świetne karty mające kilka usterek -brzydka konkurencja im to wytyka....Chcemy tej konkurencji czy nie w końcu?Ja -i owszem.Niech się kopią po rdzeniach ile wejdzie.

Ciekawe jak kolesiom w Libii czy w Nevadzie FUR/Crysis czy podobne bujają bez grzebania w grafie...A do tego problem z tym testem ma również NV co też można odnaleźć w sieci

http://www.in4.pl/komentarze_FurMark_-_spr...IDII_,16775.htm

Ciekawe kto to inspiruje :wink: .Może Intel -w końcu on robi najwięcej grafik...

Edytowane przez miron72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....tam go trzeba tłuszczem karibu smarować na noc coby rano nie było cold buga :D .Z tym się zgodzę.Ale w Afryce równikowej boją się je włączać ,żeby się "chałupa nie zajęła" :wink:

Wiecie po czym poznać użytkownika referencyjnego 4850?Po czerwonej naklejce koło kompa.... :D .U mnie nie wyczujesz -zmieniłem chłodzenie zanim całkiem odpadła hehe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, też się kiedyś bawiłem w O/C ale teraz mam to w d... i chce po prostu podłączyć, zainstalować stery z płytki i grać a nie czekać na "nowe stery, które może coś poprawią", nic nie poprawiają (Gothic 3 jak się wywalał tak się wywala) w dodatku na mojej karcie chłodzenie jest tak przyklejone że o wymianie nie ma mowy.

 

To jest moja ostatnia karta z serii Radeon. Kiedyś też byłem fanem ATI, za czasów 9800, a teraz wolę zapłacić drożej np. za 9800GTX+, mieć może czasem mniejszą wydajność ale za to zero problemów z grami, sterami i temperaturą.

 

edit: no rzeczywiście, jest aktualna wersja ATT ale czy to wszystko nie powinno być załatwione na poziomie sterów? Ja sobie ściągnę i ustawię program a zwykły użytkownik który nie wie o tym albo angielskiego nie zna?

Edytowane przez jacex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie odebralem Palita 4850 - niereferencyjna

boli brak radiatorów na pamięciach, które są w radkach nawiększym problemem

 

zobaczymy jak (i czy w ogóle :P ) działa - ale to dopiero wieczorem, bo jeszcze jestem w pracy :D

 

oby była radość, a chłodzenie przynajmniej na gpu dawało radę - a ma duże szanse, bo to 2slotowe

na pamięci najwyzej wyląduje kawał blachy miedzianej + radiator z boku (nie mam budy, więc mi wisi rozmiar ;P ) + jakiś radiator na sekcje zasilania.

 

i pytanie - zasilanie pamieci też się mocno grzeje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no rzeczywiście, jest aktualna wersja ATT ale czy to wszystko nie powinno być załatwione na poziomie sterów? Ja sobie ściągnę i ustawię program a zwykły użytkownik który nie wie o tym albo angielskiego nie zna?

No i jest na poziomie sterow (a moze nawet biosa) ;P

obroty same sie reguluja przeciez i to w dosc szerokim zakresie - ok 1200-8000rpm (8000 to juz ostateczny ratunek przy 105° i temperatura spada dosc szybko) wiec nawet jak zwykly uzytkownik nic nie ustawi to w spoczynku bedzie mial cisze a pod obciazeniem karta przetrwa;) a to ze w spoczynku bedzie mial 80°C przy minimalnych obrotach to juz inna sprawa

 

edit: bawilem sie furmarkiem:D na sterach 8.8 bylo 2343 puktow a po zamianie nazwy pliku furmark.exe... 4336 :lol2: na referencyjnym chlodzeniu wiatrak juz sie na max obroty wkrecal :D dluzsza zabawa mogla by sie zle skonczyc

Edytowane przez domban214

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam nie gram w testy stabilności ;) nie wywala w grach to jest git

nawet proca otrhosem z umiarem katuje - 30min max, ale w 99,9% jka przejdzie 10min to jest stabilny, bo po 5-6min osiąga stabilną temperaturę.. a bedzie lepiej na nowej mobo, bo pastę zapodam MX-2 zamiast boxowego gluta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój 4850 działa bezproblemowo jak narazie, lekkie OC (taktowania w sygnaturce), temperatura w idle na standardowym chłodzeniu ok. 53 stopni przy 35% obrotów. W stresie nie doszło jeszcze do 70 stopni. Podobnie jak Burning nie katuję karty żadnymi furmarkami ani 3Dmarkami, bo to i tak mija się z celem, żadna aplikacja jak narazie nie obciąża mi grafiki tak jak te benchmarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....tam go trzeba tłuszczem karibu smarować na noc coby rano nie było cold buga :D .Z tym się zgodzę.Ale w Afryce równikowej boją się je włączać ,żeby się "chałupa nie zajęła" :wink:

Wiecie po czym poznać użytkownika referencyjnego 4850?Po czerwonej naklejce koło kompa.... :D .U mnie nie wyczujesz -zmieniłem chłodzenie zanim całkiem odpadła hehe.

Farmazony opowiadacie ;) Na zachodzie Kanady gdzie jest cały przemysł i m.in zaklady ATi jest klimat identyczny jak w Polsce czyli upalne lata więc karty są testowane w odpowiednich warunkach.

 

Wcześniej karty były za głośne. Jak zrobili cichsze to Wam nie pasuje że za ciepłe. Potem okaże się że brzydkie naklejki a plastik mało przezroczysty..

 

Overclocker zmienia chłodzenie a użytkownik który palcem nie dotyka tylko instaluje ma sprawną karte a temp go nie interesują.

 

EDIT: Juz jest Polska z dużej litery..

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a użytkownik który palcem nie dotyka tylko instaluje ma sprawną karte a temp go nie interesują.

I tu się mylisz -bo na tych grafikach "niedotykających" też temperatury zainteresowały...niestety i to zanim jakieś historie z FUR wynikły...To ,że "za ciepłe" nie przeszkadza zresztą nam(przynajmniej mi) ,a im -czyli kartom :rolleyes: .Bo jak chodzi dobrze to mi zwisa te 20 stopni w te czy we wte.A tutaj nie zawsze chciały i to wcale nie chodzi wyłącznie o jakieś teściki.Ale jak mi naklejka odparzona zlatuje pierwszego dnia użytkowania(a mam pojęcie o chłodzeniu... :wink: ) to żadne "wiecznie coś Wam nie pasuje" nie ma tu odniesienia.Po prostu chłodzenie jest cienkie jak barszcz wigilijny.Uroda chłodzenia to już indywidualna(i IMO pomijalna) sprawa ale jak Ci pasuje to "teorii malkontenctwa" to przyznaję -nie podoba mi się.Szmirowato malowane aluminium...Bueeee :D

A Kanada nie składa się wyłącznie "zachodniej" ,że żartem przypomnę ,a bardziej serio(i złośliwie :wink: ) mała uwaga -jak Kanada z dużej litery to Polska("polsce") też ok?

@Palato -o co chodzi ,bo nie kumam?Sugerujesz ,że wszędzie gdzie są upały jest klimatyzacja? :D

A tak w gruncie rzeczy to mi zwisa chłodzenie -od lat nie miałem grafy działającej z oryginalnym...

Edytowane przez miron72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzut oka na niereferencyjnego Palita:

 

pamięci Samsung - czyli na 99% niezbyt ekstremalne OC, za to stabilność i ludzkie temperatury

 

radiator mimo koloru to aluminium ;P

żeberka nie za gęsto, ale powinno byc ok - najwięcej zależy od jakości gluta między min, a GPU

 

ciekaw jestem jak to zadziała na moim 'mutancie' z PCI-E x4, na dodatek mam nieoficjalny bios 2.02 z dodaną obsługa radków 4850, bo żaden oficjal nie obsługuje ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamięci Samsung - czyli na 99% niezbyt ekstremalne OC, za to stabilność i ludzkie temperatury

Większe mam zaufanie niż do Quimondy ale na 4850 te sprawują się całkiem w porządku.Jak kupowałem 88GT to już celowałem w Samsunga ale tam Qui niezbyt dawało radę.Nie na wszystkich kartach w każdym razie ,że udam niepamięć w sprawie Gigabyte 88Gt i Qui.

Ile ten Palit ma napięcia w 3D na rdzeniu?Masz jak zmierzyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) siedze jeszcze w pracy

2) nie posiadam miernika - jestem miesiąc po przeprowadzce 'na swoje'

3) nie chce zabić karty furmarkiem, ale zawsze testuje stabilność 3dMarkiem'03, bo on najłatwiej wywala arty

 

czym mierzycie temperatury 'real'? (np. na pamięciach, bo one tu nie mają radiatorów i to mnie martwi..)

termometr 'apteczny' nieda rady, bo jest za 'krótki' :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym mierzycie temperatury 'real'? (np. na pamięciach, bo one tu nie mają radiatorów i to mnie martwi..)

termometr 'apteczny' nieda rady, bo jest za 'krótki' :/

Ja ręką...poważnie.I obserwacje w testach i grach.Można kupić jakieś termometry ale....szmiry nie ma sensu, a dobre są drogie.Jak będą się pamięci grzać to się dowiesz :wink:

Można Sanctuary Unigine 0.4 pomęczyć -ładne i daje w kość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ręką to mam skalę zimne/ciepłe/gorące/parzy (choc od grania na basie próg 'parzy' znacznie sie podniósł ;] )

chodziło mi o cos dokładniejszego, bo spróbuje od Samsung Semiconductor wydobyc dokładne specyfikacje pamiątek :P

Mam nadzieję, że ich PRowiec mnie pamięta ze szkoleń NTT System

 

edit:

w załączniku screen ze strony samsunga

napięcie domyślne 1,8V, czas dostępu 1ns

 

teraz trzeba poszukac jakiejść dokładniejszej specyfikacji i zobaczyc jakie napięcia mozna im dać, jakie timingi są dopuszczalne dla różnych taktowań i jaka jest akceptowalna temperatura :)

 

edit2:

w załączniku pełny DataSheet :)

dopuszczalne napięcie do 2.0V (1.9 +/- 0.1V), taktowanie do 1000MHz (2GHz efektywne) CL12, maksymalna temp pracy to 125stopni Celcjiusza, ale to absolute max, a nie typical max (tego nie podali :( )

post-156810-1220021578_thumb.png

Edytowane przez Burning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem młodzieży , pojawiła się taka karta na allegro http://allegro.pl/item428134373_gainward_4...sample_wwa.html , niestety nie widzę recenzji w sieci . Czy ktoś wie czy ciche to to , czy istnieje mozliwość regulacji obrotów , czy wtyczka od wentyla to zwykłe 3 pin i w końcu czy da się zdjąc to coś plastikowe z wentylem w celu montażu wentyla 120. Pa

Edytowane przez feluś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i siedzi Palant 4850

takty z CCC wykryte 665/1038, dałem 660/1033 i załączyłem ATT, szuka max gpu potem pamiątki

 

nie wiem czy nie zawyży przez moje PCI-E x4 :/

 

temp GPU idle: 46, stress 52

Pamięci dotykalne, da się palec przytrzymać 5sekund, acz zimne nie są

 

cewki słyszałem, ale w porównaniu z Glacierem 6800 to ciche są -a moze to wcale nie one, ale przekonam sie przy 3dsmarku :P

 

CCC wywaliłem i moge pisać ć :)

 

ATT ma fajną regulacje obrotów, ale czemu ponizej 60 stopni nie mozna ustawić np 15%, tylko musi byc 6%? :/

Edytowane przez Burning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CCC wywaliłem i moge pisać ć :)

moze to tak specjalnie zeby ktos nie napisal Ćatalyst Ćontrol Ćenter :-D gdzies w hotkeyah sie to wylacza ;P

 

temp GPU idle: 46, stress 52

nawet ladnie

nie to co 80/90-100 (idle/stres) :lol2:

jak skoncze radiator na pamieci to zobaczymy ile na accelero bedzie B-)

Edytowane przez domban214

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...