Skocz do zawartości
kurczakin

Xp + Eee + Usb

Rekomendowane odpowiedzi

witam jako człowiek zmęczony wadami stacjonarnych komputerów postanowiłem w niedalekiej przyszłości zakupić sobie eee od asusa ale jak wiadomo na eee standardowo króluje pingwin którego bynajmniej nie chcę eksmitować

 

pomysł więc pojawił się taki zainstalować xp na dysku twardym usb dołożyć ramu do 2gb i wyłączyć plik wymiany (słyszałem że na usb sprawia problemy)

 

pytanie więc pojawia się "jak to zrobić?"

 

po pierwsze komputer nie posiada napędu optycznego (prawdopodobnie nie posiada również wolnych kontrolerów ata/sata a wszystko jest pointegrowane)

 

po drugie komputer posiada zintegrowany dysk którego nie można zdemontować i instalator może go wykryć mimo ustawień biosa (nie chce stracić boot sektora)

 

po trzecie winda ładuje sterowniki usb w trakcie procesu bootowania co odcina teoretycznie dostęp do dysków iniciowanych przez bios i w praktyce przerywa ładowanie systemu. czy integracja sterowników sata z którymi jest podobnie wnosi jakieś poprawki?

 

w praktyce wymyśliłem że zainstalowanie xp jest możliwe po lanie a komputer posiada takowy potr

 

więc teraz zanim koupie eee prosze o wasze opinie pomysły lub gotowe rozwiązania jak to zrobić nie chciał bym wydać kasy i potem żałować

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiscie robil bym to tak jezeli mam stacjonarke to podpial bym usb zainstalowal na nim czysta winde bez sterow potem w biosie eee ustawil zeby bootowal z usb hdd w pierwszej kolejnosci a linuxa w 2 i problem z glowy jak podepniesz odpali winde jak odepniesz odpali linuxa bez zadnych boot loaderow :)

 

plik wymiany bylby wtedy na dysku usb wiec bez problemu i normalnie mozna by go wylaczyc wtedy ten ram ci sie przyda :)

 

2 opcja:

 

idziesz do kogos kto ma nagrywarke usb albo cd rom usb lub tez kupujesz w sklepie i oddajesz przez uplynieciem tygodnia jako konsumentowi przysluguje ci prawo do oddania produktu w ciagu tygodnia jezeli dobrze pamietam (moze troche krocej ale styknie) nie wiem czy nie jest tak tylko przy zakupach przez net ale jak sie da oddac to luz musisz poprostu poczytac o co w tym biegalo jezeli ten sposob by ciebie zainteresowal.

 

podpial bym usb do eee oraz cdrom i instalowal

 

nie wiem czy o to ci chodzilo :)

 

z plikiem wymiany to wtedy pryszcz bo poprostu pare klikniec i luz

 

P.S. co do boot sektora zawsze mozna go odzyskac w xp wpychasz plyte i w konsoli odzyskiwania piszesz fixboot i fixmbr

 

w linuxach tez sie da ale nie wiem jak :)

 

 

od siebie dodam ze posiadam dysk usb i zawsze jak go podpinam czy to do kompa z linuxem czy winda po zmianie opcji w biosie normalnie odpala mi systemik i nie mam zadnych problemow ze sterownikami testowalem na paru kompach

 

jak pomoglem to super jak zagmatwalem to sorki ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

idziesz do kogos kto ma nagrywarke usb albo cd rom usb lub tez kupujesz w sklepie i oddajesz przez uplynieciem tygodnia jako konsumentowi przysluguje ci prawo do oddania produktu w ciagu tygodnia jezeli dobrze pamietam (moze troche krocej ale styknie) nie wiem czy nie jest tak tylko przy zakupach przez net ale jak sie da oddac to luz musisz poprostu poczytac o co w tym biegalo jezeli ten sposob by ciebie zainteresowal.

OT: prawo do zwrotu masz tylko w wypadku zakupow online/przez telefon, w terminie do 10 dni.

 

@kurczakin - zajrzyj do dzialu o laptopach, jest tam topic o EEE, moze cos tam znajdziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obecnie powiem ze szukałem sporo na ten temat przez google i wszystko co znalazłem to jak zainstalować xp na dystu usb z cdromu ide (zmodyfikowana instalacja)

lub jak zmodyfikować instalacje windowsa aby zainstalować go z pendraka na eee

prawdopodobnie bede jeszcze przegladał wszystko o ee na forum ale jedna rzecz mnie interesuje

jak zrobić instalator sieciowy (bootujący z sieci) do xp ?

przypuszczalnie nie da sie zbootować z cdromu usb gdy ma sie jeszcze podłączony dysk usb (moze kolejnosć portów ma znaczenie i sie da)

gdzie wtedy instalator bedzie szukać primary boot partition

ogólnie chciałem zeby linuksowy loader grub/lilo był odpowiedzialny za wybór systemu nie ślepe podłaczenie

 

jak cos pomieszałem to mnie poprawcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że jeszcze nie kupiłem i porządnie sie zastanowie przy zakupie czy brać 701 czy 900 ale jeśli rużnica będzie głównie w wielkości matrycy to zostane przy 701 w każdym raie musi być zielony :D a preinstalowany xp to tylko strata pieniędzy (4gb flashu to na windowsa mało) poza tym ja chce aby windows był na zewnętrznym dysku

 

a co do wykrywania to nie wiem o jakich sterownikach piszesz bo z tego co ja sie orientuje w biosie nie ma sterowników tylko pierwotna konfiguracja przez pnp i zazwyczaj jest w boot roots tylko sata/ide hdd/fdd/cdrom/usb legacy/lan/other devices także bios prawdopodobnie szuka pierwszego lepszego usb legacy w którymś porcie i z niego bootuje a inne na tym etapie olewa dopiero po załadowaniu jakichś sterowników usb przez system/instalator może wykryć wszystkie urządzenia ale w momęcie ładowania sterowników usb pierwotny dostęp do napędu iniciowanego przez bios zostaje odcięty to że windows (już działający) wszystko powykrywa to nie ma o czym wogule dyskutować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że jeszcze nie kupiłem i porządnie sie zastanowie przy zakupie czy brać 701 czy 900 ale jeśli rużnica będzie głównie w wielkości matrycy to zostane przy 701 w każdym raie musi być zielony :D a preinstalowany xp to tylko strata pieniędzy (4gb flashu to na windowsa mało) poza tym ja chce aby windows był na zewnętrznym dysku

 

a co do wykrywania to nie wiem o jakich sterownikach piszesz bo z tego co ja sie orientuje w biosie nie ma sterowników tylko pierwotna konfiguracja przez pnp i zazwyczaj jest w boot roots tylko sata/ide hdd/fdd/cdrom/usb legacy/lan/other devices także bios prawdopodobnie szuka pierwszego lepszego usb legacy w którymś porcie i z niego bootuje a inne na tym etapie olewa dopiero po załadowaniu jakichś sterowników usb przez system/instalator może wykryć wszystkie urządzenia ale w momęcie ładowania sterowników usb pierwotny dostęp do napędu iniciowanego przez bios zostaje odcięty to że windows (już działający) wszystko powykrywa to nie ma o czym wogule dyskutować

 

eee 900

 

9" (1024x600 bodajze. Na 701 jest 800x600 co sprawia klopoty na necie gdyz strone trzeba przewijac w poziomie bo sie niemiesci na 7" ekranie. Dlatego jestem za 9" bo wiekszy i normalnie strony widac :D)

 

wimax

 

12gb (tu juz nie jest zle chociaz japonce maja eee 701 z 16 gb farciarze :/)

 

jak dla mnie warto

 

4gb spokojnie styka

 

xp po odchudzeniu z niepotrzebnego shitu nlite'm zajmuje cos ponizej 400 mb jak nie mniej

 

preinstalowany xp jest git bo masz oryginalke a pozatym lazi juz po 70 zl wiec wcale nie taki straszny wydatek (co innego jezeli juz posiadasz ORYGINALNY xp) i oszczedza ci nerwow z pchaniem xp przez pendrivey, podczepiane cdromy itp.

 

wes pod uwage ze eee jest komputerkiem do pracy a nie do grania nie byl tworzony do gier ktore waza ponad 20 gb (chociaz i tak odpala dosc spora ich ilosc :D)

 

pozatym eee mozesz rozszerzyc o dodatkowe miejsce pchajac karte do czytnika :)

 

P.S. na sam koniec ja nie instalowal bym windy na eee bo to strata baterii i zywotnosci tego cacka ^^ a w dodatku xandros (xendros) ma ciekawa opcje powrotu do ustawien fabryczych. taka naprawa trwa niespelna 1:30 min o czym mozna pomarzyc w xp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to teraz rozjaśnie o co mi chodziło z tym windowsem

ogólnie chodzi o postawienie dysku z windowsem dvdrw normalnego monitora myszy i klawiatury i stosowania go jako routero/mediacenter z zasilacza a pozostawienie linuxa w czasie gdyby komputer stawał sie mobilny lub miał bym akurat ochotę na pingwina

w sumie do tego nadawała by sie równie dobrze epia na izaashu 2.0g lub jak wyjdzie to coś na atomie intela po prostu mam już dość komputerów na których można gotować a chłodzenie zagłusza filmy i psuje całą rozrywkę do tego zużycie prądu :] a równocześnie nie chce już inwestować w zabytki mój wysłużony tualatin już nie każdą matroske łyknie :P

poza tym eee ma obudowy w moim prywatnym kolorze miał bym do myszki i zastawy :D

jak nie zobacze konkretnych odpowiedzi jak instalować xp z lanboota to chyba czas zamykać temat bo niema sensu prowadzić dyskusji abstrakcyjnych na temat możliwości i wyposażenia poszczególnych modeli eee tak nawiasem na allegro są już porozszerzane ee z pamięcią 20gb sd + 2gb ram

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można zrobić bootowalny USB i z niego instalować winde. Prawdopodobnie tak samo z kartą SD.

 

Są dostępne w 'podziemnym' obiegu windy tzw. live CD odpalane z bootcd bez instlacji. imho wystarczyłoby na bootowalnym usb/sd postawić taką windę i w biosie dać boot z usb lub sd i tyle.

 

ale proponuję w druga stronę - xp na ssd po ludzku a jakiegoś live cd z pingwinem na usb.

Bo do pelni radości z eee pc potrzeba jednak xpeka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewam kotleta:

Po wielu próbach z instalacją XPeka z pendrive'a i karty pamięci zakończonymi porażkami postanowiłem spróbować z CD USB, jednak i w taki sposób nie mogę wgrać Windowsa gdyż wywala mi każdorazowo poniższy błąd:

Dołączona grafika

Winda jest z SP2 Błąd wyskakuje w momencie gdy powinno pojawić się pierwsze okno wyboru. Jak sobie z tym poradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...