Skocz do zawartości
Gość

Epox 8RDA(+) - Zlote rady, codzienne problemy..

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, podkęcacze, jak sie zabrać do o/c na epox 8rda+ pro, bo mam już te płyte, barton 2500 odblokowany już do mnie jedzie, jeszcze jakieś pamięci potrzebuje(prosze o sugestie).Jak przygotować te płyte do oc, co zmienić, pytam, bo jestem lamerem w tej dziedzinie(jak na razie ;)). Przeczytałem kilkanaście pierwszych stron forum, ale jest tego duuuużo, i nim sie doczytam co trzeba, to już chyba zmienie platforme :mur:

 

zrob sobie vdimm moda i vdd moda :lol2: :lol: :lol: , a tak wogole znasz sie cos/ wiesz jak sie wogole podkreca??, czytajac twoj topic to wychodzi na to ze nie :mur: :mur: , wiec najpierw poczytaj wogole o podkrecaniu, a pozniej sie za to bierz.

 

a co do pamieci to masz caly wachlarz, to zalezy ile chcesz na nie dac i co z nimi osiagnac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za kręcenie sie dopiero zabieram, ale myśle że FSB = 200 nie leży poza moimi możliwościami :wink: . Co do pamięci, chodzi o to, by z tą płytą współpracowały poprawnie i w dualu. A właśnie. Daje coś ten dual? Konkretne liczby, ile przepustowość w evereście? Dzięki z góry za wszelkie odpowiedzi. Aaa, i jeszcze jedno. Wszelkie programy od napięć pokazują mi jakieś cuda, np 3.3V = 1.7, 12V = 10.3. Tak chyba napewno nie może być? Bo miernikiem badam na molexie(nie wiem czy właśnie tam sie to robi?) i wszystko wporzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Max FSB jakie mi się udało wyciągnąć to 215mhz, mam antka 1700+ t-bred z podobno najlepiej kręcącej się serii JIUHB, więc on raczej nie był zaporą, w dodatku chodził na mnożniku 8.0.

Moje podejrzenie pada na pamięci, mianowicie Hynixy D43, na kościach BT, też podobno najlepiej kręcące się kości, a jednak niektórzy twierdzili, że z Epoxem się gryzą. Timingi jakie ustawiłem to 3-4-4-11. Maksymalne napięcia na jakich próbowałem to 1.825V na procek i 2.77 na pamiątki, teoretycznie powinny chodzić z niższymi, ale nawet na tych Windows się nie ładował. Pamięci cały czas chodziły synchro.

 

Raz udało mi się zrobić 3DMarka na fsb 217, ale zaraz komp się wyłączył. Zdarzały się też pojedyncze przypadki wejścia do Windowsa na 220 mhz FSB, ale ekran migał od czasu do czasu na czarno, i system nie był stabilny.

 

Czego to wina, lub (prędzej) co ja zrobiłem źle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Max FSB jakie mi się udało wyciągnąć to 215mhz, mam antka 1700+ t-bred z podobno najlepiej kręcącej się serii JIUHB, więc on raczej nie był zaporą, w dodatku chodził na mnożniku 8.0.

Moje podejrzenie pada na pamięci, mianowicie Hynixy D43, na kościach BT, też podobno najlepiej kręcące się kości, a jednak niektórzy twierdzili, że z Epoxem się gryzą. Timingi jakie ustawiłem to 3-4-4-11. Maksymalne napięcia na jakich próbowałem to 1.825V na procek i 2.77 na pamiątki, teoretycznie powinny chodzić z niższymi, ale nawet na tych Windows się nie ładował. Pamięci cały czas chodziły synchro.

 

Raz udało mi się zrobić 3DMarka na fsb 217, ale zaraz komp się wyłączył. Zdarzały się też pojedyncze przypadki wejścia do Windowsa na 220 mhz FSB, ale ekran migał od czasu do czasu na czarno, i system nie był stabilny.

 

Czego to wina, lub (prędzej) co ja zrobiłem źle?

 

Jeżeli mogę coś zasugerować to ja bym na Twoim miejscu spróbował L12 moda. Na innych płytach pozwala na stabilną pracę z magistralą >200MHz.

Pozdro Karol-S!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, procek przyszedł, wmontowałem go w mojego epoxa, na niego pentagram qv100AlCu+ i spokojnie na pamięciach noname 200x11 na 1.8V(standard 1.65) i temp < 50C.Poszło nawet na 200x12, tylko temperatura(1.9Vstabilnie) już 56C.Chyba czas wreszcie jakieś wiatraki do budy wmontować, bo komp zmienił sie w mały piecyk :|

Wgrałem też najnowszy bios(oryginalny) i zaczęło mi działać zabezpieczenie przed przegrzaniem :), za to wskaźniki napięć poszalały,Sandra pokazuje, że mi procek bierze 460W!!

Edytowane przez 3dmaniac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem bios Merlina w wersji 3.09C cpc off, ponoć najlepsza do uzyskania wysokieog fsb. Ustawiłem fsb 200 mhz, i Windows nawet nie wstał. Wgrałem z powrotem oryginalny bios, i na 200 mhz spokojnie się uruchamia.

 

Ten bios Merlina ma zaimplementowanego L12 moda. Czy trzeba go jakoś specjalnie uruchamiać (nie dopatrzyłem się tej opcji), czy jest włączony w nim na stałe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Może mnie ktoś objaśnić co właściwie daje opcja CPU/FSB (aggresive lub optimal) jak zauważyłem tylko że Everest po przestawieniu na agressiv pokazuje temperatury o 4-5 stopni wyższe na procu :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenia postów masz w instrukcji, ale akurat na temat 25 nie ma nic.

 

wiem ze sa w instrukcji tylko nie mogę jej znalesc i w tym tkwi problem :(

 

 

 

aggresive, optimal to jest ustawienie timingow pamieci

Edytowane przez Kvaz!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

wiem ze sa w instrukcji tylko nie mogę jej znalesc i w tym tkwi problem :(

aggresive, optimal to jest ustawienie timingow pamieci

Timingów? Chyba nie - mam ustawione na expert i sam je dobieram (7-3-3-2,5). Jest opcja wyżej, chyba pod ustawieniem FSB.

 

------------

 

Sprawdzałem - opcja nazywa się CPU Interferace (coś takiego, możliwe że źle napisałem), po co ona jest?

Edytowane przez Łukasz Tkacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Timingów? Chyba nie - mam ustawione na expert i sam je dobieram (7-3-3-2,5). Jest opcja wyżej, chyba pod ustawieniem FSB.

 

------------

 

Sprawdzałem - opcja nazywa się CPU Interferace (coś takiego, możliwe że źle napisałem), po co ona jest?

----------------

 

Może mi jescze ktoś powiedzieć gdzie mogę znaleść bios merlina i czy aktualna konfiguracja (szczególnie ram) go wytrzyma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wie ktoś z Was może jak to jest z obsadzeniem 3 banków pamięci na 8rda+ ? Sytuacja wygląda tak, że teraz mam obsadzone 2 banki: 2x256Mb Dual i chciałbym dokupić kostkę 512Mb. Czy tylko te 2 pierwsze kostki będą działały w dualu, a ta 512Mb w singlu, czy wszystkie będą w dualu? I czy w ogóle możliwa jest taka konfiguracja, czy nie będzie żadnych problemów, jeśli 2 kostki będą takie same a 512Mb inna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemka

co sadzicie o tej ofercie?:

http://allegro.pl/show_item.php?item=81107140

Jak na moje oko całkiem tanio tyle, ze plytka po naprawie jest ( w sumie gware daja wiec chyba ok).

Chce kupic wlasnie taka plyte jak najtaniej, warto inwestowac w ta aukcje?

dzieki za szybka odpowiedz :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wie ktoś z Was może jak to jest z obsadzeniem 3 banków pamięci na 8rda+ ? Sytuacja wygląda tak, że teraz mam obsadzone 2 banki: 2x256Mb Dual i chciałbym dokupić kostkę 512Mb. Czy tylko te 2 pierwsze kostki będą działały w dualu, a ta 512Mb w singlu, czy wszystkie będą w dualu? I czy w ogóle możliwa jest taka konfiguracja, czy nie będzie żadnych problemów, jeśli 2 kostki będą takie same a 512Mb inna?

teoretycznie powinno dzialac ale ram ma to do sie bie ze lubi sie gryzc miedzy soba wiec gwarancji nie masz ze na 100% bedzie dzialac

dualu tez nie bedzie - dzial on tylko przy parzystej liczbie kosci (2 lub 4) a mobo ma 3 banki - dual dziala bodaj w koniguracji bankow 1-3 i 2-3 (co do drugiego nie jestem pewien)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Czy bios merlina :8RDA+_Johnson_SE_E4_ED_Bpl_3.09C_28.01.05.rar (nazwa pliku rara), jest bezpieczny do instalacji. Chodzi mi o to że nie mam gwarancji na mobo i nie byłoby komu wciskać wała że oryginalny bios po załadowaniu rozwalił płytkę. Pyt2. Czy moja konfiguracja wytrzyma merlina ? Słyszałem że potrzebuje dobrych ram. Moje na 7-4-4-2,5 chodzą bez problemu (teraz jest 7-3-3-2). Kiedy próbuję dać 220FSb to niediedy mam niebieski ekran i UWAGA! błąd usb!!! (komunikat o błędzie pliku o nazwie usb ;)), czy wgranie merlina (o ile jest bezpieczne) coś by pomogło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy bios merlina :8RDA+_Johnson_SE_E4_ED_Bpl_3.09C_28.01.05.rar (nazwa pliku rara), jest bezpieczny do instalacji. Chodzi mi o to że nie mam gwarancji na mobo i nie byłoby komu wciskać wała że oryginalny bios po załadowaniu rozwalił płytkę. Pyt2. Czy moja konfiguracja wytrzyma merlina ? Słyszałem że potrzebuje dobrych ram. Moje na 7-4-4-2,5 chodzą bez problemu (teraz jest 7-3-3-2). Kiedy próbuję dać 220FSb to niediedy mam niebieski ekran i UWAGA! błąd usb!!! (komunikat o błędzie pliku o nazwie usb ;)), czy wgranie merlina (o ile jest bezpieczne) coś by pomogło?

u mnie dziala od jakiegos tygodnia, moze dluzej i jak narazie bez problemow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie taki bios (dokładnie taka sama nazwa rara) pogorszył jeszcze możliwości OC, nie mogłem na nim nawet 200mhz wyciągnąć, podczas gdy na fabrycznym wyciągam 217. Muszę spróbować innych pamięci, bo chyba moja płyta nie lubi hynixów ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

U mnie taki bios (dokładnie taka sama nazwa rara) pogorszył jeszcze możliwości OC, nie mogłem na nim nawet 200mhz wyciągnąć, podczas gdy na fabrycznym wyciągam 217. Muszę spróbować innych pamięci, bo chyba moja płyta nie lubi hynixów ;/

Widocznie to ten BIOS nie lubi niektórych ramów. U mnie identyczna sytuacja (wgrałem merlina). Nawet na 200 nie idzie (system nie wstaje) i to przy 1.9V na procu 2.9V na twinach i timingach 11-4-4-3CL. Wróciłem do standardowego i więcje go nie ruszam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja już nie wiem jakie ramy kupić, tobie na twinach nie chodzi, paru osobom (w tym mi) na hynixach. Chyba zamiast eksperymentować ze zmianą ramu kupię NF7 i będzie spokój.

 

Dokłądnie kup sobie nf7 - tylko na niej można wyciągnąc wysokie FSB >220 MHz (zobacz sobie ranking). Jesli chodzi o ramy to epox nie lubi timingow CL3, wiec o wymianie na hynixy zapomnij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie : co znajduje się w komplecie z płytą (8rda+)? oraz czy moge kupić samą płyte (bez niczego) a potrzebne śledzie dopasować (np firewire) od innych producentów ? I wogóle czy w komplecieznajduje się cos niezbędnego do pracy?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...