Skocz do zawartości
Marcin_gps

Najszybszy Superkomputer W Polsce I Europie środkowo – Wschodniej

Rekomendowane odpowiedzi

"Galera” powstała już pół roku temu. Klaster ma moc obliczeniową równą 50 teraflopom ( liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) - to 4400 razy więcej niż moc komputera IBM Deep Blue, który w 1997 r. wygrał szachowy pojedynek z Garri Kasparowem. Superkomputer bazuje na 1400 procesorach czterordzeniowych Intel Xeon, co daje łącznie liczbę 5400 rdzeni. Jest to najszybsza maszyna w regionie CEE i dziewiąta co w Europie.

źródło: CHIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na wielkie otwarcie tego klastra odwołali nam zajęcia. nie wiem dlaczego, ale teren wokół wydziału był prawie zamknięty (żadne samochody nie mogły parkować). jak wchodziłem na wydział frontowym wejściem to stała pani, która mówiła, żeby dpokładnie buty czyścić :lol: ogólnie wesoło było tego dnia. szkoda, że nie mogliśmy zobaczyć tego cudeńka. po otwarciu jakiś koleś z intela miał mieć wykład, ale nie miałem czasu, żeby na niego pójść. Uczelnia ma darmowy dostęp do klastra, więc może w ramach jakiegoś koła naukowego będzie można się pobawić ;)

 

pozdrawiam

m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na wielkie otwarcie tego klastra odwołali nam zajęcia.

Tylko te które miały odbywać się w nowym gmachu.

 

 

jak wchodziłem na wydział frontowym wejściem to stała pani, która mówiła, żeby dpokładnie buty czyścić :lol:

Żeby się pochwalić jaki to ładny budynek postawili i jaki czysty :lol: Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

greg505, dostep do Galery nie bedzie mialo AZ tak wielu uzytkownikow (podobno okolo kilkadziesiat osob). Zobaczyc i (wazniejsze) posluchac mozna bylo jak otworzyli gmach i jeszcze pietro na ktorym stoi Galera nie bylo totalnie zamkniete. Polazilem tam troche i generalnie mimo grubej szyby to monstrum okrutnie halasuje, to pewnie przez te tanie wiatraczki 80mm produkowane w Chinach na lozyskach kulkowych pracujace 2600rpm :D :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile czasu to enkoduje film pełnometrażowy na XviD'a 1008kbps. Pół sekundy? Fajny sprzęt. A toto jest na przykład kompatybilne z PC'tem? Ciekawe czy Winda odpali... Aha i nigdzie nie jest napisane ile to ma RAMu, jaki dysk, jak hałasuje i się grzeje, no i... ile prądu harata w stresie. Nie wiem ile taki Xeon bierze, ale powiedzmy że 100W * 1400 = 140000W = 140kW :o Jeszcze doliczcie straty i chłodzenie do tego. Masakra...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile czasu to enkoduje film pełnometrażowy na XviD'a 1008kbps. Pół sekundy? Fajny sprzęt. A toto jest na przykład kompatybilne z PC'tem?

Zapewniam Cię że jest używany do o wiele ciekawszych rzeczy niż dekodowanie filmów.

 

Co do kompatybilności z PC'tem odpowiedź brzmi: Nie, Winda nie odpali. Jeżeli miałeś to na myśli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...