Skocz do zawartości
zywiec515

Internet Bezprzewodowy W 1 Pomieszczeniu + 200m Dalej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o pomoc w wyjaśnieniu mi co będzie mi potrzebne aby zrealizować mój pomysł. Spróbuje rozjaśnić o co mi chodzi.

A więc tak, Mam łącze internetowe w 1 pomieszczeniu( w Szkocji), Internet dostarczany jest przez firme BT. Podpiety jest modem&router ADSL Zyxel( nie wiem dokładnie jaki model ale były 4 porty LAN? do podlaczenia 4 komputerow kablem(mialy internet) :) i można było rowniez korzystać z internetu bezprzewodowo okolo 10-15m wokoło tego routera( mial 1 mala antenke). Ja mieszkam w domku okolo 200 m w lini prostej od tego pomieszczenia w którym jest net. Chcialbym mieć dostęp do netu w domku, więc pomyślalem żeby może podmienić mała antenke z routera w tym pomieszczeniu na wieksza zewnetrzną na dach i trochę kabla( jakiś panel 8-10dB)+ około 8m kabla i to powinno działać chyba. Ale problem w tym ze jeżeli podłacze taka antene zamiast tej malej to w tym pomieszczeniu gdzie jest router nie bedzie netu bezprzewodowo(tak mi się wydaje)

Co więc wykombinować zeby mieć internet zarówno w tym pomieszczeniu( nazwijmy pom.A) i w pomieszczeniu odległym o 200m (nazwijmy pom.B)

Najlepiej jakby obecny modem router byl wykorzystany.

Dodam na koniec że moja wiedza z zakresu tworzenia sieci wi-fi jest znikoma.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Kupić dodatkowy switch (albo ap z switchem- o tym dalej)

2. Kupić 2 AP (nie baw się w routery z funkcją AP-brakuje opcji takich jak "klient", tylko zwykłe AP)

jako przykładowe urządzenia podam ovislink 5460, blackbox (to w zasadzie takie same urządzenia, tylko ovislink ma imo lepsze oprogramowanie - ostatnia wersja, natomiast blackbox ma radiator na chipie) Dodatkow-y/e port porty można wykorzystać właśnie zamiast switcha.

Potrzebujesz bezpośredniej widoczności między antenami AP, jeśli nie ma widoku z okna, to musisz niestety wejść na dach, zamontować AP w obuowie na maszcie, zasilanie w standardzie Power over Ethernet

3.Kupić 2 anteny panelowe ok. 10-14db dobrej firmy

4. podłączasz do obecnego routera switch - aby mieć więcej portów; do switcha możesz podłączyć niektóre kompy i dodatkowo AP;

5. Drugie AP w domu w trybie client i podłączasz je do kompa/sieci wewnętrznej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Kupić dodatkowy switch (albo ap z switchem- o tym dalej)

2. Kupić 2 AP (nie baw się w routery z funkcją AP-brakuje opcji takich jak "klient", tylko zwykłe AP)

jako przykładowe urządzenia podam ovislink 5460, blackbox (to w zasadzie takie same urządzenia, tylko ovislink ma imo lepsze oprogramowanie - ostatnia wersja, natomiast blackbox ma radiator na chipie) Dodatkow-y/e port porty można wykorzystać właśnie zamiast switcha.

Potrzebujesz bezpośredniej widoczności między antenami AP, jeśli nie ma widoku z okna, to musisz niestety wejść na dach, zamontować AP w obuowie na maszcie, zasilanie w standardzie Power over Ethernet

3.Kupić 2 anteny panelowe ok. 10-14db dobrej firmy

4. podłączasz do obecnego routera switch - aby mieć więcej portów; do switcha możesz podłączyć niektóre kompy i dodatkowo AP;

5. Drugie AP w domu w trybie client i podłączasz je do kompa/sieci wewnętrznej

A jakbym dokupił switcha + 1 x AP + 1 X Panelowa antena i tak: podłączył switcha do routera -->do swtcha AP (na dachu w obudowie) poprzez kabel ethernet(zasilanie po skrętce) i -->do AP antene panelowa i skierowal ja w okno mojego pokoju oddalonego 200m dalej to czy sygnal wysylany przez AP i antene na dachu nie bedzie odbierany w moim laptopie w pokoju 200m dalej? W innych miejscach w domku nie potrzebuje dostepu . Przez okno widzialbym antene na dachu wiec moze laptop odbierze sygnal? A moze zle mysle. Sam nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli szyba byłaby mniej-więcej pod kątem prostym do przychodzącego sygnału z AP (nie czepiajcie się szczegółów!!), to działałoby. Tzn. internet by był, ale na korzystanie z lanu (otoczenie sieciowe) bym nie liczył.

Myślisz dobrze, ale imo to trochę druciarstwo. tak czy siak, możesz tak zmontować i jak sygnał będzie za słaby, to najwyżej dokupisz drugi AP i antenę.

 

Zwróć uwagę na jakość anten! polecam wyroby z interline (nie mylić z allegrowymi podróbami, typu inter-line)

czy też np. netus.sote.pl (jakość zadowalająca, zarabiają kable a wychodzi podobnie do interline bez kabli)

Jako, że chcesz odbierać przez okno, to tą pierwszą antenką możesz wziąć trochę mocniejszą - 14-16db

Ale uwaga - jak przesadzisz z anteną, to będziesz zbierał syfy z okolicy więc trzeba tu pójść na rozsądny kompromis.

ps. ja do linka 100m używam anten 10db i są akurat (moc obniżona w sofcie AP). Tutaj odległość 2x większa, więc anteny powinny być mocniejsze o jakieś 3db.-> polecam 14.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co się dzieje z netem, jak odkręcisz antenkę od routera, czy co tam masz? Bo u mnie w mieszkaniu po odkręceniu anteny zasięg spada, ale jest jeszcze na tyle mocny, że net normalnie śmiga, więc może podłącz normalnie antenę na dachu i już. W koncu router nie jest klatką faradaya i nie tylko przez antene rozchodzi sie sygnał.

 

Tak tylko sobie kombinuje.

Edytowane przez piotreek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie; jeżeli w tym pomieszczniu lap bedzie stał niedaleko to taż bym najpierw próbował tylko do niego dokręcić panel i skierować na drugi budynek a jak to nie pomoże to tak jak ktos pisał podpiąć zwykłego ap i do niego wyżej opisaną antenę i taki zestaw skierowac na dom; nie ma mapki sytuacyjnej ale skoro to otwarte 200m przestrzeni to nie bedzie na 90% problemu.

a co do jakości anten... do takich zastosowań to wystarczą też anteny nie z najwyższej półki, nie przesadzajmy, 200m i czysta 1 strefa to nie sa warunki ekstermalne nawet dla podróbek ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie; jeżeli w tym pomieszczniu lap bedzie stał niedaleko to taż bym najpierw próbował tylko do niego dokręcić panel i skierować na drugi budynek a jak to nie pomoże to tak jak ktos pisał podpiąć zwykłego ap i do niego wyżej opisaną antenę i taki zestaw skierowac na dom; nie ma mapki sytuacyjnej ale skoro to otwarte 200m przestrzeni to nie bedzie na 90% problemu.

a co do jakości anten... do takich zastosowań to wystarczą też anteny nie z najwyższej półki, nie przesadzajmy, 200m i czysta 1 strefa to nie sa warunki ekstermalne nawet dla podróbek ;]

Hehe Racja Warunki extremalne to nie są . Podbudowaliście mnie na duchu. Po pierwsze dlatego ze jak bede chcial miec internet to moze obejdzie sie bez kupowania 2x AP + 2 X Anten (tylko 1 zestaw a to wiadomo taniej ;-) Jest druga opcja( rozszerzona) , wiec zapytam się odrazu.

A o ile bardziej skomplikowane byłoby dodatkowo zeby oprócz mojego domku internet przeslac jeszcze dalej (300 m poza moj dom). Na obrazku zobrazowalem moj plan(w zalaczniku) post-142826-1210626995_thumb.jpg. Co za sprzet w punkcie 1? i w punkcie nr 2?(niebieskie linie) W przypadku 2 opcji rozszerzonej nie bede musial placic osobiscie za sprzet , tylko szefowa z pracy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe

taka sieć to już wyższa szkoła jazdy i ilu adminów tyle pomysłów na jej zrobienie a złotego środka nie ma :)

 

Jak ja bym to zrobił? Jako że Twój budynek znajduje się na środku to właśnie tam zainstalowałbym nadajnik; aby sygnał był około 300m dalej nie wystarczy jakiśtam panel; ja bym dał już dookólną i to nie małej mocy (one sie chyba omni nazywają i mają około 12db mocy - producentów wielu ja mam 3 sztuki Senao SAG) do nadawania u ciebie osyć mocne urządzonko (jaht, tp-link) do tego tzrbaby było jeszcze zestawić most aby jakoś ten internet do Ciebie dociągnąć; możliwości dwie: AP client z anteną (powiedzmy panelem) u ciebie który złapie wystarczająco mocny sygnał z małej patykowej od dostawcy (budynek 1) lub jeżeli nie to 2x ap w trybie bridge. Najbardziej jednak bym się bał o te 300m; w otwartej przestrzeni to byłaby bajka ale jeżeli to jest dom a szefowa będzie sobie siedzieć z laptopem za 3 ścianami to ten net może jej sporo pakietów gubić a skoro ona ma za sprzęt płacić to nie bedzie wesoło.

 

podsumowując: próbować można bo na 80% będzie działać, ale ja bym bez pomiarów zasięgu nie eksperymentował jeżeli nie chcesz wtopić kasy w sprzęt który będzie bezużyteczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z AP w twoim mieszkaniu i antenie dookólnej - imo dobry.

Ale wcale nie trzeba robić mostów i innych rzeczy!!

 

podsumowując:

 

 

(firma)router (ten co masz)+switch+ POE+ AP(tryb client)+ panel ~14db----------dookólna 12db+AP(twoja chata)---------panel ~8-10db+AP(tryb client) (szefowa)

 

jako bramę sieciową podasz po prostu adres AP w firmie (lub routera) i będzie działać.

Dodatkową zaletą, jest ochrona sieci wewnątrz firmowej - skoro AP od jej strony działa w trybie client, to zawsze trudniej się podpiąć, + ukryte SSID + szyfrowanie transmisji.

 

Odradzam TPlinka!!

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

urządzeń zużytych jest tyle samo co w moim pomyśle a róznica jest taka że szefowa zamiast po wlanie bedzie musiała ciągnąc za sobą kable (ostatni i niej jest ap client) lu musi dokupić jeszcze ap czy urządzeń jeszcze więcej

 

a mostem to fachowo nazywa się też takie coś co Ty zestawiłeś między nadawcą a domem w środku :)

przecież nie każę nikomu stawiać szkieletu na 5ghz :)

 

nie rozumiem odradzania tp-linków - w mojej sieci pracuje obecnie około 40-50 apków i ponad 60 kart tej firmy i pracują bezproblemowo przez kilkanaście miesięcy

 

a tak po głębszej analizie pomysłu.... jak podłączając od strony dostwcy do nadajnika w tryb clienta to ma dobrze funkcjonować? to jest trochę nie od tej strony pomyślane - działać pewnie będzie ale zasada jest taka że klienta podłącza się do 'źródła' internetu a nie jak popadnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podłączyć sie do aktywnego tematu.

 

Mam modem sagem 800 (jako pozostałość po neo) i chce bezprzewodowo połaczyć inne kompy z domu. Czy wystarczy mi dokupienie routera (mam na oku WTR-416) i już to będzie działać? Czy raczej kupić 2in1 router+modem, a sagema wyrzucić?

 

wybaczcie, ale w temacie wifi jestem wyjątkowo drętwy

dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podłączyć sie do aktywnego tematu.

 

Mam modem sagem 800 (jako pozostałość po neo) i chce bezprzewodowo połaczyć inne kompy z domu. Czy wystarczy mi dokupienie routera (mam na oku WTR-416) i już to będzie działać? Czy raczej kupić 2in1 router+modem, a sagema wyrzucić?

 

wybaczcie, ale w temacie wifi jestem wyjątkowo drętwy

dzięki

Sagema możesz sobie wyrzucić a musisz kupić sobie router+adsl, ja kupiłem sobie router wii-fii Pentagram P6331-4A za 129zł i wszystko śmiga jak trzeba (mam netie 1mb na łączu tp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...