Skocz do zawartości
Michaelius

Empire: Total War

Rekomendowane odpowiedzi

ja nie mam zadnych problemow

Ja tez nie, wszystko hula az milo.

 

Natomiast nie zgadzam sie z Twoja, Sarkazm, opinia. Moim zdaniem gierka jest bardzo, bardzo zacna.

 

W demie sa tylko bitwy (jedna ladowa, jedna morska + tutoriale), wiec o mapie glownej nie da sie nic powiedziec.

 

Co do bitew, to po kolei:

- bitwy ladowe w sumie wygladaja jak w poprzednich czesciach (nadal walczy sie klockami piechoty i jazdy + artyleria - w sumie az tak bardzo taktyka sie nie zmienila), ale oczywiscie teraz nieodzowna czescia jest zasieg i kat ostrzalu, wyswietlany po zaznaczeniu jednostki. Standardowo sie strzela, ale mozna tez pojsc na bagnety. Szarze kawalerii juz nie sa takie mocne, puszczona samopas raczej dostanie wklep; do tego jeszcze sa dragoni, ktorzy raczej strzelaja, niz walcza na szable. Ogolem relia XVIII- i XIX-wiecznego pola walki sa oddane bardzo dobrze.

Artyleria, oprocz zwyklych kul, ma do dyspozycji "canister rounds", czyli pociski a'la shotgun. Przyznam, ze szczeka mi opadla, jak taki canister z 24-funtowki wyrwal mi w regimencie dziure szeroka na 5 chlopa. Grenadzierzy tez sa srodzy, efekt granatow jest porazajacy, choc straty zawsze sa wysokie.

- na morzu, jak to na morzu - salwa burtowa i do przodu ;) tradycyjnie trzy typy amunicji (kule, kule z lancuchami do niszczenia ozaglowania i grapeshot do dziesiatkowania zalogi), oddzielne liczniki dzial na lewa i prawa burte (kazda burta operuje niezaleznie), regulacja zagli, abordaze. W sumie, jak ktos gral w ktores Pirates, Men Of War, czy podobne, to bedzie sie czul jak ryba w wodzie ;) Co prawda sterowanie formacja jeszcze mi nie idzie i okrety mi sie rozlaza, ale jakos specjalnie mi to nie przszkadza :P Co zauwazylem: mimo szczerych checi i wydawania odpowiednich rozkazow nie udalo mi sie ani razu doprowadzic do abordazu - okrety krecily sie chwile wokol siebie, po czym rozplywaly na boki. Mam tez wrazenie, ze wplyw wiatru nie jest tak duzy, jak powinien byc, ale to bede mogl stwierdzic po zagraniu w fulla i przetestowaniu innych jednostek niz ospale okrety liniowe ;)

 

Co do wygladu: szal, jak dla mnie. Jest masa szczegolow, dosc sporo animacji, ladowanie muszkietow wyglada jak trzeba. W regimentach sa dobosz (w lekkiej piechocie trebacz), oficer i sztandarowy, kazdy odpowiednio animowany i uzbrojony (oficer strzela z pistoletu, sztandarowy walczy tylko na szable, opierajac sztandar o ramie i przytrzymujac go jedna reka), slychac wybijanie rytmu i komend przez dobosza. Ladowanie dzial jest nieco uproszczone, ale wyglada jak trzeba (kula do lufy, przybic, podpalic lont) - zaloga nawet zaslania uszy przy strzale. Wystrzalom towarzysza chmury dymu (szkoda, ze tak szybko sie on rozwiewa - rosnacy po kazdej salwie welon dymu wygladalby fenomenalnie). Troche przybajerzone sa pociski, ktore ciagna biala linie za soba, niczym smugowe - jest to calkowicie nierealistyczne, ale wyglada bajerancko (a przy okazji ulatwia zlokalizowanie artylerii).

Na morzu tez jest super - po pokladzie i na masztach uwija sie zaloga, sypia sie drzazgi od trafien, dra zagle, lamia maszty. Przy trafieniu z bliskiej odleglosci kula potrafi przejsc na wylot przez wrogi okret. Jednostki pochylaja sie w zwrotach, zwijaja i rozwijaja zagle, z tonacego okretu skacza ocalalai czlonkowie zalogi. A to wszystko na pieknie zrobionym morzu, ktore pelnymi garsciami czerpie z Shader Model 3.

 

Ogolem jestem bardzo na plus. jesli rozgrywka na mapie glownej bedzie rownie ciekawa, to pod 94% PC Gamera podpisze sie obiema rekami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, bez strat wlasnych (choc jeden okret to marynarze wlasnymi tylkami latali, zeby nie ciekl :P ).

 

Bitwa morska w demie jest strasznie malo dynamiczna - same wolne liniowce, wiec dzieje sie jak w zwolnionym tempie.

 

Ciezsza przeprawe mialem z bitwa ladowa. Zaczalem isc szeroko lewymskrzydlem, zeby nie wlazic pod dziala (4 baterie 24-funtowek... lacznie 16 luf). Swoja artylerie konna (2x2 szesciofuntowki) puscilem na wzgorze, zeby troche szachowala brod i odgryzala sie wrogiej artylerii. Coz, blad w sztuce, bo najpierw jeden zaprzeg zdmuchnela mi przelatujaca kula, a pozostale wzieli na szable huzarzy.

Przy reszcie armii kawaleria wypuscila sie do przodu i nadziala na Minutemanow przyczajonych w lesie. Dwa regimenty tychze wystarczyly, zeby dwa szwadrony huzarow i jeden dragonow zostaly zredukowane do ozdobnika, bez realnej wartosci bojowej.

Jak juz doszla moja piechota, to bylo raczej pozamiatane, szczegolnie, ze Jankesi dali sie wziac na raty. Choc trzeba im przyznac: po lekkich poczatkowych porazkach bronili sie dzielnie i sprawnie przerzucili artylerie na zagrozony odcinek. Wyjmowanie artylerii bez jazdy nie bylo prosta sprawa; grenadierzy swietnie sprawdzali sie w tej roli. O scence z wyrywaniem wyrwy w regimencie za pomoca canister round (doslownie: nagle w szeregach zrobila sie dziura na 5 chlopa szeroka) juz wspominalem.

Ogolnie wymeczylem Close Victory, ale byly momenty, ze widmo porazki zagladalo mi w oczy. Z 850 chlopa wystawionych do bitwy przezylo mi 200...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są już pierwsze polskie recenzje, całkiem pozytywne muszę przyznać:

Teatr działań, na którym możemy starać doprowadzić się wybraną przez nas nację do dominacji jest ogromny: Cała Ameryka Północna, Europa z Azją, północna Afryka, Bliski Wschód, oraz cały kontynent Indyjski. Wszystkie te obszary są podzielone na prowincje i oddane z naprawdę dużą dokładnością, co widać podczas przybliżeń kamery. Oprócz tych zdobyczy terytorialnych możemy zdecydować się wysłać floty kupieckie do jeszcze innych części świata, na przykład do Ameryki Południowej, czy Afryki Środkowej. Obszary te są przedstawione fragmentarycznie i w uproszczeniu. Składają się z kilku prowincji i ośrodków kupieckich. Mamy więc w Empire przedstawiony cały znany ówczesnym świat. Pod względem ilości dostępnych prowincji gra przypomina raczej produkcje z serii Europa Universalis, niż na przykład Medieval: Total War.

 

Zmianie uległa nie tylko liczba dostępnych w grze prowincji, ale również ich zorganizowanie. Jest to jedna z istotniejszych zmian w turowej warstwie gry. Budynki, które znajdują się danej prowincji nie są, jak do tej pory umiejscowione w głównym mieście regionu. Takie zabudowania, jak farmy, porty, przystanie, czy warsztaty znajdują się w różnych miejscach. Budynki takie można zająć, odcinając włodarza prowincji od dobrodziejstw, które mu przynosiły. Dodaje to bardzo istotny wymiar strategiczny do rozgrywki, a jednocześnie wprowadza sporo realizmu - w końcu między innymi na przejmowaniu i niszczeniu źródeł dochodu i zaopatrzenia polegała wojna totalna. Nie wystarczy już obsadzić główne miasto potężnym garnizonem, aby czuć się bezpiecznie. Każdy, niebroniony budynek, szczególnie, gdy znajduje się blisko granicy, może paść ofiarą najeźdźcy. W rozgrywce sprawdza się to bardzo dobrze i daje nowe sposoby przejmowania i nacisku na przeciwnika. Nie raz zdarzyło się, że miałem zbyt małą armię, by zająć dobrze bronione miasto. Wtedy, czekając na posiłki, mniejszymi oddziałami zająłem strategiczne budynki w prowincji, czym zmusiłem komputerowego przeciwnika do opuszczenia twierdzy i walki w otwartym polu. Z drugiej strony trzeba cały czas pamiętać, że komputer z powodzeniem potrafi stosować podobną strategię. I tylko szczęście, gdy opanowaliśmy prowincję, której granic, choć z jednej strony broni fort ustawiony tuż nad brodem, lub w wąskim, górskim przesmyku

gameTRANCE.pl

 

Ciekawie, ciekawie. Jeżeli dobrze rozumiem, to teraz zdobywanie prowincji będzie wieloczęściowe, nie wystarczy postawić armii na polu i tyle. Miła odmiana w stosunku do wszystkich Totali. No i ten ogromny teatr działań!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.eurogamer.net/articles/empire-t...ew-live-q-and-a

 

16:48:46 -

 

michaelius asks: Have you considered using 17th century wars in Eastern Europe, Baltic Sea area and Turkish invasions as a possible setting for another Total War game?

 

 

Kieran Brigden: There are lots of historical periods that are incredibly interesting and could be used for a TW title. As before, all our titles need to meet the fundamentals required by a game of this nature and scope. The great thing about working form history is (ironically) it's infinite.

 

 

 

 

B-)

 

 

Swoja droga to gram.pl to lole sa dzisiaj zamowilem ETW za 99 bez zabawy wplna i z bonusowym pruskim huzarem bez laski w Wirtusiu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

costi sprawdz czy masz odglosy wystrzalow ;) bo nie wiem czy jeszcze dzisiaj sie fatygowac do mm, czy i tak potrzebny bedzie updejt ;) (podobno na wersji razorowej wiele sie sypie, ale co dziwne nuka nie dostala ;p)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tydzien wolnego za "wersje razorowa"...

 

EDIT: Na mapie swiata wiele sie pozmienialo. Wszelkie farmy i manufaktury sa teraz rozrzucone po prowincji, a nie upchane w zaulkach stolicy. Mozna wiec komus napsuc krwi bez ptrzystepowania do oblezenia/szturmu. Chyba kawaleryjskie hulajpartie wroca do lask ;]

 

Aha, AI w pierwszej turze bardzo pozytywnie zaskoczylo mnie dyplomacja. Prusacy na dzien dobry wyskoczyli do mnie bardzo ciekawa oferta, proponujac Prusy Wschodnie + technologie bagnetu szpuntowego + zloto + prawo przekraczania granic na kilka tur w zamian za Prusy Zachodnie (obejmujace rowniez Gdansk).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , czy mi się wydaje , czy aby sterować w tej grze kamerą trzeba używać klawiatury (np w przypadku bitw morskich?) jeżeli tak tragedia i coś co dyskwalifikuję tą grę dla mnie. Nie ruszę jej kijem jeżeli trzeba klawy używać :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Huh po walce z installacja gry okolo 3h :) - Problem polegal na tym ze wywal sie komunikat: Gra nie jest dostepna w tej chwili prosze sprobowac pozniej " No to mowie 149 zł w plecy

Ale nie poddalem sie poszperalem gogle , forum valve i okazalo sie antywir ( nie ktorzy jeszcze byli za tym aby date przestawic na pozniejsza ).. za ktoryms razem mi wywalil ze jest wirus w empire.exe jakis nie znany CRT - antywir NOD32 - usuwam - restart kompa dziala !

Ok pierwsze to odrazu na kampanie sie rzucilem ;p ale wyszedlem i wrocilem do" droga ku niepodleglosci"

Gra wciaga fajnie ze faktorie nie sa skupione wokol miasta ze sa pola i takie tam ( ale czy nie sa az za bardzo oddalone od miast ? )

Co do dalszych problemow z rozgrywka: Cos nie tak z dzwiekiem - gralem na drugim kompie tym z audigy 2 ZS i cos zanika nieraz jak"tutek" mowi

Znajomy na X-fi ma jeszcze gorzej nie slyszy wystrzalow.

Aha gra po instalacji odrazu cos pobiera wiec dajcie jej pobrac wszystko - jezeli cos nie bedzie fukalo to sprawdzcie integralnosc plikow wtedy znow cos pobierze :)

Oczywiscie gra oryginalna - ladne pudelko jak za dawnych czasow duze kartonowe :) szkoda ze EK nie wyglada jak w angli ale dobre i to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , czy mi się wydaje , czy aby sterować w tej grze kamerą trzeba używać klawiatury (np w przypadku bitw morskich?) jeżeli tak tragedia i coś co dyskwalifikuję tą grę dla mnie. Nie ruszę jej kijem jeżeli trzeba klawy używać :mur:

Nacisnij srodkowy przycisk myszy (domyslnie kolko) ;)

 

@Sarkazm - oczywiscie gram Polakami :)

 

Oczywiscie gra oryginalna - ladne pudelko jak za dawnych czasow duze kartonowe

Hm? Standardowe pudelko DVD + tekturowy sleeve, czyli tak, jak wydawane jest teraz 99% gier.

 

Co do nieslyszenia wystrzalow - tak podobno maja ci, ktorzy poskapili pieniedzy na gre ;)

 

Moje wrazenia: do gryna mapie glownej tez przydalby sie tutorial. Ilosc zmian w porownaniu z poprzednimi czesciammi jest porazajaca.

- farmy, miasteczka, porty nie sa juz czescia stolicy, tylko sa rozsiane po calej prowincji. Kaqzde mozna niezaleznie ulepszac, mozna je tez obsadzic wojskiem. w stolicy prowincji nadal stawia sie budynki, tyle ze zostaly tam tylko siedziby wladz, bbudynki kulturalne i wojskowe.

- krol juz nie staje w polu z wojskiem, tylko siedzi sobie w stolicy panstwa wraz z rada ministrow i rzadzi. A, rada ministrow tez jest, zreszta to zalezy od ustroju (monarchia absolutna, konstytucyjna lub republika). Ministrow jest szesciu: od armii, floty, skarbu, sadownictwa, gospodarki i dyplomacji. Kazdy z nich ma cechy, ktore wplywaja na jego "dzialke" (np. minister armii bedzie wplywal na koszt rekrutacji i utrzymania wojsk). Jako ciekawostke podam, ze w polskim rzadzie na dzien dobry zasiadla straszna banda partaczy, ktorzy tylko szkodzili, zamiast pomagac - niezamierzony dowcip polityczny? ;)

- miasteczka moga byc czterech typow: uczelnie (rozwoj technologii), zajazdy (podnosza zadowolenie w prowincji, rekrutuja hulakow), manufaktury (zyski) i seminaria (nawracaja na religie panstwowa, rekrutuja misjonarzy). Co ciekawe, na rekrutacje hulakow i misjonarzy (szpiedzy/asasyni) nie mamy wplywu - co jakis czas pojawia sie nowy. O ile w przypadku hulakow nie jest to glupie (zdolni szpiedzy nie rosna na drzewach), o tyle w przypadku misjonarzy uwazam to za blad. Religia nadal ma wplyw na zadowolenie ludnosci, a liczenie na laske i nielaske generatora pseudolosowwego, zeby wyplul misjonarza i mozna bylo prowincje nawracac, jest malo fajne.

- ciekawa rzecza przy oblezeniach miast jest "motloch z rusznicami". Przydatnosc bojowa tego jest mocno srednia, ale jest chlopakow duzo. Mieszkancy mobilizuja sie tylko w razie oblezenia/szturmu na miasto.

 

Wiecej wrazen nastepnym razem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nacisnij srodkowy przycisk myszy (domyslnie kolko) ;)

 

@Sarkazm - oczywiscie gram Polakami :)

 

 

Hm? Standardowe pudelko DVD + tekturowy sleeve, czyli tak, jak wydawane jest teraz 99% gier.

 

Co do nieslyszenia wystrzalow - tak podobno maja ci, ktorzy poskapili pieniedzy na gre ;)

Costi - mam na mysli duze kartonowe pudelko o czekaj zrobie fotke KLIK ( straszne szumy tel w910i :( ]

Problem z odlglosami mial znajomy i tez EK . Ale udalo mu sie rozwiazac problem poprzez sound fix szeroko dostepny :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Steam to jedno wielkie j.... g...

 

nie po to place 100 zeta za gre zeby teraz obserwowac napis serwery sa zbyt zajete i blad instalacji na ekranie.

 

edit: ciekawostka jak sie najpierw wpisze kod z preorderowej karteczki to wtedy wywala blad zajetosci serwerow zamiast poprosic o drugi z ksiazeczki z gra.

Edytowane przez Michaelius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej preorderowej karteczki? o.O

 

@GURU500 - ja mam standardowa edycje, stad te roznice ;)

 

Dzis mialem okazje rozegrac bitwe morska i cofam to, co mowilem o slabym wplywie wiatru - plywanie pod wiatr to tragedia, okrety sie ruszaja jak mucha w smole...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w ETW jest jakis sposob by zmienic czcionke na wieksza ?

 

BTW przez steama mozna sobie praktycznie dowolnie zmieniac wersje jezykowa w grze. Wczoraj tak dla zabawy przestawilem na angielski i po krotkim downloadzie wszystko bylo w jezyku szekspira ale jednak wroce do Polskiego bo to jedna z niewielu gier gdzie tlumaczenie wydaje sie byc dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączam się do pytania o czcionkę jest bardzo mała i kiepsko czytelna i mam kolejne jak zaznaczyć kilka jednostek naraz podczas przemieszczania na mapie kampanii?. Sama gra jest świetna podobają mi się zmiany wprowadzone w tej części.

Edytowane przez feluś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...