Skocz do zawartości
slimeck

Popsuty Procesor? :(

Rekomendowane odpowiedzi

mam powazny problem - jak w temacie - zalezy mi na mozliwie najdokładniejszym ustaleniu czy procesor komputera uległ uszkodzeniu.

 

a posiadam z nim taki oto problem... komputer oparty o plyte ASUS P5B DELUXE i CORE 2 QUAD QX6700 ( extreme ) na chłodzeniu SCYTHE INFINITY, zasilacz CHIEFTEC 400W... zaczął w pewnym wypadkach pracowac niestabilnie.

( nieoczekiwany błąd programu, od pewnego momentu za każdym razem, w losowym momencie, i to wcale nie przy maksymalnym użyciu pamięci! ). Kiedy odworzyłem budę okazalo sie ze w srodku jest dosc gorąco ( chipset plyty grzał się do 50 stopni według wzkazań programu podajacego temperature, nawet przy otwartej budzie. nagrzane pamięci i ... okolice procka ( takie kondensatory które okalają gniazdo cpu, metalowe puszeczki i czarne "kostki" zamontowane zaraz obok nich - załączam zdjęcie z zaznaczeniem - wręcz parzyły kiedy sie ich dotykało - zaznaczam te ktore w ogoel bylme w stanie wymacać, bo pod cooler scythe infinity nie da sie wygodnie wepchanc palucha niestetey zeby wybadac, o szybkim zdejmowaniu chlodzenia nie wspomnie - CHOLERNIE niewygodne... :/ ) i inne radiatorki plyty glownej. w tym samym czasie SPEEDFAN i CORETEMP podawały temperatura na posczegolnych rdzeniach maks 65-70 stopni w stresie ( troche duzo, ale przeciez to jest nadal w granicach akceptowalnej normy, prawda ? ).

 

aha. podczas pracy, PRZED zmiana chłodzenia i pasty - z kompa dobiegały takie Hmm,. nieładne ćwierkania, ciche bardzo ale jednak słyszalne. drugie chłodzenie dałem boxowe i jest za głośne zeby stwierdzic czy ćw

ierkanai ustały... pozniej założę znów Scythe zeby miec pewnosc... czy to płyta?

 

zminielem pastę chłodzącą na cooler procka ( chyba wymagała wymiany ) i temperatura na chipsecie spadła... jednak temperatura na procku wg odczytu dios termicznych na rdzeniach podawana przez speedfana i coretemp'a pozostała taka sama...

i to dziwne troche, bo skoro taka sama to dlaczego zmiana pasty "schłodziła" także chipset płyty? a program nadal 'wywalał' się.... podczas gdy na innym kompie to samo zadanie dało się ukonczyc za pierwszym podejsciem bez bledów ( plyta taka sama, tylko procek Core2Duo 6400@3 ghz).

 

teraz tak : zmiana pamięci na inne kości ( na miejsce GEILI ULTRA CL-4 wpakowałem zwykłe CL-5 ) i oraz podmianka płyty głównej ( zainstalowałem zwykłą tanią P5B ) nic nie dała - to samo - błędy w tym samym przypadku. podkreslam ze na drugim kompie dziala to jak należy, wiec nie jest to RACZEJ wina oprogramowania. po zostało mi jeszcze sprawdzenie zasilacza, oraz przełożenie procka do innego komputera ( tego który działa prawidłowo ).

 

proszę was o podpowiedz - jakim programem i w jaksi sposób moge stwierdzić czy SAM PROCESOR przypadkiem się n

ie "myli", czyli działa niestabilnie.

mam na mysli programy typu super_pi albo prime95...? chodzi o sprawdzenie działania kompa przy zarówno maksymalnym użyciu procesora i pamięci jednocześnie. jak je ustawić ustawić pod kątem takiego testu ( w prime95 mozna konfigurować ), nie znam sie na tym za bardzo takze prosil bym o precyzyjne podpowiedzi jak to ustawić, i ewentualnie o inne metody... nie ukrywam ze CHOLERNIE martwi mnie wizja zjaranego procka i zanim odeśle go do serwisu chce upewnic sie ze to dokladnie ten element jest winny...

pozdrawiam

 

 

!!! EDIT !!! : aha, ważne - mialem takich pare przypadków ze blad programu robil sie kiedy... poruszyłem myszką. bezprzewodowa optyczna... zdarzylo sie tam dwa razy, raz kiedys, a raz wlasnie ostatnio i nie ma mowy o tym ze to byl przypadek, ze program sie po proatu zam samykal w momencie kiedy ruszalem myszą. czy to moze wskazywac.. nie wiem... na uklady zasiania, ewetualeni sam zasilacz? nie chcę oczywisci sugerowac ewetualnych podpowiedzi, ale jedyni staram sie udzielic w miare kompletnych informacji. za wselkei porady z gory dziekii! :)

post-106317-1210853964_thumb.jpg

Edytowane przez slimeck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obstawiam Zasilke ponieważ wykluczyłes MOBO

a to co zaznaczyłes to Sekcja zasilania i ona będzie się grzała a dziwne ze Chipset 50C umnie na P5K-DLX w Idle mam 39-42C

 

co Do testowania CPU daj Orthos na 24h i sprawdzisz jesli się nie wywali to sprawyny

 

ja bym zaczoł od PSU!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procka sprawdzaj orthosem test blend na priority 9.

To "ćwierkanie" to pewnie piszczące cewki.

Procek zjarany raczej nie jest, bo jak by tak było to by po prostu nie wstawał.

W obu kompach te same ustawienia biosu ? Może coś tam jest namieszane ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procka sprawdzaj orthosem test blend na priority 9.

To "ćwierkanie" to pewnie piszczące cewki.

Procek zjarany raczej nie jest, bo jak by tak było to by po prostu nie wstawał.

W obu kompach te same ustawienia biosu ? Może coś tam jest namieszane ?

 

i ja takie cos takiego mialem od czasu do czasuo to intrygujace :D to z cwierkaniem przy ruszaniu myszka ale to moze z zasilka jest zwiazane bo ja tez mam Chiefa 400W

Edytowane przez venat0r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...