Skocz do zawartości
scoobydoo19911

Pentium 75mhz 1993

Rekomendowane odpowiedzi

co powiecie na to !!!!

 

w moim biurku znalazłem starego pentium 75mhz!!! powiecie mi morze jaką płytę główną do tego wynazku trzeba znaleźć i jakie pamiątki do tego są potrzebne dysk to napewno jakiś ata100 styknie a coś takiego też się znajdzie na stanie

jutro wrzucę fotki tego arcydzieła elektroniki z 1993 roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co powiecie na to !!!!

 

w moim biurku znalazłem starego pentium 75mhz!!! powiecie mi morze jaką płytę główną do tego wynazku trzeba znaleźć i jakie pamiątki do tego są potrzebne dysk to napewno jakiś ata100 styknie a coś takiego też się znajdzie na stanie

jutro wrzucę fotki tego arcydzieła elektroniki z 1993 roku

Miałem kiedyś coś takiego dobrą sztukę można podkręcić do 200 MHz.

Są dwa rodzaje płyt o różnym napięciu dla CPU, starsze pasują do CPU 5v i są od 75 do 200 nowsze do 3.3v i górna częstotliwość do 266 MMX.

Najlepsze do tego płyty to oparte bodajże na TX z 512 KB L2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurna mile wspomnienia , moj pierwszy prawdziwy pecet z Vobisu to byl wlasnie P75MHz

po malych zabiegach chodzil stabilnie na 100MHz , to byl szok jak na tym chodzil Ouake1 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć na tym kiedyś linuxa odpalili, takiego całkiem nowego. :)

 

Tydzień to trwało, ale w przeciwieństwie do Windowsa - włączyło się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale płytka pod to to raczej Soket 3 a nie 7

Że jak Pentium-a 75 w Socket 3 !! :mur: Socket 3 to do 486, Socket 7 idealna podstawka pod Pentiumy, a płyta na TX to i MMX-y do 233 łyka. Edytowane przez mastertab

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może może, tyle lat w temacie P-I nie siedzę, że mogłem zapomnieć szczegóła :) a z MMX-ów 200-233 ostatnio breloczki robię :D fantastyczne IHS-y :wub:

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oz zasiłke sie nie boje bo płyta ta obsługuje zasilanie atx a na biurku leży modecom feel 300w. z sytemem też nie powinno być kłopotów bo mam gdzieś jeszcze płyte z win 95 oryginałke hehe, napęd optyczny też się znajdzie a dysk już upatrzony, fdd zawsze da rade od kumpla pożyczyć. ale zastanawia mnie w jaki sposób podłącze do niego moją lycose i a4tech x748k

 

może się uda do życia tego proca przywrócić (tylko nóżki musze mu poprostować hehe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłeś temat w zeszłym roku i nadal chcesz to uruchomić? :)

 

BTW.

Jak Cię interesują takie zabytki to poszukaj mojego tematu w giełdzie. Mam niepotrzebnego całego starego PC, sama buda. Mobo waśnie bodajrze Socket 7 z Pentiumem100 lub 133.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w niedzielnym skwarze i nudzie dostałem olśnienia mam upatrzone mobo dysk i napęd dyskietek. tylko boje sie podłączenie mychy klawiatury bo nie mam jakie tam są gniazda do nich

Jak płyta na TX to powinna już mieć USB (choć raczej 1.0 a nie 1.1) na wyjściu. Płyty na VX lub HX miały USB chyba na pinach, więc trzeba kupić śledzia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiesz może czy da rade śledzia z 4 usb do niej podłączyć?

Zawsze możesz się popytać albo poszukać na allegro kontrolera USB pod PCI ja ostatnio takiego miałem 2 portowego, ale wywaliłem bo nikt nie chciał jakbyś tydzień temu ożywił temat to za koszta wysyłki pocztowej bym to puścił. Edytowane przez mastertab

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na marginesie dodam, że dysk to raczej jakiś ATA33 i z pojemnością do 8GB bodajże...

Oficjalnie i bezpiecznie raczej tak choc ja uzywalem w moim nocnym ssaczu z mobo Intela na 430HX dysku 320GB (HD321KJ) na przelotce sata-ide :lol: . Wykrywalo go jako 8GB a dalej to juz sru z gorki, wazny jest tez OS najlepiej XP(a jak chodzi XP na 64 simm ? mmmmmm poezja, choc ten dysk dal kompowi i tak sporego kopa)

 

Jak płyta na TX to powinna już mieć USB (choć raczej 1.0 a nie 1.1) na wyjściu. Płyty na VX lub HX miały USB chyba na pinach, więc trzeba kupić śledzia.

Moja plyta nie ma usb ale sa 2xps2 a nie DIN5 i comy no i jest na ATX ! B-)

 

a wiesz może czy da rade śledzia z 4 usb do niej podłączyć?

Jak sa piny sproboj, podpinalem takie cos ale do nowszych mobo na 440BX i dzialalo zwykle jedno usb z ilus na sledziu, a podpiecie Huba usb powodowalo swirowanie tj komp zatrzymywal sie na biosie(sprawdzone na kilku mobasach 440BX)

Btw watpie ze bedzie ci dzialac klawiatura czy mysz na usb na tym sprzecie, daj fotke pewnie na klawiarure masz takie duze okragle jak w starym wzmacniaczu czyli DIN5 a na mysz com1(sa przejsciowki z ps2<->din5 i com1<->ps2)

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem właśnie ostatnio moje muzeum elementów komputerowych. Znalazł się wśród nich AMDK6-II 350MHz (przepiękny aluminiowy IHS) (Socket 7), Am486DX (Socket 4), kilka standardowych Pentiumek na "siódemkę", WinChip 200MHz na też ten socket, kilka celków na Socket 370 (w tym 950MHz, idzie stabilnie powyżej 1,1GHz bez voltowania, bo płyta nie obsługuje, a i tak nie dościga PIII 533 w wydajności). Na ten sam socket mam jeszcze PIII 933 (FSB133MHz@144MHz ©2009 meh!) Na Slot 1 mam jeszcze wspomniane PIII 533MHz, jakieś 2 celki, jeden chyba spalony a i tak 200MHz, to ja dziękuję, jak to jeszcze ma architekturę Celerona. W smartfonie mam 220MHz ARM9'tki, i benchmark kompresji ZIP na pewno wypadłby z 2-3x lepiej. Oprócz tych wybryków znajdzie się jeszcze ze 2 PII. Do tego mam Socket A - Athlona XP 1600+ 1,8V Palomino 0,18µm (nie testowany bo bee) i oprócz tego w pełni sprawnego AXDA1700DUT3C JIUHB 0309VPMV z 1999, czyli dla nowych użytkowników, legendę podkręcania Athlona XP 1700+ Thoroughbred B 1,6V 0,13µm. Tego procka zdobyłem nie pamiętam w którym roku, ale przez <znany serwis aukcyjny> zakupiłem go od Mechlika :) Pamiętam jak dziś, coś koło 153zł wtedy. Jak dla mnie, to było dużo. A procek zdążył do czasu uszkodzenia MoBo K7S5A zrobić swoje. Płyty też mi szkoda, bo nienaturalnie, robiła stabilnie FSB 150, oraz było do niej dużo modów. Procka sprawdziłem jakiś tydzień temu, sprawny jak za czasów fabryki :) Ale nie pozbędę się go, będzie mi dekorował wnętrze :)

Wśród tego natłoku kalkulatorów bezwyświetlaczowo-bezklawiaturowych, zaplątał się też prawdziwy rodzynek. Osobiście przeze mnie wypruty z płyty głównej która przeznaczona była pod walec. Mianowicie 20MHz (generator XTAL'iczny kwarcowy był na płycie obok niego) AMD-Intel (nie wiem jakim cudem, oba loga na jednym scalaku!) N80L286, czyli wersja 80286 o małym poborze mocy, coś jak Athlony MP. Laptopowy, ale w desktopie. Był w takiej fajnej obudowie - kwadratowa z wyprowadzeniami w postaci styków (ani piny, ani landy, ani kulki) naokoło obudowy, niestety jej nazwa wyleciała mi z głowy. W każdym razie wygląda fajnie.

 

Trochę się rozpisałem jak to bywa w moim wypadku w pobliżu północy. A miało być krótko. Więc, wrzucę zdjęcia za jakiś czas, jak będzie mi się chciało je porobić. Niektóre już mam, ale z kolei trzeba je wysłać na box-a i zrobić jakąkolwiek galerię. Bo nie będę wrzucał na forum pojedynczo. Chociaż może... Łaaa, 20MB ograniczenia :/ to nie wrzucam, dam na box.net. Stay tuned :)

Edytowane przez Fuxseb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pussik - postawić system na P75 to nic skomplikowanego.. i w tych czasach windows też już był 95 lub co przyjemniejszy NT.

 

Płytkę TX-a mam jeszcze w domu. Do nie dawna służyła jako wielofunkcyjny serwerek z powodzeniem. A komputer na tej płycie (asus tx97e) przeszedł od P166mmx z Tsengiem 6000 (grafika - jak by ktoś nie wiedział ;) ) po AMD K6-450 z VooDoo.

Wtedy dopiero był problem dostać kartę graficzną na PCI - same AGP-owskie. Nawet wyzysku cenowego jak teraz nie było - po prostu kompletny brak... no pomijając nie osiągalne w normalnych warunkach VooDoo3.

Wymiany BIOS-ów, na potrzeby nowego procesora (nowe mnożniki w miejsce zbędnych), na potrzeby nowego dysku (granica chyba 8GB do przełamania)

i jaki fun z kręcania - magistrala 83mhz - pełen ogień..

no i USB - specjalnego śledzia dorwać musiałem - ma kilka rezystorków na sobie - pewno jakieś drobne filtrowanie - podpasował z dużo nowszej asus-owskiej płyty.. konieczne było pozamienianie kolejności pinów - ustawione były lekko inaczej niż na mojej płycie

Edytowane przez lubmich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...