Skocz do zawartości
Celin

Enermax Modu 82+/pro 82+

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem okazje gościć u siebie bq i enermaxa. Ze względu na ilość kabelków wybrałem BQ. Chociaż może będą do dokupienia dodatkowe kabelki. Chociaż za taką kasę można już coś wymagać na standardzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Niedawno nabyłem w zenfist.pl zasilacz Enermax Pro82+ 385W. Jeśli chodzi o długość kabli, to faktycznie mogłyby być nieco dłuższe, aczkolwiek w mojej obudowie nie miałem żadnych problemów z ich podłączeniem/ułożeniem.

Wahałem się między zakupem tego zasilacza a BQ SP 350W. Wybrałem Enermaxa z uwagi na świetne parametry.

 

W moim przypadku zasilacz nie wydaje z siebie żadnych pisków (metalicznych dziwków :lol2: ). Niestety po przyłożeniu ucha do obudowy słychać pracę łożyska. Nie wiem czy to przypadłość tego konkretnego egzemplarza. Z większej odległości zasilacza nie słychać -> jest zagłuszany przez świst talerzy dysku oraz piszczenie cewek w monitorze.

Przy mocnym obciążeniu obu rdzeni oraz karty graficznej, wiatrak zasilacza kręci się z prędkością ok. 500- 520 obr/min. Bez obciążenia ok 480 - 500 obr/min.

 

Do ideału brakuje mu przewodów do zasilania oraz kontroli dodatkowych wentylatorów jak ma to miejsce w BQ. No i te łożysko.

Uważam że w tym przedziale cenowym Enermax to świetny zakup. Dla osób z większą obudową lub większą ilością urządzeń (dysków, napędów itp.) może być jednak problematyczny z uwagi na okablowanie.

 

pozdr

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz pisalem wczesniej, musi sie "rozruchac" :)

sadze ze jak raz to przypadlosc tej konkretnej szuki bo do tej pory na dzialanie wiatraka nie bylo jakos skarg, przynajmniej ja nie widzialem.

co do dlugosci kabli to nie koniecznie musi byc wada, wszystko zalezy od budy, jak ktos zwyklej wielkosci to jest to zaleta bo kable mu sie nei placza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z obserwacji wynika, że dźwięk łożyska po kilku dniach cichnie.

To bardzo dobra wiadomość :rolleyes:. W sumie siedząc przy biurku i tak nie słyszę tego łożyska. Jedynie zbliżając głowę do obudowy i to w dodatku z tyłu przy samym zasilaczu słychać delikatną pracę łożysk.

 

jak juz pisalem wczesniej, musi sie "rozruchac" :)

sadze ze jak raz to przypadlosc tej konkretnej szuki bo do tej pory na dzialanie wiatraka nie bylo jakos skarg, przynajmniej ja nie widzialem.

co do dlugosci kabli to nie koniecznie musi byc wada, wszystko zalezy od budy, jak ktos zwyklej wielkosci to jest to zaleta bo kable mu sie nei placza.

Otóż to. W mojej budzie taka długość kabli jest w sam raz. Akurat do podłączenia jednego dysku i jednego napędu. Reszta kabli schowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i u mnie tez się odezwał dzwięk łozyska (mam go dopiero drugi dzień), na szczęście od początku go słychać mam nadzieję że po kilku dniach ucichnie a jak nie to poleci na gwarancję. W idle wiatrak kręci się około 400rpm.

 

Nie pytać się dlaczego sprzedałem Chiefteca GPS 450W :)

Edytowane przez emilek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam fakt piszczenia w zasilaczu za taką kasę i jeszcze zasilacza by Enermax nie napawa optymizmem...

Nie załamujcie mnie. Wszyscy robią pod siebie, że zasilacz tej klasy piszczy. Przecież dosłownie każdy rodzaj sprzętu może się trafić lekko wadliwy (mam tutaj na myśli pojedyńcze sztuki) - tak jak tutaj, zasilacz pod kątem technicznym w pełni sprawny, ale coś tam popiskuje. Nawet Mercedesowi zdarzały się przykre niespodzianki...

 

Wszyscy są ciężko przerażeni tym piszczeniem, więc być może uspokoję co niektórych - mój nie wydawał i nie wydaje żadnych dziwnych dźwięków. Poza tym:

 

co do tego feralnego piszczenia to dziś jeszcze trochę grzebałem w kompie i przyłożyłem ucho do zasiłki, piszczenia znacznie ustało, może potrzebował parę godzin pracy aby sie "rozgrzać" :)

Miałem to samo z Amacrox Frei Erde 550W, najpierw piszczał, ale po kilku dniach sporadycznego używania kompa mu przeszło. BTW: Modu82+ w odniesieniu do Frei Erde jest iście niesłyszalny :lol2: Czytałem o Frei Erde, że jest cichy etc. Skuszony takimi opiniami kupiłem go do nowego sprzętu i się rozczarowałem. Dla mnie to straszny odrzutowiec, za to Enermax to dokładnie to, czego oczekiwałem.

Kupiłem go w Zenfist, długo czekałem na wysyłkę (dali ciała z informacją o dostępności), ale nie potrzebowałem go na gwałt, więc ostatecznie jestem zadowolony (pokryli koszt przesyłki).

 

Jedyną poważniejszą wadą może być okablowanie. Po pierwsze jest krótkie i jeśli ktoś ma dużego midi mogą już pojawić się problemy. Kolejny punkt to małe odległości pomiędzy poszczególnymi wtyczkami, dyski/napędy muszą być prawie bezpośrednio pod sobą, a jeśli ktoś ma optyka w górnej części obudowy, a dysk już w dolnej, no niestety dwa oddzielne kable :sad: No i ostatnia sprawa to mała ilość SATA przynajmniej w wersji 425W (czyli jeden kabelek z 3 wtyczkami)

Ja mam chyba dość dużą budę - Chieftec Aegis CH-05-B-B - i nie uważam, że kable są krótkie. Nie miałem najmniejszych problemów z podpięciem czegokolwiek. Dysków nie mam jeden przy drugim i między wtyczkami SATA jest jeszcze zapas. Jednak z tego, co widzę wersja 425W ma mniej kabli, być może są krótsze, musiałbyś to sprawdzić (na stronie Enermaxa mozna sprawdzić długośc wiązek). Ja mam 2 wiązki więcej (2 wiązki 3x molex, 2 wiązki 3x SATA, 1 wiązka 1x pci-e 6/8pin, 1 wiązka 2x pci-e 6/8pin).

 

Ogólnie zasilacz mogę z czystym sumieniem wszystkim poszukującym ciszy :wink:

Edytowane przez maroon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to masz błędny punkt widzenia :wink:

 

Co do poziomu hałasu to ztcw, Tagana dzieli przepaść pod względem poziomu decybeli. Hmm jakby to powiedzieć ten Enermax to inna liga (czyli najcichsza konstrukcja na rynku, no może jedna z...) :) pzdr

To mnie chyba przekonales ;)

 

Jeszcze tylko pytanko do wiekszych znawcow ode mnie ;) Wersja 385W powinna do mojego konfigu starczyc, czy tez moze szarpnac sie na 425W? Mowimy o wersji Pro. Zalezy mi na ciszy, teoretycznie wersja 425W bedzie miec wiekszy zapas mocy, ale czy warto doplacac te 50zl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mnie chyba przekonales ;)

 

Jeszcze tylko pytanko do wiekszych znawcow ode mnie ;) Wersja 385W powinna do mojego konfigu starczyc, czy tez moze szarpnac sie na 425W? Mowimy o wersji Pro. Zalezy mi na ciszy, teoretycznie wersja 425W bedzie miec wiekszy zapas mocy, ale czy warto doplacac te 50zl?

Masz konfig który może weźmie w stresie z 250W, więc nie ma znaczenia który weźmiesz. Kolega wyżej piszę, że jest cicho w przypadku 425W, więc masz kolejny argument przemawiający za wyłożeniem większej ilości mamony :wink: pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Enermax Modu82+ 525 wtyczki ATX12V 4-pin i EPS12V 8-pin są na osobnych kabla, jest to wymóg normy EPS. Tutaj możesz sprawdzić sobie jakie są okablowania w poszczególnych Enermaxach Modu82+ i Pro82+

TNX,

Dobrze że sam zenfist sie odzywa, bo mam zamiar zrobić u Was zakupy zasilacz potrzebny z odpinanymi kablami. I tak myśle nad tym enermaxem lub BQT moc około 530 watt, z tym że BQT tańszy wiec nie wiem czy dopłacać do tego enermaxa warto ?. Kiedyś brałem u ciebie BQT 530 watt z rok temu i śmiga ok, teraz tak myślę postawić na BQT czy zobaczyć tego enermax,a. Potrzebny mi jest do kompa z siga (dojdzie grafa z wyższej półki), proszę doradź coś enermax vs BQT wersja z odpinanymi kablami moc około 500 watt.

p.s.

ten enermax ma miękkie kable ?, dobre do układania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w obu zasilaczach kable są łatwe do układania. jeżeli chodzi o pozostałe parametry - wybór faktycznie jest trudny zasilacze idą łeb w łeb. bqt jest minimalnie większy, poziom hałas też minimalnie większy. Za to be quiet! ma więcej wtyczek. Oczywiście, żeby utrudnić jeszcze wybór Enermax zapowiedział, że po wakacjach wypuści Modu82+ z bogatszym okablowaniem. A w sklepach niebawem pojawią się dodatkowe kabelki do modu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w obu zasilaczach kable są łatwe do układania. jeżeli chodzi o pozostałe parametry - wybór faktycznie jest trudny zasilacze idą łeb w łeb. bqt jest minimalnie większy, poziom hałas też minimalnie większy. Za to be quiet! ma więcej wtyczek. Oczywiście, żeby utrudnić jeszcze wybór Enermax zapowiedział, że po wakacjach wypuści Modu82+ z bogatszym okablowaniem. A w sklepach niebawem pojawią się dodatkowe kabelki do modu.

To mi klina zadałeś. Dodatkowe kabelki do dokupienia ok, a w tej nowej wersji enermax'a z lepszym okablowaniem to co ma się zmienić konkretnie, czy tylko dodają te kable co dokupić będzie można czy jakieś większe zmiany np. odpinana wiązka główna ? Bo mi raczej na mega ilości kabli nie zależy, raczej na ich mobilności aby podłączyć tylko to co zbędne i aby nic nie wisiało i zajmowało miejsca bo budka ciasnawa.

Edytowane przez VIRU$

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam jeszcze dokładnej informacji, jednak na mój nos będzie to po prostu większa ilość przewodów. Enermax na pewno nie pozwoli na odłączenie głównej wiązki zasilającej bo bez niej nie uruchomisz komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam jeszcze dokładnej informacji, jednak na mój nos będzie to po prostu większa ilość przewodów. Enermax na pewno nie pozwoli na odłączenie głównej wiązki zasilającej bo bez niej nie uruchomisz komputera.

To czekam na cynka ;] a potem zakupy ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

To mnie chyba przekonales ;)

 

Jeszcze tylko pytanko do wiekszych znawcow ode mnie ;) Wersja 385W powinna do mojego konfigu starczyc, czy tez moze szarpnac sie na 425W? Mowimy o wersji Pro. Zalezy mi na ciszy, teoretycznie wersja 425W bedzie miec wiekszy zapas mocy, ale czy warto doplacac te 50zl?

Enermax ma czytelną dokumentację i warto sobie przeczytać przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej wersji:

http://www.enermax.com.tw/admin/pic/PRO82+datasheet.pdf

Zasada jest prosta w tym przypadku im mocniejszy tym lepszy i droższy (poza sytuacją małej obudowy i potrzeby upychania przewodów i pro).

Co do ciszy to różnica pomiędzy wersjami będzie widoczna po obciążeniu do około 200W (dokładniej widać na wykresie).

http://www.anandtech.com/casecoolingpsus/s...i=3270&p=13

Obroty wentylatora zależą w tych modelach od obciążenia nie od temperatury co ma swoje zalety w upały (poza bardzo szczególną sytuacją włączenia się zabezpieczenia przed przegrzaniem)

Tu jest opis i inne pomiary http://www.silentpcreview.com/article806-page5.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie cicho jak makiem zasiał, żadnych dźwięków. Po przesiadce z Tagana jestem pod ogromnym wrażeniem (cisza), jedynie według mnie kable mogłyby być trochę miększe. Ale to takie szukanie dziury w całym :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to że coś z elektroniką jest zrypane. Muszę wymienić wadliwą sztukę. Zobaczymy jak to jest u nich z serwisem gwarancyjnym :wink:

 

Poza tym mankamentem gdy komputer jest włączony to wentylatora prawie nie słychać, jestem bardzo zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enermax ma czytelną dokumentację i warto sobie przeczytać przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej wersji:

http://www.enermax.com.tw/admin/pic/PRO82+datasheet.pdf

Zasada jest prosta w tym przypadku im mocniejszy tym lepszy i droższy (poza sytuacją małej obudowy i potrzeby upychania przewodów i pro).

Co do ciszy to różnica pomiędzy wersjami będzie widoczna po obciążeniu do około 200W (dokładniej widać na wykresie).

http://www.anandtech.com/casecoolingpsus/s...i=3270&p=13

Obroty wentylatora zależą w tych modelach od obciążenia nie od temperatury co ma swoje zalety w upały (poza bardzo szczególną sytuacją włączenia się zabezpieczenia przed przegrzaniem)

Tu jest opis i inne pomiary http://www.silentpcreview.com/article806-page5.html

 

Powie ktos czy bedzie duza roznca miedzy BeQuiet Dark Power 550w a Enermaxem Modu82 525 jelsi chodzi o cisze wentylatora? Mam teraz tego bequiet w obudowie nzxt hush i srednio mam kolo 900 rpm. Co juz jkest dosc glosne. Mimo ze na kompie przegladam sobie tylko internet. Podczas grania obroty dochodza do 1100. Buda wentylowana 2x 120mm przod i tyl podlaczone pod zasilacz. Czy zakladajac to tej budy tego enermaxa bedzie sie wolniej krecilo smiglo wentylatora? Bo ilez moze taki komp ORT: ORT: wziąć mocy. E2160 3GHz, 2x1gb Mushkin, 8800gts 512 Mb, 1x Samsung 250GB w SQD, Nagrywarka, fdd i czytnik kart. Bop teraz obroty mam pewnie od temperatury (zasilka na górze). Na grafice jest fabryczne chlodzenie a na CPU jest Noctua U12P. Bedzie ciszej na zasilce jesli zmienie na enermaxa? Bo jak narazie to teb BG jest najglosniejszy w moim kompie. Oczywiscie jak juz wskoczy na swoje obroty. BO do 700 obrotwo nie slysze go.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pobieranych watów to w idle pewnie połknie ze 120W (może mniej), a w stresie to różnie, ale coś koło 220-230W :) Ogólnie to jak opisujesz ten zasilacz to straszny odkurzacz, a słyszałem na tym forum, że nie jest taki głośny :D Ztcw to nowe Enermaxy to czołówka jeśli chodzi o wolne kręcenie wiatrakiem, ale jak wszędzie możesz trafić na jakiegoś świerszcza czy coś podobnego :wink: pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...