Skocz do zawartości
joorvishoon

Genius Sp-hf 1250x Vs. 2000x

Rekomendowane odpowiedzi

Genius 2000x, niestety wciąż dostępny jest w niewielkich nakładach, dość niespodziewanie pojawiających się sprzedawców allegro. Generalnie, główną uwagę przykuwa starszy model 1250x, który uchodzi za bardzo udany produkt w swojej kategorii cenowej (Więcej o starszym modelu, na początku wątku). Głośniki tej marki, nie uchodzą za prestiżowy, popularny sprzęt ze względu na monopol, jaki wprowadza konkurencja Creative i Logitech. Z początku przyznam, że sam nie byłem przekonany co do firmy Genius - jak się najlepiej przekonać o racji Formowiczów? oczywiście kupić i wypróbować samemu. Tak więc od blisko miesiąca jestem posiadaczem 2000x.

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

W mojej opinii, ze względu na dość mocny bas, który schodzi niespodziewanie nisko, jest to sprzęt dedykowany do muzyki pokroju D&B, Disco, Techno i ogólnie popkultury niskiego beatu. Basy są sprężyste, szybkie, nie gubiące się w tle. Prawdą jest, że czasami potrafią dudnić, jednak zawsze można skorygować to odpowiednim potencjometrem. Warto też wspomnieć o ich dużej podatności na "ubarwianie" dźwięków, ciekawa zabawa dla maniaków szukających optymalnego ustawienia w equalizerze. Pozytywnym odczuciem, jest ich dynamika głównie odczuwalna w elementach perkusyjnych. Podwójna stopa, werbel, zabrzmią znacznie lepiej, niż na nie jednym subwooferze 2.1/5.1. Przechodząc do wysokich tonów, nie są one eksponowane na równi z niskimi. Hi-het, crash i inne blachy wybrzmiewają krócej, zanikają niejednoznacznie w tle, jednak nie syczą. Dialogi w filmach, są klarowne, czytelne.

 

Odsłuch:

+ Bas (w zależności od naszych upodobań i rodzaju dedykowanej muzyki)

+ Czytelna średnica - na podobnym poziomie z niskimi

- Zagubione w tle wysokie - do skorygowania odpowiednimi suwakami

 

Pozostałe:

+ Znacznie lepsze, naturalne i niemęczące dźwięki w porównaniu z 2.1/5.1 (w podobnej cenie)

+ Jedwabny tweeter 3,5cm średnicy

+ Głośnik średnio-niskotonowy typu Long Throw, z dużym skokiem - 13cm

+ Duża moc, 2 x 30W RMS

+ Wejście liniowe, z możliwością podpięcia Mp3/iPod'a

+ Wyjście słuchawkowe

 

- Silna dioda sygnalizująca pracę głośników. Zwłaszcza późnymi wieczorami.

- Krótkie kable podłączeniowe 2RCA/mJack, - 1,2m, kabel zasilający - 1,2m. Długi 3m jedynie Jack/Jack do podłączenia kolumn do siebie.

- Niska jakość wykonania osłonek na membrany - jedwab obity 4mm grubości plastikiem.

Edytowane przez killov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stałem się posiadaczem hf2000x i jestem z jednej strony zadowolony i zaskoczony, z drugiej zawiedziony ;) Zadowolony dlatego, że grają na prawdę przyjemnie, słychać więcej szczegółów niż na moich starych "grajkach", fajnie wyglądają i mają całkiem nisko schodzący bas, ale jest kilka ale ;) Po 1 jakość wykonania: na głośniku głównym trochę odstaje z jednej strony ten aluminiowy panel, po 2gie: bass niby miało być tak dużo, a muszę zrobić na prawdę głośno, żeby można go było poczuć, ale na szczęście schodzi nisko ;) Chociaż nie wiem dlaczego głośniki nie odtwarzają 32hz.. kompletnie nic nie słychać na tej częstotliwości, a 29 dają rade, to samo jest z 10k a 12k też słychać piski.. Do tego jeszcze jeden problem na minimalnej głośności (tj. gdzie nie powinno być nic słychać) lewy głośnik cichutko gra, prawy nic, minimalnie wyżej jest to samo, a wyżej już grają równo.. chyba, że moje ucho jest na tyle nie dokładne i nie słyszę różnicy w głośności (czyli jak jest to marginalna). Dodam, że "test" robiony był na "karcie" AC888 (czyli integra) i właśnie poszukuję jakiejś alternatywy ;) Z nadzieją, że będzie lepiej..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzymanie balansu przy większym tłumieniu na potencjometrach analogowych to norma (miałem tak nawet na DAC'u za ponad 1 K !!!! ) więc nie przejmujcie się tym w zestawach za ~200 PLN.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mała zapowiedź - będe miał w chacie swoje 2000x i swoje 1250 x (tak wyszło, nawet całkiem fajnie) więc zanim się pozbędę 1250x zdam relację na forum jak wygląda dostrajanie 2000x żeby zagrały jak 1250 i czy się w ogóle da.

 

czekajcie na posta jutro wieczorem, ew. w środę :wink:

 

Edit:

 

Dobra, są już i grają (co przeżyłem żeby tak było to moje, ale nieważne :wink: ). Z marszu powiem że średnio mi się udaje mi się je dostroić do brzmienia 1250 x, śmiem zaryzykować stwierdzenie że to jest niemożliwe. Nie chodzi o głośność jakichś częstotliwości, tylko po prostu o barwę i wyrazistość dźwięku. Jakbym ich nie ustawiał, niektóre instrumenty giną gdzieś w tle, podczas gdy na 1250 były wyraźnie słyszalne. Na 2000x gdyby nie wiedział że tam są to bym ich zapewne nie zauważył. Nie znaczy że jest tragicznie, po prostu trochę inaczej. Po pchnięciu gałki "treble" o 20 stopni w prawo nawet jest całkiem przyjemnie, - trochę więcej basu niż na 1250x, i zdecydowanie większy zapas mocy.

 

Tak więc 2000x nie są wstanie zupełnie zastąpić poprzedniego modelu i dalej przy zakupie trzeba się zastanowić czy interesuje nas wyraźny i selektywny środek, czy też nie jest to tak ważne, bo bardziej zależny nam na kapkę większej ilości basu. Mocą się nie należy sugerować, bo na pół gałki volume żaden człowiek szanujący swój słuch i sąsiadów długo nie wytrzyma ani przy jednych ani przy drugich, a z kolei pełnych 60W z 2000x ani pełnych 40W z 1250X nikt nie wyciągnie, z tej prostej przyczyny że to nie ta klasa sprzętu :wink: .

Edytowane przez joorvishoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie. Pogrzebałem w equalizerze, polecam takie ustawienia do geniusów 2000x:

 

Dołączona grafika

 

Nie jest to jeszcze perfekcja, bo jedyny wykres dla tych głośników jaki miałem to było nałożenie dwóch wykresów - 1250 i 2000, przez co był średnio czytelny. Jednak z takimi ustawieniami zaszły następujące zjawiska:

 

- dźwięk stał się bardziej wyraźny, mniej pozlewany i bardziej naturalny

- basy stały się miękksze niż standardowo. Do tej pory były mocne ale dosyć sztywne, teraz mają bardziej miękki charakter, mnie się to osobiście podoba,

- trochę zbliżyły się muzykalnie do 1250x

- troszkę poprawiło się pozycjonowanie

- nie ma już tak wyraźnych niekiedy przebarwień na tonach średnich i wokalach

 

Taki wysterowanie góry i niskich ma ten minus że troszkę ograniczyła się możliwość kręcenia gałą volume, gdyż głosniki szybciej tracą "dech" przez te basy, ale do normalnego słuchania, przy gałkach treble i bass na godzinie pierwszej jest to IHMO ustawienie equalizera bliskie "tego właściwego"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem wdzięczny, zresztą na pewno nie tylko ja, za trochę więcej informacji.

Mógłbym prosić o zapisanie ustawieńeq w pliku i przesłanie ich na PM, lub dodanie jako załącznik?

Jestem pewien, że nie jeden user by je z chęcią sprawdził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykres dla SP - HF 1250x:

Dołączona grafika

 

Genius SW - HF 5000:

Dołączona grafika

 

Ustawienia EQ X-Fi dla 5000:

Dołączona grafika

 

Video 2000x:

 

Ps. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć pasma dla 2000x, jeśli mi się uda, powinienem niebawem je zamieścić.

Edytowane przez killov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może trochę... łatwiej by było jakby w necie się znalazł ładny wykresik do 2000x

 

jak ktoś ma lepsze to tez niech pakuje od razu, im lepsze tym lepiej :wink:

 

barder : do 1250 praktycznie nie sa potrzebne, ale jakbyś chciał to po prostu rób wg wykresu jaki wstawił killov i powinna być gitara.

Edytowane przez joorvishoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, moi państwo, jednak moje ustawienie wcale nie jest fajne. Przesłuchałem na kilku utworach i narobiłem szumu, ale jak się okazuje - na innych wcale niekoniecznie się sprawdza. Pokombinujcie też sami, może znajdzie się jakieś fajne... :damage_wall:

Słuch (kolumny audio) i oczy (monitory LCD) to nie jest dobre narzędzie do kalibracji - też się o tym przekonałem jak do łapek dostałem kalibrator. Nawet jeśli miałbyś wykres do głośników to po nałożeniu akustyki pomieszczenia nastąpi zmiana. Choć przy bliskim polu wpływ "pomieszczenia" jest mniejszy niż przy dalekim więc taki wykres to zawsze coś. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

Bezpośredni test 9 zestawów głośnikowych stereo, w tym również Microlab Solo5..

http://hns.edutest.ru/?artID=2302&trID=98

 

Warto w podsumowaniu ruskiego testu zauważyć, że głośniki warte ~150zł od Genius'a zdecydowanie przewyższają taką markę jak Creative GigaWorks T40 ~260zł, w konfrontacji całkiem niczego sobie klasują się Logitech Z-10 ~370zł, utrzymując niespodziewanie dobrze wartość tonacji w granicach 1,5kHz-7kHz, niestety znacznie gorzej wypadają tutaj basy. Genius SP - HF 2000x zdobywa również wyróżnienie, z bliżej mi niewiadomego powodu - może ktoś skrobnąłby z grubsza tłumaczenie ważniejszych fragmentów?

 

Wykresy pozostałych modeli:

http://hns.edutest.ru/?artID=2323&trID=98

 

Dołączona grafika

 

EQualizer do Foobar2000, robiony względem wykresu: (kliknij - zapisz jako..)

>pobierz mnie (druga, lekko zmodyfikowana wersja)<

 

Uwaga:

Optymalne ustawienia to ok +10% Trable, -5% Bas. Ustawienia korygują przebarwienia widoczne głównie w 350hz i 3,5kHz, podbarwiają też zakres NCZ, dzięki czemu te stają się głębsze, kosztem ich sprężystości. Jedyną wadą jest spadek -6dB w granicach 85Hz, który nie sposób skorygować suwakami, reszta natomiast staje się bardziej wyważona i "wyczulona" na szczegóły. W przeciwieństwie do standardowych ustawień, gdzie dźwięk wydaje się "rozwodniony", brakuje mu zwięzłości i jest bardziej rozbity. Jakkolwiek mi osobiście ten zapis EQ przypadł do gustu, także polecam przetestować.. prosiłbym też o opinie, w celu dalszych poprawek.

 

Ps. Warto pamiętać o tym co pisze Kyle, cytat:

"Nawet jeśli miałbyś wykres do głośników to po nałożeniu akustyki pomieszczenia nastąpi zmiana. Choć przy bliskim polu wpływ "pomieszczenia" jest mniejszy niż przy dalekim więc taki wykres to zawsze coś.."

Edytowane przez killov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezpośredni test 9 zestawów głośnikowych stereo, w tym również Microlab Solo5..

http://hns.edutest.ru/?artID=2302&trID=98

 

Genius SP - HF 2000x zdobywa również wyróżnienie, z bliżej mi niewiadomego powodu - może ktoś skrobnąłby z grubsza tłumaczenie ważniejszych fragmentów?

Tłumaczenie na szybko poszło na priv , powybieraj co jest istotne i popraw styl ,nie chce mi się teraz nad tym siedzieć bo jest już późno a poza tym nie jest to raczej poziom IXBT sam oceń czy jest sens dawać ''public'' :wink: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczenie na szybko poszło na priv , powybieraj co jest istotne i popraw styl ,nie chce mi się teraz nad tym siedzieć bo jest już późno a poza tym nie jest to raczej poziom IXBT sam oceń czy jest sens dawać ''public'' :wink: .

No to czekamy na wersję "public" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firma Genius, zdobyła popularność na myszkach komputerowych jak i innych urządzeniach peryferyjnych, w tym również poprzez regularne odnawianie modeli głośników multimedialnych. Słynie ona ze skrajnie demokratycznej ceny. Ich rynkową niszą są głośniki dla początkujących, dedykowane pracy biurowej przy odtwarzaniu z zachowaniem wierności - dźwięków systemowy, czy filmów internetowych.

Testowany model wypadł korzystnie. Obudowa jest niemałego rozmiaru, ale jest proporcjonalna. Doskonały, pozostający w pamięci design, - stylizowany na pełnowymiarowy sprzęt Hi-Fi, - elementy regulacyjne i wskaźniki są wyprowadzone na przedni panel. Tu znajdziemy umieszczone drugie wejście (złącze standardowy mini-dżek) dla podłączenia MP3-playera. Kontrolka włączania bije prosto w oczy potężnym promieniem modnego agresywnego-niebieskiego koloru. Regulacje barwy (potencjometry) nie odznaczają się na sygnale wyjścia słuchawkowego. Nie wpływają w żaden sposób na ich brzmienie. Ścianki obudowy wykonane są z MDF-u (płyty drewnopodobnej) grubości 9 mm bez podkładek pod wkręty. Dziedzina mocowania NCZ-głośnika dodatkowo wzmocniona. Kopułka WCZ-głośnika jest tekstylna (producent natomiast podaje, że jest to jedwab). Dyfuzor NCZ/ŚCZ-głosnika, jest zdaje się, z malowanej celulozy. Zwrotnica natomiast jest minimalistyczna.

Dźwięk w muzyce: Bilans częstotliwościowy poprawia się nieco przy regulacji barwy. Mały spadek na styku ŚCz i WCz (3-5kHz) ratuje w razie niezbyt dobrego jakościowo nagrania, uwypuklając wyższe tony. Nieco przykrości sprawia ostry ząbek na 350 Hz. Imponujący zapas mocy. Przy głośności wyższej od 50% zniekształcenia dadzą o sobie znać. Bas jest niezbyt głęboki, ale za to szybki, bez buczenia i zniekształceń. Przy maksymalnym ustawieniu barwy dla NCZ bas traci czytelność. Wysokie częstotliwości są dobre do położenia regulatora barwy na 50–60%, przy dalszym podkręcaniu zaczyna się niepożądane podnoszenie średnich częstotliwości. Można pochwalić nie najgorsze sparowanie "pary stereo" w szerokim paśmie częstotliwości. Efekty stereofoniczne odtwarzane są przekonywająco. Przy bazie stereofonicznej (rozstawienie ?) około 1,5 m (i nieco więcej) robi wrażenie lokalizacja źródeł dźwięku w przestrzeni. Kolumny brzmią lepiej przy rozstawieniu ponad metra, widocznie, z powodu sprzyjającego wyrównywania się odpowiedzi częstotliwościowej.

Dołączona grafika

Nagrodę (Najlepsza wydajność) otrzymuje Genius SP-HF2000X (za robiącą wrażenie moc, wygodne wejście do MP3-plejera i dobre jakościowo wyjście na słuchawki).

Dołączona grafika

 

Podziękowania dla @mpeg-4, za późnowieczorne tłumaczenia ;)

 

Ps. Czy ktoś testował już gotowe ustawienia EQ dla tego zestawu? Z chęcią przejrzałbym kilka opinii.

Edytowane przez killov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

pytanie czy ktoś z szanownych użytkowników zastanowił się czy test te robione były na wygrzanych już przetwornikach? Różnica w brzmieniu kolumn już po 2-3 tyg użytkowania zmienia się na tyle że średnio głucha małpa wychwyci różnice. Rozumiem że zastosowane przez Genius'a głośniki należą raczej do kategorii typowo budżetowej, jednak myślę że nawet te potrzebują (minimum, niektóre kolumny z wyższych półek kształtują swoje brzmienie nawet przez kilka miesięcy) kilkudziesięciu godzin grania.

Zapraszam do dyskusji i wyrażenia swojej opinii.

 

Pozdrawiam

 

PS.

Posiadam 2000X niestety nie na tyle długo by wydać ostateczną ocenę, póki co wg. mnie dół niedomaga, średnica lekko w tyle, góra poprawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie- jak wg, was najlepiej ustawić dźwięk? Zapodałem ustawienia (z forum do 2000x) do foobara 2000, ale i tak mi się jeszcze bardziej podoba, jak zrobię dodatkowo przester w panelu k. dźwiekowej na Rock (typowe Classic S). Gdzie w Windows-ie zmienia się pozycjonowanie głośników?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak poprawić jakość dźwięku dla posiadaczy kart - SB Live! Audigy 1/2/4

http://forum.purepc.pl/temat/Oprogramowani...000-Asio/63498/

 

Ja bym zamiast przesterowania "S", pobawił się potencjometrami od prawej kolumny (max wartości) +/- 15% dla obu wskaźników. U mnie po dodaniu EQ w oprogramowaniu karty, dźwięk początkowo nabiera innego smaku, jakby "pełniejszego".. ale po przesłuchaniu kilku bardziej ambitnych utworów, gryzie w uszy i meczy po dłuższym słuchaniu.. Oczywiście zrobisz jak będziesz uważał dla siebie najlepiej, chociaż ja odradzam "upiększaczy".

 

Z "perełek" polecam trzy lbumy:

Roger Waters - Amused To Death (1992)

Joe Satriani - Strange Beautiful Music (2002)

Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon (1973)

Edytowane przez killov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejna porcja EQ dla zestawów Geniusa:

 

Genius SW-HF 5000:

Dołączona grafika

> pobierz mnie <

 

Genius SP-HF 1250x:

Dołączona grafika

> pobierz mnie <

 

Genius SW-HF 5000 + SP-HF 2000x (połączenie dwóch zestawów):

Dołączona grafika

> pobierz mnie <

 

Jak dodać gotowe ustawienia do foobar2000:

View / Equalizer / Load Present / wskazać lokalizacje pliku .feq / Equalizer Enabled

 

Ostatnia wersja sterowników ASIO4All (wersja uniwersalna, dla każdego kodeku):

http://download.chip.eu/pl/download_pl_108178.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem od około tygodnia posiadaczem 2000X i jestem bardzo zadowolony :) Z początku planowałem kupić jakieś plastikowe Creativy albo Logitechy, ale na szczęście trafiłem na forum na temat o Geniusach i wybór padł właśnie na nie. Nie dość, że wydałem mniej $ niż planowałem, to dostałem duże, ładnie prezentujące się głośniki które bardzo fajnie grają. Dźwięk jak na mój gust nie jest idealny, wysokie tony są nieco przejaskrawione, syntetyczne. Najbardziej można to odczuć podczas słuchania muzyki. Ktoś mógłby powiedzieć, że zawsze można gałką zredukować wysokie tony - fakt, ale wtedy przechodzą one na dalszy plan, a ich miejsce zajmują basy. A basy w tych "głośniczkach" są naprawde mocne (przynajmniej w moim małym pokoju 4x2). Niemniej jednak oceniam te głośniki bardzo dobrze, dałbym im 5- bo za taką cenę raczej nie można kupić nic lepszego :) Minus odejmuę za lekkie "trzeszczenie", które słychać przy regulacji gałki głośności i za to, że głośnikom zdarza się "pierdnąć". Tak po prostu, nawet jeśli nie odtwarza się żadnego dźwięku, to raz na jakiś czas słychać taki krótki trzask, dość irytujący ;) Raz na kilka godzin się pojawia. Nie wiem czy ja trafiłem na taki egzemplarz czy inni też tak mają.

Edytowane przez czokapik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...