Skocz do zawartości
pmp

Asus P5q/p5q-e/p5q Pro/p5q Deluxe/p5q Premium

Rekomendowane odpowiedzi

Dziekuje wielce za odpowiedzi, a czy moga Panstwo wyjasnic na czym polega ta wyjatkowosc Maximusa ( jak to zostalo ujete - troche zmieniony p5q ) w porownaniu do Deluxe czy Premium, a takze juz odnosnie obu tych plyt czy defakto warto doplacac do premium jak nie tzreba nam duzej ilosci wejsc Lan, a takze przewidywana jest jedna karta graficzna w kompie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle to sformułowałem, powinienem napisać bardziej rozbudowana Deluxe/Premium.

Poczytaj w wątku o Maximusie, napisze tylko że ma zmienione chłodzenie, pełny monitoring napięć i temp, załączoną całkiem niezłą karte dźwiękową.

 

http://forum.purepc.pl/Socket-423-478-775-...la-t267831.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P5Q-E BIOS 1901 jest już dostępny na stronie Asusa.

 

Zmiany podane przez producenta: Fix the compatible problem with Promise SuperTrak EX8350 RAID card.

 

używam drugi dzień... poza nr wersji innych zmian nie widzę :huh:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pussik

Proc Q9450 z mnoznikiem 8, płyta ASUS P5Q-PRO. Mam takie pytanie, otóż przez długi czas działało u mnie:

 

FSB 470 STABILNE:

CPU: 1,325

VTT: auto

PLL: auto

GTL: auto

NB: 1,2

SB: auto

DDR: 2,0

 

Szukając kresu stabilności dla NB i DDRII, zmniejszajac napięcia doszło do:

 

FSB 470 STABILNE:

CPU: 1,35

VTT: auto

PLL: auto

GTL: auto

NB: 1,16

SB: auto

DDR: 1,8

 

Jednak zmniejszone napięcie dla mostka i pamięci wymaga podniesionego napięcia dla CPU (1,35), CZEMU?

Przy takich wartościach, jest niestabilne:

 

FSB 470 NIESTABILNE:

CPU: 1,325

VTT: auto

PLL: auto

GTL: auto

NB: 1,16

SB: auto

DDR: 1,8

 

Mniej ważne ustawienia:

FSB 474 STABILNE:

CPU: 1,35

VTT: auto

PLL: auto

GTL: auto

NB: 1,2

SB: auto

DDR: 2,0

Mniej ważne ustawienia:

 

FSB 474 STABILNE:

CPU: 1,35

VTT: auto

PLL: auto

GTL: x0,61

NB: 1,2

SB: auto

DDR: 2,0

 

Mniej ważne ustawienia:

FSB 477 NIESTABILNE:

CPU: 1,35

VTT: auto

PLL: auto

GTL: x0,61

NB: 1,2

SB: auto

DDR: 2,0

 

GTL:x0,61 nic nie zmienia w kwestii o/c.

 

co i jak mam ustawić (tylko ust. mobo), aby otrzymać stabilne FSB w postaci 450 (chodzi np. o napięcie mostka)

Przy 470MHz u mnie śmiga 1,16V.

 

 

Witam mam pytanko czy plyty z seri p5q nadaja sie do o\c quadow? Chcialbym q9650 wkrecic tak powiedzmy do 4 ghz, do tego pamieci Corsair TWIN2X4096-8500C5DF w sumie 8 gb i mysle nad plytami p5q deluxe lub premium tylko nie wiem ktora lepsza (jakie sa roznice) i ktora by sie bardziej nadawala , jesli w ogole sie nadaja..no chyba ze p5q3 na ddr3 ?Prosze o pomoc :)

Przy niskiej temp proca (40st w stresie), 4GHz z Q9450 chodziło stabilnie (dopóki woda się nie nagrzała, czyli kilka godzin stressu) na ASUS P5Q PRO.

 

By the way, udało mi się zamontować Thermalrighta na mosfetach niechłodoznych defaultowo na P5Q PRO:

Dołączona grafika

Idle radiator ma 25 stopni, a w stresie 37.

Edytowane przez Pussik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Stałem się posiadaczem modelu P5Q, ponieważ mój Foxconn przestał się dogadywać z G.Skill Hz - jak się okazało Asus też nie trawi tego RAMu - comp nie startuje. Do kompletu kupiłem więc Corsair Dominator 1066MHz 4GB z wentylkiem i od wczoraj walczę z mobasem.

 

Zmieniłem chłodzenie na NB na Thermalrighta HR05-Sli i po pierwszych testach RAMu stwierdziłem, że minimalnie lepiej mu w żółtych slotach, ale generalnie na razie jest szukanie optymalnego ustawienia CPU/RAM/mobo. RAM nie bardzo chce pracować powyżej 850 4-4-4-12 i powyżej 1100MHz niezależnie od napięcia. Nie bootuje na 1200 nawet z 2.5V 6-6-6-18. Skupiłem się więc na tym co potrafi, a więc okolice 1066MHz.

 

Przed chwilą testowałem Orthosem takie ustawienie: (niestety blue screen po 50 minutach :sad: )

 

FSB 510MHz

RAM 1022MHz 5-5-5-18.

 

Po przejrzeniu całego wątku ustawiłem Pl na 10, STRAP 333 i napięcia NB 1.26, SB 1.1, CPU PLL 1,75, FSB termination 1,35 reszta auto.

 

Static: disabled

Training: disabled

Charger: enabled

Twister: light

Spectrum: oba disabled

CPU ME: performance

C1E: enabled

 

 

W czasie testów mobo zauważyłem, że RAM nie chce działać 5-5-5-15 bo mobo nie wstaje, na auto płyta podaje 5-5-5-18 i jest OK.

 

Zmiana z PL10 na PL9 i również płyta nie wstaje (FSB 510). Natomiast ustawienie twistera z moderate na strong nie pozwala załadować systemu.

 

 

Obecnie leci 7x500 i memki 1000Mhz. Everest pokazuje odczyt i zapis po 9GB/s a copy 9,5. Jak to nie będzie stabilne to zacznę się wkurzać.

 

Czytałem gdzieś, że najlepszy bios to 703 ka była, obecnie siedzę na najnowszym 1611, ale tamten podobno lepiej prowadzi pamięci.

 

 

UPDATE

 

Zakończyłem boje na FSB 500MHz. Orthos stable > 9h. Max temp. na NB - 45C.

 

AI Tweak:

 

Cpu ratio - x7

Fsb Frequency - 500Mhz

PCIE Frequency - Auto

FSB Strap to North Bridge - 333 Mhz

Dram Frequency - 1002 Mhz

DRAM Timing Control - Auto (5-5-5-18)

Static: Disabled

Training: Disabled

Charger: Enabled

Twister: Moderate

PL 10

Cpu Voltage - 1,38 V

GTL Voltage Rference - Auto

CPU PLL Voltage - 1,75V

FSB Termination Voltage - 1,36V

Dram Voltage - Auto

NB Voltage - 1,26 V

SB Voltage - 1,10 V

PCIE Sata Voltage - Auto

Loadline: Enabled

Spectrum: Disabled

CPU Skew - Auto

NB Skew - Auto

CPU Margin: Performance

 

Advanced: Cpu Configuration

Cpu Ratio Setting - x7

C1E support - Enabled

Max CPUID Value Limit - Disabled

Intel Virtualzation Tech - Enabled

CPU TM Function - Enabled

Execute Disable Bit - Enabled

 

 

Zostało jeszcze troche miejsca do zabawy - wartości wytłuszczone są do dalszych testów. Ogólnie mobas wstaje max z FSB 535, na 540MHz czarno niezaleznie od ustawień.

Edytowane przez epoxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały teścik ...

 

1) FSB 515MHz, RAM 1024MHz 5-5-5-18, CPU 3,6GHz

 

PL 10, Strap 333

 

vs

 

2) FSB 450MHz, RAM 1125MHz 5-5-5-18, CPU 3,6GHz

 

PL 8, Strap 266

 

 

Wyniki:

 

Super Pi 16M: 6min 32s vs 6min 30s

 

Win RAR: 1576KB/s vs 1637KB/s

 

FurMark: 2328 vs 2331

 

AquaMark 3: 195,377 vs 196,524

 

3DMark 2001: 58659 vs 58633

 

Everest:

- read: 9161 vs 9260

 

- write: 9305 vs 8174

 

- copy: 9663 vs 8925

 

- latency (ns): 57,1 vs 55,2

 

 

Jak widać zysk 100Mhz na memkach, niższe PL i lepszy strap daje tylko minimalną przewagę (i to nie wszędzie) w porównaniu do pierwszego ustawienia, które jest na wyższym FSB oraz 1:1 (CPU/RAM).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia:

 

CPU PLL Voltage - 1,75V

FSB Termination Voltage - 1,36V

Dram Voltage - 2,25V

NB Voltage - 1,26V

SB Voltage - 1,10V

 

Te wytłuszczone być może nawet są za wysokie. Muszę potestować niższe.

 

Obecnie zaczynam bawić się GTL w biosie (szukanie stabilności przy FSB 530) i tREF w Windzie dzięki MemSet 4.0 - zwiększenie tego parametru do 16383T wpływa na wzrost przepustowości RAMu nawet o 150MB/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O dzieki wielkie jak wroce do domu to przetestuje ale cala noc sie bawilem i myslalem juz ze pozbylem sie problemu z ramem - bo mam to samo - hyperXy 2x 1Gb 1066 ustawia mi na 800 na P5Q Pro, problem niby znika jak przestawie ręcznie ale wtedy moj komp z zimnego startu (wyłączony z godzine) bootuje sie 2 razy - wciskam power i a on włącza i wyłącza i po chwili dopiero rusza. W SPD pamieci maja 1.8V ale to samo dzieje sie przy 1.9,2.0,2.1,2.2v - jakies pomysly co z tym zrobic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O dzieki wielkie jak wroce do domu to przetestuje ale cala noc sie bawilem i myslalem juz ze pozbylem sie problemu z ramem - bo mam to samo - hyperXy 2x 1Gb 1066 ustawia mi na 800 na P5Q Pro, problem niby znika jak przestawie ręcznie ale wtedy moj komp z zimnego startu (wyłączony z godzine) bootuje sie 2 razy - wciskam power i a on włącza i wyłącza i po chwili dopiero rusza. W SPD pamieci maja 1.8V ale to samo dzieje sie przy 1.9,2.0,2.1,2.2v - jakies pomysly co z tym zrobic ?

Asus domyslnie ustawia wyzsze timingi, a np A-Data na pudelku pisze ze timingi trzeba recznie ustawiac w biosie. Z tym startem tez tak mam i z tego co wiem duzo jak nie wszyscy userzy Asusa tak maja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwójny start to jak dobrze pamiętam pojawi się po odcięciu zasilania. Wyłączając compa ale nie wyłączając zasilacza czy listwy powinien wstać za pierwszym razem - przynajmniej u mnie tak jest obecnie.

 

Niestety między płytami głównymi i RAMami potrafią się dziać różne dziwne rzeczy. Moje poprzednie mobo Foxconn P35A + G.Skill Hz chodziło ponad rok bez problemu, ostatnio nie chciał comp wstawać i musiałem wyłączać zasilacz i załączać go z powrotem i dopiero comp bootował. Pewnego dnia już się nie podniósł - wentyle kręcą ale brak posta i brak sygnału wideo na ekranie. Płyta jest OK i RAM w innej płycie też działał (Gigabyte na P35) ale na tym Asusie nie działa. Poszperałem w necie i znalazłem więcej osób z takimi problemami, że sprzęt niby OK, a comp się nie podnosi. Znalazłem też nfo, że P5Q nie działa na starych biosach z G.Skil Hz ale na 703 działa - ja mam 1611 i nie działa - może trzeba tamten bios sprawdzić ...

 

Mam zamiar przetestować jeszcze 1611 z serii "m" LINK - może ktoś z Was testował te biosy ??

 

BTW w testach FSB 520 - Orthos zaliczył godzinkę i leci dalej. Przy 530 mam zwisy po 20-50 sekundach od odpalenia Orthosa. GTL nic nie pomaga więc nawet przy 520 zostawiłem na AUTO. 539MHz zawisa na logo Windy, a 540 ciemność widzę - jakiś wall chyba :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem testował ;) Teraz mam 1406 od Ket'a, ponoć najlepszy, szkoda tylko, że ja żadnych różnic na obojętnie jakim biosie nie zauważyłem :/

Edytowane przez razorex2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwójny start to jak dobrze pamiętam pojawi się po odcięciu zasilania. Wyłączając compa ale nie wyłączając zasilacza czy listwy powinien wstać za pierwszym razem - przynajmniej u mnie tak jest obecnie.

 

Niestety między płytami głównymi i RAMami potrafią się dziać różne dziwne rzeczy.

No ja generalnie zawsze wyłączam listwe bo mam głośniki Harman Kardon Soundsticks II (te przezroczyste) w których subwoofer świeci na niebiesko - w nocy to daje jak lampa wiec wyłączanie listwy jest raczej niezbedne (widadomo ze najpierw kompa a potem listwe - co by ktos nie pomyslal ze na odwrot probowałem :D). Stad tez irytujace jest to ze jak codziennie włączam kompa to mam podwojny start i za kazdym razem z przyzwyczajenia (siedze w kompach od 14 lat) jak zdycha po wcisnieciu power to mam strach w oczach ze cos nie tak :D Ale skoro wszyscy tak mają to wtedy zignoruje ten problem - myslalem na poczatku ze to wina zasilacza bo moj jest troche za slaby do tej konfiguracji (sygnatura).

 

Rozwiązania upatruje w zakupie nowego ramu bo chciałbym w przysłości zmienić te 2gb na 4gb.

 

Edit:

 

Ok poszukałem conieco w necie i wychodzi na to że te ramy które mam nie występują na liście QVL i dlatego są źle wykrywane i stąd ogólnie cały problem. Ściągnałem uaktualnioną wersje listy ze strony asusa i znalazłem troche ramów które powinny pasować jak będę zmieniać na 4GB. Wiem że to już taki mały offtop, ale którą firmę byście polecili z tych 2 poniżej, bo ja od zawsze miałem kingstony i nie wiem jak wypadają inne firmy:

 

DDR2 4096MB 1066MHz Geil Ultra (2x 2048MB) CL5

 

DDR2 4096MB 1066MHz OCZ Reaper EPP HPC (2x 2048MB, DualDDR2, CL5)

Edytowane przez Algeroth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja generalnie zawsze wyłączam listwe bo mam głośniki Harman Kardon Soundsticks II (te przezroczyste) w których subwoofer świeci na niebiesko - w nocy to daje jak lampa wiec wyłączanie listwy jest raczej niezbedne (widadomo ze najpierw kompa a potem listwe - co by ktos nie pomyslal ze na odwrot probowałem :D). Stad tez irytujace jest to ze jak codziennie włączam kompa to mam podwojny start i za kazdym razem z przyzwyczajenia (siedze w kompach od 14 lat) jak zdycha po wcisnieciu power to mam strach w oczach ze cos nie tak :D Ale skoro wszyscy tak mają to wtedy zignoruje ten problem - myslalem na poczatku ze to wina zasilacza bo moj jest troche za slaby do tej konfiguracji (sygnatura).

 

Rozwiązania upatruje w zakupie nowego ramu bo chciałbym w przysłości zmienić te 2gb na 4gb.

 

Edit:

 

Ok poszukałem conieco w necie i wychodzi na to że te ramy które mam nie występują na liście QVL i dlatego są źle wykrywane i stąd ogólnie cały problem. Ściągnałem uaktualnioną wersje listy ze strony asusa i znalazłem troche ramów które powinny pasować jak będę zmieniać na 4GB. Wiem że to już taki mały offtop, ale którą firmę byście polecili z tych 2 poniżej, bo ja od zawsze miałem kingstony i nie wiem jak wypadają inne firmy:

 

3235314[/snapback]

zaktualizowalem bios od Ket'a wersja 1611

moze ktos wie co te biosy wnosza

jakie poprawki etc.

Z najważniejszych rzeczy według twórcy tych biosów:

 

1. Enhance memory compatibility

2. Enhance CPU support

 

Użytkownicy zgłaszali:

 

* Better CPU clocking

* Better stability

* Increased FSB limits

 

Jednak jak widać, nie u każdego ... razorex2 dziś pisał, że różnic między biosami nie widzi.

 

 

Wracając do walki z moim P5Q o max FSB zrobiłem stabilne 520MHz (10,5h Orthosa). Nie wiem tylko czy jest sens żyłować tak wysoko jak tą samą wydajność mam przy FSB 450 (testy kilka postów wyżej). Dziwi mnie, że przy FSB 450 nie mogę zejść z PL do 7 bo to ustawienie byłoby definitywnie najlepsze ...

Edytowane przez epoxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kwestii dual boot to nie wiem czy wymiana pamięci będzie miała wpływ na to ? To raczej cecha chipsetu - na P35 było to samo.

Właśnie najlepsze jest to że jak mam DRAM Freq na Auto i napiecie tez to nie ma dual boot'a :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - czy kiedy pierwszy slot peg jest obsadzony karta graficzna i pracuje w trybie x16 to czy mozna wtedy obsadzic kontrolerem raid na pci-ex x8 na P5Q pro?

Oczywiście, można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, a więc zacznę od początku.

Zakupiłem sobie jakiś czas temu nowego kompa. Skompletowałem wszystkie podzespoły prócz nowej karty graficznej - ten zakup odłożyłem na trochę później.

 

Poskładałem wszystko do kupy (konfigurację podam później) no i zarzuciłem do zestawu, swojego wysłużonego i nieco leciwego już GeForce'a 6600GT. Cóż można powiedzieć, wszystko było ok.

No ale współlokator namówił mnie na Call of Duty 4:Modern Warfare - nie śmiałem odmówić:P Jednak mój gf słabo ciągnął tą gierkę (pod względem wydajności jednak żadnych innych problemów nie było) więc zakupiłem nową grafikę.

Przyszła rano przed zajęciami, to od razu wrzucam do kompa + instalacja sterów, które dali na płytce no i ogień, odpalam CoD'a. Chwilę pograłem i co? Klapa! Obraz się zwiesił i po chwili pojawiły się artefakty. Trzeba wychodzić na uczelnię ale nie martwię się - w końcu pewnie to wina sterowników! Wracam i pierwsze co robię to stronka producenta i ściągam najnowsze stery. Wywalam stare, instalacja nowych, odpalam CoD'a zadowolony, że już wszystko będzie ok? Ale oczywiście kibel! Stało się to samo co wcześniej.

 

Od tamtej pory minęły już dobre 2 tygodnie więc oto co próbowałem robić (bezskutecznie).

Najpierw konfiguracja:

Intel Core Duo E5200 2,5GHz @ 2,5GHz + Thermalright Ultra 120 Extreme

Asus P5Q-E (socket 775, chipset Intel P45)

4x 1GB Kingston HyperX 1050MHz (aktualnie ustawione na 800MHz)

Topower 450W

Seagate 320GB SATA

Obudowa Thermaltake Armor Plus MX

GIGABYTE GeForce 9600GT 512MB (rev 3.0 chłodzenie Zalman)

wcześniej Leadtek Winfast GeForce 6600

 

Windows XP Pro 32-bit

Windows Vista Ultimate 64-bit

 

No i tak:

1) Z racji, że po zmianie konfiguracji sprzętowej nie postawiłem nowego systemu podejrzenia padły właśnie na system, że trzeba go przeinstalować - w końcu wszystkie elementy w kompie się zmieniły. Postawiłem Viste Ultimate 64-bit jako drugi system (aktualizacje + SP1). Zainstalowałem CoD'a wbijam na neta zagrać i to samo co wcześniej. Jedyne pocieszenie to to, że vista lepiej znosiła ten błąd (menedżer zadań i można było grę zamknąć - w XP w90% pomaga tylko sztywny restart). Przy okazji, w viście wyskakiwało powiadomienie, że "sterownik ekranu przestał odpowiadać ale odzyskał sprawność".

 

2) Po sytuacji w pkt.1 zajrzałem na google i ww. powiadomienia visty. Okazuje się, że mnóstwo ludzi ma taki problem ale przyczyny są bardzo różne no i w sumie nie sklasyfikowałem swojego przypadku. A przestudiowałem mnóstwo artykułów i wypowiedzi na forach.

 

3) Karta się nie przegrzewa - 45°C idle, max 65°C stres (dla grafiki są to temperatury jak najbardziej prawidłowe).

 

4) Może wina gry? Niestety, odpaliłem 3DMarka'06, Demo na full i oglądam. Niestety po pewnym czasie oczywiście się pieprzy (czas ten jest bardzo różny).

 

5) Problem z adresowanie RAM'u? Wyjmuję więc 2 kości i próbuję ponownie na 2GB. Rezultat: poprawa stabilności jednak nie było to całkowite wyeliminowanie problemu, 3DMark spokojnie przechodzi przez demo, W CoD'a również można grać (jednak nadal występuje ten sam problem tylko że dużo rzadziej, na 4GB RAMu gra potrafiła się zwiesić po 5 sekundach). Dla testu instaluję kolejną gierkę, Spellforce 2. Odpalam, gram chwilę i to samo. Odziwo Gothic 3 chodził normalnie (co prawda na 2GB występują freezy ale dało się grać - przynajmniej przez czas testu czyli jakieś 50min).

 

6) Być może coś z zasilaniem karty? Spróbowałem innego kabla - nadal to samo. Więc może zasilacz podaje niestabilne napięcie. (chociaż nie chciałem w to uwierzyć bo posiadany przeze mnie Topower jest raczej z górnej półki - nauczyłem się przez te 21 lat życia, że w zasilacz warto inwestowac:P) Podłączyłem więc zasilacz Tagan 350W (btw. dzięki Marcin!:D). Odapalam, i to samo.

 

7) No nic, trzeba kartę przetestować gdzieś indziej bo to pewnie jej wina, zapewne wadliwa. ...niestety/na szczęście nie, na dwóch różnych kompach działała bez zarzutu - testowana na CoD'dzie (bo w sumie tutaj najbardziej mi się coś wysypuje).

 

8) No to może wina kości pamięci, któraś może jest walnięta i jak mam 2GB to pewnie trafiłem tak, że wadliwą wyjąłem. Memtest tych podejrzanych nic nie wykazał. Poza tym przerzuciłem ponownie kartę + 4 kości do innego kompa (dzięki M!) i kolejny test CoD'a. Wszystko działa perfect.

 

9) Mało tego, przerzuciłem kartę+RAM+dysk z moim system bo może to wina płyty głównej. Windows się normalnie odpalił, poinstalował sobie co tam mógł, nawet nie bawiliśmy się w instalację sterowników do chipsetu nowej płyty (Asus P5N) - w menedżerze urządzeń oczywiście żółty wykrzyknik że nie rozpoznano magistrali systemowej ale co tam, zainstalowaliśmy jedynie stery z płytki dodanej do karty graficznej i odpaliliśmy CoD'a. Niestety ku mojemu niezadowoleniu wszystko chodziło pięknie, z grą się nic nie stało.

 

10) Próbowałem jeszcze u siebie różnych kombinacji sterowników zarówno ze strony producenta karty jak i ze strony nvidii. Również z wykorzystaniem Driver Cleaner'a w trybie awaryjnym systemu. Nic nie pomogło.

 

11) Podejrzenia padły na płytę po wszystkich wcześniejszych testach (oczywiście ku mojemu niezadowoleniu;/). Zaktualizowałem biosa do najnowszej wersji - nadal to samo, zwiecha CoD'a. W Viście jak na siłę chciałem utrzymać coda przy życiu (wychodziłem do pulpitu i wracałem do gry, jakoś w ten sposób ruszała gra dalej) pojawiały się artefakty również na pulpicie i konieczny był restart.

 

12) Skoro aktualizacja biosa nie pomogła to zacząłem testować wszystkie jego ustawienia - nic nie pomogło;/ Sprawdziłem również inne gniazdo PCI-E - niestety nadal to samo.

GPU-Z wykazuje, że z gniazdem PCI-E wszystko ok, działa w trybie x16 więc tak jak powinno. Załączam zrzut ekranu.

 

Dołączona grafika

 

Sam już nie wiem co stanowi problem, bo jak pisałem na początku, cała ta konfiguracja działała bezproblemowo z GF 6600 (również na PCI-E), a na tym 9600GT coś się dzieje (jednak jak pisałem wcześniej karta była testowana i jest jak najbardziej w porządku).

Jedyna znacząca różnica jest chyba taka, że GF6600 nie miał dodatkowego zasilania, a ten 9600GT ma no i działa w standardzie PCI-E 2.0 (chociaż standard ten nie jest wymagany do prawidłowego działania karty z tego co wyczytałem - natomiast płyta na pewno go obsługuje).

 

 

Skończyły mi się pomysły więc jestem otwarty na wszelkie sugestie.

No może prócz takich: "wymień płytę" - bo odesłanie do serwisu to już ostateczność.;/

 

Moim podejrzanym w tym momencie jest właśnie płyta główna - niekoniecznie jakaś usterka fizyczna.

Próbowałem również podkręcać procesor + RAM. 266MHz FSB (3,4GHz procek 1,3625V), RAM 1066MHZ 2,2V 5-5-5-15 () jednak chodzi jakoś niestabilnie w Prime Torture Test wysypuje się od razu.

Wczoraj wgrałem BIOSa 1703 (modyfikowanego przez niejakiego Kert'a) ale jeśli chodzi o gry nadal to nie pomogło - co do stabilności przy kręceniu jeszcze nie sprawdziłem.

Inne wersje biosu, na których również miałem ten sam problem: 1406, 1703, 1901

 

Czekam na propozycje, może ktoś z was zetknął się już z takim problemem. :?

Byłbym wdzięczny za pomoc.

 

PS. Pewnie nie napisałem o wszystkich moich próbach rozwiązania tego problemu no ale i tak widzę, że wyszła z tego niezła książka :P

 

edit

Przepraszam, że zwracam się do Was z takim problemem ale już nie wiem gdzie mogę się kogoś poradzić w tej sprawie. Walczę z tym już prawie miesiąc i utknąłem w miejscu. Przeszukałem już różne fora ale bezskutecznie - nie znalazłem czegokolwiek konkretnego. Być może jakaś stara wersja biosa by pomogła, taka która nie jest zamieszczona już nawet na stronie asusa;/

Edytowane przez majster9821

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[CIACH]

4x 1GB Kingston HyperX 1050MHz (aktualnie ustawione na 800MHz)

A może po prostu pamięci żrą się z płytą? Jakie są dokładne oznaczenia tych pamięci, sprawdzałeś je z listą zweryfikowanych kości?

Lista do pobrania ze strony supportu technicznego Asusa, pozycja "Qualified Vendor List"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm dzięki Tobie 'katoda' pojawiło się światełko w tunelu.

Ściągnąłem tę listę i niestety moje pamięci na niej nie widnieją. Mało tego, w przedziale 1100/1150 znajdują się tylko 3 modele i według specyfikacji płytka nie obsługuje 4 takich kości (2x2 w dualu) - jedynie jedną parę może obsłużyć.

 

Ale w takim razie na myśl sunie mi się pytanie, czy jeśli moje pamięci są ustawione na 800MHz to mam je rozpatrywać nadal jako te 1050?

 

oznaczenie: KHX9200D2K2/2G

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pussik

Podwójny start to jak dobrze pamiętam pojawi się po odcięciu zasilania. Wyłączając compa ale nie wyłączając zasilacza czy listwy powinien wstać za pierwszym razem - przynajmniej u mnie tak jest obecnie.

U mnie też po odpięciu zasilania dla kompa, załącza się 2x. Również wtedy jak zrobię zwarcie.

 

Pamięci Apogee też nie ma na liście supportu, a mi śmigają bez zarzutu.

 

Z ostatnich zmian w ustawieniach o/c to zmienione zostało napięcie PLL na 1,5V (3,76GHz Quad Q9450, FSB 470), wiec obecnie tak wygląda tabelka napięć:

 

 

CPU: 1,325 (Everest pokazuje 1,31)

PLL: 1,5V

VTT: auto

GTL: x0,61

NB: 1,16

SB: auto

DDR: 1,8

 

 

 

Majster9821, jeśli się da to zmień w biosie na PCI-E 8xp, okombinuj z zegarem i napięciem dla PCI-E.

Edytowane przez Pussik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w takim razie na myśl sunie mi się pytanie, czy jeśli moje pamięci są ustawione na 800MHz to mam je rozpatrywać nadal jako te 1050?

 

oznaczenie: KHX9200D2K2/2G

Moim zdaniem nie - to nadal są trefne kości 1050Mhz, tyle że z innym taktowaniem, cała reszta w środku - timingi, ustawienia, opóźnienia i inne takie pozostały takie, jakie były i nadal mogą sprawiać kłopoty.

To jest takie trochę wróżenie z fusów :wink: i wolałbym się mylić, ale na chłopski rozum tak to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU: 1,325 (Everest pokazuje 1,31)

PLL: 1,5V

VTT: auto

GTL: x0,61

NB: 1,16

SB: auto

DDR: 1,8

Zmień to V manualnie bo pewnie płyta niepotrzebnie woltuje poprzez zawyżanie!!!!!!!!!!!!!!

 

@Majster9821

Te pamięci mają 1150MHz i tak powinny działać.

Przy 4x1 zwykle trzeba trochę dostroić płytę: Wyższe VNB, luźniejsze PL, wyższe tRFC.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne wszystkim, zwłaszcza Tobie katoda. Zagadka prawdopodobnie została rozwikłana.

 

Zamontowałem do kompa w ramach testu 2x1GB Geil + 1x1GB Kingston + 1x512MB noname (wszystkie 800MHz).

Przez około 40min grania w CoD'a nic się nie wydarzyło:) (wcześniej zwieszka była widoczna po 1s-10min).

Dla pewności odpaliłem jeszcze Spellforce 2 i również działał bezproblemowo.

 

Tak więc pozostaje mi tylko zakupić nowe pamięci - tym razem 1066Mhz.

btw. możecie mi coś polecić? bo ja osobiście pozostałbym przy Kingston HyperX.

Docelowo chcę sobie podkręcić procka na jakieś 3,4GHz więc 1066MHz pamięci muszą być obowiązkowo (mam tylko nadzieję, że z tymi płytka sobie już poradzi).

Kolego na P5E nie ma problemu z moimi aktualnymi (4x1GB 1150MHz) - przed zakupem mogłem przeczytać tą listę wspieranych produktów heh.

 

Jeszcze raz dzięki wielkie za pomoc:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Atam zaraz nowe pamięci....

Coś robiłeś z tymi parametrami co podałem?

To, że ich nie ma na QVL wcale nie oznacza, że nie będą działały.

Wrzuś tutaj swoje ustawienia w biosie to może coś poradzimy :)

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...