Skocz do zawartości
kanykilo

Problem Z Asusem P5k Pro

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Mam duzy problem z mobo a mianowicie:

 

Moja konfiguracja to asus p5k pro, ocz 2x1gb platinium 800mhz rev.2, palit 8800GT

Problem jest taki, ze srednio po graniu ok 40min w wydajna gierke komputer zawiesza sie i wyrzuca blue screeny o treśći:

1)DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

2)PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA

3)BAD_POOL_HEADER

Wyswietla sie rowniez czwarty blue screen bez zadnych konkretnych informacji po uruchomieniu aplikacji CoreTemp.

 

Z tymi blue screenami jest tez tak, ze im bardziej wymagajaca gra tym szybciej wyskakuja. Po ponownym uruchomieniu kompuera (restart najczesciej nie daje skutków) gra nie uruchamia sie wogole i zawiesza sie na poziomie pierwszych filmikow. Zeby uruchomic cos ponownie musze wylaczyc sprzet i odczekac min godzinke, jakby musial sie ochlodzic.

 

System pokazuje mi rowniez dziwnie wysoka temp procesora (e8200) - (48'C) juz po ok 2 godzinach uzytkowania komputera bez uruchamiania zadnych gier, zaznacze przy tym, ze chlodzenie mam Scytche Mugen. (Chociaz czytalem opinie ze seria e8xxx ma defekt z wyswietlaniem rzeczywistej temp.)

Czesto zamiast wyswietlenia blue screenow komputer po zawieszeniu sie komputera ekran zaczyna migac.

 

Szkoda ze nie zauwazylem tego tematu przed kupnem komputera, widze ze wiele osob ma problem z ta konfiguracja, dopiero fakcie dowiedzialem sie z ksiazki od plyty glownej ze pamieci OCZ nie sa w pelni kompatybilna z ta mobo.

Czesci te byly kupione glownie ze wzgledu na dobre wartosci O/C.

 

I tu nasuwa sie pytanie, co proponujecie, jak rozwiazac problem? Mam nadzieje ze obejdzie sie bez wymieniania pamieci RAM, zaznacze ze BIOSA nie aktualizowalem jeszcze, wciaz mam tego, ktory byl juz na Asusie. Dodam jeszcze ze wszystkie wartosci mam ustawione na auto w BIOS.

 

Jeszcze do niedawna mialem tez inny problem z ta plytka. otoz po zainstalowaniu systemu wgrywajac sterowniki od plyty glownej wyskakiwal jakis blad z systemem audio. Okazalosie ze zadnym sposobami nie moglem wydobyc z komputeraz zadego dzwieku. Rozwiazalem to poprzez kupno karty SB Audigy (hehe len). Od tego czasu nie dziala mi jednak wyjscie audio z przodu jednostki, czy jestem w stanie jakos je włączyc spowrotem?

 

pozdrawiam i licze na pomoc

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledze chodziło, żeby ustawić ręcznie wszystkie napięcia i magistrale w twojej płycie. Możliwe, że w związku z nowym procem coś jest niepoprawnie wykrywane. Najlepiej uaktualnij BIOS (po tym, jak komp odpocznie, żeby czasem ci się nie wyłączył w czasie uaktualniania), zrób Clear CMOS na płycie i zobacz, czy to coś da. Jeżeli nie, to faktycznie spróbuj podać parametry elektryczne ręcznie.

 

Bios znajdziesz na stronie Asus'a - sprawdziłem i najnowszy BIOS dla twojej płyty jest z 9.04.2008, czyli wypuszczony 2 dni temu. Dodaje obsługę nowych procesorów. Link tutaj

 

Daj znać, czy pomogło.

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli on jest tak "obcykany" to wątpie że zrobi aktualke biosu :P

ASUS ma dołączane narzędzie do aktualizacji BIOSu w Windowsie, więc nie powinno być problemów. Wystarczy zgrać plik, rozpakować i wskazać go w programiku (bo najczęściej serwery do update online są przeciążone, albo jeszcze nie mają nowej wersji).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS ma dołączane narzędzie do aktualizacji BIOSu w Windowsie, więc nie powinno być problemów. Wystarczy zgrać plik, rozpakować i wskazać go w programiku (bo najczęściej serwery do update online są przeciążone, albo jeszcze nie mają nowej wersji).

A tak z ciekawości jaki to program ? Bo ostatnio byłem na stronie ASUSa i wydawalo mi sie ze jedyny sposob na akutalizacje BIOSa oczywiscie z tych ktore podaja na stronie jest ten standardowy przez bootowanie z dyskietki lub np pendriva :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL - Ten błąd to głównie prowokacja sterów. Albo sterowniki już nie jare i źle się czują lub system pod ich wpływem lub wlazły w konflikt z doinstalowanym w dalszej fazie softem.

PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA -ten blad faktycznie moze pochodzic od bledow pamieci ram ale nie tylko komputera lecz takze grafiki, lub bledami na dysku, wiec pasuje sprawdzic dysk na obecnosc bledow, badz poprawnosc polaczenia dysk(i) - plyta glowna.

BAD_POOL_HEADER - tutaj podam linka http://aumha.org/a/stop.htm to tez jakis blad sterownika, moze byc sterownika karty dzwiekowej na ten przyklad, wiec albo przeinstaluj ten sterownik lub wroc do starszej wersji jezeli robiles upgrade.

 

aha aplikacja core temp sie nie przejmuj u mnie nie dziala na przyklad TAT i sie nie przejmuje, sa inne programidla do sprawdzania temperatury.

Edytowane przez marecki48

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości jaki to program ? Bo ostatnio byłem na stronie ASUSa i wydawalo mi sie ze jedyny sposob na akutalizacje BIOSa oczywiscie z tych ktore podaja na stronie jest ten standardowy przez bootowanie z dyskietki lub np pendriva :)

ASUS Update >> ftp://ftp.asus.com/pub/ASUS/mb/flash/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed update biosu proponuje zrobić tak:

 

1 )Ustawić na pamięci 2,1v

2 ) Ustawić timingi 5-5-5-15

3 ) Po czym alphy a konkretnie parametr TRFC ustawić na..powiedzmy 45

4 ) Na NB daj 1,45v

5 ) Zapuścić test w programie HD tach w celu wyszukania ewentualnych błędów na dysku.

6 ) Sprawdź czy drivery od Audigy nie powodują jakiś konfliktów

7 ) Coretemp w wersjach 0.95 powodowały Blue Screeny, ściągnij najnowsza wersje 0.97 i monitoruj temperatury

8 ) Kiedy będziesz już miał włączonego Core tempa, uruchom program Orthos Beta ustawiając test Small FFT's i zobacz czy program wykaże jakieś błędy, zostaw na minimum godzinkę, to samo zrób z pamięciami włączając test Large ;]

 

jeśli to nie pomoże to zostaje jeszcze zmiana biosu na najnowszy.

Edytowane przez Fredek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...