Skocz do zawartości
jzbl

Cm 330 + Karakorum - Jak To Pomieścić?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam obudowę, płytę Asusa P5K PRO i tego pentagrama Karakorum, na oko wejdzie i będzie odstawać trochę, ale na tyle że nie domknę.

Komuś się udało w takim konfigu (Obudowa szer ~ 203 + karakorum ~ 155) *zmieścić i zamontować* ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Elite na boku jest chyba taki plastikowy komin. Spróbuj go zdemontować.

A pomijając komin. Chodzi mi o to czy się da to zrobić... Bo nie wiem czy znajdę szerszą obudowę (wszystko co widziałem 200~203) a wydaje się że się nie zmieści. Zawsze moge zmienić obudowę, z pentagramem gorzej.

Ponawiam pytanie : Czy komuś się udało to w takiej konfiguracji zamontować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie wejdzie w budę 200mm szerokości, jak chyba 100% coolerów

Tylko to ma ~203 ale razem z plastikiem który wychodzi na bok, same elementy metalowe składające się na obudowę to już gorzej... Dzisiaj wieczorem spróbuje to sklecić, jak nie wyjdzie to wezmę plasiczkowego incore zeus'a wyrzucę zasilacz i może się zmieści... (będzie gorsza obudowa , ale co zrobić...?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam teraz Karakorum zamontowane w Chieftecu BG-01-B-SL i tam minimalnie wychodzi poza obrys obudowy (~4-5 mm)(mobo na standardowych kołkach), szerokość Chiefa to ~18 cm, a CM Elite (mam 331 w drugim kompie) ~18,5 cm(bez plastików). Powinno wejść na styk, nawet otwór po tubie cpu jest wypukły akurat dla Karakorum. Mnie tez czeka przekładka :), ale chyba nie bedzie źle skoro takie wyniki po mierzeniu wychodzą.

 

pozdro

Edytowane przez czapla_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam teraz Karakorum zamontowane w Chieftecu BG-01-B-SL i tam minimalnie wychodzi poza obrys obudowy (~4-5 mm)(mobo na standardowych kołkach), szerokość Chiefa to ~18 cm, a CM Elite (mam 331 w drugim kompie) ~18,5 cm(bez plastików). Powinno wejść na styk, nawet otwór po tubie cpu jest wypukły akurat dla Karakorum. Mnie tez czeka przekładka :), ale chyba nie bedzie źle skoro takie wyniki po mierzeniu wychodzą.

 

pozdro

Dzięki wielkie za full konkret odpowiedź, wieczorem powalczę i dopisze do topic'a jak poszło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie wejdzie w budę 200mm szerokości, jak chyba 100% coolerów

Liczy się nie szerokość obudowy tylko jej konstrukcja.

Przykładowo w obudowach z wysuwaną szufladą na płytę szerokość 200 mm do Karakorum może nie wystarczyć.

Najlepiej zmierzyć we własnej obudowie odległość od CPU do ścianki bocznej obudowy oraz położenie osłonki portów zewnętrznych płyty.

Na podstawie fotografii tyłu obudowy (najlepiej rysunku z wymiarami) można oszacować jakiej wysokości chłodzenie

zmieści się w obudowie jeśli nie można zmierzyć samej obudowy z zainstalowaną płytą i CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlazło, wentylem na dół, zapinki troche haczyły o radiatory , te obok proca, ale się udało (od blachy budy jakieś 1~1,5 cm luzu max) Później podeśle fotki... :)

 

PS. cały komp złożony i działa okej, tylko 1 z dualowych mushkinów jest walnięta :/ (nie chodzi na JEDEC-owych napięciach, na swoich (2.2-2.35) też (800/1066) nie chce... :( muszę zastępczo rzucić goodramy do środka i czekać na gwarancje ( a na mushkinach jest niby "100% tested", ani trochę nieprawda! :/ )

Edytowane przez jzbl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeże temat. Mam w planach kupno tej obudowy. Tyle tylko, że wszędzie pisze inaczej z tą szerokością. Raz czytam 186 a innym razem 203. W obecnej budzie mustanga(wiem wiem nie smiejcie sie :lol:) ktora ma 180 o dziwo mogłem zamknąć budę jednak z racji jej konstrukcji zepsuł mi sie obieg powietrza i karaluch wprowadzil lekkie zamieszanie bo obecnie przywiera do blachy ;P. Jest tak jak opisane powyżej czyli te 1~1,5 cm ? Obecnie karakorum jest wentylem do gory. Jak sie u ciebie sprawdza opcja w dół jzbl z wentylem wyciągowym ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obecnej budzie mustanga(wiem wiem nie smiejcie sie :lol:) ktora ma 180 o dziwo mogłem zamknąć budę jednak z racji jej konstrukcji zepsuł mi sie obieg powietrza i karaluch wprowadzil lekkie zamieszanie bo obecnie przywiera do blachy ;P. Jest tak jak opisane powyżej czyli te 1~1,5 cm ? Obecnie karakorum jest wentylem do gory. Jak sie u ciebie sprawdza opcja w dół jzbl z wentylem wyciągowym ?

Wentylem do góry, czyli wieje w dół ??? Jeżeli tak to nie dziwne że wprowadza "lekkie zamieszanie". Jeżeli masz zasilacz z wentylem pod spodem to działają przeciw sobie a w dodatku przeciw prawom fizyki <lol>

 

Miałem kiedyś budę Tracera, Karak mieścił się na styk, dotykał bocznej blachy jednak dało się go zamontować normalnie czyli dmuchającego do tyłu, ale wentyl w zasilaczu strasznie hałasował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie mam pod spodem. W mustangach pod spodem ? :lol: Tam tylko są u góry czyli standardowo nad karakorum. W niego też stronę dmucha wentyl. Załączam fotkę żeby zobrazować o co mi biega ;P

Dołączona grafika

 

Po lewej jest tam co prawda marna ale jest 80x80 wydmuciach!ąca na zewnątrz. Wcześniej miałem wentylem w dół czyli odwrotnie to dmuchało na gpu i zabardzo mi sie grzał wiec przełożyłem. Tak więc pytam czy tak może być ? Acha i tempy jakie osiagnalem to dla 1,32 65 c na rdzen a dla 1,4 max 70. Da radę chyba te temperatury poprawić jeśli zmienię na tego cm z wentylem 120 na tyle plus dodam jeszcze na przód ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba się deczko zagubiłeś, to że w mustangach zasilacze są na górze obudowy to wiem. Mi chodzi o to czy w zasilaczu masz wentylator pod spodem (92-120mm) czy na tylnej ściance (80mm).

Jeżeli masz pod spodem to ten wentyl wieje do góry, a na Karakorum wieje w dół czyli na GPU, i jedyne co robią to mielą powietrze które praktycznie stoi w miejscu. W Twojej budzie nie masz wentylacji więc proc i zasilacz Ci się grzeją bardziej niż byś miał jakoś normalnie założone Karakorum, czyli tak żeby wiał do góry albo do tyłu (zgodnie z kierunkami przepływu powietrza przyjętymi w zdecydowanej większości obudów).

 

Edit. Teraz dojrzałem jaki masz zasilacz i na 100% skopałeś układ :P

Edytowane przez Qrchak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba się deczko zagubiłeś, to że w mustangach zasilacze są na górze obudowy to wiem. Mi chodzi o to czy w zasilaczu masz wentylator pod spodem (92-120mm) czy na tylnej ściance (80mm).

Jeżeli masz pod spodem to ten wentyl wieje do góry, a na Karakorum wieje w dół czyli na GPU, i jedyne co robią to mielą powietrze które praktycznie stoi w miejscu. W Twojej budzie nie masz wentylacji więc proc i zasilacz Ci się grzeją bardziej niż byś miał jakoś normalnie założone Karakorum, czyli tak żeby wiał do góry albo do tyłu (zgodnie z kierunkami przepływu powietrza przyjętymi w zdecydowanej większości obudów).

 

Edit. Teraz dojrzałem jaki masz zasilacz i na 100% skopałeś układ :P

Planowałem tak żeby wentyl wiał po lewej w strone wydmuciach!acej 80/120 albo w kierunku ramów ale ta opcja odpada bo zapinka mi haczy o radiator. Pozostaje opcja wentylem w dół na gpu. Tylko jak tak miałem to mi sie grafa bardziej grzała no ale to pewnie z racji właśnie tego marnego obiegu powietrza jak mówisz. Jakbym tak zrobił(plus wentylacja z coolermastera) to czy to by poprawiło mi tempy ? Ps. Sorry za zamotę :D

Edytowane przez Mario_86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W normalnej budzie Karakorum montujesz tak żeby dmuchał w kierunku tyłu obudowy, a na tylnej ściance montujesz jeszcze jedną 120-kę, albo ostatecznie do zasilacza czyli do góry, inaczej się tego poprostu nie robi. Żeby grafa się nie grzała musisz mieć na nią też jakiś nawiew, albo z wentyla z przodu na dole, albo z boku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, chłodne powietrze powinno być zasysane od spodu i z przodu obudowy a ogrzane wywalane z tyłu i na górze. Kierunek dół-góra jest wymuszany przez fizykę, i w obudowach z wyższej półki wspomagane wentylatorami. Wentylatory nieważne w czym zamontowane w normalnej obudowie powinny dmuchać albo w kierunku tyłu albo góry obudowy, ew. jak jest możliwość z boku tak żeby wiał na płytę główną, grafikę itp, czyli też zasysał chłodne powietrze z zewnątrz.

 

Generalnie uważam że warto dorzucić 100-150 zł do CM 330 itp. i kupić coś pokroju CM 590, CM 690 albo Antec 300. W małych obudowach często jest problem z dobrym ustawieniem dużych coolerów typu wieża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie myślałem nad antkiem bo on ma wentyl na górze ktory wywala to powietrze. I jakby zrobic tak ze wentyl na karaku ustawić zeby wial na gpu plus wentyl z tylu i na górze budy to chyba wtedy byłoby ok ? Plus na przód jeden bądź dwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jakby zrobic tak ze wentyl na karaku ustawić zeby wial na gpu plus wentyl z tylu i na górze budy to chyba wtedy byłoby ok ? Plus na przód jeden bądź dwa.

A Ty dalej swoje... co ci da że wentylator na Karakorum będzie wiał na pcb grafiki ciepłym powietrzem, chłodzenie masz od spodu.

 

Wszystkie wentyle oprócz bocznych mają wiać w dwóch kierunkach, do tyłu i do góry, jak ustawisz na karakorum nawiew w dół to tylko spierdzielisz sprawę. Nawiew na gpu zapewni Ci wentyl na bocznej osłonie i w pewnym stopniu dolny z przodu. W Dominatorze masz możliwość zamontowania 2 12-14cm wentyli w "dachu" budy.

Edytowane przez Qrchak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie myślałem nad antkiem bo on ma wentyl na górze ktory wywala to powietrze. I jakby zrobic tak ze wentyl na karaku ustawić zeby wial na gpu plus wentyl z tylu i na górze budy to chyba wtedy byłoby ok ? Plus na przód jeden bądź dwa.

Najlepiej kup sobie rower i sprawdź jak się jeździ do przodu pedałując do tyłu a najlepiej siądź tyłem na przód, pedałuj do tyłu i próbuj jechać przed siebie a konkretnie jak chcesz zgasić świeczkę to robisz wdech czy wydech ? Powietrze tak samo jak wodę puszcza się w jednym kierunku a nie montuje w połowie układu pompki wstecznej. Jeśli Karakorum mieści się wentylatorem do góry a wentylatorem w dół już nie to masz zwaloną płytę główną a nie obudowę albo nie potrafisz improwizować i czekasz aż babcia da Ci kieszonkowe na nowe chłodzenie :] A jak już kompletnie nie wiesz o co chodzi to zamiast kombinować, po prostu odwróć wentylator na Karaku, niech nie dmucha w dół tylko w górę i nie będziesz musiał wypinać samego radiatora.

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak już kompletnie nie wiesz o co chodzi to zamiast kombinować, po prostu odwróć wentylator na Karaku, niech nie dmucha w dół tylko w górę i nie będziesz musiał wypinać samego radiatora.

W Karakorum akurat łatwiej jest wypiąć cały radiator niż sam wentyl :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Wytłumaczę wam jak to widzę. Zmodowałem fotę ;D Dołączona grafika

 

Gdybym miał Anteca to wyglądałoby to tak, że górą szło by powietrze na wentyl wyciągowy, który jest tam umieszczony a oprócz tego(strzałka po lewej) wydmuchiwała by mi 120-tka. Więc chyba nie myślę żle ? Bumel jeśli dobrze rozumiem to chcesz zebym wentyl umiescil z drugiej strony karaka i odwrocil go zeby wial górą czyli na cooler ? Ps. Wolę sie podpytać i mieć 100 % pewności ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...