Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem (nie)szczesliwym posiadaczem raida na dwóch 250tkach 410 Seagateai transfery są dość OK tzn

 

czas dostępu 15ms i transfer ok 173Mb/s na DFI

 

tutaj screen z MSI

post-586-1205006150_thumb.jpg

 

Jednak irytuje mnie np jakis eksport polegajacy na przepisywaniu poszczegolnych rekordow pomiedzy tabelami na SQLu. Zakładanie triggerow itp. Komp zastyga...

 

Patrząc na ceny dysków na SCSI np

 

http://allegro.pl/item318514207_supper_wyp...u320_68pin.html

 

nabieram ochoty na zmianę (np 2x 147gb) szczególnie, że pracuje na bazach danych SQL.

 

Pytanie co bede jeszcze potrzebowal? Na pewno kontreler myslałem o takim

http://www.komputronik.pl/Kontrolery/SCSI/.../pelny,id,8885/

 

Jest na PCI-X 64-bit, z tego co czytalem to można go używać w normalnym złącze PCI (na mojej DFI) chyba, że czegos nie rozumiem.

 

Jak to wygląda jeśli chodzi o RAID? Abstraciach!ąc od ceny bo to 2x 500pln za dyski i 400 kotroler i 50 tasma jak to się będzie sprawdzało kontra to co mam albo np 2x 150gb Raptorow.

 

Jesli mógłby się wypowiedzic ktoś kto miał do czynienia ze SCSI w tej predkosci to byłbym wdzięczny i nie piszcie, ze lepiej sobie kupic 2 x 500gb barracudy 7200.11 i reszte przepic bo to nie rozwiązanie w tym konkretnym przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie rozwazasz raidu 4x250 np ??

Ostatnio zapodalem u kumpla raida 3x160 i az mi sie zachcialo...

transfer z C na D w viscie 100mb/s .... imho imponujace, w porownaniu do 50 na 2x320 u mnie

Co do SCSI to nie mowie, dziele sie tylko doswiadczeniami z raid na sata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Logi z monitoringu I/O odpowiedzą na pytanie, czy to wogóle jest wina dysków (w co wątpię)

SCSI może być szybsze, ale:

- dobry kontroler będzie droogi

- dobry kontroler będzie miał mniejszy transfer dużych bloków danych niż zintegrowana SATA, korzyść będzie widać jedynie przy dużej ilości małych bloków danych (na SCSI działa a nie reklamuje się NCQ + masz oddzielny procek i RAM)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dyski scsi pomogą, ale ważniejszym pytaniem jest:

1.Co to za baza SQL - dokładnie.

2.Na jakim systemie to stoi.

3.Jakie jest obciążenie bazy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dyski scsi pomogą, ale ważniejszym pytaniem jest:

1.Co to za baza SQL - dokładnie.

2.Na jakim systemie to stoi.

3.Jakie jest obciążenie bazy.

 

1. Baza danych MS SQL programu do wyliczania oplat srodowiskowych. Niektore tabele maja po parenascie mln wierszy :)

2. MS SQL serwer 2000 na XPku

3. Serwer mam zainstalowany lokalnie u siebie i jestem jedynym uzytkownikiem, jedyne co robie to restore, konwersja bazy czyli zmiana struktur tabel, odpalanie roznistych kwarend, które wyszukuja konkretne dane lub przepisuja dane z jednych tabel do drugich. Ciekawie wyglada np kasowanie 20mln rekordow, wszystko wisi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magistrala PCI ma przepustowość max 133mb, i to teoretycznie. Używając kontrolera SCSI w zwykłym PCI raczej nie uzyskasz więcej niż 100mega/s.

 

Druga sprawa, w bazach liczy się czas dostępu, a nie odczyt liniowy który wymiata w barkach. Moim zdaniem raptory dadzą bardzo duży przyrost prędkości (sam mam jednego i porównując go do barki 160 sata II : przy odczycie dużej ilości małych plików jest dwa razy szybszy jeśli chodzi o wyniki... ;-)

 

IMHO SCSI nie ma sensu: cena/ograniczenie PCI. Raptory mogą Ci się spodobać. Mało tego, za cenę tego zestawu scsi masz 3 raptory...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkurzyłem sie i kupiłem na razie 1 raptora i porównałem go z moim raidem na barracudach 250GB 7200.10

 

 

1x Raptor 150gb ADFD vs Raid z 2 x 250gb 7200.10

 

 

restore 9gb bazy danych:

raid : 4:06

raptor: 6:43

 

konwersja 1 programem:

raid: 2:03

raptor: 2:07

 

 

konwersja 2 programem:

raid: 0:50

raptor: 0:50

 

 

test baz:

raida: 6:35

raptor: 6:49

 

zliczanie 43mln wierszy w tabeli:

raid: 0:45

raptor: 0:55

 

HDTach:

raid: 172Mb/s i 15ms

raptor: 75,5Mb/s i 8,2ms

 

Temperatura:

raid: prawie jak temperatura ciała

raptor: prawie nie da sie utrzymac go w ręce

 

 

Pytanie, dokupic drugiego raptora czy trzecia barracude ?

Edytowane przez wampir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkurzyłem sie i kupiłem na razie 1 raptora i porównałem go z moim raidem na barracudach 250GB 7200.10

1x Raptor 150gb ADFD vs Raid z 2 x 250gb 7200.10

restore 9gb bazy danych:

raid : 4:06

raptor: 6:43

 

konwersja 1 programem:

raid: 2:03

raptor: 2:07

konwersja 2 programem:

raid: 0:50

raptor: 0:50

test baz:

raida: 6:35

raptor: 6:49

 

zliczanie 43mln wierszy w tabeli:

raid: 0:45

raptor: 0:55

 

Temperatura:

raid: prawie jak temperatura ciała

raptor: prawie nie da sie utrzymac go w ręce

Pytanie, dokupic drugiego raptora czy trzecia barracude ?

w teście baz coś raid na barkach słabo wypadł ... więc jakby odpowiedź na twoje pytanie masz

a jak już tak na poważnie bawisz się bazami i tak ci one HDD szarpią to pomyśł o jakim Mtron SSD (od 240Euro za 16GB) :D

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Jak już muszą być HDD to ja bym postawił raida na 36GB ADFD ... (2 lub 3 dysie) bo baze masz 9GB to chyba na pojemności tak Ci nie zależy

Edytowane przez yotomeczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w teście baz coś raid na barkach słabo wypadł ... więc jakby odpowiedź na twoje pytanie masz

a jak już tak na poważnie bawisz się bazami i tak ci one HDD szarpią to pomyśł o jakim Mtron SSD (od 240Euro za 16GB) :D

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Jak już muszą być HDD to ja bym postawił raida na 36GB ADFD ... (2 lub 3 dysie) bo baze masz 9GB to chyba na pojemności tak Ci nie zależy

SSD to jeszcze kosmos, a co do miejsca to jednak 300gb to taka optymalna ilosc. Dlatego mam mieszane uczucia, nie wiem co lepsze, 3x barracuda czy 2x raptor :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD to jeszcze kosmos, a co do miejsca to jednak 300gb to taka optymalna ilosc. Dlatego mam mieszane uczucia, nie wiem co lepsze, 3x barracuda czy 2x raptor :mur:

300GB na same bazy ??

ja bym sysa zostawił na raidzie barkowym, a bazy posadził na raidzie z raptorów (mam do nich słabość :D)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

300GB na same bazy ??

ja bym sysa zostawił na raidzie barkowym, a bazy posadził na raidzie z raptorów (mam do nich słabość :D)

 

no tak, bo bck ma 900mb a po restorze jakies 22gb zalezy jeszcze ile jest logow, to wszystko w 2 kopiach i kilka takich baz :D

 

aha nie dopisalem wczesniej

 

test byl wykonany w tak specyficzny sposob, ze system byl na raidzie, a baza byla w jednym wypadku na raidzie w obszarze pomiedzy 100-200gb natomiast raptor mial 2 rowne partycje i baza byla w polowie drugiej partycji

 

rozpakowanie pliku bck 8gb spakowanego rarem do 900mb:

raid: 4:01

raptor: 4:08

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden pomysł nie ma tu sensu, bez zidentyfikowania na 100% przyczyny problemu, którą zapewne jest ICH9R i obsługa I/O.

 

Proponuję zakupić Ci niedrogi kontroler, np. Areca ARC-1210 i prawdopodobnie zająć się optymalizacją zapytań/baz, bo każdy sprzęt można zajechać.

Edytowane przez pmp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co kaman z tymi raptorami, czytając recki na necie to widać, że niby wygrywa, ale na moje potrzeby do delikatnie mówiąc dał ciała:

 

rozpakowanie 9gb pliku spakowanego rarem do 800mb:

barracuda: 4:13

raptor: 3:13

 

restore 9gb bazy danych:

barracuda: 4:52

raptor: 5:45

 

 

test baz:

barracuda: 6:25 (6:16 drugi raz po restarcie)

raptor: 6:21

 

raport rozliczający kontrachentów:

barracuda: 22:57

raptor: 22:21

 

 

zliczanie 49mln wierszy w tabeli:

barracuda: 1:06

raptor: 1:18

 

Kasowanie 49mln wierszy w tabeli:

barracuda: 27:17

raptor: 28:38

 

pakowanie 9gb rarem:

barracuda: 12:11

raptor: 12:12

 

 

O co kaman ? :mur:

 

Może jest jakaś zworka, paramter, czary, gusła lub inne pier.doły, które pokazą wyższość raptor bo witki opadaja.

Wydałem kasę, ale przynajmniej wiem już jak to wygląda w praniu.

Edytowane przez wampir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ssd pewnie by ci poprawiło komfort pracy ew. 20GB ramdysku + jakieś wsadówki wypakuj wpakuj ;] 20-30s przed pracą enter a potem lecisz "w czasie rzeczywistym" ;)

 

codziennie chodzę za rączkę z fajnym kimś kto 8.00-16.00 zapytuje największą bazę w kraju,, nauczyłbyś się cierpliwości :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden pomysł nie ma tu sensu, bez zidentyfikowania na 100% przyczyny problemu, którą zapewne jest ICH9R i obsługa I/O.

 

Proponuję zakupić Ci niedrogi kontroler, np. Areca ARC-1210 i prawdopodobnie zająć się optymalizacją zapytań/baz, bo każdy sprzęt można zajechać.

300$ ...

KOntrolerek fajny :D ale czy to lepsze rozwiązanie od dokupienia drugiego rapka ...

Na próbe to można Adapteca 1430SA (ok 330PLN) podpiąć i obadać czy dalej będą czkawki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...