Skocz do zawartości
ath

Intel Atom

Rekomendowane odpowiedzi

A idzie gdzieś kupić oddzielnie płytę i proca tak żeby można było sobie samemu wybrać jaki procek chce mieć na płycie czy są tylko same integry ?????

Jeżeli chodzi o ATOMA to popytaj INTELA czy zechcą Ci oddzielnie sprzedać... :damage_wall:

Bo do tej pory robią same integry.

 

A i podali byście jak możecie jakiś sklep gdzie można kupić te podzespoły pliss :wink:

W każdym sklepie komputerowym!

Idziesz mówisz co potrzebujesz i za dzień/dwa przychodzisz po odbiór.

Jeżeli mowa o sklepach internetowych to sam zapytaj google.

Twoja lenistwo nie zna granic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym sklepie komputerowym!

Idziesz mówisz co potrzebujesz i za dzień/dwa przychodzisz po odbiór.

Jeżeli mowa o sklepach internetowych to sam zapytaj google.

Twoja lenistwo nie zna granic.

Łął ale mi kolega pojechał po ambicji jak by uważał że nie wiedział do czego służą google no ale cóż skoro nie umie się czytać z zrozumieniem tak bywa, ponieważ wyraźnie napisałem że mogli byście podać gdzie można dostać te podzespoły czyli w liczbie mnogiej no ale skoro już wytłumaczyłeś mi że nie ma takowych to nie wiem po co ten drugi dopisek odnośnie sklepów

 

Jeśli moja wypowiedz cie obrazi bądź któregoś z modow to ją porostu usuńcie a nie dawajcie mi wara będzie o wiele przyjemniej

Edytowane przez nukens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie - pobór prądu, mój tani licznik chyba nie daje sobie z tym rady - wskazuje 12W w idle , do 15 pod loadem o.O - chyba przez ten typ zasilacza bo dobry pobór wskazuje dla 40W żarówki (podłączałem też komp + żarówka i wskazywało 52/55). Dziwna sprawa...

Co w tym dziwnego.Te zasilacze pico ITX mają sprawność do 96%.

Atom single core max.4W dual core 8W.Chipset masakryczne 21W dysk 3-4W+ram.Masz przy 100% obciążenia wszystkich podzespołów co jest niemożliwe do uzyskania 30W w single core i 33-34W w dual core.To są wartości nie do uzyskania w domowych warunkach.

Więc tak dajmy że przy 30% obciążeniu tego malucha mamy sprawność 90% (zgaduję) to daje ci 33W przy max obciążeniu pobierane z zewnętrznego zasilacza 12V.

 

I co to dla ciebie Load.Bo dla mnie load to by było włączenie dwóch super prime w tym samym czasie +w tym samym czasie przegrywanie masy małych plików i odpalenie 3DMarka2003 wraz z ciągnięciem czegoś po sieci.A i tak nie obciążysz wszystkich układów w 100%.

 

Prawda jest taka że "wszystkie" zwykłe zasilacze robione na 200,300,400 i więcej watów praktycznie w ogóle się nie nadają na energooszczędną platformę z Atomem bo przy tak śmiesznym obciążeniu ich sprawność jest żałosna i potem wychodzi że straty na samym zasilaczu są większe niż to co pobiera sam komputer.

 

Intel nie pozwoli na obsługę Atomów przez inne chipsety .Musi się pozbyć archaicznych 130nm układów nie mówiąc że ma przynajmniej zajęcie dla swoich starych linii produkcyjnych.Brak konkurencji.Gdzie Athlon 64 2200+ ?.Procek AMD pobierający 8W wraz z 780G pobierał by mniej niż teoretyczne max. 19W i byłby co ważne chłodzony małymi radiatorami a nie tandetnym wiatraczkiem.

Edytowane przez grayman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co w tym dziwnego.Te zasilacze pico ITX mają sprawność do 96%.

Atom single core max.4W dual core 8W.Chipset masakryczne 21W dysk 3-4W+ram.Masz przy 100% obciążenia wszystkich podzespołów co jest niemożliwe do uzyskania 30W w single core i 33-34W w dual core.To są wartości nie do uzyskania w domowych warunkach.

Więc tak dajmy że przy 30% obciążeniu tego malucha mamy sprawność 90% (zgaduję) to daje ci 33W przy max obciążeniu pobierane z zewnętrznego zasilacza 12V.

 

I co to dla ciebie Load.Bo dla mnie load to by było włączenie dwóch super prime w tym samym czasie +w tym samym czasie przegrywanie masy małych plików i odpalenie 3DMarka2003 wraz z ciągnięciem czegoś po sieci.A i tak nie obciążysz wszystkich układów w 100%.

 

Prawda jest taka że "wszystkie" zwykłe zasilacze robione na 200,300,400 i więcej watów praktycznie w ogóle się nie nadają na energooszczędną platformę z Atomem bo przy tak śmiesznym obciążeniu ich sprawność jest żałosna i potem wychodzi że straty na samym zasilaczu są większe niż to co pobiera sam komputer.

 

Intel nie pozwoli na obsługę Atomów przez inne chipsetu.Musi się pozbyć archaicznych 130nm układów nie mówiąc że ma przynajmniej zajęcie dla swoich starych linii produkcyjnych.Brak konkurencji.Gdzie Athlon 64 2200+ ?.Procek AMD pobierający 8W wraz z 780G pobierał by mniej niż teoretyczne max. 19W i byłby co ważne chłodzony małymi radiatorkami a nie tandetnym wiatraczkiem.

Nie da się ukryć że to 100% prawdy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co w tym dziwnego.Te zasilacze pico ITX mają sprawność do 96%.

[ciach!]

Zdziwiło mnie to ponieważ z doświadczeń innych osób podających dane dla atoma wartość ta była większa. (też na picopsu - brick się pewnie różnił).

 

I co to dla ciebie Load.Bo dla mnie load to by było włączenie dwóch super prime w tym samym czasie +w tym samym czasie przegrywanie masy małych plików i odpalenie 3DMarka2003 wraz z ciągnięciem czegoś po sieci.A i tak nie obciążysz wszystkich układów w 100%.

To pracuje na linuxie (a do tego headless), load to był to 2x cpuburn + kopiowanie 20gb mp3 po NFS.

 

Intel nie pozwoli na obsługę Atomów przez inne chipsety .

Ba , słyszałem o wiele gorsze rzeczy - "max 2 sloty ram , pci-e max 1x, brak wyjść cyfrowych" - to kilka rzeczy które intel narzucił producentom płyt :/

3124885[/snapback]

Musi się pozbyć archaicznych 130nm układów nie mówiąc że ma przynajmniej zajęcie dla swoich starych linii produkcyjnych.Brak konkurencji.Gdzie Athlon 64 2200+ ?.Procek AMD pobierający 8W wraz z 780G pobierał by mniej niż teoretyczne max. 19W i byłby co ważne chłodzony małymi radiatorami a nie tandetnym wiatraczkiem.

 

Dokładnie - tylko, że atom jest już od pewnego czasu, a jedyne miejsce gdzie widziałem tego mitycznego Athoma jest ten test...

 

Co do chłodzenia , z moich dość powierzchownych "badań" wynika, że chipset w moich zastosowaniach (headless, ew wyświetlana konsola bez X-ów) mógłby chodzić pasywnie jeśli byłby lepszy radiator - założyłem niebieskiego zelmana i temp nie przekraczała 55st bez jakichkolwiek wiatraków. Niestety wymagało to też zmiany radiatora na procesorze bo ten grzał się do 80st a to dla mnie nie jest akceptowalna temperatura(40mm bzyczek na chipsecie dość dobrze chłodził też procesor). Oba radiatory ulegną wymianie (zelman musi odejść z uwagi na wysokość - nad nim nie mieści się juz dysk 3.5" - aktualnie jest powyginany;) ). Mi nie zależy na eliminacji wszystkich wentylatorów - będzie jeden 70mm lub 60mm jeśli szerokość tego pierwszego będzie za duża (mam duże ograniczenia miejsca w tej obudowie).

Trochę zdjęć z procesu eksperymentów:

http://picasaweb.google.com/ikabturek/Cube...745808418771842

postaram się porobić lepsze jak wszystko będzie w finalnym stanie:)

 

Mam nadzieje, że jutro do mnie dotrą radiatory i wentylator do obudowy.

pozdrawiam,

 

P.S. Znalazłem też płyte ECS http://forums.pcper.com/showthread.php?t=457209 - totalnie pasywna , troche większa niż mini-itx (mi by się już nie zmieściła ;) ) ale ma pcie x1, niestety nie widziałem jej nigdzie w sklepach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś doświadczenia z zasilaczami pico ITX i dyskami 3.5 cala ? mam ochotę zlozyc cos na atomie + 3 dyski 3.5 cala + maly lcd dotykowy i zastanawiam sie nad zasilaczem tego typu bo tak zachwalacie jego sprawność, ale czy te ostrzeżenia producenta o dyskach 2.5 only maja uzasadnienie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś doświadczenia z zasilaczami pico ITX i dyskami 3.5 cala ? mam ochotę zlozyc cos na atomie + 3 dyski 3.5 cala + maly lcd dotykowy i zastanawiam sie nad zasilaczem tego typu bo tak zachwalacie jego sprawność, ale czy te ostrzeżenia producenta o dyskach 2.5 only maja uzasadnienie ?

a nie na 690G ? :rolleyes:

 

zależy to od dysków, energooszczdne czy zwykłe 3.5" ? 3 dyski picopsu 80w powinien pociągnąc.

Popatrz tu :

http://www.xbitlabs.com/articles/storage/d...-roundup_8.html

 

Chcesz te dyski podłączyć przez karte raid czy 2x sata + ide ? raid 5 chcesz zrobić ?

 

ja podłączałem 2 dyski ide (stare 6gb) i jeden sata 250gb hitachi i dał rade (80w + brick 7a)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ode mnie... jak jest z głośnością tego wentylatorka który jest na chipsecie? Może ktoś go do czegoś powszechnie znanego przyrównać?

Planuję coś złożyć na atomie 330 100% pasywnie. Jeśli ktoś ma 330 to jakie są max temp procka przy standardowym chlodzeniu?

Jeszcze do kolegi DmL: Założenie innych radiatorków niż standardowe na tych zaczepach nie sprawia większego problemu? Dobrze się trzymają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te zaczepy byly bardzo popularne za czasow soc. 478 http://allegro.pl/4272_socket_478_pentium_...&view=gtext i skoro wtedy dzialalo to teraz tez musi :P

 

 

ja planuje tez zlozyc sobie torrent boxa na 330 , zaloze ( o ile sie da ) takie cos : http://www.chip.pl/images/0101/001309_0010_org.jpg tylko alu-cu , a na chipset jezeli starczy miejsca 2 takie cos :P

 

do tego lekki wicherek powiedzmy s-flex @ 4V i/lub mniej i bedzie gut ,

 

bo o ile nie martwie sie o chipset i proca to martwie sie o usmazenie dysku ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie na 690G ? :rolleyes:

 

zależy to od dysków, energooszczdne czy zwykłe 3.5" ? 3 dyski picopsu 80w powinien pociągnąc.

Popatrz tu :

http://www.xbitlabs.com/articles/storage/d...-roundup_8.html

 

Chcesz te dyski podłączyć przez karte raid czy 2x sata + ide ? raid 5 chcesz zrobić ?

 

ja podłączałem 2 dyski ide (stare 6gb) i jeden sata 250gb hitachi i dał rade (80w + brick 7a)

nie moge sie doczekac na athlona 2000+ ;/ lipa straszna bo bym zdecydowanie 690G wybral, mam sata na karcie 4 porty i chcialem zrobic serwerek 24/7

 

powiedz mi jakie napiecie masz na tym 7A bo wszedzie w pico pisza ze zasilacz 12v, a wiekszosc od laptopow to 15-19v... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak jest z głośnością tego wentylatorka który jest na chipsecie? Może ktoś go do czegoś powszechnie znanego przyrównać?

Jakby wyeliminować wibracje i zmniejszyć rpm do 2000 to jest znośny (sam nie próbowałem bo mnie denerwował i od razu zdjąłem stockowy cooler). Boje się tylko co z nim może się dziać po jakimś czasie.

Jeszcze do kolegi DmL: Założenie innych radiatorków niż standardowe na tych zaczepach nie sprawia większego problemu? Dobrze się trzymają?

Zależy to od radiatora - z niebieskim zelmanem nie było wielkich problemów - musiałem tylko wygiąć tylko finy, żeby zmieściło się mocowanie między nimi.

Oba mocowania (rozstaw) *nie* są standardowe - były mniejsze od tych które dostałem do pentagramów.

Mocowanie na chipset jest niewiele mniejsze więc musiałem tylko lekko wygiąć finy na czas wkładania mocowania.

Z tym na cpu były straszne problemy - co zresztą widać na zdjęciach - musiałem wygiąć finy tak żeby wogule się zmieściło mocowanie.

3125174[/snapback]

te zaczepy byly bardzo popularne za czasow soc. 478 3125174[/snapback]
ja planuje tez zlozyc sobie torrent boxa na 330 , zaloze ( o ile sie da ) takie cos : 3125397[/snapback]
nie moge sie doczekac na athlona 2000+ ;/ lipa straszna bo bym zdecydowanie 690G wybral, mam sata na karcie 4 porty i chcialem zrobic serwerek 24/7

szczególnie, że tak naprawdę nie widać go nawet na horyzoncie

powiedz mi jakie napiecie masz na tym 7A bo wszedzie w pico pisza ze zasilacz 12v, a wiekszosc od laptopow to 15-19v... ?

mam 12v zasilacz - jeśli miałbyś inne to weź picopsu WI (wide input). na ebay uk możesz dostać brick + pico za taką cenę jak u nas na allegro samo pico.

 

 

Dodałem kilka fot z operacji zmiany radiatorów:

http://picasaweb.google.com/ikabturek/Cube#

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to prawda z pico ze nie mozna stosowac dyskow 3.5 cala i napedow 5.25? bo maja niskie natezenie na lini 12v i nie wytrzymuja ? tak mi koles z allegro napisal.

12v jest puszczane bezpośrednio z zasilacza AFAIK (przynajmniej w tych nie-WI), myśle, że nie jest to do końca prawdąbo sam podłączyłem dyski 3.5" ale trzeba brać pod uwage, że one rzeczywiście więcej prądu pobierają...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję złożyć komputerek oparty na Atomie 330 + 512 MB Ram + HDD 2,5 cala, za obudowę będzie służyć kartonowe pudełko. Zainstaluje na nim Win XP lub Windows Home Server. Chcę go obsługiwać przez zdalny pulpit, bez podpinania klawiatury, myszki ani monitora.

Komp ma służyć głównie jako dysk sieciowy, platforma do backup'u oraz klient torrent.

 

Mam 2 problemy do rozwiązania:

- jaki kupić zasilacz (w granicach 50 PLN)?

- czy możliwe jest takie skonfigurowanie komputera, aby automatycznie wstawał po zaniku zasilania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- jaki kupić zasilacz (w granicach 50 PLN)?

Co do zasilacza to będzie ciężko się zmieścić w takiej kwocie - musisz kupić normalny jakiś (fortrony? nie wiem co teraz sie w klasie budżetowej kupuje). Ale to strzelanie armatą do much (mała efektywność dla tak małych poborów energii). Możesz spróbować znaleźć jakies zasilacze 60-150w przystosowane do mini atx - czasem na allegro można znaleźć używane...

 

- czy możliwe jest takie skonfigurowanie komputera, aby automatycznie wstawał po zaniku zasilania?

bez problemu - jest opcja w biosie co zrobić w razie "power loss"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilacza to napewno coś sprawdzonej firmy. Jeśli zdecydujesz się na atx to delta/fortron/seasonic.

Mam delte 300MB-B, jest na allegro po 30zł. U mnie pracuje z A64 2GHz, GF6600 i co tam jeszcze potrzebne w komputerze. Zasilacz jest cichy i chłodny. Znacznie chłodniejszy niż np Delta DPS-350 PB-2 czy Chieftec hpc 360W.

Na allegro jest też fortron 250W z sata, co wskazuje na stosunkowo młodą konstrukcję. Ja w takiej sytuacji zaryzykowałbym tego fortrona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tym?

Nada się?

Seasonic 145W SS-145SFD wygląda interesująco. Ma jednak 95W na lini 3,3V&5V oraz tylko 42W na lini 12V. Mocy pod atoma powinno wystarczyć na lini 12V. Nie wiadomo jak zachowa się mało obciążona linia 5V. Warto napięcie 5V sprawdzić miernikiem w czasie pracy, czy mieści się w normie atx. Nie posiada też złącz sata (da się przeboleć) oraz nie ma wtyczki 4pin 12V, co uniemożliwia podłączenie płyty atoma bez przejścówek. Słaba linia 12V może (nie musi) mieć problemy z dyskami 3,5 cala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktos bawił się w zamiast HDD to karta pamięci CF np.8GB ?

Jaka jest prędkość odczytu dysku 2.5' 5400rpm w porównaniu do karty CF z prędkością x266 (rzekome 40-45 MB/s)

Ewentualnie karta 4-8GB tylko na system a HDD 2.5' jako "magazyn danych" z ustawionym oszczędzaniem energi w przypadku nie używania przez system.

Jaka jest różnica w głośności dysków 2.5' 5400rpm pomiędzy 7200rpm ?

 

Jak finanse pozwolą to spróbuje zbudować coś na Atomie 330.

 

Plan nr 1(wersja tańsza):

-Atom 330

-HDD 2.5' 120-250GB 5400rpm lub 7200rpm

-DVD-RW Slim

-Tuner DVB-T (pci)

-zasilacz mATX Seasonic 145W

-obudowa aluminiowa własnego pomysłu wielkość około 200x250x100 mm

 

Plan nr 2(wersja droższa):

-Atom 330

-HDD 2.5' 120-250GB + CF 4-8GB tylko na system

-DVD-RW Slim

-Tuner DVB-T (pci)

-zasilacz picoPSU + zasilacz "w gniazdko" 12V 5A

-obudowa aluminiowa własnego pomysłu wielkość około 200x200x100 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

złożyłem niedawno atoma 330. Chodzi to maleństwo bardzo zgrabnie, win xp ładuje się tak samo szybko jak na normalnym komputerze, widzi logiczne 4 procesory (DC+HT)

 

uwaga: Ostrzegam przed obuwową KMZ mini ITX (w takiej mam atoma). jest b.ładna, fajnie rozplanowana, ma miejsce na karty rozszerzeń i tania ale ma zasadniczą wadę - sakramencko głośny wentyl w zasilaczu (40x10). W połączeniu z wentylem na chipsecie jest to najgłośniejszy pecet jaki w życiu miałem. Chodzi jak suszara.

Te obudowy i kompy atom w KMZ budzie oferują sklepy jako "ciche" - wierutna bzdura.

Po zakupie wentyl kwalifikuje się od razu do wymiany, ja zmieniam na acutake może będzie ciszej....

 

Nie wiem czy nie lepiej pasywny Feel202 - tam jest cisza przynajmniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktos bawił się w zamiast HDD to karta pamięci CF np.8GB ?

Jaka jest prędkość odczytu dysku 2.5' 5400rpm w porównaniu do karty CF z prędkością x266 (rzekome 40-45 MB/s)

Ewentualnie karta 4-8GB tylko na system a HDD 2.5' jako "magazyn danych" z ustawionym oszczędzaniem energi w przypadku nie używania przez system.

Jaka jest różnica w głośności dysków 2.5' 5400rpm pomiędzy 7200rpm ?

 

Jak finanse pozwolą to spróbuje zbudować coś na Atomie 330.

 

Plan nr 1(wersja tańsza):

-Atom 330

-HDD 2.5' 120-250GB 5400rpm lub 7200rpm

-DVD-RW Slim

-Tuner DVB-T (pci)

-zasilacz mATX Seasonic 145W

-obudowa aluminiowa własnego pomysłu wielkość około 200x250x100 mm

 

Plan nr 2(wersja droższa):

-Atom 330

-HDD 2.5' 120-250GB + CF 4-8GB tylko na system

-DVD-RW Slim

-Tuner DVB-T (pci)

-zasilacz picoPSU + zasilacz "w gniazdko" 12V 5A

-obudowa aluminiowa własnego pomysłu wielkość około 200x200x100 mm

 

czy moze zlozyles juz cos na Atomie?

bo mam pytanie odnosnie tunera dvb-t jak to chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MesJasZ: w KMZ najchetniej wycialbym w tym PSU dziure i zamontowal najwolniejsza i najcichsza 80tke, ktora da mi 2-4CFM, bo tyle wystarczy. KMZ jest naprawde super rozwiazany przy swoich rozmiarach, ale to PSU... :) porazka.

Z tego co sie orientowalem problem jest taki, ze wentylator (poza tym, ze jest badziewny) nie jest sterowany przez PSU. Moze by tak wpiac pomiedzy wentylator na chipsecie a plyte przejsciowke i do niej takze przypiac wentylator w PSU? Z pewnoscia, gdyby dolozyc dodatkowo jakis cichszy model mogloby to sensownie (tj. cicho) dzialac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...