Skocz do zawartości
siwy.zgr

Płyta Główna + Ram

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Chciałbym zmodernizować swój komputer i mam mały problem z doborem płyty głównej i pamięci do niej.

Aktualnie mam płytę Abit KT7A + Athlon XP 1800+ (palomino) na pamięciach 2x256MB Kingston (dokładne oznaczenia mogę podać) + 256MB Spectek. Sprzęt ten sprawia mi problemy. Do wczoraj myślałem, że to kości się gryzą. Jak się jednak okazało Abit KT7A w wersji 1.0 (jaką ja najprawdopodobniej posiadam) NIE POWINIEN obsługiwać Athlona XP+. Podobno zdarzały się przypadki, że procesor ten działał na tych płytach więc chyba jestem szczęśliwym wyjątkiem :) Nie do końca bo sprzęt się czasami sam z siebie resetuje. Nie winił bym raczej pamięci bo dzisiaj w nocy zostawiłem je do testowania memtestem i zrobił się dwa pełne przebiegi i nie wykryło żadnych błędów. Zasilacz tez chyba nie zawinił, ale tu głowy sobie nie dam uciąć. Już odłączałem CDRW i DVD RW i na podłączonym samym dysku też się resetował.

Poza tym płyta ta ma dość specyficzne napięcie przy włączonym AGPx4 (za małe) i przez to nie działają na niej niektóre karty graficzne. Na przykład mój GF 5200FX 128MB nie chce działać, ale identyczny GF mojego kolegi, który jest nawet lepszy bo ma wyjście DVI działa bez problemu (zamieniliśmy się na karty na pewien czas).

 

Jak widać mam z tym kompem trochę problemów - chciałem nakreślić tło sprawy. A że akurat mam troszkę pieniążków pomyślałem, że przesiądę się na coś ciut lepszego.

Chciałbym zakupić płytę główną, w którą mógłbym wrzucić mój procesor, kartę graficzną i resztę bebechów (dysk twardy ATA100, cdrw, dvd rw, kartę muzyczną sound blaster audigy i sieciówkę), ale chciałbym żeby płyta była już pod DDR2.

Podsumowując- chciałbym płytę, która spełniłaby następujące wymagania:

1. gniazdo socket A (obsługa athlona xp minimum 1800+)

2. obsługa pamięci DDR2

3. gniazdo AGPx8 lub więcej - to chyba nie będzie przeszkadzało przy tym GeForce-ie

4. kilka gniazd PCI (minimum 2-3)

5. żeby obsłużyła mój dysk -> WDC WD800JB-00JJA0 (74 GB) i ewentualnie mogłaby mieć już kontroler SATA - ale nie koniecznie

6. jeśli miała by też banki na stare SDRAM DIMM to nic by się nie stało, ale nie jest to wymóg konieczny i jeżeli przez to miała by być gorsza to olewamy tą kwestię

 

7. I jeszcze jedno pytanko mam. Jeśli udałoby się znaleźć płytę, która spełniałaby moje kryteria to czy mógłbym do niej zakupić pamięci DDR2 800MHZ? Wiem, że pewnie płyta nie będzie obsługiwała osiemsetek, ale chciałbym je zakupić przyszłościowo. Ten komputer będę traktował jako przejściówkę. Jak tylko znajdę pracę i zacznę zarabiać to kupię sobie C2D więc chciałbym później przełożyć te pamięci do nowej płyty.

 

Przepraszam za trochę pokrętną treść posta i z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie. Postaram się zaglądać tu w miarę często do czasu rozwiązania mojego problemu. Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś się przesiąść na s.754, lub s939, tam karty z AGP i DDRII może znajdziesz.

 

no napewno :lol2:

 

DDRII to AM2 lub LGA775

Więc nie ma takiej możliwości żebyś kupił płytę, która posiada s.A i DDRII

 

Nic nie napisałeś do czego Ci służy komputer?

I ile masz pieniążków do wydania?

Najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż tego co masz (przykładowe ceny znajdziesz na www.allegro.pl , dołożenie kaski i kupno nowego kompa - patrz linki przyklejone :)

 

Ps. I napisz jak to masz ten zasilacz? i czy kondensatory na płycie nie wybrzuszone?

Edytowane przez Kasek21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siwy, najlepiej juz nic nie inwestuj w ten komputer, poczekaj jak mowisz do czasu az cos uskladasz na zmiane platformy. Problemem resetow moze byc zarowno plyta gl. a konkretnie mozliwosc wybrzuszonych kondensatorow, lub zasilacz, lub sam slot agp, (mozliwe ze masz zle ustawienia w biosie). Odnosnie DDRII, specyfikacja chipsetu pod procesory socketA nie pozwala ich zastosowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha :/ To lipa trochę. Dobrze, że się Was spytałem, a nie zacząłem szukać czegoś czego nie ma. Czyli ewentualnie zostają mi DDR-y jedynki, tak? To też by mogło być.

Odpowiadając po kolei na wasze pytania:

Za rady w stylu pana loRdRumek to ja podziękuję. Jakbym miał pieniądze to bym się nie pytał o takie rzeczy. Jak nie masz nic ciekawego do napisania to lepiej nic nie pisz.

 

Kasek21 - pieniążków jak najmniej. Na płytkę używaną za około 100-150 zł i jakiś 1GB ramu mi wystarczy. Mój sprzęt na pewno sprzedam na części. Płytkę główną oraz pamięci opchnę i kaskę za nie przeznaczę na "nowe" wnętrzności. Resztę podzespołów zostawię.

Zasilacz - to jakiś PROCOMP 430W ( :) ) - wiem, że nic specjalnego, ale z drugiej strony chyba mój sprzęt nie jest zbyt wymagający? W każdym razie jak raz zostawiłem rendera na 10 godzin to się nie zresetował, o dziwo :) Zasilacz ma kilka lat, myślę, że około 3,5. Kupiłem go jak poprzedni się spalił zabierając mojego Abita KT7 oraz dysk twardy :/ (dla sprostowania, kiedyś na tym Abicie KT7 miałem Durona 800mhz.Potem po zakupie KT7A kupiłem Athlona XP) W razie czego mogę pożyczyć miernik od kumpla i pomierzyć czy trzyma napięcia.

 

Co do kondensatorów to raczej są OK. Nigdy nie widziałem wybrzuszonych, ale porównując z kartą np. muzyczną, która jest nowa (od stycznia ją mam) to nie są wybrzuszone. Resety na 99% są spowodowane brakiem kompatybilności mojego procka z płytą. Wpiszcie sobie w googlach athlon xp +abit kt7a i wyskoczy wam kilka tematów z różnych for, na których jest mówione, że te płyty obsługują athlony XP dopiero w wersji rev. 1.3. Ja mam chyba 1.0 bo nigdzie nie jest napisane inaczej.

 

Mogły by być też spowodowane zbyt niskim napięciem na AGPx4 (chyba mniej niż 1.5V - ta płyta miała taką wadę. Jak by mi się chciało (ale mi się nie chce :) ) to bym Wam wygrzebał starego CHIP-a, w którym była recenzja KT7 i pisali właśnie o tym problemie. Jednak po przełączeniu w biosie na AGPx2 resety dalej mają miejsce (a na AGPx2 napięcie jest wyższe).

 

Teraz najzabawniejsza część - komputera używam do 3d maxa, photoshopa, netu, filmów - w tej kolejności. Moim małym marzeniem jest cały nowy sprzęt na C2D, ale to musi poczekać.

Wiem, że inwestować w starocie nie ma sensu, ale po prostu chcę mieć stabilną maszynę do pracy dlatego czekanie nie wchodzi w grę. Wkurzające jest, że potrafi mi się zresetować podczas pracy w maxie albo przeglądania www. A już nagminne są resety i błędy przeglądarki (firefox) kiedy odwiedzam jakieś stronki we flashu (tu przykład, który napotkałem jakiś czas temu www.dartmoor.pl) Jest prawie nierealne żebym mógł obejrzeć tą stronkę bez pada albo przeglądarki albo resetu kompa. A specjalnie robiłem formata ostatnio żeby mieć 100% pewności, że to nie jakieś błędy systemu czy coś.

 

Co do ustawień w biosie to jestem otwarty na wszelkie propozycje i na każde pytanie postaram się odpowiedzieć najlepiej jak umiem. Wczoraj w nocy kombinowałem trochę z tymi ustawieniami. Próbowałem na najniższych i najwyższych i testowałem to odpalając dartmoor.pl. Niestety bez powodzenia.

Dodatkowo tak jak pisałem w pierwszym poście zostawiłem na noc memtest-a na najwyższych ustawieniach w biosie dotyczących wydajności procka i pamięci i test nie wykrył błędów. Troszkę mi ręce opadły. Wolał bym już chyba żeby, któraś kość ramu była uszkodzona :)

Swoją drogą czy to nie dziwne, że w dosie testy idą ok, a w windzie na stronkach www sie potrafi zawiesić/zresetować?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez siwy.zgr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak: :)

 

Najlepiej weź miernik i sprawdź ten zasilacz! Najlepiej jak byś miał od kogo pożyczyć "pewną" zasiłkę. Nic nie pisałeś czy aktualizowałeś BIOS - może pomoże!

 

Jeżeli tyle chcesz wydawać na płytę to może weź: coś pod s.754 (płytka + procek = 100-150 zł) (coś na NF3)

Np. K8NS + sempek i jeszcze ładnie wykręcisz; powiedzmy 2,2-2,5 Ghz + pamięci np. Hynix (ok.100 zł)

Do tego dokupił bym zasiłkę Fortrona z mocną linią 12V lub szukaj Modecom'a MC-350 (najlepiej nówkę; ale jak mało kasy to szukaj używki) - będzie cichutko i bezpiecznie.

Coś podobnego mam w sygnaturce tylko mój stary EPOX odmówił posługi :) i siedzę teraz na ASUSie :(

Edytowane przez Kasek21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wypada Sempron w porównaniu do Athlona XP? Bo Sempron to jest chyba też jakiś budżetowy procesorek coś a la Duron, tak?

A do Semprona już będę mógł dołożyć DDRII czy jeszcze nie? Jeśli nie to trudno, a jeśli tak to wtedy jakie dobre pamięci DDRII kupić tak żeby już w przyszłości mogły współpracować z C2D.

Chodzi mi przede wszystkim o poprawę stabilności systemu i jakiś tam skok wydajności w stosunku do tego co teraz mam dość niskim kosztem.

A mógłbyś mi podać konkretne modele płyt, które są godne uwagi? Tak żeby nie było już z nimi problemów w połączeniu z prockiem. No i ewentualnie jakiego semprona szukać żeby się w miarę dobrze podkręcił?

Zasilacz póki co bym zostawił. Zmieniłbym go po wypłacie za jakiś czas bo będę mógł z niej urwać parę groszy na jakąś część.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może weź np. to: http://www.allegro.pl/item354192032_amd_se...atx_gf6100.html

Będziesz miał te DDRII :), grafę zintegrowaną ale i tak lepszą od tej co masz :) i wolne PCIX - później dołożysz lepszą grafikę - a grafy tańsze od tych na AGP :)

Pamięć 2x1gb http://www.allegro.pl/item348047052_strefa...ual_ch_800.html kupisz już za 100 na allegro więc razem jakieś 340zł z przesyłką !

Napisz ile możesz wydać ostatecznie po sprzedaży starych części!!!

A co do zasilacza to najważniejsza część komputera!!!

 

A co do wydajności poszczególnych procków wejdź tu: http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3333

Edytowane przez Kasek21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos tu wspomnial o sprawdzeniu pamieci memtestem? Edit; jednak wspomnial ;) Wylaczeniu "fast write"? Jak nie, to moze to trzeba.

Ale znalazlem taka stronke mozna pokombinowac cosik w biosie. Wiele rzeczy jest mozliwe, zasilacz, jakies nieokreslone niedomagania plyty, pamieci, procka, tudziez oprogramowania.

Edytowane przez marecki48

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasek muszę przyznać, że całkiem ciekawa opcja. W miarę dobrze i tanio.

A jeśli upierał bym się przy moim poczciwym Athlonku XP 1800+ oraz GF-ku 5200FX i DDR1 to jakie ciekawe mobo mógłbyś polecić? Może wyjdzie to sporo taniej niż te około 350 zł + ewentualny zasilacz.

Co do pieniążków to nie wiem. Zależy za ile uda mi się sprzedać obecny sprzęt. Muszę wejść na allegro i sprawdzić ceny no i dać takie na tyle konkurencyjne żeby się tego pozbyć w miarę szybko i bezproblemowo.

A w biosie się pobawie. Zaraz przeczytam tą stronkę, którą podał marecki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod s.A to najlepiej coś na NF2 np. ASUS A7N8X lub ABIT NF7 - tylko to przerost formy nad treścią do tego procka (jego "praktycznie" nie da się kręcić :() Moim zdaniem jak najtańszą płytkę, która obsługuje Twojego proca - a pieniążki odłożyć do skarbonki i zbierać na nowy sprzęt. Przetrzymać te parę miechów - sprzedać starego kompa w całości i złożyć coś nowego - to byłoby najlepsze wyjście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasek muszę przyznać, że całkiem ciekawa opcja. W miarę dobrze i tanio.

A jeśli upierał bym się przy moim poczciwym Athlonku XP 1800+ oraz GF-ku 5200FX i DDR1 to jakie ciekawe mobo mógłbyś polecić? Może wyjdzie to sporo taniej niż te około 350 zł + ewentualny zasilacz.

Co do pieniążków to nie wiem. Zależy za ile uda mi się sprzedać obecny sprzęt. Muszę wejść na allegro i sprawdzić ceny no i dać takie na tyle konkurencyjne żeby się tego pozbyć w miarę szybko i bezproblemowo.

A w biosie się pobawie. Zaraz przeczytam tą stronkę, którą podał marecki.

Jak masz 350zł na wydanie to pomyśl o AM2. 1GB DDr2 to koszt od 40zł, płyta z prockiem to koło 150-200zł i jakieś GF6600 i delta/forton 350W. w sA jak i w inne AGP i DDR1 kasy nie warto pakować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra.Przekonaliście mnie.Tylko będę musiał poszukać jakiejś płyty z wbudowaną grafiką chyba, że gdzieś tanio znajdę jakąś kartę graficzną pod PCI-EX. Rozejrzę się dzisiaj na allegro i podam wam jakieś typy płyt głównych, procków, pamięci i ewentualnie grafik. Powiecie mi czy to będzie miało ręce i nogi, ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra.Przekonaliście mnie.Tylko będę musiał poszukać jakiejś płyty z wbudowaną grafiką chyba, że gdzieś tanio znajdę jakąś kartę graficzną pod PCI-EX. Rozejrzę się dzisiaj na allegro i podam wam jakieś typy płyt głównych, procków, pamięci i ewentualnie grafik. Powiecie mi czy to będzie miało ręce i nogi, ok?

Zlookaj to:

Foxconn A690G 149zł

Athlon 64 X2 4000+ 155zł

1GB GoodRAM 50zł

Fortron 350W

Jeśli wyszło za dużo to na allegro widziałem Foxconna na NF6100 za 100zł i do tego jakiś używany X2 też za ok 120zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema. Panowie sytuacja ulegla zmianie. Mam do dyspozycji około 500-550 zł (max 600, ale wolałbym nie) i za to chciałbym zakupić płytkę pod C2D ze zintegrowaną grafą (najlepiej jakiś GF, ale moze byc ciezko w tej cenie, jak bedzie intelowska to tez sie nie pogniewam), procesorek C2D E4600 i 1 lub 2 gb ramu w zaleznosci od jakosci/ceny. Z grubsza taki zestaw http://www.allegro.pl/item361751743_nowy_m...2_2ghz_box.html.

Możecie doradzić coś innego/lepszego albo ustosunkować się do tego co tu podałem?

Zasilacz na razie zostawię. Pomyślę o wymianie za jakieś 2-3 miechy. Pamięci wolał 800 mhz by w przyszłości się przydały i najlepiej 2gb żeby od razu mieć na czym pracować. Chyba, że lepiej dołożyć do płyty z lepszą grafą, a kupić mniej ramu.

Generalnie plan jest taki by za jakiś czas kupić kartę graficzną i ram, a później wymienić płytę główną. W ostatniej kolejności procesor na coś mocniejszego.

Bardzo Was proszę o rady. Raz już pomogliście, tylko pomysł nie doszedł do skutku. Mam nadzieję, że drugi raz też nie zwiedziecie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odradzam proponowany przez Ciebie zestaw z allegro - kiepska płyta, stara, wspiera zdaje się ram tylko 667Mhz.

Raczej nie opłaca się wydawać na procesor prawie 400 złotych, kiedy w sumie masz jeszcze kupić płytę główną i ram. Można to rozłożyć lepiej.

 

Za te pieniądze dobrze by było zainwestować w AMD - mniej więcej to co podał dzikidaniel. Sprawdzona płytka z dobrą grafiką. Procesor też niczego sobie. Co prawda ma mniej możliwości OC na tym zestawie, ale byłby porównywalny z tym e4600 nie kręconym.

 

Jak koniecznie chcesz coś na Intelu to na przykład:

CPU: intel core duo e2160 -177

Mobo: Gigabyte GA-G33M-S2 - 227

Ram: OCZ platinium - 146 / A-data EE - 136

 

Suma: 540/550

 

Nie jestem pewny płytki głównej (grafika intelowska), może niech ktoś się jeszcze wypowie. Powinna być ok - podobna do gigabyte GA-P31-DS3L, tyle, że z grafiką na pokładzie. Ewentualnie możesz tego ga-p31-ds3l, ale wtedy trzeba kartę graficzną dodatkowo dokupić.

Edytowane przez hugo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

core duo i core2duo to jest ten sam socket? wolal bym cos na intelu z tego wzgledu, ze to bardziej przyszlosciowe wydaje mi sie. no i chcialbym juz core 2 duo, a nie core duo. wiem,ze sprzet nie bedzie mocny, ale tez nie do konca o to teraz chodzi. jesli czytales poprzednie posty chodzi o to,ze aktualny sprzet jest cholernie niestabilny. mam go juz serdecznie dosc i chcialbym cos na czym da sie po ludzku pracowac i w miare mozliwosci zeby czasy renderów mi ciut spadly bo teraz sa masakryczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem poprzednie posty. Ten procesor ma architekturę core 2 duo, tylko intel gmatwa z nazwami. Ma on mniej cache'u, szynę fsb - 200Mhz (większość ma 333 już, ale to nie problem, ten procesor spokojnie pójdzie 333 i więcej jak będziesz chciał kręcić)

 

W sumie takie dokupowanie co chwila części to też nie najlepsze wyjście. Za 1500 zł można już coś konkretnego złożyć, więc może jednak opłaca się jeszcze trochę przebimbać, najwyżej kupić najtańszą płytę wspierającą Twojego procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specem ale Ty też w błąd nie prowadzaj. Core duo to poprzednik C2D. E2160 to jest Pentium DualCore. Chociaż od pełnych C2D różni się pamięcią cache L2.

siwy.zgr taki E2160 podkręcony na 3GHz bedzie o ok 150-200% wydajniejszy od XP1800+ i nie wiele wolniejszy od C2D E6850 przy 3GHz. Naprawde warto go brać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, ze core duo to poprzednik c2d az taki zielony nie jestem :) Uparłem sie na C2D bo to będzie jedna z rzeczy, której nie musiał bym wymieniać przez jakiś czas. Pierwszą dokupiłbym grafę i więcej ramu. Potem wywalił płytę główną, a na koniec zmienił procka. Taki był mój plan działania i w sumie tego bym się wolał trzymać. Na obecną chwilę mam te 550 (max 600) zl i za to chciałbym kupić to co wymieniłem. Doradźcie coś proszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 600zł kupisz E2160+płyta z P35+2x1GB RAM+GF6600+delta/fortron 350W i ja bym włąśnie to brał. To coś zasilaczopodobnego o nazwie procomp bym wyrzucił...

PS różnica w wydajności pomiędzy E2160@3GHz a E4200@3GHz wynosi w porywach 3% ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno kupię tyle rzeczy? :P Znasz jakiś sklep gdzie kupię to za tyle czy tak orientacyjnie rzuciłeś? PS.A różnica między E2160@3GHz a E4600@2,2? Bo zdaje się, że E4600 właśnie takie ma domyślne taktowanie. Wiem, że E4600 ma więcej cache-u i w sumie przy renderach chyba się to przydaje.

 

A gdybym się zdecydował na to co mówisz to mógłbyś podać konkretne modele tych sprzętów (płyta główna, grafa i ram bo procek to wiadomo)? Tak żeby to sensownie działało. Rozumiem, że wtedy wymiany mógłbym zacząć od procka za jakiś czas? A czy płytka z tym chipsetem obsłuży później jakiegoś quada?

 

edytowalem bo zamiast E4600 napisalem R4600 :)

Edytowane przez siwy.zgr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Core duo to poprzednik C2D. E2160 to jest Pentium DualCore.

prawda. Nazwa na agito mnie zmyliła. E2160 to jest dwurdzeniowiec o architekturze conroe z obciętym cach'em (zdaje się bez wirtualizacji i jaikś podobnych zbędnych bajerów).

 

To co proponuje dzikidaniel może wyjść trochę więcej od 600 zł. Może się jednak udać jak przeszperasz, fartniesz coś na allegro. Radzę też przejrzeć temat sprzedam na PurePC. Tam coś da się dorwać.

 

Mid-endowe płytki na P35 dobrze radzą sobie z quadami. Np. Abit-ip35, Asus P5K (zdaje się -E), MSI Neo2-FR, Gigabyte P35-DS3R, ewentualnie DFI-BloodIron. Wszystkie kosztują poniżej 300 zł.

Edytowane przez hugo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś dłuższy czas temu jak przymierzałem się do kupna kompa to poszukałem sobie takich części:

 

Płyta główna: właśnie Abit IP35-E albo Gigabyte P35C-DS3R (może być bez C, to oznacza obsługę DDR3) , albo Asus P5N-E, P5B albo P5N32-SLI. Asus P5K też się w moich zapiskach pojawił i to chyba na niego byłem zdecydowany bo pan w sklepie gdzie miałem kupować odradzał mi Abity (nie wiem czy słusznie).

Jako grafikę rozpatrywałem zakup albo GeFroce-a Galaxy 7300 Zalman Edition na DDR3, albo Palit-a też 7300 GT 256mb też DDR3. Ramy miałem kupić chyba Geil-e. Zaraz sprawdzę ile bym musiał dać za te części teraz. A wy ewentualnie doradźcie czy to ma ręce i nogi.

Z tym zasilaczem to na serio bym się wolał wstrzymać 2-3 miechy. Raczej nic mu się nie stanie, a włożę teraz kaskę w ram czy kartę graficzną.

 

Kurna trochę się gubię w tych modelach. Jest kilka wersji Asusa P5K, P5K-SE i jeszcze jedna chyba jakaś, Kilka wersji tego Gigabyte-a P35 (GA-P35-S3G, GA-P35-DS3L, GA-P35-DS3, GA-P35T-DQ6 itd.), Abit IP35 też jest w kilku wersjach IP35, IP35-E, IP35-V i Pro. Którą z tych wszystkich płyt wybrać? Nie zależy mi na dźwięku, ale wszystkie są z dźwiękiem.

 

Dobra. Mam taki zestaw wyszukany według skąpca do kupienia cały w łodzi więc za przesyłki nie zapłacę, a jak porównywałem ceny to w łodzi było góra 20 zł drożej niż najtaniej na skąpcu więc nie tragedia, a mam sprzęt od ręki i na miejscu.

 

Płyta główna: Asus P5K-SE za 230zł + Palit GeForce 7300GT 256MB TV i DVI (PCI-E) DDR3 (500/1000) NE/7300TS+TD21 za 142 zł (albo GALAXY GeForce 7300GT 128MB DDR3/128bit TV/DVI PCI-Express x 1 za 128 zł - warto dokładać do Palita i 256mb ramu? I o co chodzi z tym PCI-Express x 1?) + Intel Core 2 Duo E2160 1,8 GHz za 201 zł (trochę drogo, spróbował bym szukać taniej) + ram :) (nie wiem jakiej firmy ten ram. Jakąś dobrą kość. Juz chyba lepiej 1GB, ale porządną niż 2GB ale wolne. Jak coś to te parę groszy bym dołożył ponad to 600 zł)

 

Co sądzicie o takim zestawie?

 

EDIT: Panowie, a jeśli budżet rozszerzę do 900 zł to co możemy zdziałać? Płytka główna chyba mogła by być któraś z tych na P35 (taka żeby dało radę na niej coś podkręcić), ale może lepsza grafa, procek z 2mb cachem i 2gb ramu?

Edytowane przez siwy.zgr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

up

Oczyść złoma porządnie z kurzu w środku (zwłaszcza radiator CPU i jeśli się da zasilacz w środku) może przestanie sprawiać kłopoty.

Memtest jest za słaby do sprawdzenia pamięci, do tego celu lepiej nadaje się GoldMemory http://www.goldmemory.cz/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 900zł to zastanów się nad:

Abit IP35-E 252zł

E2160 169zł

2x2GB OCZ 229zł

HD3450 63zł (niestety w apollo nie ma)

MC-350ATX 79zł

Razem 798zł i myśę że jak byś chciał czasami pograć to tego HD3450 wymienić na 3650 i powinno być ok.

Co do Twojego zestawu to P5K-SE to już jak dla mnie płyta za słaba, zaś 7300GT za powyżej 100zł są nieopłacalne a już wogóle wersje na PCI-Ex1 (a o co chodzi poszykaj na stronie głównej PurePC).

I nie wstawiałbym tego czegoś zasilaczopodobnego do żadnego zestawu. No chyba że lubisz mieć ciągle kłopoty z kompem (i nawet teraz pierw bym zasiłke wymienił i sprawdził czy to ona nie robi szopek).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...