Skocz do zawartości
cavarr

Geforce GTX 260/280

Rekomendowane odpowiedzi

Zrob experyment...

Wez chusteczke chigieniczna lub gaze lub drobnoziarnisty bandaz i wytnij prostokaciki nieco wieksze od mosfetow (tranzystorow sekcji zasilania).

Zloz je na grubosc nie mniejsza niz 1.5 mm.

Nasacz naszej roboty termopady pasta silikonowa (taka biala) lub as5 (pasta nie moze przewodzic pradu) i naloz je na mosfety (tranzystory sekcji zasilania).

 

Dla czego takie cuda wymyslam ?... ano dlatego, ze termopady, ktore zalozyles to nic innego jak zwykly glut, ktory pod wplywem temperatury doslownie ucieka z mosfetow i przez to nie maja one chlodzenia.

Natomiast pasta, ktora naniosles tez sie uplynnila poniewaz nie bylo docisku mosfetow do radiatora.

Te cudo, ktore zalecam wykonac bedzie trwale i pasta nie bedzie uciekac.

Dodam tylko, ze juz takie cos robilem i karta gtx 260 pracuje do dzis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leven nie gadaj te thermopady sa ok i nie jest to zaden glut ;)

Ja jednak sprobowalbym z cinszymi jak stolara pisze.

BTW - ja na pamieci karty dalem AS5 i temperaturki byly bardzo niskie.

 

Black, thermopady pokazane na fotce sa miekkie jak guma do zucia.

Zakladalem je na mosfety gtx 260 i normalnie sie rozlazly jak przyslowiowa kupa.

Te mosfety sa malenkie (gole rdzenie) i bardzo ostre.

Jak sie dociska thermopad, to wszystko wyplywa no boki a sam mosfet zostaje prawie goly.

Radiator nie dolega bezposrednio do mosfetow, dla tego musi byc cos co nie ucieknie.

Samam pasta tez wyplynie przy ponad 100 st C a nawet nizej.

Z reszta producent stosuje takie biale niby "szmatki" nasaczone pasta silikonowa.

 

Ty Blacku masz blok LC na gtx-e, to nie masz problemu....

Aha.... juz masz inna karte :D

 

p.s. stary nicpooniu :D... pogonie tego Twojego radzia :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu trzeba sciagnac chlodzenie....

Moja wina, bo zapomnialem napisac, zeby nie pominac ani jednego punktu, na ktorym byly zalozone oryginalne thermopady.

Widocznie nie zalozyles thermopada na jakis bardzo grzejacy sie element lub zrobione thermopady sa za grube i element vdcc 5 jest w powietrzu.

Trzeba by na niego tez zalozyc swoj wynalazek.

Pisalem, zeby nasze podkladki termiczne byly z 1.5 mm grube...

To sie odnosi do nienasaczonych gazikow.

Chodzi o to, ze jak nasaczy sie gaze to calosc oklapnie i zostanie z 1mm.

Taka wlasnie grubosc wystarczy, zeby radiator porzadnie to scisnal i przylepil do chlodzonych elementow.

 

Jak mozesz to sciagnij chlodzenie i zrob fotke golej karty.

Chcialbym zobaczyc co moze sie grzac i gdzie jest ten caly vdcc 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki urok Accelero Xtreme GTX Pro , wysokie tempy na sekcji. Bez nawiewu nic z tego nie będzie , ja miałem małe radiatorki plus nawiew i było super. Na stock chłodzeniu nie ma tego problemu , bo wentyl robi robotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w ogóle ciężko zrobić, bo AS5 jest cholernie gęsta, nawet nasączyć sie nie da. Goła karta, wysoka rozdzielczosc:

http://img143.imageshack.us/img143/8282/p6176655.jpg

 

Chyba jednak spróbuję inne termopady kupic. Teraz pytanie - jakie? Linki mile widziane :P

 

 

 

W takim razie jak masz przykrecany radiator na mosfety, wystarczy zrobic cienkie termopady z gazy nasaczone biala silikonowa pasta.

Tak bylo oryginalnie.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co nie zdalo egzaminu ?

Piszesz zagadkowo...

U siebie na gtx 260 zrobilem to samo co /ty.

Mam na mysli uciecie czesci chlodzenia mosfetow.

Zrobilem malenkie thermopady z gazy i nasaczylem je zwykla pasta silikonowa.

Temperaturki takie, ze palce parzylo ale nie moglo byc wiecej niz 75-80 st C.

Do dzis karta pracuje u kolesia z allegro.

Czasem pisze do mnie w sprawie modowania biosu i jest zadowolony.

Ten radiatorek w ogole sie nagrzewa ?

Powinien byc parzacy.

Zrob fotke zrobionych thermopadow z gazy jeszcze nie nasaczonych pasta i nasaczonych.

Zaloz je na mosfety i zrob fotke.

Pokaz ucieta czesc radiatorka na mosfety.

Pokaz karte z zalozonym radiatorkiem na mosfety.

 

Dasz rade to zrobic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.

 

Posiadam GTX 260 216 sp 65 nm i niby mam możliwość programowej zmiany napięć. Jednak używając do tego Afterburnera nie do końca to działa.

Owszem w IDLE napięcie zmienia się na wskazane przeze mnie, ale jak włączę co kolwiek do grafika wraca do default vcore, czyli 1125v. O co chodzi ? :) Stery najnowsze, z resztą na innych to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna sie pobawic nibitorem.

Nie pamietam w jakim poscie to opisywalem, ale znalazlem plik tekstowy i go wklejam:

 

Mozna ustawiac napiecia nie wpisujac niczego do hexena.

Zaraz to opisze na przykladzie karty gtx 285 (innej nie mam).

 

Uruchamiamy nibitor i wchodzimy do zakladki "tools", gdzie klikamy w zakladke "voltage table editor".

 

Dołączona grafika

 

Tam rozwijamy liste napiec dla najnizszego profilu "entry 1" czyli 2d:

 

Dołączona grafika

 

Ustawiamy przykladowo 1 volt i zapisujemy klikajac OK.

Tak samo postepujemy dla wszystkich profili jakie mamy czynne w karcie.

U mnie sa to 4 profile, dla ktorych przydzielilem rozne napiecia.

Odpowiednio dla potrzeby wyglada to tak:

 

Dołączona grafika

 

Dla odpowiednich profili beda widoczne odpowiednie wpisy w hexenie w odpowiednich kolumnach.

Dla profilu 2d, thrtl, 3d i extra bedzie to kolumna zaznaczona na obrazku z odpowiednia wartoscia dla ustawionego napiecia:

 

Profil 2d:

 

Dołączona grafika

 

Profil thrtl:

 

Dołączona grafika

 

Profil 3d:

 

Dołączona grafika

 

Profil extra:

 

Dołączona grafika

 

Tak wyglada hexen z wyzej ustawionymi wartosciami napiec dla poszczegolnych profili.

 

Teraz, zeby uwidocznic zmiany w hexenie pokaze tabelke hexena z napieciem 1 v dla profilu np. extra oraz napiecie 1.2 v dla profilu extra:

 

Fotka z lewej -> 1V, fotka z prawej -> 1.2 V

 

Dołączona grafika

 

Zmiany napiec mozna zobaczyc w zakladce "vid mode":

 

Dołączona grafika

 

Oczywiscie takie wartosci zadzialaja tylko i wylacznie w przypadku kart majacych odpowiedni kontroler napiec sekcji zasilania gpu.

 

Wartosci podane powyzej sa fikcyjne i prosze sie do nich nie odwolywac !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programowo to sie najwyzej probuje.

No nic.... nie chcesz zmian w biosie (nawet bezpieczniej niz programowo) to bedzie ciezko.

Moze wyszukaj dla producenta swojej karty odpowiedni program do zmiany napiec gpu i pamieci.

 

Napisz jakie chcesz napiecia dla odpowiednich profili, to je przydziele.

Ty sobie tylko wgrasz bios i napiszesz czy jest OK.

Oczywiscie bios musisz mi dac w pliku.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamiast sie meczyc w obnizanie napiec itp zadbajcie po prostu o lepsze chlodzenie. ja mialem blok na karcie i nie widzialem nigdy ponad 55-56* nawet pod furmarkiem.

Na stockowym chlodzeniu karta sie grzala kosmicznie... (zreszta jak ktos reflektuje to zostal mi blok po 260 65nm i oddam tanio).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta, najprosciej napisac wsadzcie sobie blok ;) Mi, na przyklad, przydaloby sie obnizenie napiec tylko w 2D, zeby moc bardziej skrecic wentylator. W 3D i tak mam rozkrecone glosniki albo sluchawki na glowie i karta mi nie przeszkadza (a jak otworze okno, to i tak ginie w szumach z zewnatrz ;) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leven chyba sobie żartujesz z tym kombinowaniem z napięciami , do każdego vid-a jest przypisane napięcie i masz tylko dwa aktywne vid-y w gtx285. Także możesz nawet wpisać 0.5v czy 2v napięcie nie ulegnie zmianie , to jest tylko dla twojej informacji , że przy tym vidzie i na tej karcie masz takie napięcie na gpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta, najprosciej napisac wsadzcie sobie blok ;) Mi, na przyklad, przydaloby sie obnizenie napiec tylko w 2D, zeby moc bardziej skrecic wentylator. W 3D i tak mam rozkrecone glosniki albo sluchawki na glowie i karta mi nie przeszkadza (a jak otworze okno, to i tak ginie w szumach z zewnatrz ;) ).

 

no cóz .. jest to jedno z najprostszych rozwiazan (przynajmniej dla mnie). W wiekszosci kart 65nm bez problemu mozna bylo zmienic napiecie w 2D .. sam mialem ustawione 0.8v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leven chyba sobie żartujesz z tym kombinowaniem z napięciami , do każdego vid-a jest przypisane napięcie i masz tylko dwa aktywne vid-y w gtx285. Także możesz nawet wpisać 0.5v czy 2v napięcie nie ulegnie zmianie , to jest tylko dla twojej informacji , że przy tym vidzie i na tej karcie masz takie napięcie na gpu.

 

U mnie to i tak nie wejdzie w zycie, bo nie mam odpowiedniego ukladu na pcb karty, ale profile mozna sobie przydzielic.

Aktualnie czynne sa 3 profile a czwarty uskutecznilem, zeby pokazac mozliwosc takich zmian w nibitorze.

 

Mi, na przyklad, przydaloby sie obnizenie napiec tylko w 2D, zeby moc bardziej skrecic wentylator. W 3D i tak mam rozkrecone glosniki albo sluchawki na glowie i karta mi nie przeszkadza (a jak otworze okno, to i tak ginie w szumach z zewnatrz ;) ).

 

Sprawdz w nibitorze czy da sie ustawic nizsze napiecie dla 2d i ustaw.

Wgraj bios do karty i sprawdz w np. gpu-z czy temperatura gpu spadla chocby o 1 st C wzgledem wczesniejszego biosu.

 

edit:

 

wyszedl gpu-z, ktory pokazuje napiecie rdzenia gpu w zaleznosci od aktualnego profilu.

 

http://www.programosy.pl/download/pobierz2,gpu-z.html

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwasior wlasnie sprawdzilem jak karta zachowuje sie wpisujac do biosu wartosci napiec przypisane w nibitorze i:

 

dla 2d:

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

 

dla 3d:

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

 

dla extra:

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Gdyby karta miala odpowiedni kontroler napiec to takie wlasnie dostalby gpu :)

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...