Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

ostatnio na mojej płycie głównej padł kontroler SATA, jako że zakup nowej nie opłaca mi się kompletnie postanowiłem sprawę rozwiązać takim oto urządzeniem:

 

LINK

 

Jednak, nie jestem pewien czy podpięty za pomocą tej przejściówki dysk SATA będzie od razu wykrywany przez bios jako napęd ATA, dalej czy system z tego zabootuje, czy przypadkiem nie działa to jak tańsze kontrolery SATA na PCI..?

 

Proszę o opinię w tej sprawie.

 

 

p0zdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Informacje dodatkowe: Adapter umozliwiajacy podpięcie dyskow/napędów SATA pod port IDE na płycie głownej

 

No trzymajcie mnie..

Chłopie, co jest z tobą? pijany, naćpany, zmęczony czy po prostu głupi?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

ostatnio na mojej płycie głównej padł kontroler SATA

To ciekawe, jakie są objawy? (żaden port nie widzi dysku, nie chce się botować, na stałe włączony raid, zmieniałeś bios?)

...czy podpięty za pomocą tej przejściówki dysk SATA będzie od razu wykrywany przez bios jako napęd ATA, dalej czy system z tego zabootuje, czy przypadkiem nie działa to jak tańsze kontrolery SATA na PCI..?

Ogólnie nie polecam takich przejściówek, ale w Twojej sytuacji nie ma wyjścia... tak się przynajmniej wydaje.

Do rzeczy: jeśli konwerter jest dobrze zrobiony, to będzie niewidoczny dla kontrolera ATA -> wszystko będzie działać tak jakbyś miał dysk ATA. Nie rozumiem o co chodzi z tym PCI? przecież w tym przypadku nie ma tu żadnej analogii/żadnego związku. To urządzenie nie jest kartą PCI, więc nie ma mowy o problemach z biosem czy przerwaniami. Może być jedynie problem z wydajnością w trybie burst lub z obslugą zaawansowanych komend PM/diagnostyką (może, ale nie musi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Ogólnie nie polecam takich przejściówek, ale w Twojej sytuacji nie ma wyjścia... tak się przynajmniej wydaje.

Do rzeczy: jeśli konwerter jest dobrze zrobiony, to będzie niewidoczny dla kontrolera ATA -> wszystko będzie działać tak jakbyś miał dysk ATA.

Dodam od siebie , ze mialem taka "przelotke" ale na PCI i bylem z niej zadowolony. Fakt , tania nie byla ale dzialala z satowskim dyskiem na mobasie , ktory tego nie wspieral. Wszystko tak jakbym mial faktycznie ata , instalka windy ok itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, jakie są objawy? (żaden port nie widzi dysku, nie chce się botować, na stałe włączony raid, zmieniałeś bios?)

Dokładnie takie jak napisałeś.

 

Nie rozumiem o co chodzi z tym PCI? przecież w tym przypadku nie ma tu żadnej analogii/żadnego związku.

Chodzi mi o to, że wpinając taki kontroler na PCI bios nie będzie go wykrywał sam z siebie. Użyteczne jest tylko pod windą. Do której, notabene, trzeba się jakoś dostać xD

 

Zamówiłem tą przelotkę, jutro się wszystko wyjaśni.

 

thx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Dokładnie takie jak napisałeś.

tzn, które konkretnie? Czy może kontroler przestał działać po zmianie biosu?

 

Chodzi mi o to, że wpinając taki kontroler na PCI bios nie będzie go wykrywał sam z siebie. Użyteczne jest tylko pod windą. Do której, notabene, trzeba się jakoś dostać xD

Bios będzie go wykrywał a system będzie się botował - bez problemu. Przypadki w których coś nie bangla są baardzo rzadkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn, które konkretnie? Czy może kontroler przestał działać po zmianie biosu?

Po niczym konkretnym, myślę że defekt płyty i tyle.

 

Bios będzie go wykrywał a system będzie się botował - bez problemu. Przypadki w których coś nie bangla są baardzo rzadkie.

Masz na myśli teraz kontrolery SATA na PCI? Bo miałem jeden w domu, marki no name i nie udało się zabootować, bios nie wykrył dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

1. pytałem się jakie są objawy uszkodzenia kontrolera SATA - a Ty jeszcze nic na ten temat nie napisałeś

2. Nie wiem co było w tym konkretnym przypadku, ale mogę się założyć że nie spróbowałeś zarezerwować przerwania dla karty, stąd problem (a na pewno było o tym w manualu ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Masz na myśli teraz kontrolery SATA na PCI? Bo miałem jeden w domu, marki no name i nie udało się zabootować, bios nie wykrył dysku.

Moj wynalazek to "firma" Mint , nic nie kombinowalem , od razu byl widziany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Moj wynalazek ... od razu byl widziany.

... bo tylko w pewnych nieszczęśliwych okolicznościach występują problemy (wpływ ma wersja biosu, model karty czy nawet numer slotu PCI) W takich przypadkach na 90% pomaga ręczne zarezerwowanie przerwania lub tylko przełożenie karty do innego gniazda ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalinkowana w pierwszym poście przelotka działa jak należy.

 

 

1. pytałem się jakie są objawy uszkodzenia kontrolera SATA - a Ty jeszcze nic na ten temat nie napisałeś

2. Nie wiem co było w tym konkretnym przypadku, ale mogę się założyć że nie spróbowałeś zarezerwować przerwania dla karty, stąd problem (a na pewno było o tym w manualu ;) )

Nie widzi dysku, żaden port. W przeszłości zdarzało mi się, ze raz czy dwa nie chciało wykryć dysku, tym razem już na amen.

 

2. Nie wiem co było w tym konkretnym przypadku, ale mogę się założyć że nie spróbowałeś zarezerwować przerwania dla karty, stąd problem (a na pewno było o tym w manualu ;) )

Hehem to wygrałbyś ten zakład ;)

Nawet nie wiem ocb z tym rezerwowaniem xD Może przybliżysz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Nie widzi dysku, żaden port.

Jest przynajmniej kilkanaście możliwych przyczyn i rzeczy do sprawdznia, zanim można stwierdzić uszkodzenie mobo/chipsetu. Pomijając sprawy oczywiste jak kabelki i wtyczki, zacząć należałoby od "odkręcenia" kompa, całkowitego resetu CMOS, sprawdzenia ustawień trybu raid, potem reflash - tyle możesz zrobić w domu, niewielkim wysiłkiem ;)

 

...ocb z tym rezerwowaniem xD Może przybliżysz?

To bardzo proste, choć w różnych biosach inaczej wygląda: nazwa zakładki to zazwyczaj coś w stylu PCI/PnP config. Znajduje się tam lista przerwań, z których każde można ustawić na auto/reserved/legacy_ISA/PCI_slot_nr, itp. W manualu od mobo jest napisane co i jak. Czasami są też opcje w stylu "INTxx_capture", które są dedykowane do rozwiązywania problemów z nietypowymi kontrolerami HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest przynajmniej kilkanaście możliwych przyczyn i rzeczy do sprawdznia, zanim można stwierdzić uszkodzenie mobo/chipsetu. Pomijając sprawy oczywiste jak kabelki i wtyczki, zacząć należałoby od "odkręcenia" kompa, całkowitego resetu CMOS, sprawdzenia ustawień trybu raid, potem reflash - tyle możesz zrobić w domu, niewielkim wysiłkiem ;)

Wszystko to zrobiłem, nie jestem świeżak w tych sprawach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ostatnio na mojej płycie głównej padł kontroler SATA, jako że zakup nowej nie opłaca mi się kompletnie postanowiłem sprawę rozwiązać takim oto urządzeniem:

 

LINK

 

Jednak, nie jestem pewien czy podpięty za pomocą tej przejściówki dysk SATA będzie od razu wykrywany przez bios jako napęd ATA, dalej czy system z tego zabootuje, czy przypadkiem nie działa to jak tańsze kontrolery SATA na PCI..?

 

Proszę o opinię w tej sprawie.

p0zdrawiam.

W jednym kompie miałem podobny problem i rozwiązanie też podobne: http://allegro.pl/item328141974_adapter_pr...rewelacja_.html Dysk SATA działa podłączony do IDE bez zająknięcia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam płytę Shuttle AV18E, HDD Samsung SpinPoint S250 250 GB, który jest wpięty w gniazdo IDE przez ten kontroler. HDD jest wykrywane jednak pojawia się komunikat: "Primary IDE channel no 80 conductor cable installed". Proszę o radę.

Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to akurat jest prosty w interpretacji komunikat

oznacza on ze płyta nie wykryła między przelotką a gniazdem kontrolera taśmy 80-cio żyłowej

znaczy to ze albo przelotka jest kiepskiej jakości albo płyta do działania w trybach udma wymaga wykrycia takowej taśmy a przelotka jej nie emuluje

tak czy siak bios ustawia kontroler w tryb dma33 i ostrzega że napęd może działać szybciej jeśli będzie zastosowana tasiemka udma

można spróbować podłączyć tą przejściówkę do taśmy przez coś w postaci 2 rzędów goldpinów tylko nie wiem czy tam nie będzie jakiś przeżyłowań nigdy nie podłączałem taśm do płyty przez środkowa wtyczke wiec nie daje gwarancji ze cos sie nie zepsuje

Edytowane przez kurczakin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy można w jakiś sposób wyłączyć tą opcje w biosie? Przeszukiwałem swój bios i nic nie znajduje, hdd jest wykrywany w biosie, ale bios ze względu na ten błąd nie chce dalej uruchomić kompa.

 

Czy można w jakiś inny bezpieczny sposób oszukać bios?

Edytowane przez Gibber

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam podobny problem z kompem znajomego: stara płyta, nowy dysk, zakupiona przejściówka z IDE na SATA na allegro.

Dysk jest wykrywany i można system instalować jednak na początku wyskakuje właśnie komunikat

"Primary IDE channel no 80 conductor cable installed". Skutkuje to tym, że dysk działa tylko i wyłącznie w UDMA 2 czyli transfer max 33,3 MByte/s! Nie da się tego zmienić bo w BIOSie jest tylko opcja Enabled lub Disabled jeśli chodzi o UDMA i wykrywa automatycznie (zarówno BIOS jak i system później). Czy jest wogóle jakieś rozwiązanie tego problemu? Jest sens reklamować przejściówkę? Może to być jej wina czy raczej tak będzie zawsze?

Nie da się tego jakoś obejść, coś zrobić żeby poszło szybciej skoro przecież wszystko tak naprawdę jest ok?

Szukałem cały dzień (google) czy nie da się jakoś ustawić konkretnego UDMA na sztywno

ale nic nie znalazłem :(

Dodam, że płyta obsługuje wyższe standardy UDMA bo stary dysk chodzi na UDMA 5 :(

Pomóżcie proszę.

Edytowane przez Pakman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ostatnio na mojej płycie głównej padł kontroler SATA, jako że zakup nowej nie opłaca mi się kompletnie postanowiłem sprawę rozwiązać takim oto urządzeniem:

 

LINK

 

Jednak, nie jestem pewien czy podpięty za pomocą tej przejściówki dysk SATA będzie od razu wykrywany przez bios jako napęd ATA, dalej czy system z tego zabootuje, czy przypadkiem nie działa to jak tańsze kontrolery SATA na PCI..?

 

Proszę o opinię w tej sprawie.

 

 

p0zdrawiam.

 

ludzie albo mi albo wam sie pomieszało bo to co tu podałes to konwertuje ci z ide na sate a skoro ci sata padła to kupujesz

se kontroler na pci z własnym biosem, wtedy ci bios płyty wykrywa jako botowalna karte a z kolei bios karty botuje dyski i je wykrywa

 

a wy tu kombinujecie z ide na sate a przeciez jak sam napisałes sterownik saty ci padł

 

a pozatym jesli ci by sata padla to i i inne urzadzenia tez jesli masz plyte na czipsecie intela

popierwsze to napisz jaka masz plyte

 

i wogole jest cos takiego co konwertuje z dysku sata na ide bo ja w swym zyciu z czyms takim sie nie spotkałem

 

ave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisałem wyżej mój problem, nie padł kontroler SATA bo moja płyta takowego wogóle nie ma.

Koledze, który rozpoczął wątek padł kontroler, ja mam tylko IDE i dlatego zakupiłem przejściówkę na SATA.

Jednak problem mamy ten sam, dotyczy on właśnie tej przejściówki IDE -> SATA - jak opisałem powyżej.

Jeśli ktoś zna rozwiązanie tak aby dysk działał w wyższym standardzie UDMA to będę wdzięczny za odpowiedź.

Edytowane przez Pakman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo. Mam Abita NF7-S i Silicon Image jest zrabany. Na obu portach SATA wykrywa mi dysk, ale tylko na drugim moge zainstalowac system. Na pierwszym instalator windy nie widzi dyskow. Kiedy system jest zainstalowany to dysk pracuje strasznie wolno. To nie jest najgorsze. Zazwyczaj juz po nocy nie mozna odpalic systemu. Pomaga tylko reinstall windy chociac pliki z dysku nie znikaja. To wina kontrolera bo dysk testowalem 2 tygodnie u siebie na drugim kopie i wszystko smigalo na nim.

Zakupilem taka przejsciowke i mam taki problem jak Ty Pakman.

Tez nie mam w BIOSie opcji do recznego ustawiania trybu, mam ten sam blad i aby ruszyc dalej niz POST musze miec recznie w BIOSie na Primary Master ustawiony jakis dysk, zeby wyskoczyl blad ze nie ma takiego dysku a do Secondary IDE podlaczona przejsciowke i wtedy wyskakuje F1 i moge dalej smigac ale na DMA mode 2 :/ Jesli mam wszystko na AUTO to wywala blad z 80 pinowa wtyczka i nie moge nic zrobic, nawet wejsc do BIOSa.

 

Znalazl ktos rozwiazanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam podobny problem z kompem znajomego: stara płyta, nowy dysk, zakupiona przejściówka z IDE na SATA na allegro.

Dysk jest wykrywany i można system instalować jednak na początku wyskakuje właśnie komunikat

"Primary IDE channel no 80 conductor cable installed". Skutkuje to tym, że dysk działa tylko i wyłącznie w UDMA 2 czyli transfer max 33,3 MByte/s! Nie da się tego zmienić bo w BIOSie jest tylko opcja Enabled lub Disabled jeśli chodzi o UDMA i wykrywa automatycznie (zarówno BIOS jak i system później). Czy jest wogóle jakieś rozwiązanie tego problemu? Jest sens reklamować przejściówkę? Może to być jej wina czy raczej tak będzie zawsze?

Nie da się tego jakoś obejść, coś zrobić żeby poszło szybciej skoro przecież wszystko tak naprawdę jest ok?

Szukałem cały dzień (google) czy nie da się jakoś ustawić konkretnego UDMA na sztywno

ale nic nie znalazłem :(

Dodam, że płyta obsługuje wyższe standardy UDMA bo stary dysk chodzi na UDMA 5 :(

Pomóżcie proszę.

tak - w niektorych plytach mozna wylaczyc sprawdzanie tasmy ale i tak dysk szybciej nie pojdzie - chlastacie sie z tym jak chinczyki o ryz

kupcie albo kontrolery sata(czas najwyzszy - po co sie meczyc?) albo tasmy 80 zylowe bo tego wymaga kazdy tryb powyzej ata66 - bez takiej tasmy nic szybciej nie ruszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...