Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon HD4850/4870

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanko.

Ma ktoś taką kartę 4870 Asusa?

http://www.asus.com/websites/global/products/jUwn6daieInTGGW8/P_500.jpg

 

 

Czy to normalne że nie pokazuje ona temperatur sekcji zasilania, jak referencja pod GPU-Z?

 

I czy czwarta faza (ta ma cztery fazy GPU w przeciwieństwie do 3 w wersji referencyjnej) rzeczywiście daje dodatkowe bonusy przy OC?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O rly? a czytać umie? ;-)

polecał je ponieważ byly najtańsze i niby referencyjno-podobne. Jak sie okazało w praniu dopiero, to padaki :)

 

nie zawsze najtansze jest najlepsze... jednak jakosc rosnie z cena :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam dość dziwny problem z moją HD4870 - wczoraj zainstalowałem patch do BOINC - milyway (obliczenia rozproszone - większość wie o co chodzi), chodziło ładnie pięknie (znaczy liczyło szybciej). Wyłączyłem kompa bo przyszła mi nowa zasiłka, wymieniłem zasilacz, włączam... po włączeniu BOINC tnie obraz.

No nic. Wywaliłem całość, reinstall sterów, to samo. Reinstall systemu (windows 7 x64), wszystko na świeżo i zauważyłem, że nie mam dostępu do ATI Overdrive. Z poziomu RivaTuner też nie mam dostępu do zmiany taktowania. Do tego GPU-Z dziwnie się zachowuje - nie pokazuje obciążenia karty a takty cały czas jak do 3D (750MHz na rdzeniu - nie zmienia się).

Zasiłkę pewno sprawdzę w końcu wieczorem (znaczy włożę poprzednią) ale nie chce mi się zbytnio wszystkich kabli odpinać i przepinać (choć napięcia trzyma lepiej niż poprzednia - zmieniłem z OCZ SxS 500W na Corsair HX520W).

Ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak?

 

PS: Sprawdziłem na poprzedniej zasiłce - to samo (no ale nic dziwnego).

Wygląda jakby coś się z BIOSem posypało... Nie moge zczytać BIOSu ani GPU-Z ani ATI Flash (ten wogle się nie odpala). Liczę na jakieś pomysły od pro userów.

Edytowane przez Cviek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć mam radka 4870 od Palita wersja Sonic.

Odpaliłem wczoraj GPU-Z i zauważyłem, że karta chodzi w trybie PCI-E x8 i nie ma opcji by to przestawić w tryb x16...

Tu pokazuje screena bo może ja głupi czy coś i to normalne ;) :

 

Dołączona grafika

 

Jak to naprawić siedziałem pół nocy i nic nie mogę poradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pkomp

W biosie sprawdzałeś?tylko tam może być ewentualne ustawienie - aktualizacja albo reflash może pomoże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszsytkich. Piszę z takim problemem. Ponieważ mam powercolora hd 4870 512mb i podkręcałem go do dosyć dużych wartości (max 860/1150) bez zmiany napięcia. Jednakże wszedłem na forum i widzę że można zwiększyć napięcie programem do edycji biosu.Pytanie brzmi jak to zrobić po kolei żeby czegoś nie zepsuć? Czy ktoś byłby tak dobry i napisał mi to? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem już rozwiązany, ale nie do końca, bo mimo, że już wszystko działa, to Radeon HD4850 od connect3D to największe padło świata. Nawet 700/1000mhz stabilnie nie latał(w co nie mogłem uwierzyć) i stąd problemy. O kiepskiej sekcji zasilania ciągniętego tylko z pci-e (toż nawet mój hd4830 ma gniazdko 6-pin) nawet nie chce mi się mówić, tak jak o braku jakiej kolwiek regulacji obrotów wentylatora, który non-stop wesoło sobie lata na 100% nawet w 2D (które zresztą nie zmniejsza zegarów jakby to był problem wpisać mniejsze w biosie.) Ogólnie żeby było gorzej musiałaby się już tylko zepsuć bez powodu. Nie wiem jak Miguel mógł przez bite kilka miesięcy spać spokojnie w nocy, podpisując swoją ksywką zestawy, w których siedział ten szajs.

 

Pochwal się co zdziałałeś - mam to samo cudo, za poradą Miguel'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio czytałem, że GDDR5 ma jakiś układ korekcji błędów i jak jest przetaktowany to zamiast sie zwiesić czy walnąć jakiś artefakt to on zwyczajnie pracuje, tyle że mniej wydajnie niż niepodkręcony. Prawda toto? Bo mam w CCC pamięć na max skali (4400 MHz) i sie zastanawiam czy u mnie ten efekt nie występuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Tu nie sprawdzamy stabilności, tylko po zwiększeniu takta wydajności w syntetyku. Od konkretnego taktu wydajność się nie zwiększa, a później wręcz spada.

 

Wyczytałem gdzieś że w np 4870 takty pamięci są ustawione w miarę optymalnie i ich kręcenie niewiele daje. A często odpalane z marszu 1100Mhz mem, wręcz może zamulić kartę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem spróbować uratować mojego HD4870 wgraniem nowego BIOSu (problem opisałem stronę wcześniej) ale mam pewne obawy, tj:

1. GPU-Z (ver 0.3.9) nie może zapisać pliku BIOSu z karty - pamięć jest uszkodzona czy da się nadpisać?

2. W związku z powyższym potrzebuję BIOSu od Powercolor HD4870 1GB - wersja standardowa PCB i standardowy cooler

Problemy są takie: GPU-Z nie zczytuje obciążenia karty, do tego podaje dziwne wartości obrotowe wentylatora, nie zmieniają się takty 2D/3D (cały czas 750/900).

 

Teoretycznie na kartę mam gwarancję ale siedział na niej blok wodny u poprzedniego właściciela, sam miałem zamontowane chwilkę Accelero S1 rev.2 (temperatury w porządku) i teraz nie wiem jak z gwarancją (śrubki z widocznymi śladami, ale plomb nie było).

 

Próbować flashować czy słać na gwarancję? (gwara w ESC)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie ;)

Chciałem sobie uaktualnić bios w mojej graficzce, bo mam dość leciwy, datowany na 08.06.08, a na stronie Asusa jest nowszy z 2009/03/02. Lubie mieć aktualne biosy :P i chciałem go wgrać jednak programik sie pluje, że nie mam kompatybilnej grafy z tym biosem :unsure: . I teraz myśle, bo moja to EAH4850/HTDI/512M/A a rzekomo bios jest do kart EAH4850/HTDI/512M i EAH4850 TOP/HTDI/512M/A. I teraz nie wiem czy to "A" to jest znaczące czy nie, a na dodatek bios jest wkomponowany w plik exe który sam go wgrywa.

 

Więc moje pytanie jak ręcznie wgrać bios? Bo znalazłem na techpowerup nawet nowszy niż na stronie Asusa :blink: , myśle że bedzie dobry co? Mimo, że zegary jak w wersji TOP Bios, Device ID mam takie samo w gpu-z.

Tylko bym chciał w 2D obniżyć zegarki bo TOP ma wyższe niż zwykła. No i czy można bez przeszkód napięcie GPU zmienić i czy bedzie to działać? Także wykres działania wentylatora bym sobie edytował, żeby w 2D mieć absolutnie niesłyszalną grafe. Można to wszystko zmieniać i nic sie nie sypnie?

 

PS. Poczytałem 'wewnątrz' tematu. Edytowałem wedle uznania ten sam bios który miałem i wszystko działa. Jednak mam problem przy wgrywaniu jakiegokolwiek innego biosu bo mi Winflash pisze że checksum jest inne. Nawet rozmiary biosów są inne. Spod dosa sie boje wgrywaćbo skoro coś sie nie zgadza to nie uwale grafy? Nawet od tego samego modelu tylko inaczej datowany bios (czyt: nowszy) ma inną sumę kontrolną. Co teraz??

 

PS2. Dobra bo sie rozpisałem na forum, nikt mi nie odpisał a ja już sobie zaryzykowałem i wymusiłem flash :P Co dziwne komp sie zawiesił całkowicie ale na szczęście nastąpiło to gdy juz sie pojawiła informacja o udanym sflaszowaniu :D także nie polecam w windowsie tego robić...

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja odgrzewam mój problem.

Dziś chciałem sflashować moją karciochę (problemy opisane wyżej). Ściągnąłem bios od Powercolor stąd - odpowiada numerem z tym który mam na karcie, takty te same (karta na standardowym PCB od ATI).

Winflash nie chce mi się odpalić więc zassałem najnowszego ATIflash (3.79), wgrałem na pena i odpaliłem.

Każda próba flashowania kończy się errorem - nie dochodzi do flashu (error 0FL01). Sprawdziłem komendą "atiflash -t 0" czy mam dostęp do biosu i też wywaliło error (0FL02).

Po sprawdzeniu komendą "atiflash -ai 0" dostałem info, że mam 64KB ROM - więc uszkodzony w jakiś sposób został dostęp do reszty (choć tu nie jestem pewien czy uszkodzony czy BIOS się rymbznął i nie czyta tylko reszty).

 

Jest jeszcze jakaś metoda wymuszenia wgrywania nowego biosu? Dodam że próbowałem parametrów: -f, -fa, -fm, -fs (pełna komenda "atiflash -f[opcjonalny parametr] -p 0 nazwa_biosu.bin")

 

Jeśli potrzebne jeszcze jakieś dane to proszę napisać, podam co w mojej mocy.

 

Karta niby na gwarancji ale wolałbym samodzielnie sflashować o ile się da jeszcze.

 

Jeszcze napiszę, że uszkodzenie nastąpiło przy/po wymianie zasilacza - włączyłem kompa i się tak zrobiło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

posiadam 4850 Connect3D i problem jest tego typu że wentylator hałasuje jak suszarka, z tego co przejrzałem w necie jest to konkretnie wersja z chłodzeniem Arctic Cooling ACCELERO L2 PRO (zdjęcie w załączniku)

 

obroty wentylatora są stałe i niepotrzebnie takie duże bo karta jest albo zupełnie chłodna albo lekko ciepła (najczęściej <40 stopni)

z tego co sprawdziłem posiada ona złącze wentylatora 2-pin

próbowałem ustawić w programie Riva Tuner 2.24 obroty na auto i na stałe ale niestety obroty pozostają bez zmian po restarcie systemu

macie jakieś pomysły co można zrobić w tej sytuacji ? bo za długo się przy niej wytrzymać nie da

post-180952-1268946718,13_thumb.jpg

Edytowane przez don111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

macie jakieś pomysły co można zrobić w tej sytuacji ?

 

Ja miałem na 8800GT w Zalmanowskim chłodzeniu dwa kabelki i szumał ostro, to jedyne co można było zrobić to odczepić wentylator od pcb i poprzez regulator typu TAKIEGO podpiąć pod płyte główną i skręcić nim obroty i takie rozwiązanie Tobie polecam skoro mówisz, że temperatury masz niskie :wink:

 

PS. strasznie krótka ta Twoja karta jeśli to hd4850 :razz:

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki, czy to jedyny sposób aby ręcznie te obroty ustawić ?

trochę to kłopotliwe, trzeba będzie obserwować temperatury czy nie skaczą za bardzo i znaleźć to bezpieczne minimum (nie wiadomo czy będzie ciche)

 

i jeszcze jedno pytanie, ten regulator jest 3-pin a karta ma 2-pin, będzie pasowało czy coś przerabiać trzeba ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki, czy to jedyny sposób aby ręcznie te obroty ustawić ?

trochę to kłopotliwe, trzeba będzie obserwować temperatury czy nie skaczą za bardzo i znaleźć to bezpieczne minimum (nie wiadomo czy będzie ciche)

 

i jeszcze jedno pytanie, ten regulator jest 3-pin a karta ma 2-pin, będzie pasowało czy coś przerabiać trzeba ?

 

3-pin, to znaczy żółty jest od obrotów którego nie użyjesz. Przyłożysz wtyczkę 3-pin od byle jakiego wentylatora i zobaczysz w które miejsca wpina sie czerwony i czarny i analogicznie ten dwupinowy kabelek od wentyla grafy wepniesz według kolorów a jeden zostanie wolny nieużyty. Po włączeniu kompa załączysz jakiś wygrzewacz grafy (polecam FurMark) i sobie wyregulujesz kompromis pomiędzy ciszą a temperaturą. Przez jakiś okres dopóki nie nabierzesz zaufania do ustawienia możesz kontrolować temperaturę w grach ;) Pamiętaj że jak przyjdzie lato to temperatury w kompie też wzrosną ;)

 

podepnij się pod molexa czy kabel od Fdd np. na 7v i nie powinno być głośno ani specjalnie gorąco

 

7v nie polecam, raz niby dobrze podłączyłem - filozofii nie ma, a sie pojawił dym a na nastepny dzien padła płyta z prockiem :lol: Pewnie poszło 12v na płyte zamiast 5v...

A z kolei 5v z molexa może być za mało, szczególnie latem, więc dlatego polecam taki regulator, można ręcznie każdy voltarz wyregulować a koszt 10zł w najbliższym komputerowym ;)

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki panowie za szybką odpowiedź, kupię w takim razie tego duperela do regulacji bo ryzykować nie chcę (komp nowy)

przy okazji i tak pare innych kabli kupię u tego gościa na Allegro, więc nawet nawet mi ta aukcja pasuje

dam znać po weekendzie jak to wszystko działa ;)

Edytowane przez don111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam niekręconego radeonka jak w sigu i zastanawiam się jaki jest najlepszy sposób na wyciszenie skurczybyka, nie gotując go na twardo.

 

1) Jeśli miałbym wymienić chłodzenie, to na jakie? Karta jest teraz pewnie warta ze 300zł, więc nie chciałbym dużo wydawać na chłodziwo. I przyszłościowo, czy nowe chłodzenie będzie pasowało także do kart z serii HD5xxx?

 

2) Czy zastosowanie ręcznego regulatora obrotów to jest wyjście? W idlu 42 / 42,5 / 43,5*C w GPUz, FAN spd 16% a jest cholernie głośno... Chodzenie w Wowie po Dalaranie = 56,5 / 59,5 / 60 , load dobija do 97% a fan 35%...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam niekręconego radeonka jak w sigu i zastanawiam się jaki jest najlepszy sposób na wyciszenie skurczybyka, nie gotując go na twardo.

 

1) Jeśli miałbym wymienić chłodzenie, to na jakie? Karta jest teraz pewnie warta ze 300zł, więc nie chciałbym dużo wydawać na chłodziwo. I przyszłościowo, czy nowe chłodzenie będzie pasowało także do kart z serii HD5xxx?

 

2) Czy zastosowanie ręcznego regulatora obrotów to jest wyjście? W idlu 42 / 42,5 / 43,5*C w GPUz, FAN spd 16% a jest cholernie głośno... Chodzenie w Wowie po Dalaranie = 56,5 / 59,5 / 60 , load dobija do 97% a fan 35%...

 

Powiem Ci, że ja miałem głośnego 8800GT, i sobie wydedukowałem - po co mam kupować za 80zł Accelero, skoro mogę sprzedać grafe i kupić inną z cichszym chłodzeniem :) I tak sobie praktycznie wymieniłem głośnego 8800GT na cichutkiego HD4850 praktycznie bez dokładania do interesu a i ciut wydajniej ;)

 

A żeby wyciszyć aktualną to polecam - jeżeli nie jesteś pewnien czy to ma sens (czy tempy nie bedą wysokie) najpierw podłączyć na 5v do molexa, i sprawdzić:

- czy głośność odpowiada

- czy nie są za wysokie temperatury - bo skoro masz głośno to sądze że odczyt fana jest jak w referencie a wentylator cały czas chodzi na 100% czyli na 12v, chyba że sie myle to mnie popraw.

Po obserwacjach na max i na 5v mniej więcej można przewidziec jak bedzie na 7v - bo pewnie tak by było optymalnie, strzelam, że na 7v byś miał ok 80*C tylko nie wiadomo jak z głośnością...

Chyba, że nie szkoda Ci 10zł to z marszu kup regulator i wygodnie sobie znajdziesz kompromis pomiędzy ciszą a temperaturami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam Radeona 4870 Gigabyte referent wczoraj postanowiłem go przeczyścić bo w idlu miał temperaturę około 75C.Po zabiegu ma 60C, jednak core temp pozostało w granicy 75C w stresie dochodzi do +100C.Co zrobiłem źle?Proszę o pomoc.

EDIT:

Jeszcze raz się bawiłem i wygląda to tak:Core Temp 50C,Memory temp 80C (sic!),Core temp shader 60C,wszystko w idle przez temp na memory nie mogę grac jakieś porady?

Edytowane przez matER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak demontowałem całe chłodzenie w celu przeczyszczenia.

Edit:

Tam była taka śmieszna tasiemka klejąca,może powinienem ją wymienić na nową?

Edytowane przez matER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...