Skocz do zawartości
MaciekCi

Sos Bolognese Do Spaghetii

Rekomendowane odpowiedzi

No więc tak, przepis na sos powstał w oparciu o sos pizzowy by RS

 

 

Oryginał :

» Naciśnij, żeby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler... «

 

My project :

 

Przepis dotyczy porcji dla 2 osób

 

1. 4 pomidory zalewamy w garnuszku wrzątkiem.

2. Sparzone pomidory bez problemu obiera się ze skórki. Kroimy je na drobne kawałki zostawiając wodnisty miąższ.

3. W siekaczu (ręcznym czy elektrycznym) kroimy jedną cebulę, średniej wielkości.

4. Drobno kroimy albo "wyciskamy" 3-4 ząbki czosnku.

5. Z mięsa mielonego, (w sklepie można kupić tzw. "Tatar" - też pasuje) 250g, robimy kulki o średnicy 1,5-2cm.

5. Na głębokiej patelni rozgrzewamy oliwę (uwaga ! nie za mocno !).

6. Kiedy oliwa się trochę rozgrzeje, wrzucamy cebulę i tuż po jej zeszkleniu wrzucamy nasze kulki mięsne.

7. Po chwili, kiedy kulki są już trochę podsmażone, wrzucamy czosnek, który będziemy musieli rozprowadzić drewnianą łyżką, ze względu na jego "kleistość". ;)

8. Dosłownie po kilku chwilach wrzucamy nasze pomidory. (wraz z miąższem !) Dodajemy łyżkę koncentratu (ja zawsze używam Łowicza, nie wiem jak będzie z innymi). Wszystko mieszamy, żeby cebulka i czosnek nie leżały na dnie. ;)

9. Po około 10 minutach, dodajemy sól, pieprz, oregano i bazylię. Mieszamy, przy okazji możemy też trochę rozgnieść pomidory łyżką. :)

10. Wszytko przykrywamy przykrywką i ... no właśnie, tu zaczyna się zabawa. Zmniejszamy ogień na 40-50% i ... uwaga ! Sos powinien gotować się 2-3 godziny :lol: (mówię poważnie).

* Pamiętajmy o mieszaniu sosu, najlepiej co ~ 10 minut.

* Jeśli sos stanie się za gęsty, dobrze przygotować sobie około 0.5L rosołu z kostki Knorr, jeśli nie, to H2O z kranu też się dobrze spisuje. ;) Poprostu dolewamy trochę co jakiś czas.

* Mieszać, dolewać-mieszać, mieszać, dolewać-mieszać i tak w kółko najlepiej przez 2-3 godziny. :)

 

Czemu aż tyle ? Nawet nie wiecie, jak smak sosu potrafi się zmienić, powyżej 3 godzin nie gotowałem to trudno mi powiedzieć, w każdym bądź razie, między sosem 1-godzinnym a 2,5 godzinnym jest różnica kolosalna ! :D

 

 

Makaron gotujemy dowolny, ja preferuję "rurki". Do tego na górę starty parmezan albo gouda. Palce lizać ! ;)

 

 

Mam nadzieję, że będzie smakować, danie bardzo proste, i jeśli mamy nadmiar wolnego czasu, przyjemnie się robi. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imho wcale nie musi się tyle gotować, co stwierdzam po odgrzewaniu "30-minutowego" sosu [; hehe

 

odgrzany o wieeeele lepiej smakuje

O! I to jest sekret dobrego smaku :)

Mnie prawie wszystko smakuje lepiej kiedy jest odgrzane :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny włoski sos bolonski:

 

Składniki

250g chuda mielona wołowina

250g chuda mielona wieprzowina

przecier z 1 kg pomidorów

25g masła

2 łyżki oliwy z oliwek

1 średnia cebula

czosnek

6 łyżek czerwonego wytrawnego wina

sól

pieprz

 

Przygotowanie

W rondlu rozgrzewamy masło z oliwą z oliwek. Następnie do tłuszczu wrzucamy pokrojoną cebulę. Potem wkładamy stopniowo oba rodzaje mielonego mięsa. Kiedy mięso zaczyna lekko brązowieć, dodajemy pozostałe składniki – przecier z pomidorów oraz czerwone wino. Teraz zostawiamy sos na ogniu na dłuższy czas. Można ewentualnie trochę posolić i dodać ząbek czosnku. Sos boloński powinien gotować się następnie przez około trzy godziny.

Zamiast spaghetti możemy ugotować trochę grubszy makaron – tagliatelle. Ugotowany al dente makaron wykładamy prosto na patelnię, na której wcześniej wlaliśmy dwie łyżki sosu. Mieszamy i wykładamy na talerz. Całość posypujemy parmezanem.

 

© Antonio Carluccio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie sos boloński musi jeszcze zawierać boczek wędzony, marchewkę i seler naciowy, no i nie lubię sosu z dodatkiem wina ale to kwestia gustu. Ostatnio korzystam z tego przepisu http://www.kulinarnawyspa.pl/przepis/spaghetti-bolognese/ tylko dodaję trochę więcej mięsa bo w tym przepisie mi go trochę mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię spaghetti zawsze wg jednego przepisu:

 

0,5 kg mięsa mielonego wieprzowego

2 marchewki

0,25 selera

1 mała pietruszka

2 puszki pomidorów

ser żółty

0,3 dkg pieczarek

przecier pomidorowy

1 cebula

1 mniejsza główka czosnku

sól, pieprz, oregano, bazylia

olej

 

Cebulkę kroimy w kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę i podsmażamy to razem na patelni. Potem dorzucamy do tego mięsko i smażymy dalej. W tym samym momencie wyciągamy większy garnek, na dno wlewamy odrobinkę oleju i dodajemy: startą marchewkę, pietruszkę i seler (na najdrobniejszych oczkach). Chwilę mieszamy, aby zmiękło. Potem dorzucamy pomidory pokrojone z puszki. Ten sos również warto dodać, dzięki temu powstanie nam ładny sosik. Po około 5 minutach wrzucamy mięsko z patelni i dalej z sobą gotujemy. Teraz możemy doprawiać do smaku solą, pieprzem oraz bazylią. W celu uzyskania ładniejszego koloru polecam położyć max pół koncentratu pomidorowego. Trzeba uważać, by zbytnio nie zakwasić dania. Następnie należy chwilę poczekać, by składniki się połączyły. W tym czasie polecam pokroić drobno pieczarki. Gdy sos zacznie bulgotać, dorzucamy pieczarki, chwilę gotujemy i gotowe! Ja zawsze sos posypuje żółtym serem i jest pyyyyycha. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...