Skocz do zawartości
HeatheN

"jakie Głośniki Kupić?"...a Co Powiesz O Alternatywie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam postanowiłem że opisze swoją przygodę z DIYaudio. Jako że akurat czas ten pokrywa się z etapem projektowania nowych kolumn. Mile widziane sugestie czy też wypowiedzi ludzi którzy mają z prawdziwym DIY jakieś doświadczenie ( nie żaden alphierd w byle jakiej obudowie:)) Z przyczyn oczywistych pominę dywagację na temat audiofilskich zestawów.

 

No ale od początku, wiele razy przeglądając forum można natrafić na pytania

"jakie głośniki?", pojawiają się różne sugestie które niekiedy cenowo wywołują ból głowy u autora (przemilczę sugestie zakupu altusów 140..)

Faktycznie na allegro pełno jest kolumn za 400-1000zł, których właściciele pewnie myślą iż maja do czynienia z super dźwiękiem. Z drugiej strony mamy z kolei kolumny za XX.000zł:) z diamentowymi kopułkami na które większość zwyczajnych ludzi bez sprzedaży nerki nie mogłaby sobie pozwolić.

Po środku mamy zestawy za 4-5tyś. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się co odróżnia te kolumny? Tak tak poza firma, i naklejką, oraz materiałami zastosowanymi do budowy, różnią się przetwornikami, które z kolei różnią się też materiałami, czy też budową...no właśnie i tu pomijając fakt iż niektóre glośniki są niepowtarzalne ( każdy ma inne parametry:D) bo producent produkuje je rękami chinskich dzieci, jesli chodzi o budowę od poczatku istnienia przetwornikow nie wiele się ona rozni, o ile materialy można by rzec ewoluowały (kiedys żeliwo, celuloza, pianka, dzis kewlar, diament ceramika..etc) o tyle sama budowa nie zmienila sie i jest prosta jak budowa cepa, owszem dodano fajne rozwiązania (podwójna cewka, podwójny magnes, wentylowane cewki etc etc) ale na niskiej jakosci zdjęciu nie bylby nikt w stanie rozroznic wspolczesnych przetwornikow, oraz przetwornikow z przed 15 lat.

 

Tak więc za co płacimy w takich zestawach za 3, 4 czy też 8 tyś?

Ogólnie kolumna/monitor składa się z podstawowych elementów:

-OBUDOWA

-PRZETWORNIKI

-ZWROTNICA

Ceny większosci popularnych przetworników w takich obudowach wacha się w przedziale od 400-2000zł, kosz zwrotnic to około 100-300zł (w zależności od jakosci zastosowanych elementów), sama obudowa w zależnosci od stolarki i jej skomplikowania to około 100zł (najprostsze skrzynie).

Raptem sumując nawet najbardziej "wypasione" elementy dostajemy cene 3000zł...

a czemu takie kolumny kosztują 9tys? No tak naklejka producenta...

Zasada jest prosta, im droższe są kolumny które chcemy "zkopiować" tym więcej zaoszczędzimy. No a co powiecie na wydanie 800zł i cieszenie się kolumnami które w sklepie kosztuja 3000-4000zł? Pomijając SATYSFAKCJĘ, która jest głównym motorem napędowym dla DIYaudiomaniakow, pozostaje sporo gotowki w kieszeni. Aha i to co teraz napisze pewnie przyprawi wlasciciela niejednego zestawu o krwotok, ale smiem twierdzic ze DIY prawidziwe, bije niekiedy o głowę gotowe produkty w których obudowy przypominają tekturowe pudełka, i to u producentów z dużą renomą!

Z tanszych przykladow:

 

http://cgi.ebay.pl/TOTEM-MITE-HI-END-LOUDS...1QQcmdZViewItem

 

Oraz to samo w wersji DIY:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=318451956

 

No to lecimy dalej

http://www.hi-fi.com.pl/download/ap_spark5.pdf 8000zł

Robimy zestawienie cenowe ze sklepu http://www.loudspeakershop.eu/

 

2x vifka 150zł szt (przyblizona cena, gdyż jak pewnie ci bardziej dociekliwi juz zauwazyli w zestawie tym producent pisze jakoby owe przetworniki zostaly zrobione na specjalne zamówienie, ale mądrzejsi doczytaja że to pic na wode nadal to zwykła tekstylna kopułka )

4x Peerlessy hds 134 -190zł szt

 

Jako że konstrukcja ta jest 2,5drożna, zwrotnica nie jest zbyt skomplikowana, więc koszta razem z zaprojektowaniem to okolo 200zł.

Wiec teraz wytężmy nasze szare komórki i podliczmy.. jakies 1600zł (koszta mogłyby nie przekroczyć 900zł!!!! przy zamowieniach ze sklepow zagranicznych, linki na koncu), a producent woła 8000zl. Aha i mimo iz ten test jest z 2005 roku, to na ceneo.pl kolumny nadal tyle kosztują:)

I pewnie ktos powie ze tam jest wypas wszystko itd...jednak sam producent zwrotnice (pewnie jakas uniwersalna lub tez najprostsza) zapakowal w szczelny panel aby nie moznabylo sprawdzic dokladnie, kolumny te nie sa robione na specjalne zamowienie, recznie przez pol roku, to typowa masówka z wyższej półki.

 

Tu podobna konstrukcja 2 drożna oparta na tych samych przetwornikach, ktorej cena jak widac jest sporo wyzsza od kosztow materiałów

http://www.rls.com.pl/Elara.html

 

Czyzby robocizna byla az tak droga:>? Więc zaoszczędź na niej!

Na forum jest piękna idea, robienia wszystkiego samemu, mody itd, można by rzec że istnieje mania tworzenia, tu gotowe rozwiązania ( WC np) są wręcz potępiane.

Dlatego staję przed wami z alternatywą w postaci DIYAUDIO.

 

Od czego zacząc:

www.audiomania.info szczególnie artykuły, i działy z gotowymi projektami DIY

www.diyaudio.pl

www.audiostereo.pl

http://akustyk.com.pl/projekty.html a tu rozwiązanie dla ludzi którzy chca dostac wszystko do zlozenia i zaoszczedzic kupe kasy

 

Na początek wystarczy Sc10n+2x ARn i za 400zł cieszymy sie dzwiekiem jakiego nie dadza zadne komputerowe pierdziawki:)

 

 

Ktos moze zarzucic ze zwrotnice aby zaprojektowac to trzeba miec sprzęt, wiedze itd. Otóż

dla ogromnej ilosci zestawow schematy zwrotnic sa ogolnie dostępne, gdyż niektóre konstrukcje są bardzo dobre i nadal popularne mimo upływu lat.

Pewnie teraz ktos zarzuci ze takie zwrotnice projektował kazik na oko...takim ludziom polecam zaglębienie się w temat i biczowanie;)

Większości z nas pewnie temat DIYaudio kojarzy się z ludźmi którzy kupuja 1000W głosnik z allegro i wsadzają go w 40 litrów obudowy ciesząc się jak im całe auto lata i się trzęsie...i z tąd też może wynikać jakieś negatywne nastawienie...

 

Poniżej prezentuje kilka konstrukcji DIY z prawdziwego zdarzenia jak widac, sama obudowa i jej wygląd to już nasza czysta ułanska fantazja...

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Chociaż pierwsza konstrukcja będzie raczej skromna (jeśli chodzi o stolarkę:P no chyba że ktoś ma zakład własny;D) i przypominała moje pierwsze boje z DIY:

Dołączona grafika

 

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji:)

 

ps. a na koniec żartobliwie dlaczego pominąłem dywagacje na temat audiofilii....

Dołączona grafika

U nas na purepc.pl sa problemy raczej z trzaskami w x-530 czy tez odbieranie radia;), ale uwierzcie są ludzie którzy wymieniają instalacje elektryczna w domu bo tracą przestrzeń dźwiękową gdy włącza się lodówka:D

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hymm masz jakiś pomysł na monitory rozmiaru warfedale 9.1 ew. lekko + do 1k zł (no może 1,2..) i równie dobrze grające na wzmaczku do 25w ? :) coś grającego 5 razy lepiej..

 

jakby to wszystko dało się zamówić (tj. ładna stolarka, głośniki, zwrotnice na pełnej rurce ;) kable to już na miejscu) to może bym się skusił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał taka kase i chciał coś zrobić lepszego (tutaj opinia raczej subiektywna i trzebaby przesłuchać wszystko)

To zrobilbym cos takiego http://akustyk.com.pl/projekty/HX18.html (5x lepiej? a co jest wykladnikiem tego pomiaru:>?) które napewno w tej cenie zdeklasuja wharfedale 9.1

 

Ceny (za parę):

Komplet głośników: 880

Komplet części do zwrotnic: 200

Wychodzi ładnie 1080zł

 

Jednakoż http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=11496&a...sc&start=88

w tym temacie zamowienia zbiorowe z holandii głosnikow, i wychodzi taniej

830883 HDS-180 Excl. 47.21 euro

XT25TG-30/04 38.00 euro

*3,4*19% VAT= 688zł+200zwrotnica.

Sam tam zamawiałem i czekam na wysyłke paczka już doszła:D

http://images27.fotosik.pl/196/41bcc83b5e7ac57b.jpg

 

http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=10647

Tu w temacie koles zrobil takie kolumny.

Ale napewno szerzej lepiej w tej kwestii odpowiedza ci na tamtym forum, bo ja dopiero raczkuje, i chciałem przedstawic jedynie idee DIYaudio.

pzdr

 

ps. zeby mnie nie zjedzono, ja nie twierdze ze wharfedale 9.1 zle graja, napewno warte sa swojej ceny to dobre monitorki, jednak w tej cenie mozna zrobic cos lepszego;)

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie pozbyłem się swoich KODA AV965S za złodziejską cenę 250zł. Aż łezka się w oku kręci, bo grają rewelacyjnie. Cena o niczym tak na prawdę nie świadczy, to jest wyznacznik dla laika - drogie=dobre, tanie=tandeta, a tymczasem można "tanim" kosztem zbudować zestaw audio, który zagra jak 5x droższy, tylko trzeba troszkę poszperać w sieci, zapolować, odpowiednio dobrać i skonfigurować źródło :)

 

wyżej wymienione KODY kupiłem swego czasu za 299zł (nówki z przesyłką). Cena u dystrybutora wynosiła 555zł, i nawet jak za tą cenę to bardzo dobry sprzęt. Teraz zamówiłem Paradigm Atom v5 ze standami (produkt roku wg serwisu GoodSound), wyczaiłem sklep gdzie ta impreza wyniesie mnie 150zł taniej.

To samo wzmacniacz - moja Koda deklasuje takiego Nada C320 BEE, a dałem za prawie nówkę 370zł. Po tuningu u McGyvera zmiata nawet takie modele jak Rotel RA-02 czy Primare A20. Trzeba tylko dobrze szukać, nie przepłacać. DAC Beresforda to zdaniem wielu specy wstęp do high-endu, także za śmieszne pieniądze. W tej konstrukcji sam wzmak słuchawkowy jest więcej wart od całego urządzenia. Do tego odpowiednia konfiguracja systemu, sterowników, foobara i mamy świetne źródło.

 

A tu ciekawostka. Na dniach zamawiam to malutkie chińskie pudełeczko, które w ślepych testach zmiotło wzmaki 20x droższe.

Dołączona grafika

 

a tu test

http://stereomojo.com/SHOOTOUT2007INTEGRATEDS.htm

 

PS

dyskusja równie dobrze może się toczyć w temacie o Kolumnach, wzmakach i cd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał taka kase i chciał coś zrobić lepszego (tutaj opinia raczej subiektywna i trzebaby przesłuchać wszystko)

To zrobilbym cos takiego http://akustyk.com.pl/projekty/HX18.html (5x lepiej? a co jest wykladnikiem tego pomiaru:>?) które napewno w tej cenie zdeklasuja wharfedale 9.1

 

Ceny (za parę):

Komplet głośników: 880

Komplet części do zwrotnic: 200

Wychodzi ładnie 1080zł

 

Jednakoż http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=11496&a...sc&start=88

w tym temacie zamowienia zbiorowe z holandii głosnikow, i wychodzi taniej

830883 HDS-180 Excl. 47.21 euro

XT25TG-30/04 38.00 euro

*3,4*19% VAT= 688zł+200zwrotnica.

Sam tam zamawiałem i czekam na wysyłke paczka już doszła:D

http://images27.fotosik.pl/196/41bcc83b5e7ac57b.jpg

 

http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=10647

Tu w temacie koles zrobil takie kolumny.

Ale napewno szerzej lepiej w tej kwestii odpowiedza ci na tamtym forum, bo ja dopiero raczkuje, i chciałem przedstawic jedynie idee DIYaudio.

pzdr

 

ps. zeby mnie nie zjedzono, ja nie twierdze ze wharfedale 9.1 zle graja, napewno warte sa swojej ceny to dobre monitorki, jednak w tej cenie mozna zrobic cos lepszego;)

dochodzi jeszcze obudowa ;)

 

są jakieś prawdzoe miejsca gdzie można by zamówić coś odpowiednio wykonanego i z projektu ?:>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno slabym wzmakiem (25w) latwiej owe usherki wysterowac, jednak maja mniejsza efektywnosc, no i siedzi tam 13cm midbass,

No i wafle za 450zl wyrwiesz... No ale usherow nie slyszalem:)

http://www.highfidelity.pl/artykuly/0601/usher.html mosialbys odsluchac..

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tekst jest tendencyjny niestety ... a szkoda bo gdyby był bardziej obiektywny - mógłby prawdziwie przybliżyć dobre DIY.

Łatwo jest wziąć na warsztat dobrze grającego gotowca i próbować zrobić równie dobrze (lub nawet lepiej) grającego klona.

Dlaczego - ano dlatego, że duży udział w cenie produktu finalnego mają koszty badawczo-rozwojowe. Bez tego niestety żaden producent nie byłby w stanie zrobić dobrze grających kolumn. Do tego potrzeba całkiem sporo testów i badań - a to kosztuje. Wielcy producenci są w stanie przetestować każdą koncepcję w praktyce. To kosztuje. Zjawisk branych pod uwagę przy projektowaniu zestawów głośnikowych jest bardzo wiele (zjawiska falowe - wewnątrz obudowy, interferencje na zewnątrz obudowy, przebiegi impedancji, częstotliwość i charakterystyka nachylenia zboczy zwrotnicy, wpływ położenia poszczególnych elementów zwrotnicy na siebie wzajemnie i wynikowo na dźwięk, o tak banalnej rzeczy jak dopasowanie obudowy do głośnika niskotonowego chyba nawet nie warto wspominać). Zapewne poominąłem jeszcze wiele aspektów projektowania.

Co jeszcze wpływa na cenę ? Ano choćby dystrybucja i marketing (mówię o ich kosztach). Każdy kto kiedykolwiek przymierzał się do rozpoczęcia jakiejkolwiek produkcji wie - jak szybko rośnie cena produktu finalnego po uwzględnieniu wszystkich kosztów pobocznych (poza strikte produkcyjnych).

Producentom nie jest wcale łatwo zrobić dobry produkt za niską cenę ... branie tu pod uwagę ceny samych przetworników jest bardzo wielkim uproszczeniem. Są także i wyjątki w budżetowym przedziale - spróbujcie wykonać klony Tannoy M2 na przykład - wyjdzie taniej (wiem, że kolumny już wyszły z rynku ale akurat są dobrym przykładem rewelacyjnej relacji cena/jakość) ??

Zaryzykuję stwierdzenie - że to rynek reguluje ceny :D i tylko dlatego, że coś gra świetnie można windować cenę wysoko (w innym przypadku produktu nikt nie kupi). I są firmy, które potrafią użyć "magii" i wyczarować rewelacyjny dźwięk z tanich przetworników (i powiedzmy taniej zwrotnicy). Ja bym jednak nie był na tyle odważny, żeby powiedzieć - heh te kolumny kosztują 8000PLN - koszt przetworników i zwrotnic ok 2000PLN, zrobie sobie tak samo grające klony za 3000 PLN ... Oczywiście nie jest to niemożliwe. Są kolumny kultowe, które mają całą armię klonów. Wysokiej jakości klon - to klon bliski oryginałowi - trzeba znać dokładną specyfikację elementów składowych, dokładny schemat zwrotnicy. Wtedy można zbudować kolumny grające "jak oryginały" za sporo mniejsze pieniądze. Po drodze można nawet próbować ulepszać uznane konstrukcje (sztywniejsza obudowa, lepszej jakości elementy zwrotnicy i okablowania itd).

Reasumująć - kreatywne DIY polecam bardzo doświadczonym konstruktorom. Początkującym polecam gotowe kity sprawdzonych konstrukcji. Bardziej zaawansowanym klonowanie uznanych skrzynek. Producentom życzę dobrych wyników finansowych (źródło funduszy na badania i testy) i wybitnych konstrukcji. Amatorom DIY - dużo radości i satysfakcji z tego pięknego hobby.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tekst jest tendencyjny niestety ... a szkoda bo gdyby był bardziej obiektywny - mógłby prawdziwie przybliżyć dobre DIY

Hmm nie przecze, przedstawilem to wszystko w samych superlatywach

 

Łatwo jest wziąć na warsztat dobrze grającego gotowca i próbować zrobić równie dobrze (lub nawet lepiej) grającego klona.

No chyba o to w tym wszystkim chodzi nie? Po co robic cos co bedzie nie warte funta kłaków

 

Dlaczego - ano dlatego, że duży udział w cenie produktu finalnego mają koszty badawczo-rozwojowe. Bez tego niestety żaden producent nie byłby w stanie zrobić dobrze grających kolumn. Do tego potrzeba całkiem sporo testów i badań - a to kosztuje. Wielcy producenci są w stanie przetestować każdą koncepcję w praktyce. To kosztuje. Zjawisk branych pod uwagę przy projektowaniu zestawów głośnikowych jest bardzo wiele (zjawiska falowe - wewnątrz obudowy, interferencje na zewnątrz obudowy, przebiegi impedancji, częstotliwość i charakterystyka nachylenia zboczy zwrotnicy, wpływ położenia poszczególnych elementów zwrotnicy na siebie wzajemnie i wynikowo na dźwięk, o tak banalnej rzeczy jak dopasowanie obudowy do głośnika niskotonowego chyba nawet nie warto wspominać). Zapewne poominąłem jeszcze wiele aspektów projektowania.

Tą czesc calkowicie przemilczalem, fakt jest jeden projektowanie to istna fizyka i matematyka, masa parametrow itd itd jednak dla zwyklego usera ktory dopiero zaczyna swoja zabawe z diy, sa one malo istotne. Wiekszosc tematow na forum DIY, wyglada "co zrobic za XXXzł", naprawde jest ogromna masa nie tylko na polskich gotowych projektow! 2977550[/snapback]

Co jeszcze wpływa na cenę ? Ano choćby dystrybucja i marketing (mówię o ich kosztach). Każdy kto kiedykolwiek przymierzał się do rozpoczęcia jakiejkolwiek produkcji wie - jak szybko rośnie cena produktu finalnego po uwzględnieniu wszystkich kosztów pobocznych (poza strikte produkcyjnych).

Producentom nie jest wcale łatwo zrobić dobry produkt za niską cenę ... branie tu pod uwagę ceny samych przetworników jest bardzo wielkim uproszczeniem. Są także i wyjątki w budżetowym przedziale - spróbujcie wykonać klony Tannoy M2 na przykład - wyjdzie taniej (wiem, że kolumny już wyszły z rynku ale akurat są dobrym przykładem rewelacyjnej relacji cena/jakość) ??

Tu troszke zaneguja twoja wypowiedz, niejednokrotnie w prasie o tematyce audio, mozna spotkac sie przy tescie jakichś kolumn ze stwierdzeniem ze cos jest nie tak, ze cos jest wykonane "tandetnie". Nie wszystko zloto co sie swieci. Zreszta sam piszesz potem ze mozna ulepszyc znane konstrukcje.

Ja osobiscie smiem stwierdzic ze w wiekszosci producenci zeruja na najwnosci userow...a badania ktore przeprowadzaja wcale nie wybiegaja poza mozliwosci bardziej zawansowanych DIY konstruktorow. Pamietajmy to tylko kolumna nie zaden silnik do najnowszego Porshe odlewanego prozniowo ze stopu aluminium:)

2977550[/snapback]

Zaryzykuję stwierdzenie - że to rynek reguluje ceny :D i tylko dlatego, że coś gra świetnie można windować cenę wysoko (w innym przypadku produktu nikt nie kupi). I są firmy, które potrafią użyć "magii" i wyczarować rewelacyjny dźwięk z tanich przetworników (i powiedzmy taniej zwrotnicy).

No chialbym to zobaczyc maluch nadal pozostanie maluchem, i nic nie sprawi ze bedzie jechal szybciej. Tak samo tani przetwornik, oszczednosci na cewkach to wszystko przeklada sie potem na dzwiek. Tu raczej "magia" nie pomoze, no chyba ze zerujemy na naiwnosci (patrz kabel wyzej). No chyba ze chodzi ci konstrukcje najlepsze w swojej klasie cenowej to owszem:) zdazaja sie prawdziwe perełki

 

Po drodze można nawet próbować ulepszać uznane konstrukcje (sztywniejsza obudowa, lepszej jakości elementy zwrotnicy i okablowania itd).

Reasumująć - kreatywne DIY polecam bardzo doświadczonym konstruktorom. Początkującym polecam gotowe kity sprawdzonych konstrukcji. Bardziej zaawansowanym klonowanie uznanych skrzynek. Producentom życzę dobrych wyników finansowych (źródło funduszy na badania i testy) i wybitnych konstrukcji. Amatorom DIY - dużo radości i satysfakcji z tego pięknego hobby.

Pozdrawiam

No i tak to wyglada, raczej na gleboka wode bez doswiadczenia i wiedzy nikt sie nie rzuci;) pozatym zawsze mozna/niekiedy trzeba skorzystać z pomocy/usług bardziej doswiadczonych.

 

Ps. dzis przyszla do mnie paczka

http://img225.imageshack.us/my.php?image=glosnikifp8.jpg

Jutro wysylka na pomiar (brak zwrotnicy) , moze w weekend rusze conieco z obudowa :rolleyes: niam...

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No wiec nareszcie skonczylem skrzynie...wszystko poskladalem, pozostaje kwestia wykonczenia

narazie to prezentuje sie tak:

 

Pierscienie biale, do tego lakier fortepianowy czany :rolleyes:

post-119177-1209930488_thumb.jpg

post-119177-1209930496_thumb.jpg

post-119177-1209930506_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Spłodziłem takie oto monitorki. Nawet nie wiem co było impulsem do zamiany starych podłogówek, chyba ich wielkość:) planowałem coś mniejszego a nie takie "trumny" cytat żony

http://img99.imageshack.us/my.php?image=51568828qr9.jpg (stx+arvka) więc powstał plan budowy monitorków. Po rozmowach na forum, wybrałem przetowrniki takie jak w temacie.

 

Przetworniki:

Peerless HDS164 Nomex (P830875)

Peerless V-line DX25TG-05-04

 

Zwrotnica:

Tu rozpisywać się nie będę odsylam zainteresowanych do tematu:

http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=12295

 

Obudowa

15L @48hz. Wykonana z pociętej szafki z płyt 16mm wzmocniona przednia scianka (podwójna) oraz poprzeczka w środku sklejana vikolem i skręcana, następnie szpachla i masa szlifowania.

http://img241.imageshack.us/my.php?image=s6306267fn9.jpg

http://img253.imageshack.us/my.php?image=s6306276fb0.jpg

Wytłumiona gąbką:P (spoko będzie watolina). Jako że z fornirem już się bawiłem, i wiem jak to wyszło (byly niedociągnięcia) nie chialem kalać kolejnego projektu fornirowaniem poza tym miałem ochote na czerń....Pomysł padł na coś ala lakier fortepianowy, jednak tu pies pogrzebany bo okazało się to jeszcze trudniejsze od fornirowania, więc pozostało zwykle malowanie czarna farba +podkład+lakier+polerka

http://img65.imageshack.us/my.php?image=s6306294hh4.jpg

http://img59.imageshack.us/my.php?image=s6306296zg4.jpg

 

 

Co oczywiście jak widać jest największym niedociągnięciem...ale przy użyciu wiertark+piły+pędzla nie sądzę aby można było osiągnąć więcej. Obudowy raczej będą do wymiany jak tylko spłynie na mnie mana (czyt. $$$) wtedy profesjonalne wycięcie+frezy+malowanie pistoletem w komorze bezpyłowej.

Aha STRASZNIE WIDAĆ PALUCHY:D kuźwa mać ile ja się na poleruję grrrrr

Aktualnie płodze podstawki (też czarne, ja wiem ze nie pasuje DO NICZEGO w moim jasnym pokoju:D ale mi się podoba ten kolor) więc tymczasowo stoją na pufie.

http://img230.imageshack.us/my.php?image=s6306297ad1.jpg

http://img134.imageshack.us/my.php?image=s6306300sz4.jpg

 

 

 

 

Odsłuch

 

Drewnianych uszu nie mam, ale aktualnie po zmianie wszystkich "zabawek" na moim zdaniem dobry wzmacniacz DENON PMA-525R

http://img71.imageshack.us/my.php?image=s6306299mc2.jpg

Na nowo odkrywam swoje stare kawałki...i naprawde jestem w dużym szoku, nie będę rozpisywał o porownaniu do paradigmów, wafli itd. Zapraszam poprostu na odsłuchy. Najbardziej obawiałem się o bass..a teraz nawet nie mam zamiaru brać się za subwoofer, jak ktos kiedys powiedzial DOBRE STEREO NIE POTRZEBUJE WOOFERA:)

 

Kosztorys

 

490zł przetworniki z przesyłką (zamowienie z AC)

200zł zwrotnica

150zł klej, wkręty, farba, lakier, pędzle, kable, terminale, śrubki itd itd wysyłka itd

Reszta we własnym zakresie z piwnicy i strychu:)

520zł wzmacniacz

 

Podziękowania

 

Mojej żonie ciężarnej:P za wyrozumiałość, naprawde kobieta w ciąży to chodząca bomba a ona jakoś nie wybuchała (zbyt często:P)

MarkowiW. za zwrotnicę ktora już 3 wzmacniacze obsłużyła a miała być takim "zabójcą wzmacniaczy" hehe :wink:

Forumowiczom z forum diyaudio za rady, i wskazówki dotyczące wyboru przetworników itd itd;)

 

Mniej ambitni moga kupic gotowy zestaw na

http://akustyk.com.pl/projekty/H16.html

I zaoszczędzą jakieś 3000zł:)

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale uwierzcie są ludzie którzy wymieniają instalacje elektryczna w domu bo tracą przestrzeń dźwiękową gdy włącza się lodówka:D

Slyszalem o czlowieku to ma oddzielne, klimatyzowane mieszkanie na samo audio. No coz, nie wnikam :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ożywię temat :P

ja też się biorę za DIY już zamówiłem ( a raczej dopisałem się do grupowego zamówienia na forum DIYaudio) z AC przetworniki od vify (M18WH-08/08 i D25AG-05/06) będę robił klony Ostinato 2000, myślę, że z wszystkim zmieszczę się w 800-900zł co przy cenie ponad 3tyś za komplet tych głośników wydaje mi się bardzo dobrym rozwiązaniem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ożywię temat :P

ja też się biorę za DIY już zamówiłem ( a raczej dopisałem się do grupowego zamówienia na forum DIYaudio) z AC przetworniki od vify (M18WH-08/08 i D25AG-05/06) będę robił klony Ostinato 2000, myślę, że z wszystkim zmieszczę się w 800-900zł co przy cenie ponad 3tyś za komplet tych głośników wydaje mi się bardzo dobrym rozwiązaniem :)

Oczywista oczywistosc:)

Ale bedziesz robil podlogowki? Pochylone przegrody? Czy zachowasz jedynie 21l objetosci...

http://www.sp63.man.bydgoszcz.pl/ostinato2.jpg

bo straszne lodówki sie wydaja. Czekam na relacje z budowy:)

No i czym napedzac bedziesz?

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta "lodówka" z linka ma z 35 litrów pojemności. Po prostu komuś się podobały takie lodówki i takie zrobił. 21l kolumny mogą być całkiem smukłe i ładne ;)

Mylisz sie ta lodowka ma 21l

http://www.sp63.man.bydgoszcz.pl/ostin.JPG

Bo sa pochylone scianki i odzielna komora dla wysokiego:)

Ja osobiscie wolalbym to w 21l komaktowych:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywista oczywistosc:)

Ale bedziesz robil podlogowki? Pochylone przegrody? Czy zachowasz jedynie 21l objetosci...

http://www.sp63.man.bydgoszcz.pl/ostinato2.jpg

bo straszne lodówki sie wydaja. Czekam na relacje z budowy:)

No i czym napedzac bedziesz?

tak podłogówki, przegrody pochylone, chciałbym zachować formę jak najbardziej zbliżoną do produktu ESY (zrezygnuje chyba jednak z 30 mm frontu z mdfu to chyba lekka przesada z tymi 30 mm :P ) http://www.diy.republika.pl/ostinato.pdf

fotorelacje z budowy będą wraz z opisami :) czekam tylko na przesyłkę z przetwornikami i zaczynam działać.

napędzane będą leciwym aczkolwiek dosyć fajnym i można powiedzieć kultowym wzmakiem Yamahy z serii AX-500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm te na drugim zdjeciu z pierwszego posta daja rade ;p, moze ktos siedzacy dluzej w temacie DIY`a poradzi gdzie waro zakupic juz gotowe DIY`a (juz widze jak mialbym to sam poskladac opracowac bude itp ;0 ), badz doradzi jakiegos pewnego sprzedawce na allegro itp, ktory po prostu montuje DIY wedlug uznanych projektow, dzieki za odpowiedz ps chcialbym zakupic dwudrozne hmm monitory(wybaczcie ignorancje ;0) zbudowane wedlu projektu np z austykpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wlasnie mam dylemat.

czy bazstresowo kupic ML C7

czy zrobic DIY, a mam ochote właśnie na Ostinato 2000, wiem że cenowo wyjdzie 3x wiecej ale czy bedzie warto ??

tez musiałbym kupić jakiś wzmacniacz, czy jakis powiedzmy za 200 - 300 zł bedzie pasował do takich domowych Ostinato ?? i dlaczego wiekszośc zmniejsza komorę m18wh do ok 21l jeśli w orginale jest wieksza, co to daje, jaki jest tego cel? (wiem tylko, że specyfikacja przetwornika taką pojemność zaleca).

slavOK sam bedziesz skręcał zwrotnicę ??

nastepne zakupy w AC to chyba za 2 miechy bedą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imho napewno warto 3x drozej, oryginalne o2000 kosztuja 3500zł i na 1000% solo7 nie zagraja tak jak one.

Co do wzmaka to juz mosisz wedle uznania i budzetu .

http://audiomania.info/articles.php?id=27

Tu wyjasni ci co obudowa wieksza da (przy zachowaniu tej samej dl b-r)

w skrocie:

-nizsze zejscie

-wiecej basu

-troszke bass zacznie zamulac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...