Skocz do zawartości
Gość

Epox 8RDA(+) - Zlote rady, codzienne problemy..

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie czy każda płyta Epox 8RDA+ rev. 2.2 posiada soundstorm bo gościu sprzedaje taką płyte i twierdzi że nie ma w niej soundstorma, a mostek południowy przykryty jest żółtym radiatorkiem na północnym tez jest radiatorek żółty firmowy epox wiem że w nowszych płytach 8RDA+ Pro go nie ma bo mostek południowy jest inny z satą? Czy moze są jeszcze jakies wersje 8RDA+ bez soundstorma? Juz sporo sie naczytałem na ten temat i na tej płycie powinien byś SS chyba że sie mylę. Jeśli ktoś wie to prosze o info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy każda płyta Epox 8RDA+ rev. 2.2 posiada soundstorm bo gościu sprzedaje taką płyte i twierdzi że nie ma w niej soundstorma, a mostek południowy przykryty jest żółtym radiatorkiem na północnym tez jest radiatorek żółty firmowy epox wiem że w nowszych płytach 8RDA+ Pro go nie ma bo mostek południowy jest inny z satą? Czy moze są jeszcze jakies wersje 8RDA+ bez soundstorma? Juz sporo sie naczytałem na ten temat i na tej płycie powinien byś SS chyba że sie mylę. Jeśli ktoś wie to prosze o info.

1405430[/snapback]

Kazda 8rda+ ma soundstorma tylko nieoficjalnego z powodu braku sledzia z wyjsciem cyfrowym w podstawowym wyposazeniu plyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać, czy ktoś tutaj posiada i byłby skłonny umieścić w necie, bądź zna gotowy już DZIAŁAJĄCY link do pliku BIOS dla płyty Epox 8RDA+ Merlin CPC ON, czyli CR=T1 (bodajże wersja 3.09)? Żaden z podawanych wcześniej wielokrotnie zresztą linków, nie działa (tyczy się to w szczególności linków do hslab.pl). W Internecie jest chyba w tej chwili tylko jeden działający link do BIOSu Merlina, ale z CPC OFF, czyli T2. BIOS ten jest super, ale chciałbym spróbować również T1.

 

Tymczasem, kontynuując poprzednie założenia wątka, oto osiągi na sprzęcie:

Epox 8RDA+: ___ rev 1.1 NB-C1 / SB-A3

Vddmod: ___ 1.6V -> 1.9V

Cooling mod: ___ NB-Active air / SB-Heatsink

BIOS: ___ Merlin 3.09C CPC OFF (T2)

 

post-17800-1114295284_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

260 stabilne. Przy 265 mam stopklatkę na ekranie po jakimś czasie, nie wiem czy to pamięci czy płyta, ale nie zamierzam dawać płycie więcej napięcia, a ramom timingów 15-5-5 ;) Właśnie przed chwilą grałem w Fifę 05 na ustawieniach 260 / 6-3-3-3.0 . Przy 8-3-3-3.0 komp przeszedł wczoraj serię benchmarków i wszystko było w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

260 stabilne. Przy 265 mam stopklatkę na ekranie po jakimś czasie, nie wiem czy to pamięci czy płyta, ale nie zamierzam dawać płycie więcej napięcia, a ramom timingów 15-5-5 ;) Właśnie przed chwilą grałem w Fifę 05 na ustawieniach 260 / 6-3-3-3.0 .  Przy 8-3-3-3.0 komp przeszedł wczoraj serię benchmarków i wszystko było w porządku.

1407808[/snapback]

jakim procku to puszczałeś 1700+ ?? co do vddmod masz jakieś fotki jak to robiłeś bardzo ładny wynik :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakim procku to puszczałeś 1700+ ??  co do  vddmod masz jakieś fotki  jak to robiłeś bardzo ładny wynik :)

1409843[/snapback]

Procek to brązowy Athlon XP Thoroughbred B, 1800+ DUT3C.

 

Nie mam niestety aparatu cyfrowego, więc też trudno będzie o fotki. Jeśli N7650 coś złapie, to niedługo postaram się wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek to brązowy Athlon XP Thoroughbred B, 1800+ DUT3C.

 

Nie mam niestety aparatu cyfrowego, więc też trudno będzie o fotki. Jeśli N7650 coś złapie, to niedługo postaram się wrzucić.

1417214[/snapback]

mnożnik odblokowany ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z fotek raczej nici nie wyjdzie, ale moda vdd na 8RDA+ robiłem na podstawie tej stronki:

http://motherboardfaqs.com/epox/epox_mods_vdd.htm

 

Wykorzystałem zwykły popularny potencjometr nieprecyzyjny 1kOhm A, kosztujący około 1,50zł, o taki:

http://www.tweak.pl/ilustracje/abit_th7ii_mod2/image025.jpg

Akurat miałem kilka takich w szufladzie.

 

Całe lutowanie zajęło może minutkę, luty trzymają się bardzo mocno i nie ma szans na oderwanie. Potencjometr 1k pozwala na regulację od 1,75V do ... przypuszczam że do około 2,3-2,5V (nie sprawdzałem i nie zamierzam).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ma sens (vdd mod) tylko dla rewizji 8RDA+ <2.0, czyli 1.0, 1.1 oraz bodajże 1.2, które nie mają regulacji napięcia vdd w biosie. Jeśli możesz ustawić sobie napięcie vdd w biosie, czyli masz rewizję płyty >=2.0, to nie polecam tego moda, bo nie ma po prostu sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze rozmowa sie toczy... ja mam pytanie co do sugesti "co moge zrobic z tym sprzedtem". mam epoxa 8rda6+pro i zastanawialem sie jakie ma mozliwosci... co uda mi sie z niego wykrecic,,, jestm poczatkujacy i nie bardzo znam sie na rzeczy... jesli walnalem kawas to sora ;)

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze rozmowa sie toczy... ja mam pytanie co do sugesti "co moge zrobic z tym sprzedtem". mam epoxa 8rda6+pro i zastanawialem sie jakie ma mozliwosci... co uda mi sie z niego wykrecic,,, jestm poczatkujacy i nie bardzo znam sie na rzeczy... jesli walnalem kawas to sora ;)

pozdro

1421867[/snapback]

Jedyna prawdziwa i uniwersalna odpowiedź: próbuj sam (: Każdy egzemplarz, nawet nie model sprzętu jest inny i nikt nie powie Ci czego dokładnie możesz oczekiwać. Metoda prób i błędów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdrastwujtie ;) Zakupilem sobie nowy coolerek w celu obnizenia temp na procku i uzyskaniu ciszy, ktora ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego i nie tylko ;) Tak wiec wentyl jest nieslyszalny i bardzo mnie to cieszy, ale wystapil maly problemik. Moim uszom niespodziewanie objawil sie jakis dziwny dzwiek :mur: Posadzalem o to zasilke wiec odlaczylem zasilanie od collerow na zasilce, wlaczam kompa i nadal te dzwieki slysze :sad: Przylozylem wiec moje wyczulone ucho do plyty glownej w celu zlokalizowania szumow i wydaje mi sie, ze to z plyty glownej dochodza te dzwieki ktore niesamowicie rozpraszaja uwage. Czytalem, ze na 8rda+ cewki lubia sobie piszczec. Pytam wiec jak te szumy zneutralizowac bo mnie strasznie irytuja :mur: Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam wiec jak te szumy zneutralizowac bo mnie strasznie irytuja :mur: Pozdro

1424022[/snapback]

uzyj wyszukiwarki na forum, byl taki temat juz, o ile sie nie myle to ludzie zalewali piszczace elementy jakims klejem czy silikonem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio spotkałem się z metodą zalewania cewek bodaj substancją którą była... żywica techniczna (?). Podejżewam że silikon lub jakiegoś rodzaju klej też da radę. A piszczeć może wszystko (mobo, zasilacz etc.), wcale nie jest to przypadłość 8RDA+ i właściwie spotkałem się z tym tutaj pierwszy raz.

PS. Zalanie wcale nie musi pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"DZIAŁAJĄCY link do pliku BIOS dla płyty Epox 8RDA+ Merlin CPC ON"

|

\/

1424305[/snapback]

Dzięki (:

Niestety, bios Merlina 3.09 CPC ON (swoją drogą również ma CR=T2) jest zdecydowanie gorszy niż 3.09C CPC OFF. Albo też bardzo nie lubi pamięci Hynix D43. System robi się niestabilny bardzo szybko itd.

IMHO najlepszym, bezkonkurencyjnym biosem do podkręcania 8RDA+ jest 3.09C Merlina z CPC OFF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czego się spodziewałeś że będziesz miał takie same MHz na 1T jakie miałeś na 2T ? No bez jaj proszę…

1424617[/snapback]

Po pierwsze i najważniejsze, ten bios też ma T2. Nieco lepiej wykorzystuje pamięć (wykorzystanie przepustowości w sandrze), ale to właściwie marginalne różnice.

 

Po drugie, w każdym niemal przypadku różnica między osiągami FSB przy T1 vs T2 i tych samych timingach pamięci to około 12-15MHz. A tutaj jest to... 30-40 MHz albo jeszcze więcej? Przy 233/11-3-3-3.0 komp posypał się w superpi, podczas gdy na biosie 3.09C komp spokojnie przechodzi wszystko przy 260/11-3-2-2.5. To zdecydowanie zbyt duża różnica (:

 

Znaczy to bezsprzecznie że coś jest nie tak z tym biosem jeśli chodzi o OC, albo też wyjątkowo nie lubi on pamięci Hynix D43. Tak jak napisałem.

 

Pozdro i dzięki za linki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze i najważniejsze, ten bios też ma T2. Nieco lepiej wykorzystuje pamięć (wykorzystanie przepustowości w sandrze), ale to właściwie marginalne różnice.

 

Po drugie, w każdym niemal przypadku różnica między osiągami FSB przy T1 vs T2 i tych samych timingach pamięci to około 12-15MHz. A tutaj jest to... 30-40 MHz albo jeszcze więcej? Przy 233/11-3-3-3.0 komp posypał się w superpi, podczas gdy na biosie 3.09C komp spokojnie przechodzi wszystko przy 260/11-3-2-2.5. To zdecydowanie zbyt duża różnica (:

 

Znaczy to bezsprzecznie że coś jest nie tak z tym biosem jeśli chodzi o OC, albo też wyjątkowo nie lubi on pamięci Hynix D43. Tak jak napisałem.

 

Pozdro i dzięki za linki.

1424658[/snapback]

Bios jest ok, ma tylko ostrzejsze ustawienia dla pamieci stad problemy z pamieciami. U mnie pierwsze 2 biosy spisywaly sie super (fsb 260), dopiero 3 pokazal ze mam pamieci do kitu i max moglem pracowac na 230.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios jest ok, ma tylko ostrzejsze ustawienia dla pamieci stad problemy z pamieciami. U mnie pierwsze 2 biosy spisywaly sie super (fsb 260), dopiero 3 pokazal ze mam pamieci do kitu i max moglem pracowac na 230.

1424718[/snapback]

Po prostu takie żyłowanie pamięci nie jest warte takiej straty FSB. BIOS jest ok, jeśli ktoś nie zamierza podkręcać kompa, a jedynie ustawić np. spokojne 200MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu takie żyłowanie pamięci nie jest warte takiej straty FSB. BIOS jest ok, jeśli ktoś nie zamierza podkręcać kompa, a jedynie ustawić np. spokojne 200MHz.

1424753[/snapback]

Nalezy tylko zwrocic uwage ze na ostatnim biosie na 230mhz fsb superpi lecialo szybciej niz na 250 na biosach poprzednich (jeden z 1T i drugi z 2T)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nalezy tylko zwrocic uwage ze na ostatnim biosie na 230mhz fsb superpi lecialo szybciej niz na 250 na biosach poprzednich (jeden z 1T i drugi z 2T)

1424942[/snapback]

Tak, różnica wynosiła ponoć sekundę (: Nie należy za to zapominać że to nie samym jedynym programem superpi żyją posiadacze komputerów, a zdecydowanie częściej chociażby grami. W smarkach natomiast wyniki są wyższe przy wyższej magistrali.

 

PS. Raz jeszcze powtarzam, oba biosy Merlina, wersje 3.09 czyli CPC ON oraz 3.09C czyli CPC OFF posiadają CR równe 2T. Powtarzam raz jeszcze, oba te biosy posiadają CR pamięci równe 2T (: Pamięci żyłowane są więc w inny sposób, nie przez ustawienie 1T! Jeżeli chodzi o prawidłowość wskazań, to nie może to być i nie jest to zdecydowanie błąd sandry, ponieważ na biosie firmowym od Epoxa program wskazuje CR=1T. Powtórzył się widocznie scenariusz z biosami Merlina dla 8RDA3+, które to w wersjach czy to CPC ON czy CPC OFF również posiadają CR=2T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dołączyłem do grona posiadaczy Epoxa kupując mobo 8RDA3I. Bez problemu zapedziłem swojego Bartka na 11x200 podnosząc vcore do 1,75V (tak profilaktycznie bardziej, może by poszedł na defaultowym). Narazie więcej nie kombinowałem. Wszystko stabilnie, z zakupu jestem więcej niż zadowolony szczególnie biorąc pod uwagę cene tej płytki ;). Pamiatki Kingstony 3200 CL 2.5 2x256MB. Narazie ich nie ruszałem, chodzą w Dualu na timingach z SPD. W najbliższym czasie zmienię radiator na SB bo jest w cholere gorący.

Ale chciałbym zapytać o coś innego niż OC. Otóż wcześniej posiadałem MSI KT4AV i został mi po niej śledź z 2 wyjściami audio i cyfrowym. Chciałbym go podłączyć do Epoxa ale nie bardzo wiem jak.... Wystarczyłoby mi tylko dodatkowe wejście na mikrofon, tak żebym mógł naraz korzystać z dźwięku 5.1 i mikrofonu, a nie za każdym razem gdy ktoś do mnie dzwoni na Skypie ładować się pod biurko i przełączać wtyczki. Czy ktoś z was rozwiązał ten problem?? Ponoć po małych przeróbkach można tego śledzia MSI bez problemu podłączyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ale chciałbym zapytać o coś innego niż OC. Otóż wcześniej posiadałem MSI KT4AV i został mi po niej śledź z 2 wyjściami audio i cyfrowym. Chciałbym go podłączyć do Epoxa ale nie bardzo wiem jak.... Wystarczyłoby mi tylko dodatkowe wejście na mikrofon, tak żebym mógł naraz korzystać z dźwięku 5.1 i mikrofonu, a nie za każdym razem gdy ktoś do mnie dzwoni na Skypie ładować się pod biurko i przełączać wtyczki. Czy ktoś z was rozwiązał ten problem?? Ponoć po małych przeróbkach można tego śledzia MSI bez problemu podłączyć.

1425861[/snapback]

Co prawda ja mam epoxa 8rda+ i nie wiem czy w twojej plycie jest tak samo, ale ja u siebie o ile mnie pamiec nie myli to mikrofon podlaczalem do AUX_IN i wszystko elegancko smigalo. Musisz sobie tylko odpowiedni kabelek zmontowac ;)

Cos takiego:

Dołączona grafika

Edytowane przez Rafael Santi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dziwne, bo u siebie mam podłączone front do line-out (zielone), back do line-in (niebieskie), a mikrofon to mikrofon, jest wolny (różowe). No i oczywiście 5.1 + mikrofon to żaden problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...