Skocz do zawartości
JohnyQ

Chłodzenie Wodne Vs Thermalright Ifx-14

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zmienić boxowe chłodzenie CPU na coś innego, przeglądnąłem mega zestawienie coolerów i wyszło że najlepszy będzie Thermalright IFX-14 (eXtreme i Muren są za duże do mojej obudowy - TT Swing)

Ale ponieważ cena IX-4 jest wysoka i chodzi mi tylko o chłodzenie CPU to doszedłem do wniosku że w tej cenie złoże sobie moje pierwsze chłodzenie wodne :)

 

Wymyśliłem coś takiego:

Blok: Alphacool NexXxoS HP Pro Intel 775

Chłodnica: Black Water Advanced 121 rev. 2.0

Pompa: Black Water Silent Pump 12V

Rezerwuar: Alphacool Cape AGB2 – czarny

Wąż: Black Water wąż 8x10mm Przezroczysty (1 metr – chyba mi starczy)

Wiatrak: Xilence 120x120x25mm

 

Chce by wszystko mieściło się w obudowie (i w kwocie max 399zł) i dało się jakoś sensownie podkręcić mojego C2D E6600 do np. @3500 :)

Czy ma sens to chłodzenie wodne (jakieś zmiany?) czy też wybrać Thermalright IFX-14 + 2 wiatraki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie podoba, tylko sam uważam, że kupowanie mniejszych chłodnic od podwójnych jest mało opłacalne. No i na podwójnej będzie można mieć zdecydowanie wolniejsze wentylatory. Z Xilence nie miałem styczności, ale bardzo tanie i bardzo dobre są Acutake 120 dosłownie za grosze na alledrogo.

A wąż jak wąż, wystarczy najtańszy, o ile nie będziesz go za mocno zaginał, to sobie poradzi. Tylko lepiej kupić trochę zapasu, bo koncepcje z ustawianiem wszystkiego w budzie się bardzo szybko i bardzo często zmieniają, tym bardziej przy pierwszym WC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z poprzednikiem, 1x12. to troszke ze malo i tak srednio sie oplaca, no chyba ze masz juz 2x120 i chcesz wykorzystac wolne miejsce na wentylator 120mm.

Do BWA spokojne wystarcza wentylatorki Acutake, gdybys jednak zdecydowal sie na BWU to chyba lepszym rozwiazaniem byl by Xilence (mam i te i te, tak ze sprawdzone). Do BIP 2 Acutake wystarcza, przed BI GTX 480 przy ok 7V nie ma roznicy praktycznie miedzy trybem passive:) Xilence spokojnie daja rade juz przy 7V.

Ja bym jeszcze popatrzyl na test Alphacool NexXxoS HP Pro w wykonaniu Jargoniewa, glownie na wykres przedstawiajacy opory jakie stawia blok w ukladzie przy malym przeplywie. W przyszlosci jak rozbudujesz uklad blok moze stac sie waskim gardlem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej pompce obejdzie sie bez reza. Ten cooler therma jakos super nie wypada w testach jakie widzialem.

 

Wydaje mi ze o ile bedziesz chcial rozbudowac zestaw i widzisz sens w wc to warto brac a zestaw na poczatek ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze, że sens ma tylko WC, więc:

 

Blok: Alphacool NexXxoS HP Pro Intel 775 – w testach temp jest ok gorzej z tym przepływem - najlepszy to D-Tek Fuzion ale jego cena jest zabójcza :(

Więc może ten: MNP Prison Pro V2 CPU SM8/10 (Cena do zaakceptowania)

 

Chłodnica: Black Water Ultimate 121 rev. 2.0 (długość 154 mm)

Obawaim się, że ”Black Water Advanced 122 rev. 2.0” nie będę miał gdzie wpasować – długość 273 mm

 

Pompa: Black Water Silent Pump 12V

 

Wąż: Black Water wąż 8x10mm Przezroczysty (sztuk 2 - fakt lepiej wiecej metrów niż mniej)

 

Wiatrak: Xilence 120x120x25mm (wg. rad użytkownika jedras77 – do BWA) Myślałem by może obłożyć tą BWA 2 wiatrakami z 1 i 2 strony (taki hamburger)

 

Złączki: Szybkozłączka skręcana SM8/10, gwint 1/4" – prosta (blok-2,chłodnica-2,pompka-2) czyli 6 szt.

 

Zapomniałem o płynie: Innovatek innovaPROTECT Pro 250ml (nie ważny kolor, ważne, że nie przewodzi prądu ;) UV aktywny nie potrzebne bo nie mam świetlówek [albo Borygo – wtedy zmieszczę się w kwocie 399zł]

 

Wyposażenie spisywałem z www.cooling.pl (na Allegro też oni rządzą - więc chyba taniej się nie da)

 

Użytkownik wookie85 napisał, że przy tej pompce (Black Water Silent Pump 12V) obejdzie się bez reza (fajnie bo odpada koszt rezerwuaru i mogę kupić jakieś droższe elementy) ale jak w takim razie wleje płyn do układu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz mowa o kupnie chlodnicy

to warto sie zastanowic nad czyms takim

http://www.allegro.pl/item328070670_parown..._aluminium.html

ustawiony poziomo w odpowiednim miejscu daje rade bez nadmuchu nawet na kreconym sprzecie

mozna rowniez na alegro kupic wieksza wersje AG-2

 

Cena bije cala konkurencje na leb

Wydajnosc jest naprawde niesamowita.

 

 

btw

Moje profile Cora Pro ida na sprzedaz

Edytowane przez Mario2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz mowa o kupnie chlodnicy

to warto sie zastanowic nad czyms takim

http://www.allegro.pl/item328070670_parown..._aluminium.html

ustawiony poziomo w odpowiednim miejscu daje rade bez nadmuchu nawet na kreconym sprzecie

mozna rowniez na alegro kupic wieksza wersje AG-2

 

:-| U mnie to odpada bo ja chce wyszystko w obudowie zmieścić (chyba żebym to w biurko wsadził - ale wtedy przewiewu by nie było i rurki z biurka by wychodziły)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HeretyK

 

 

Mam podobny parownik tylko troche wiekszy od 2 tygodni , i jest zajebisty

22 rurki x 34cm kazda , jak takie cos moze nie byc wydajne ??

Ten parownik bez nadmuchu bedzie wydajniejszy niz firmowa chlodnica 3x12 !! !!

z nadmuchem 3x12 specjalizowana chlodnica moze byc wydajniejsza

tylko takie cudenko koszci okolo 200zeta a parownik 25-30zl :)

 

 

update :

to fotka mojego Parownika

Dołączona grafika

Sorry za slaba jakosc ale Aku mam rozladowany i zdjecie robione na szybko bez lampy w polmroku

 

Widac co niektorym nie pasi ze mozna za 25-30 zl

miec cos rownie wydajnego jak firmowa chlodnica za 170-200zl

To chyba normalne

Kazdy dba o swoj interes , co maja poczac sklepy ktore maja na stanie 20 sztuk chlodnic po 230zl ???

Zgon

Gdyby nawet ten Parownik byl 20% mniej wydajny od przecietnej chlodnicy 3x12

ktora koszci minimum 175zl ,to i tak porownanie jest smieszne

175zl Vs 25zl :)

Warto chyba sprobowac , nieprawdaz ?

 

Szczerze polecam

i spadam na grilla

dzis w Londynie cieplo jak w maju

bye

Edytowane przez Mario2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny parownik tylko troche wiekszy od 2 tygodni , i jest zajebisty

10 rurek x 34cm kazda , jak takie cos moze nie byc wydajne ??

Ten parownik bez nadmuchu bedzie wydajniejszy niz firmowa chlodnica 3x12 !! !!

z nadmuchem 3x12 specjalizowana chlodnica moze byc wydajniejsza

tylko takie cudenko koszci okolo 200zeta a parownik 25-30zl icon_smile3.gif

Jakiej ma Pan doświadczenie z chłodnicami ? Proszę wymienić historie używanych chłodnic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie porownan chlodnic i ilosci wiatrakow proponuje zajrzec tutaj

BWU bedzie wydajniejsza od BWA praktycznie tylko przy 2 wiatraczkach na 12V, wiec faktycznie moze lepiej bylo by zrobic "kanapke" i uzyc 2 wentylatorkow, na pewno bedzie wydajniej, ewentualnie ciszej, przy skreceniu obu na 5V, przy zachowaniu wydajności

 

Edit:

Jak wysoki priorytet ma zamykanie wszystkiego w budzie?

Bo np zamocowanie jakiejs chlodniczki 2x120 z tylu, uzywajac wentylatora 120mm jako dystansu + 2x120 na druga strone nie jest takim zlym razwiazaniem. Wiele osob na forum tak uzywa.

Ewentualnie zakup jeszcze jednej 1x120mm i zamocowanie jej w miejscu wentylatora na froncie, powinna sie zmiescic, nawet passive, przy dobrym wyciagu z budy cos tam przez nia powieje. Przy mocnym OC i 1x120 nie wiem czy bedzie to dobrze dzialac, moze byc troche slabo, raczej powiedzial bym nieco gorzej niz dobre AC. Popatrz w galerie, tam jest jakis uklad na C2D i 1x120mm, temperaturki niezbyt zachwycajace, jednak wielka zaleta WC w porownaniu do AC to mozliwosc dolozenia kolejnej chlodniczki :)

Edytowane przez jedras77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kądziel :mur:

 

Sam pewniakiem jestes pseudo znafca , i nie kombinuj z swoimi madrosciami .

Kazdy normalnie myslacy user sam podejmie decyzje ,

czy warto sprawdzic ten tani jak barszcz Parownik .

Ci co nie lubia kombinowac a sa zasobni w kase ,moga sobie kupic wypas za dwie stowy

ewentualnie cos po srodku za 140zl .

 

Moze najwyzszy juz czas zeby ktorys z naszych zaprzyjaznionych ;) sklepow z akcesoriami WC

wprowadzil do sprzedazy taka tania alternatywe jak owe parowniki ,

pewnie w hurcie mozna je kupic po 17zl ,nawet jak by dac narzut 80% cena bedzie atrakcyjna .

wiec przekazcie kolegom :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie porownan chlodnic i ilosci wiatrakow proponuje zajrzec tutaj

BWU bedzie wydajniejsza od BWA praktycznie tylko przy 2 wiatraczkach na 12V, wiec faktycznie moze lepiej bylo by zrobic "kanapke" i uzyc 2 wentylatorkow, na pewno bedzie wydajniej, ewentualnie ciszej, przy skreceniu obu na 5V, przy zachowaniu wydajności...

Pomierzyłem obudowę i nie jest tak fajnie jak to sobie wymyśliłem :( Ponieważ chłodnica 121 nic nie daje, to powinienem nabyć 122. 122 na wcisk wejdzie mi pod dach ale tylko z 1 wiatrakiem. Mógłbym do niej podczepić, 121 ale na tył nie wejdzie (przeszkadza gniazdo audio), to tylko w zatoczkę 5,25 jakoś wczepić. I nagle się okazuje, że nie mieszczę się w moim założeniu 399 zł i tym samym pomysł WC odpadł (przy kolejnym PC wezmę obudowę, w której bez problemu zmieszczę WC i nie na wcisk)

Poza tym montując +\- 6 wiatraków na tych chłodnicach robi się raczej głośno.

Parownik wydaje się ciekawą alternatywą dla chłodnic (przynajmniej cenowo) ale nie ma żadnych testów tego typu chłodzenia. A umieszczenie wszystkiego w obudowie do dla mnie mus bo komp stoi na widoku (widać mu tył) a nie chce pytań typu: to lodówka czy komputer ;)

 

Wniosek – mając 399zł na WC lepiej sobie je odpuścić i kupić AC. Do WC podchodzić z kwota 700zł (a wtedy rezultaty będą lepsze niż najlepszego AC)

Dziękuje wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kądziel :mur:

 

Sam pewniakiem jestes pseudo znafca , i nie kombinuj z swoimi madrosciami .

Kazdy normalnie myslacy user sam podejmie decyzje ,

czy warto sprawdzic ten tani jak barszcz Parownik .

Ci co nie lubia kombinowac a sa zasobni w kase ,moga sobie kupic wypas za dwie stowy

ewentualnie cos po srodku za 140zl .

 

Moze najwyzszy juz czas zeby ktorys z naszych zaprzyjaznionych ;) sklepow z akcesoriami WC

wprowadzil do sprzedazy taka tania alternatywe jak owe parowniki ,

pewnie w hurcie mozna je kupic po 17zl ,nawet jak by dac narzut 80% cena bedzie atrakcyjna .

wiec przekazcie kolegom :wink:

Udowodnij , że twóje jest wydajniejsze od innego ? Dasz scr ? Twoja teoria na temat spisku sklepów wodnych jest też dziwna.

Głosisz nie poparte faktami twierdzenia. Ocenianie wydajności " na oko " nie jest żadnym wyznacznikiem. Nie wiem jakie masz doświadczenie z chłodnicami ale nic o tym nie napisales i nie udowodniłeś w żaden sposób , że cos jest lepsze od czegoś.

 

 

kadziel znafco :D udowodnij, że Mario2k nie ma racji, zamiast go obrażać na starcie...

moj uluiony nabie ;) jestem ciekaw jak opinia publiczna zareagowalaby gdybys w serwisie shackit.pl pisal artykuly o blokach i ocenial wydajnosc na podstawie wlasnych domyslow bez wczesniej ustalonej metodologia testowej.

 

Tak więc znafno nie mów , że kogoś obrażam bo grzecznie dyskutuje a ty wpychasz swoje brudne paluszki :) :>

 

btw. jiss :)

Edytowane przez kądziel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem obudowę i nie jest tak fajnie jak to sobie wymyśliłem :( Ponieważ chłodnica 121 nic nie daje, to powinienem nabyć 122. 122 na wcisk wejdzie mi pod dach ale tylko z 1 wiatrakiem. Mógłbym do niej podczepić, 121 ale na tył nie wejdzie (przeszkadza gniazdo audio), to tylko w zatoczkę 5,25 jakoś wczepić. I nagle się okazuje, że nie mieszczę się w moim założeniu 399 zł i tym samym pomysł WC odpadł (przy kolejnym PC wezmę obudowę, w której bez problemu zmieszczę WC i nie na wcisk)

Poza tym montując +\- 6 wiatraków na tych chłodnicach robi się raczej głośno.

Parownik wydaje się ciekawą alternatywą dla chłodnic (przynajmniej cenowo) ale nie ma żadnych testów tego typu chłodzenia. A umieszczenie wszystkiego w obudowie do dla mnie mus bo komp stoi na widoku (widać mu tył) a nie chce pytań typu: to lodówka czy komputer ;)

 

Wniosek – mając 399zł na WC lepiej sobie je odpuścić i kupić AC. Do WC podchodzić z kwota 700zł (a wtedy rezultaty będą lepsze niż najlepszego AC)

Dziękuje wszystkim za pomoc.

Zajrzyj do mojego workloga i zobacz jak tam umiescielm chlodnice (buda TT Matrix). Dzialalo to bardzo sprawnie.

 

 

Wniosek – mając 399zł na WC lepiej sobie je odpuścić i kupić AC. Do WC podchodzić z kwota 700zł (a wtedy rezultaty będą lepsze niż najlepszego AC)

Dziękuje wszystkim za pomoc.

Ja bym jednak zlozyl wodne chlodzenie. Na allegro jak sie postarasz to dostaniesz zabawki w bardzo dobrych cenach. Kwota 400pln na WC/LC jest na poczatek wystarczajaca.

Przemysl raz jeszcze.

 

Panowie:

kądziel

Mario2k

Pogadajcie sobie na PW a nie robicie burdel jak za czasow tematu "czy lepsze sa bloki RN czy bloki Kynka"

 

Jarogniew

Masz kolejna "zabawke" do testow i porownan super parownik. Zgaduje ze bedzie to zwyciesca cena/wydajnosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz kolejna "zabawke" do testow i porownan super parownik. Zgaduje ze bedzie to zwyciesca cena/wydajnosc

gorzej jeśli okaże się ze dorównuje chłodnicy bwa122/ kultek ... a do parownika wypada dać F1 i już mamy nieopłacalny zakup

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@JohnyQ - nie rezygnuj tak szybko. 400pln powinno Ci spokojnie wystarczyc, oczywiscie jezeli bedziesz cierpliwy i zapolujesz na allegro, albo na forum popatrzysz w gielde, mozna tam dostac bardzo fajne bloki w dobrym stanie za przyzwoita cene. Jesli chlodnica musi byc wewnatrz zawsze mozesz wyciac dziure w topie budy, albo na dole, choc nie powiem zeby z tylu wygladala malo estetycznie i komp przypominal lodowke. Mnie sie tam podobaja nawet takie rozwiazania, np zobacz jak zrobil to gregor666 i wielu innych uzytkownikow forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej nikt nie odpowiedzial na to co jest w temacie :P wc vs ifx-14..

 

cisza?

wydajnosc?

 

 

Jak wiemy czy wc czy ac i tak trzeba ~2x 120mm.. ale jak z glosnoscia innych komponentow wc? Kto mi powie na oko ile moga spasc tempy z np TR 120 eX na WC ( takie kosztujace ~400zl ). Powiedzmy ze procek jakis c2d 1.5v 3.5ghz. Na takim 120 eX powinien miec ~65C w stresie przy ~1000 rpm wiec swietnie. Teraz jak to bedzie wygladac na wc?

 

 

 

przegladam tematy ale nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytania ;) a jak na razie widze ze wc wcale nie jest takie mega lepsze no i zajmuje w @#! miejsca :P myle sie?

Edytowane przez crash_zero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myle sie?

tak

 

poszukaj dokładnie na podobnych zegarach masz kilka kibli w galerii wiec szukaj...

Teraz jak to bedzie wygladac na wc?

nikt nie jest wróżka i nie powie ile będziesz miał ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WC VS AC

Obecnie trudniej jednoznacznie ocenic ,kiedys w czasach kulawych i niedopracowanych coolerow

opcja byla tylko jedna ( WC ) , dzis zdaza sie ze przecietne WC moze przegrac z najlepszym Coolerem :/

Pewniakiem dobre WC bedzie wydajniejsze od dobrego AC ,

tylko ze roznica w cenie bedzie znacznie wieksza niz roznica w wydajnosci pomiedzy WC a AC .

o ile dobrze oblookalem dzis mozna kupic bardzo wydajny cooler za okolo +/- 200zl

w miare przyzwoity zestaw WC <400zl ,bedzie on pewnie z 3-4 'C bardziej wydajny od owego coolera ;)

 

oczywiscie zaraz sie zaczna ataki typu , jak to , brednie piszesz Udowodnij :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak

 

poszukaj dokładnie na podobnych zegarach masz kilka kibli w galerii wiec szukaj...

 

nikt nie jest wróżka i nie powie ile będziesz miał ....

Ludzi nie wnoszacych nic do tematu prosi sie o niewypowiadanie sie :). Co drugi czlowiek ma WC na napieciu 1.5 puszczone a to 95% mojej prosby. Wiec w czym problem?

 

 

WC VS AC

Obecnie trudniej jednoznacznie ocenic ,kiedys w czasach kulawych i niedopracowanych coolerow

opcja byla tylko jedna ( WC ) , dzis zdaza sie ze przecietne WC moze przegrac z najlepszym Coolerem :/

Pewniakiem dobre WC bedzie wydajniejsze od dobrego AC ,

tylko ze roznica w cenie bedzie znacznie wieksza niz roznica w wydajnosci pomiedzy WC a AC .

o ile dobrze oblookalem dzis mozna kupic bardzo wydajny cooler za okolo +/- 200zl

w miare przyzwoity zestaw WC <400zl ,bedzie on pewnie z 3-4 'C bardziej wydajny od owego coolera ;)

 

oczywiscie zaraz sie zaczna ataki typu , jak to , brednie piszesz Udowodnij :)

 

Dziekuje slicznie :) wiec jesli moj przyszly TR mi da 60C a dwukrotnie drozsze WC nawet 55C to imo sie nie oplaca :).

 

 

Ot tyle potrzebowalem wiec nie wiem dlaczego niektorzy wiekszosc czasu spedzaja piszac posty o wrozkach :)

 

 

A tak przy okazji ja mialbym 3.5 1.5 a Ty masz 3.8 1.475 wiec takiej mega roznicy nie widze. Jakie tempy masz? :)

Edytowane przez crash_zero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w miare przyzwoity zestaw WC <400zl ,bedzie on pewnie z 3-4 'C bardziej wydajny od owego coolera ;)

 

oczywiscie zaraz sie zaczna ataki typu , jak to , brednie piszesz Udowodnij :)

Uważam podobnie - max 5 *C lepiej będzie na WC za ~400pln.

 

dopiero na mega rozbudowanych układach będzie czuć różnicę ;)

* Radiátory: 6x MCR320QP s 12cm ventilátory Xilence na 6V (cca 500rpm)	* CPU blok: Swiftech Apogge GTX	* GPU blok: Swiftech MCW60	* NB, SB blok: Cascade rev.2 (by Highlander)	* Čerpadla: 2x Laing DDC2 s Alphacool Tops (18W, verze PCB S.2) - zapojeny do série.	* Fitinky: Všude Danger Dan ½ High-flow + 3/8 na radiátorech (vnitřní průměr 10mm).	* Hadice: 12/15 silikon	* Expanzní nádoba: Cape coolplex25 pro

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Edytowane przez Jarogniew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary nie orientuje sie w tym temacie wiec sie odemnie odpierdyl w koncu ze swoimi zalosnymi spamerskimi wypowiedziami. Zanim znajde to wszystko na google minie z godzina i do tego odchyl cenowy mi wyjdzie ze 100zl i z 400 zrobi sie 500. A ktos obeznany tylko rzuci okiem i bedzie wszystko wiedzial. Ja jak komus pomagam to nie odpowiadam tak zalosnie, bo po to jest forum zeby pytac a jak komus sie nie podoba system to moze spadac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...