Skocz do zawartości
Elos

Sztuczne Zawyżanie Cen Przez Sklepy Komputerowe.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Poważnie rozważam zakup nowego komputera. Z tego powodu zacząłem się zastanawiać w jakim okresie ceny są najniższe.

 

Aktualnie mamy MAJ czyli okres pierwszej komunii. A wiadomo, że komputer to dobry prezent z takiej okazji.

 

Zastanawiam się czy w takim wypadku sprzedawcy sztucznie nie zawyżają cen sprzętu i ceny nagle spadają w lipcu?

 

Jaki jest najlepszy okres (panują najniższe ceny) do zakupu nowego komputera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest najlepszy okres (panują najniższe ceny) do zakupu nowego komputera?

Obserwuje rynek blisko 10 lat, i zauważyłem następujące fakty

 

1) Najgorszy okres na kupno kompa to sierpień-grudzień.

2) Pamięci zawsze drożeją w lecie, tanieją w zimie 3) Ceny w okresie komunijnym przeważnie są zawyżone, ale nie tak bardzo jak w okresie z pkt 1.

 

Generalnie wyróżniłem dwa dobre okresy na zakup komputera, to jest luty-marzec, a jeszcze lepszy okres to czerwiec-lipiec.

 

 

 

Można wyróżnić także czynniki nieokresowe, związanie z zastojem w branży bądź jej rozwojem.

 

Jako przykład podam kumpla który w 2004 roku (ale nie pamiętam w którym miesiącu) kupił sprzęt za 2500zł (Athlon XP Barton 2600+, 512MB Ram, HDD 120GB, GF 5200 FX). Za rok ten komputer był wart mniej 1000zł.

Gdyby wówczas wstrzymał się kilka miesięcy z zakupem to za te samie pieniądze miały Athlona 64 3000+, 1GB ramu, HDD 160GB, GF 6600GT).

 

Taki duży przeskok miał miejsce po wejściu Athlona 64, GF 6600/6800 i procków dwurdzeniowych, i ostatnio w ubiegłym roku po pojawieniu się Core 2 Duo, MS Visty i GeForce 8800, kiedy ceny procków pamięci i kart graf spadły kolosalnie w dół.

 

Następy taki okres przeskoku cenowego będzie w 2010 roku ( Pojawienie się kolejnej generacji CPU Intela, tanich wersji Nehalema, Nowych procków AMD K11, procków ze zintegrowaną grafą, Windows 7 oraz umasowienie DDR3 ( 4-8GB standard, 16GB performance) ).

 

Generalnie takie okresy skoku powtarzają się co 2-3 lata systematycznie, po czym na rynku jest rok-dwa cenowego spokoju, kiedy sprzęt z dnia na dzień nie traci 50% wartości.

 

Aktualnie mamy zastój i komputer kupiony teraz przez najbliższe 12-18 miesięcy nie będzie tracił dużo na wartości.

 

Aczkolwiek zaczekał bym z zakupem na przełom lipca i sierpnia, żeby kupić PC przed nadchodzącymi podwyżkami cen, ale już po pojawieniu się na rynku nowych sprzętów (RV770, GT200, GeForce 9500/9400, chipsety Intel P45/G45, Nvidia GeForce 9200/9300 IGP).

 

 

 

Myślę że moja analiza i sugestie w czymś pomogą. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

kolega powyżej znakomicie kojarzy fakty i także dołączam się że najlepszy okres na zakup to czerwiec- sierpień, ale należy do tego dodać ryzyko walutowe

w tym roku sądzę że najlepszy okres właśnie już mija- bo dolar był rekordowo tani a teraz wszyscy trąbią, że właśnie sie odbija i będzie rósł- jak wiadomo wszystkie ceny są bezposrednio zależne od kursu dolara!

Już widać mały wzrost związany z delikatnym osłabieniem złotego... także myślę, że jak kupować to teraz ostatni dzwonek

 

rynek jest już tak przesycony - panuje wojna cenowa, że nikt nie pozwoli sobie na sztuczne zawyżanie cen...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Shark, świetna analiza, potwierdzam Twoje obserwacje, z tym, że majkel tez ma racje - nie sadze, ze dolar jeszcze spadnie (zwlaszcza, ze dane makroekonomiczne z USA so duzo powyzej oczekiwan), wiec jak kupowac, to teraz. Sam przyspieszylem decyzje o zakupach i wlasnie jestem na polmetku oprozniania portfela...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako przykład podam kumpla który w 2004 roku (ale nie pamiętam w którym miesiącu) kupił sprzęt za 2500zł (Athlon XP Barton 2600+, 512MB Ram, HDD 120GB, GF 5200 FX). Za rok ten komputer był wart mniej 1000zł.

Gdyby wówczas wstrzymał się kilka miesięcy z zakupem to za te samie pieniądze miały Athlona 64 3000+, 1GB ramu, HDD 160GB, GF 6600GT).

hmm sprzet tanieje caly czas gdybysmy sie wszyscy wstrzymywali to nikt by nic nie mial....

Edytowane przez Scyzor 663

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm sprzet tanieje caly czas gdybysmy sie wszyscy wstrzymywali to nikt by nic nie mial....

Ale sa takie momenty kiedy ceny sprzętu z dnia na dzień lecą dość znacznie w dół. Wówczas jest sens się wstrzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę z innej beczki...

 

Jak wiadomo mamy majowy weekend ktory dobiega konca, jutro sie skonczy i bedzie aktualizacja cen tylko na jakie? Wieksze czy mniejsze?

Zastanawiam sie po prostu czy zamowic czesci do kompa z apollo dzis , czy poczekac na jutrzejsze zmiany jak spowrotem zaczna prace?

 

Ktos pomoze w tej trudnej "rozkminie"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie. Ja w srode mojego obecnego kompa bede oddawal, takze w czwartek - piatek ide zamawiac nowego. Tak jak sporo osob mowilo, w maju jest szal na komunie, ale mysle ze juz sie konczy powoli, takze nie kupie po kosmicznych cenach. A poza tym wezmy przyklad np. takiej karty 8800GT od Galaxy. Ostatnio przez spory czas kosztowala 599, a w czwartek spadla do 589, takze mysle ze wszystko idzie w dobrym kierunku. Pozdro :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8800GT od Galaxy. Ostatnio przez spory czas kosztowala 599, a w czwartek spadla do 589, takze mysle ze wszystko idzie w dobrym kierunku. Pozdro :wink:

Ta karta mozna kupic za 490plnow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurde, ale to i tak rewelka cena w porownaniu do i tak taniego proline gdzie ta karta jest po 589 :lol2: a w esc.pl jest po 630 z kawalkiem :rolleyes:

 

A no fakt, nie zauwazylem ze to jest wersja bez HP ;)

 

P.S. Ogolnie to teraz w czwartek - piatek ide zamawiac nowego kompa. Oplaca sie teraz, czy akurat trafilem na szał komunijny ?

Edytowane przez Arczi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie od ostatniego czasu i tak ceny aż zachęcają do zakupu...

Jak tak patrzę na ceny części...

W listopadzie było wg. mnie tanio - 2x 1GB Kingmaxów - 160zł... dziś w tej cenie prawie że mieści się 4GB

Procek brałem 2140 za 220zł, dziś 2160 za 170zł

A 8800GT to największy wstyd... całe 1k zł, gdzie teraz można za to mieć 9800GTX :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę z innej beczki...

 

Jak wiadomo mamy majowy weekend ktory dobiega konca, jutro sie skonczy i bedzie aktualizacja cen tylko na jakie? Wieksze czy mniejsze?

Zastanawiam sie po prostu czy zamowic czesci do kompa z apollo dzis , czy poczekac na jutrzejsze zmiany jak spowrotem zaczna prace?

 

Ktos pomoze w tej trudnej "rozkminie"?

Apollo.pl: Ostatnia aktualizacja cen i dostępności towarów: 2008-05-05 00:01:31

 

Ja zamówiłem dzisiaj rano dysk, o 23:20 dostałem mail'a, że został odłożony i czekaja na przelew, ciekawe jak to robia... A co do spadku cen to nie sądzę, że nastąpi jutro, skoro cennik jest aktualizowany nawet w długi weekend, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Poważnie rozważam zakup nowego komputera. Z tego powodu zacząłem się zastanawiać w jakim okresie ceny są najniższe.

 

Aktualnie mamy MAJ czyli okres pierwszej komunii. A wiadomo, że komputer to dobry prezent z takiej okazji.

 

Zastanawiam się czy w takim wypadku sprzedawcy sztucznie nie zawyżają cen sprzętu i ceny nagle spadają w lipcu?

 

Jaki jest najlepszy okres (panują najniższe ceny) do zakupu nowego komputera?

Nie zauważyłem drożyzny w sklepach internetowych, ale może w tradycyjnych taka falowa podwyżka jeszcze ma sens? Za duża jest konkurencja by takką sobie ktoś odwalił hucpę, stracił by zamiast zyskać gdyby w okresie najmocniejszych zakupów zmniejszyły mu się radykalnie obroty.

A co do komputera, w maju wyjdzie nowa karta ati na rv770xt :D to jedyny powód aby poczekać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...