Skocz do zawartości
Oskaliber

Porady Odnośnie Wc

Rekomendowane odpowiedzi

Za jakiś miesiąc-dwa planuje kupic pierwsze WC, poczytalem juz sporo jednak wciaz nie jestem do konca zdecydowany, wiem ze to jeszcze sporo czasu ale chce juz zaczac zbierac opinie.

 

A więc wymyśliłem sobie takie cuś:

 

CPU Swiftech Apogee GT (myślałem tez nad prison pro, ale z tego co czytam ten bedzie chyba jednak lepszy) - 150zł

GPU MNP Prison Pro V2 (nie wiem czy znajde cos lepszego w tej cenie na grafe, na cooling.pl tez widze, ze sa 3 typy złączek, ktory najlepiej brac i dlaczego?) - 120zł~

Chłodnica Black Water Advanced 122 czy może Cooltek Extream 2x120? Czy moze cos innego w podobnej cenie? - 110zł~

Pompka Niestety na żadnego Laigna mnie raczej nie stać. Myślałem o Coolriver rev2 12V, znajde cos lepszego? - 100zł

Rez Nie mam kompletnie pomysłu, coś za <100zł, dosyć małe zeby upchac w obudowie, prosze o sugestie. - 100zł~

Reszta Feser One, węże innovatek, złączki - <~100zł.

Wentyle Dwa Fandery na chłodnice - 80zł.

 

Wychodzi około 750zł i to już jest absolutny max, i tak wolalbym sie zamknac w troche nizszej kwocie, wolalbym nówki, ale ewentualnie jak cos bedzie sie naprawde opłacać to ktorys element moze byc uzywany.

 

Też jestem niezabardzo zorientowany jezeli chodzi o złączki, jakie kupowac i jaki to ma wplyw na elementy, czy nie kazdy wąż pasuje na kazda zlaczke i ogolnie co powinienem o nich wiedziec?

 

Jestem otwarty na wszelkie sugestie, co zmienic itp, z gory dzieki ;)

 

EDIT:

Zapomnialem dodać, że chce to wszystko upchać w budzie tt tsunami (jakos musi sie zmiescic bez cięcia) i bedzie to chłodzić q6600 + 8800gt.

Edytowane przez Oskaliber

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie na twoim miejscu bym sie porozgladal za uzywkami bo to jest jednak dobra sprawa nabyc uzywki. bloki az tak sie nie "psuja"/niszcza. chlodnice tak samo. a z tych 750 za nowki pewnie bys zjechal do 500 ;) btw jak chcesz brac kulriwera to nie kupuj nowki bo to sie naprawde nie pyli w tej chwili. lepiej brac uzwyki np z allegro.

a najlepije to daj posta na gieldzie-> kupie. i tam ze do wc klocuchy i napewno cos sie uzbiera.

i poszukaj jeszzce w tym dziale bo juz podobnych tematow bylo dosc duzo. a sugestie sie raczej powtarzaja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zorientuje sie potem jak wyglada sytuacja, moze nabędę jakies uzywki, ale na razie mniejsza o to. Interesuje mnie co zmienic w tym zestawie, ewentualnie czy warto do czegos doplacic, na co zwrocic uwage itp.

 

No dalej Panowie, nie milczcie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też kupiłem używki i jestem super zadowolony ;) Na chłodnicę mam gwarę jeszcze rok :P A reszta w bdb+ stanie :P

IMO jak śpisz na kasie to możesz robić z nowych kloców :P Tak bierz używki i będziesz miał jeszcze kasy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Quada i 8800GT 2x120 mm starczy ale tylko bez OC albo na większym nawiewie :/

Tu można by dopłacić do Black Water Ultimate, 2 Fandery na niej wystarczą a powierzchnia oddawania ciepła będzie około 2x większa.

 

Ciekawy rez do 100 zł to Swiftech MCRES-Micro, nie jest idealny ale jest mały i wszędzie da się go wepchnąć.

 

Jeśli mamy Ci coś doradzić w sprawie złączek to napisz jaki wąż masz zamiar użyć [średnica].

 

Swoją drogą jak masz zamiar to brać z Coolingu to oni na pewno powiedzą Ci jakie złączki będą Ci potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie nie pocieszyłeś. Liczylem na to, ze przy WC za okolo 700zl bede mogl spokojnie kręcić...

 

Większej chlodnicy niz 2x120 nie zmieszcze nigdzie w tt tsunami, tego black water ultimate tez watpie bo to straszny grubas. Weze myslalem o innovatek 8/10 czy cos w tym guście, nie pamietam dokladnie.

 

Wiec jak to bedzie? Moze ktos jeszcze sie wypowie, czy aby na pewno bedzie kicha z o/c.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Panowie poradźcie coś, a nie kazdy milczy :)

 

Dalej nie jestem pewien chlodnicy, BWA122 czy Cooltek Extream? Co bedzie wydajniejsze? Pompka - starczy ten coolriver na to i ewentualnie na jakas przyszla rozbudowe, bloczek na NB czy cos? Bo na laigna raczej pieniedzy nie znajde, chyba ze jakas dobra oferta używki. No i nie jestem tez pewien co do tego bloku na grafe, znajde w tej cenie cos lepszego od prisona lub za niedużą dopłatą? Bo na proc nic lepszego w tej cenie niz apogee gt chyba nie znajde?

 

No i odnosnie tego co napisal LiquidForce, czy to aby na pewno racja, myslalem ze za 700zl starczy spokojnie.

 

Sorry za double posta, ale musialem jakos ożywić temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sie zgodze z liquidforce. Ta chłodnica troche za mała. Pozatym bloki sa ok. W przyszłości jezeli chcesz rozbudować układ to pewnie i pompkę będziesz musiał zmienic. Może na góre budy tą chłodnice. Może naprawde ładnie wyglądać jak sie postarasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zagladaj na gielde czasem, Tutaj masz MCW60 i Apogee GT w dobrej cenie, CR2 tez, do tego chlodnica. Jeszcze Malik sprzedaje Tutaj fajnego Lainga z topem, drozej wprawdzie niz CR2, ale z tej pompki bedziesz bardziej zadowolony.

Ja uzywalem CR2 w ukladzie z 2 chlodnicami (1x120 i 2x120), MCW30, Apogee GT, Fass-O-Maticem i jakims bloczkiem na grafe z reichu, nie dawal rady... jakos ciagnol, ale flow minimalny. Wstawilem Lainga, wprawdzie "jeszcze" bez plusa, czyli tego slabszego i w rezie robi sie niezly kociol, a do tego tempy pare C lepsze. Niektore bloki wymagaja lepszego flowu zeby dobrze pracowac, tak ze jak bym w Lainga zainwestowal.

Podsumowujac:

MCW60 - 100pln

Apogee GT - 110pln

chlodnica 3x120 - 120pln

Laing DDC +RT z topem EK - 250

czyli za 580pln masz bardzo solidna podstawe, do tego plyn i weze i masz WC. Zlaczek nie trzeba, no chyba do chlodnicy, jak kupisz waz o srednicy wewnetrznej 10mm mozesz uzyc kroccy Swiftecha 3/8 cala a do lainga masz juz odpowiednie w komplecie.

Rez - MCRES-micro od Swiftecha za ok 60pln mial deonet do sprzedania, tez ze zlaczkami i calym kompletem

Czyli jeszcze 60pln - rez, 50pln Feser one, weze i 2 zlaczki kolo powiedzmy 50pln i za 700pln masz bardzo fajny uklad (jeszcze bez wentyli, ale na poczatek mozesz wziac Acutake albo Xilence, coby troszke obnizyc cene), bardzo wydajny, o ktorym nie jedna osoba moze pomazyc, krory spokojnie pociagnie nie jedna konfiguracje, nawet bardzo mocna.

Oczywiscie mozesz obnizyc cene kupujac CR2 za 50pln, wtedy nie bedziesz potrzebowal reza i cena o 260pln spadnie, pompke zawsze mozesz pozniej wymienic jak by sie okazalo ze nie daje rady.

 

EDIT:

sorry, chlodnica ma zlaczki NK 12, Laing Malika 1/2 cala, tak ze swiftechy maja w komplecie 1/2 cala, wiec zlaczek nie trzeba by kupowac, tylko weze 12mm

Edytowane przez jedras77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodnicy 3x120 nie kupie, bo nie zmieszcze jej w budzie, nad laignem sie zastanowie jeszcze, ale rez bym wolał raczej kupić, podobno ułatwia zycie poczatkujacemu. Ewentualnie kupie CR2 (chyba starczy do cpu+gpu+chlodnica+rez?) i jak bede rozbudowywal cos to wymienie na laigna. No i czy ten MCW60 bedzie na pewno lepszy od prisona?

 

No i w koncu czy jest jakas chlodnica 2x120, ktora by wystarczyla do spokojnego o/c Q6600 i 8800GT bez martwienia sie o temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. PA120.2 :-D przy nawet znosnym nawiewie. Tylko ze ona jest nieco dluzsza niz inne i kosztuje kolo 300pln

Ewentualnie Black Ice GT eXtreme 240, lub wersja litle, z tym ze do nich potrzebny jest mocny nawiew zeby wogole zaczely pracowac. BI GTX to chyba najwydajniejsze chlodnice, bija thermochille, ale potrzebuja do tego mocnego nawiewu, jako ze maja bardzo geste finy. Przy malym nawiewie wypadaja znacznie gorzej od TC, moze nawet i BWA. Mam BI GTX 480 i dopiero przy ok 1000rpm temperaturki sa fajne, w granicach ok 500 nawet nie czuc ze wentylatorki przez nia dmuchaja, a przy ok 700-800 jest mniej wiecej jakies 5-7 C gorsza niz przy ok 1000. Niestety te chlodnice tez do tanich nie naleza

 

BWA 2x120 czy BWU 2x120 tez dadza rade, ale zapomnij o ciszy, zeby miec znosne temperatury. Moim zdaniem w takim przypadku to min 4 wentyle na obie strony skrecone na 7V lub 2 na 12V

 

Dla czego twierdzisz ze 3x120 nie zalozysz do tej budy bez ciecia??

Popatrz na WC Jonathana chocby i zaloz z tylu na dystansach, albo przez wentylator 120mm przykrecony z tylu za obudowa (wentylatorki -> chlodnica -> wentylator -> obudowa).

Najwyzej bedzie wystawac kilka cm, choc mysle ze nie powinna. Jak dasz ja kroccami w dol to przeciagniesz weze przez sledzie w obudowie. Wentylatorki na druga strone i po sprawie, kilka osob ma tak zalozone i jakos dziala.

 

CR2 ma rez 100ml i da sie uklad przez niego napelnic. najpierw wsadzasz 1 waz w plyn zasysasz ile sie da, pozniej zapinasz go z powrotem do pompy i odpalasz, przez otwor od gory odpowietrzasz i ewentualnie dolewasz strzykawka, nie jest to za wygodne, ale sie da. Ja sie tak bawilem pare razy, pompa jest dosc slaba i na poczatki samemu trzeba troche zassac :)

MCRES za ok 60pln to niezla propozycja, tak ze mozesz sie i na niego skusic.

 

MCW60 to jeden z fajniejszych blokow na GPU, nawet bym go do prisona nie porownywal... wydajniejszy bedzie i to sporo, z tym ze nie jestem dokladnie pewien jak wplywa flow w ukladzie na jego wydajnosc, podejrzewam ze tak jak i w Apogee GT, w sumie spody maja tej samej konstrukcji... Do tego jest do kupienia w niezlej cenie i ma dosc male opory przeplywu, ja bym sie nie zastanawial...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dolacze sie do tematu :)

co sadzicie o tej propozycji

http://www.cooling.pl/black-water-combo-12...ukt,550762.html

jak bedzie sie sprawowac przy malym nawiewie ? interesuje mnie ona bo jest 1x120 i gdybym kupil takie dwie swietnie wizualnie by wygladala

 

i co sadzicie o D-Tek Fuzion za ~160 + wysylka :> ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie znalazlem zadnych porownan tej chlodnicy i testow, tak ze moze sam sprawdzisz i napiszesz kilka zdan o niej :)

"Planowana dostawa: 1-5 dni roboczych" - czyli w coolingu tez jej nie maja i pewnie nie mieli jeszcze zeby o cos podpytac, jak zamowisz to beda dopiero ja sciagac...

 

Ja kupielm smiganego D-Teka za 165 + wysylka i musze przyznac ze to calkiem przyswoita cena. Jesli chodzi Ci o tego z allegro to mysle ze warto go wzaisc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedras - nie podobaja mi sie konstrukcje z chlodnica z tylu, chce wszystko zmiescic w srodku dlatego 2x120. I teraz calkiem zgłupiałem, bo kasy nie mam na jakas ultra chlodnice, wychodzi w sumie nawet na to, ze bardziej by mi sie oplacilo kupic jakies AC za 500zl, ale napalilem sie na WC, jest ładne, elo-młodzieżowe i wogole.

 

smurv - jak juz sie dolaczasz do tematu, to co najwyzej z podobnym pytaniem, a nie wyskakujesz wogole nie wiadomo z jakiej beczki, od tego sie zaklada swoj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Oskaliber - to doloz jeszcze 1x120 z tylu w miejscu na wentylator i juz bedzie lepiej. Za jakies 40-50pln mozna kupic cos fajnego z uzywanych. 2x120 to cena kolo 70pln za uzywke, ja bym kupil na to wentylatorki w stylu Acutake albo Xilence na obie strony chlodnicy i dal je na 7V. Bedzie lepszy przewiew, w miare cicho, do tego te wiatraczki dosc tanie sa i przy takich napieciach jakos w miare fajnie pracuja (sam uzywam w 1 ukladzie). Wtedy jakos uciagnie to wszystko i bedzie w miare cicho, no chyba ze na ciszy Ci nie zalezy kup fandery i daj na 12V, ewentualnie po zlozeniu ukladu odpal Orthosa na godzinke przy 12V monitoruj temperatury i po woli je skrecaj i co 10-15 minut obserwuj reakcje ukladu, jak bardzo nie rosna i sa znosne to moze jakos bedzie to w miare dzialac.

Tylko niestety jak pisalem wczesniej 1x120, 2x120 3 bloczki i rez to za wiele jak na CR2 (tak mialem, do tego bloczki nie stawialy duzego oporu pojedynczo, MCW30 i GT do flowkillerow nie naleza raczej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm no nie wiem, na ciszy mi zalezy, nie musi byc absolutnej ciszy, ale nie moze byc glosno. Jak patrzec na to z tej strony to chyba lepiej bylyby kupic tr120extreme+fander i coś na grafe i by bylo taniej i wydajniej a głośność podobna :???: Z tym, że AC juz sie wystarczająco nabawiłem i chcialem przejsc na WC. Bawienie sie w 2 chłodnice to tez troche nie za bardzo, estetyke zawsze zaburza, a wentylator z tylu tez sie przydaje. Jakbym kupil 2x120 i dał 2 fandery na te 12V na nią to beda temperatury w porzadku, czy nie da rady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zakupu coraz bliżej, a ja dalej nie wiem kilku rzeczy, więc pozwole sobie skopiowac post z tego tematu, bo nie było tam odzewu.

 

Moze bede mial mozliwosc sprowadzenia sobie paru klocków z USA. Tylko teraz nasuwa się kilka pytań.

 

Po pierwsze, nie widze tam nigdzie Laingów, ale są jakieś Swiftech MCP355 12v DC czy też Swiftech MCP350 12v DC wyglądające identycznie. To jest to samo pod inną nazwą czy jak?

 

Druga sprawa z chłodnicami. W Polsce spotykałem się wogole z innymi firmami więc nie wiem, co oni tam mają ciekawego. Potrzebowałbym coś tak do 100$ i teraz sam nie wiem czy 2x120 czy 3x120. W tym temacie, powiadziano mi, że do Q6600 i 8800GT 2x120 mi nie starczy. WC chce zmieścić całe w środku, wiec musiałbym wyciąć taki pierdyknik na dole (TT Tsunami), to moze bym upchał 3x120, ale to naprawde na styk by weszło i zajęłoby cala dlugosc obudowy, wiec bardziej byłbym za 2x120. Ale ja laik jestem i sam nie wiem co robić, więc licze na Wasze rady.

 

Bloczki bym chyba wziął dtek fuzion v2 i MCW60, bo ceny są naprawde fajne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne ze brak odzewu w temacie ;P

to ja cos dodam od siebie. te swify to to samo co laing. Bloki beda na prawde ok. CO do chlodniczki to w ktoryms temacie bylo ze 2*120 do klada da rade ale tempy beda srednio na jeza kiepskie. zalzey takze czy zamierzasz go meczyc czy nie. takze lepiej chyba wziac 3*120. Wydaje mi sie ze w sklepach JU ES EJ to Thermochille powinny byc :P a chyba taki TC 120.2 by styknal do klada i 88gt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiem ze jako tako sie orientuje w WC :P dokladnie nie wiem jak to z tymi wydajnosciami tych chlodnic jest. Skoro tak twierdzisz to tak musi byc. z q66 i 88gt chyba da rade :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, że w końcu ktoś się odezwał, mam nadzieje ze na tym sie nie skonczy ;)

 

Więc Arni uważasz, że będe miał dobre temperatury na Tc Pa 120.2 z Q6600 i 8800GT? Nie chce go jakos wybitnie katować, 3,6~+Ghz raczej będzie stał. Troche gruby ten tc, nie wiem czy go upcham, bo na p5k-e slot pci-e jest dosyć nisko, no ale jakos chyba dam rade (o ile wogole uda sie to cale sprowadzanie z usa ;))

 

I jeszcze znalazłem ciekawy bloczek na GPU (D-Tek FuZion GFX 2 VGA Waterblock) http://www.sidewindercomputers.com/dtekfuziongfx.html , tylko 10$ droższy od MCW60, dobre to?

 

Wybór węży jest też strasznie duży i mają takie oznaczenia, że w sumie nie wiem o co chodzi, zobaczcie np. tutaj: http://www.sidewindercomputers.com/tubing.html , wizualnie prezentują sie nafajniej nie za grube i nie za chude, ale nie wiem na co jeszcze powinienem patrzec.

 

Czym się różni Swiftech MCP355 od MCP350? Ten pierwszy droższy 2$.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór węży jest też strasznie duży i mają takie oznaczenia, że w sumie nie wiem o co chodzi, zobaczcie np. tutaj: http://www.sidewindercomputers.com/tubing.html , wizualnie prezentują sie nafajniej nie za grube i nie za chude, ale nie wiem na co jeszcze powinienem patrzec.

maja wszystko w calach, cal to 25,4mm wiec na przyklad 1/2 cala to 12,7mm, tak musisz sobei przliczyc to wszystko i bedziesz mial weze o srednicy wew i zew :D

ot cala filozofia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...