Skocz do zawartości
DocPL

Ek-fc88 Gt/gts G92 - Moja Mała Recenzja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dzisiaj miałem chwilę wolnego czasu tak więc kiedy dotarła paka z dwoma bloczkami EK-FC88 GT/GTS g92 z uciechą zabrałem się za zakładanie ich na karty grafiki.

Oczywiście nie obyło się bez problemów dlatego postanowiłem wszystko opisać na forum może ktoś wykorzysta moje bolesne doświadczenia i będzie mu łatwiej.

Karta grafiki - 2 x Gainward Bliss GeForce 8800GTS 512 Mb g92 (PCB referencyjne)

1 - zdjąłem orginalne chłodzenia z kart grafiki - bułka z masłem

2 - bloczki:

Ogólne wrażenie robią b.dobre ale .............. w obydwu paczkach sekcje do chłodzenia msfetów przyszły porysowane. :unsure: Trochę mnie to wkurzyło bo tani ten sprzęt nie jest. Rozumiem jedna się porysowała ale obie :blink: .

Gdy mi przeszło to wziąłem trochę czarnej matowej farby i po chwili wygląd wrócił do normy. Ale minus już jest na koncie EK.

3 - montaż : O Jezzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.

2 - 3 godziny (1 karta), dobrze że byłem w miarę spokojny i miał sie kto dzieciakami zająć bo chyba by mnie szlag jasny trafił.

Pasta na GPU i pamięci, podkładki z zestawu EK położone no to siup przykręcamy śrubeczki.

Te 4 dookoła GPU i te na PCB poszły gładko, na koniec zostawiłem te do chłodzenia mosfetów ( oczywiście wcześniej przykręciłem chłodzenie mosfetów do bloczka zgodnie z instrukcją).

No i gluteus maximus pomimo dokręcenia a potem poluzowania wszyskich innych śrubeczek te dwie co miały polączyć kartę z chłodzeniem mosfetów były tak jakby za krótkie.

Dobra wrrrrr rozkręciłem wszystko i zacząłem od nowa tym razem od mosfetów - od razu mówię UWAGA nie róbcie tak, bo po pierwsze przyleganie bloku do GPU było do bani a po drugie karta zaczęła się trochę odkształcać. No to rozkręciłem całość jeszcze raz.

Za trzecim razem gwint przy mosfetach załapał, ułożenie na pamątkach i GPU było OK ale............ między mosfetami a coolerem była szczelina. :angry: I tu pojawiła się pokusa no to może by tak troszę mocniej jeszcze je podokręcać, krótkie spojrzenie na instrukcję i co widzę - UWAGA przy przykręcaniu śrubek na mosfetach używać minimalnej siły bo można pogiąć i uszkodzić kartę - to moje tłumaczenie z angielskiego. No to d.u....... myślę, ............. zaraz chwilunia no to może inne podkłdki termoprzewodzące by skombinować - EUREKA.

Rozkręciłem wszystko po raz czwarty przesmarowałem pastą , a na sekcję zasilania położyłem thermal pady z oryginalnego chłodzenia AC. :damage_wall:

No i teraz dopiero się udało - mam nadzieję bo jeszcze muszę uruchomić wszystko po zalaniu układu wodą itp. itd.

WNIOSKI : Do zakładania EK-FC88 należy uzbroić się w chińską cierpliwość i w podkladki termiczne z oryginalnego chłodzenia AC.

Pozdrawiam

Wasz Reporter.

Michalki aka DocPL

Edytowane przez DocPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może pcb nie jet do końca referencyjne ?

Drugi bloczek - taka sama historia, teraz z nim walczę.

PCB wydaje się referencyjne tylko śrubka jest tak około z 1,5mm za krótka.

 

No więc nauczony doświadczeniem znalazłem sobie troszke dłuższe śrubki o takim samym gwincie - to jest chyba 2,5mm i teraz jest OK.

Tak więc polecam zaopatrzenie się w dodatkowe śrobeczki jeżeli ktoś ma ochotę zwodować Gainwarda Bliss 8800GTS g92 przy pomocy EK-FC88.

Z tego co poczytałem na XS to na przykrótkie śrubeczki ludzie tam też narzekali.

Ogólnie to warto było się pomęczyć, wygląd mają ekstra, temperatury zobaczymy.

Edytowane przez michalki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Malik zgłosił zapotrzebowanie na fotki - proszę bardzo,

Rysa na chłodzeniu sekcji zasilania - już po malowaniu ale wgłębienie w materiale dalej widoczne:

Dołączona grafika

 

Znowu to chłodzenie msfetów. Widoczna wystająca podkładka termoprzewodząca (przed przełożeniem bloku i drugim ułożeniem podkładek)

Dołączona grafika

 

Karty na pudle, już po wszystkim uffffffffff.

Dołączona grafika

 

Małe zbliżenie.

Dołączona grafika.

 

Dzisiaj kupiłem sobie garść śrubek M2,5 x 14 w sklepie metalowym ( Dla zainteresowanych z Łodzi sklep jest na Św. Teresy koło II Urzędu Skarbowego Ł-B) i od razu lepiej się składało bloczki.

 

Na zakończenie powiem tak. Mam dwa bloki Alphacoola na GF 7950GT zakładałem je i zdejmowałem ze 4 - 5 razy. Czas jak poświęciłem na założenie bloczków EK jest większy niż te pięciokrotne przekładania Alphacoola. Wygląd EK FC-88 ma zdecydowanie lepszy, ale mój stary Alphacool NVXP-3 bije ich na głowę jakością wykonania.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, docpl mysle ze trafiles na jakas wadliwa serie. U mnie nie bylo zadnych problemow ani z pasowaniem, ani ze srubkami. Tak to wyglada na grafie u mnie:

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Dołączona grafika

i z custom made topem:

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

Edytowane przez Malik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, docpl mysle ze trafiles na jakas wadliwa serie. U mnie nie bylo zadnych problemow ani z pasowaniem, ani ze srubkami. Tak to wyglada na grafie u mnie: .................

Nie wiem czy seria jest wadliwa czy nie. Może cały numer wynikł z tego, że bloczki są jak najbardziej OK, tylko śrubeczki EK troszkę za bardzo przycięło ? Bo gdy zastosowałem troszkę dłuższe śrubki zakładało się blok już spokojnie. Z tym, że po założeniu sprawdzałem pod światło i z użyciem mocnej diody każdą szczelinę pomiędzy pamięciami , mosfetami i GPU. Gdy wydawało mi się że szczelina jest za duża to blok zdejmowałem i od nowa. Jest jeszcze jedna możliwość - wystarczy, że chłodzenie na mosfety jest troszkę podgięte w miejscu mocowania do bloku albo miedź na bloku nie najlepiej była frezowana i jest o np 1mm za gruba. To tłumaczy dlaczego chłodzenie mosfetów nie przylega dobrze do karty i fakt za krótkich śrubek.

Z tym że motyw śrubek się powtarza , gdy na XS opisałem swoje monterskie przygody to nikt nie był zaskoczony i od razu powiedzieli mi że ten typ tak może mieć i warto sobie srubki dłuższe kupić.

No i trzecia opcja jest taka, że PCB moich kart ma jakieś małe różnice , np użyte elementy są innej wysokosci.

W sumie to czy użyje stockowej podkładki termoprzewodzącej czy tej od EK to mi wszystko jedno.

Zadowolenie z całości tak na 90%.

 

Edyta:

Już wiem co było problemem. Dzisaj wsadziłem karty po kolei do kompa syna. Jedna działała od razu OK, druga wcale. to znaczy komp wydawał dzwięki jakby nie miał karty grafiki. Wyjąłem założyłem jescze raz nic. Puluzowałem śrubki mocujące blok - karta wydała "pyk" po uruchomieniu PC i ruszyła. Popatrzyłem na przylegeanie GPU i RAM niestety były przerwy. dokręciłem lekko blok. Znowy czarny ekran. Zdjąłem blok założyłem stockowe chłodzenie - karta działa. No to założyłem blok jeszcze raz z tym ze domyśliłem się że gdzieś jakaś czesc dotyka do bloku. Postawiłem na mosfety i dałem na najbardziej prawdopodobne miejsce (tak jakby ślad otarcia był) cienką papierową taśmę klejącą. założyłem blok, zdjąłem i bingo są ślady otarć na taśmie. No to Dremel w łapę i frezowanko - szlifowanko. Po zabiegu trochę lakieru. No i znowu zakłożyłem blok teraz działą OK. Temperatury po pograniu w Gears of War - 37 idle 41C stress. Tak więc wina była aluminowego chłodzenia mosfetów, po dremelowaniu nawet lepiej się przykręcił cały bloczek.

Dołączona grafika

Przepraszam że napisy są po angielsku ale z Eddym z EK korespondowałem.

Pozdrawiam

Edytowane przez DocPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem bardzo podobny problem ze swoim blokiem od EK na 8800 GTX. Nie za bardzo pasowała ta część na mosfety. Walczyłem kilka godzin, wkońcu z pomocą dremela udało się wszystko jakoś dopasować i blok założyć. Wydaje mi się - że nie była to wina bloku tylko PCB karty - chodziła przez ponad pół roku na oryginalnym chłodzeniu i się do niego dopasowała... a po założeniu bloku - albo mosfety, albo pamięć nie dotykały bloku. Te płtyki strasznie się wyginają, i to chyba przez to. (Tu o tym wspominałem: http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...&p=2665572)

Edytowane przez Piterix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...