Skocz do zawartości
pmp

Asus P5q/p5q-e/p5q Pro/p5q Deluxe/p5q Premium

Rekomendowane odpowiedzi

PL - Performace Level

wpływa dośc istotnie na wydajność pamięci i o ile sie nie myle zmienia wewnętrzne timingi chipsetu

stąd wraz ze wzrostem fsb trzeba go podnosić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam was bardzo serdecznie wszystkich

 

Mam pytanko do użytkowników płyty głównej ASUS P5Q PRO, proszę mi doradzić ponieważ niekiedy grając w jakąś gierkę (jeszcze nie robiłem żadnego OC) potrafi mi się zwiesić komputer, czytałem gdzieś ze to moze być kiepska praca moich OCZ z tymi wąłsnie płytami głównymi, czy ktoś w temacie posiada takie kości jak ja i jak je macie nastawione w biosie mi jak narzazie pamięci i cały system pracuje mniej więcej tak (win xp 32) pracują następująco:

 

 

Dołączona grafika

Edytowane przez lukaszintel86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Sprawdź Orthosem (kilka godzin testu) czy te ustawienia są stabilne. Dlaczego RAM chodzi jednokanałowo ? - potestuj jako dual. Jeśli config jest niestabilny to możesz podnieść minimalnie napięcia na pamięciach. W grę wchodzi też przestawienie ręczne ostatniego timingu z 15 na 18.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Atam zaraz nowe pamięci....

Coś robiłeś z tymi parametrami co podałem?

To, że ich nie ma na QVL wcale nie oznacza, że nie będą działały.

Wrzuś tutaj swoje ustawienia w biosie to może coś poradzimy icon_smile3.gif

Nie testowałem tych parametrów.

Jeśli chodzi o OC to jedynie zmieniałem częstotliwość FSB, DRAM oraz napięcia CPU, DRAM. no i timingi

 

Zamieszczam poniżej parę zrzutów z biosu ale ogólnie to wszystko jest ustawione na auto, czyli FSB 200MHz, RAM 800MHz 1,8V.

Natomiast kości według producenta powinny pracować 5-5-5-15 2,3-2,35V 1150MHz ale jak wiadomo u mnie nawet przy mniejszych częstotliwościach się gryzą z płytą.

Wczoraj przełożyłem dwie kości tak żeby działały w trybie single i dorzuciłem 1GB Kingston 800 + 512MG noname 800. Przy takim ustawieniu wszystko działa ok.

Być może jest to spowodowane tym, że QVL podaje dla przedziału 1100/1150, że moja płytka obsługuje niektóre kości w trybie single i rzadziej 2 kości w trybie dual (o 4 kościach nie ma mowy;/ - dołączam zrzut ekranu)

 

Dołączona grafika

 

Screeny robiony gdy założone były te 4 kości Kingston HyperX z którymi właśnie mam problem.

Po tym jak wyjąłem te 800 (miedzy innymi noname) i założyłem z powrotem te szybkie, bios nie zmienił timingów na 5-5-5-15 a zostawił te 5-5-5-18.

Dopiero po przełączeniu na manual (5-5-5-15), resecie i przełączeniu na auto zostają 5-5-5-15.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO stanowczo za mała twoja ingerencja w BIOS, masz wszystko na auto. Przeczytaj właśnie ten temat cały i wyłów z niego najważniejsza rzeczy na kartkę i potem testuj. Żeby takie rzeczy jak FSB, STRAP, DDR Freq czy napięcia procka, mostka, ramu nie były chociaż ręcznie ustawione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej zamiast jakiś tam goodramów, niech kupią "fajniejsze" pamięci i do tego na allegro kość ramu 512mb 800cl5 za 20-30zł do stawiania kompa w takich sytacjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Sprawdź Orthosem (kilka godzin testu) czy te ustawienia są stabilne. Dlaczego RAM chodzi jednokanałowo ? - potestuj jako dual. Jeśli config jest niestabilny to możesz podnieść minimalnie napięcia na pamięciach. W grę wchodzi też przestawienie ręczne ostatniego timingu z 15 na 18.

 

a powiedz mi gdzie zmienic zeby ram nie działał w single a w dualu ? pamięci już poniesione mam do 2,1 ale tak zaleca OCZ podobno. kurcze tak mi doradzili wiec tak kopiłem, nie wiedziałem właśnie ze z tymi OCZ bedzie jakis problem

 

 

narodził się kolejny problem z moją P5Q PRO, nie wiem ale nie mogę sobie poradzić z DYSKAMI HDD I NAPĘDAMI.

 

sytuacja wygląda następująco:

 

posiadam 1 dysk twardy SATA - podpięty pod SATA1, posiadam 2 dysk twardy SATA - podpięty pod SATA2, posiadam nagrywarkę DVD PIONNER - podpięta pod SATA3.

 

posiadam także 1 napęd ATA - podpięty jest pod taśmę IDE - niebieska taśma w płytę szara pominięta i czarna idzie w napęd.

 

Jednak jest coś nie tak z uwagi na to iż:

 

coś mam namieszane w biosie jeśli chodzi o kontroler Marvell, gdy jest on włączony to jest tak że system ładuje się bardzo długo, ale pojawiają się wszystkie napędy w windowsie, jednak gdy to wyłącze to systemik ładuje się jak ta lala bardzo szybko ale nie widzę nagrywarki ATA, bardzo prosze o jakieś ustawainia biosu tak aby było wszystko ok

Edytowane przez lukaszintel86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej zamiast jakiś tam goodramów, niech kupią "fajniejsze" pamięci i do tego na allegro kość ramu 512mb 800cl5 za 20-30zł do stawiania kompa w takich sytacjach.

to chyba wersja dla majsterkowiczow, ktorym komp sluzy do nieustannego kombinowania zamiast do dzialania... oczywiscie szanujemy Panska decyzje... :lol2: :lol2: :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a powiedz mi gdzie zmienic zeby ram nie działał w single a w dualu ? pamięci już poniesione mam do 2,1 ale tak zaleca OCZ podobno. kurcze tak mi doradzili wiec tak kopiłem, nie wiedziałem właśnie ze z tymi OCZ bedzie jakis problem

 

 

narodził się kolejny problem z moją P5Q PRO, nie wiem ale nie mogę sobie poradzić z DYSKAMI HDD I NAPĘDAMI.

 

sytuacja wygląda następująco:

 

posiadam 1 dysk twardy SATA - podpięty pod SATA1, posiadam 2 dysk twardy SATA - podpięty pod SATA2, posiadam nagrywarkę DVD PIONNER - podpięta pod SATA3.

 

posiadam także 1 napęd ATA - podpięty jest pod taśmę IDE - niebieska taśma w płytę szara pominięta i czarna idzie w napęd.

 

Jednak jest coś nie tak z uwagi na to iż:

 

coś mam namieszane w biosie jeśli chodzi o kontroler Marvell, gdy jest on włączony to jest tak że system ładuje się bardzo długo, ale pojawiają się wszystkie napędy w windowsie, jednak gdy to wyłącze to systemik ładuje się jak ta lala bardzo szybko ale nie widzę nagrywarki ATA, bardzo prosze o jakieś ustawainia biosu tak aby było wszystko ok

Co do kompatybilności z ramem najnowszy bios może pomóc.

 

Nic nie masz namieszane. Skoro wyłączasz kontroler Marwell na którym masz podłączony napęd to naturalną rzeczą jest że go potem nie ma skoro jest wyłączony :D

Dodatkowe kontrolery wydłużają czas uruchomienia biosu bo więcej jest do przetestowania jak i sam system sprawdza dodatkowe urządzenie i ładuje do niego sterowniki. Które czasem też są niedopracowane. Najlepsze rozwiązanie to pozbyć sie urządzeń na IDE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mówisz żeby całkowicie pozbyć się ich, może faktycznie sprzedam tą nagrywarkę i kupie jakąś jeszcze jedną sate wtedy nie będzie problemu, bo powiem szczerze ze znacznie się wydłuża ten czas

Edytowane przez lukaszintel86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie testowałem tych parametrów.

Jeśli chodzi o OC to jedynie zmieniałem częstotliwość FSB, DRAM oraz napięcia CPU, DRAM. no i timingi

ustaw 5-5-5-15-42

Staic read control=didabled

Ai CLok tweaster = lighter

transaction booster = manual, pl=10 lub 11

DRAm voltage =2.30V - w razie czego obniżyć.

NB Voltage = 1.2V(1.3V) - może starczy.

 

tymi parametrami się pobaw. Może coś będzie lepiej.

 

Napięcia Vcore, VTT i inne ustawiaj manualnie przy OC - NIGDY NA AUTO!

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a powiedz mi gdzie zmienic zeby ram nie działał w single a w dualu ?

post-10949-1236965972_thumb.jpg

 

Dual czyli praca w parach jest gdy włożysz RAM w kanał A i B tzn. obsadzisz 2 żółte lub 2 czarne sloty. W przypadku 4 kości obsadza się wszystkie banki RAMu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam od niedawna ma taki sprzęcik i szkoda ze biedak się marnuje bez podkręcenia :) A z drugiej strony Boje się tego biosa totalnie nie mogę ogarnąć wcześniej miałem ab9 quadgt i prościutko.

Posiadam

Asus p5q-e

xeon 3110

2x2 gb hyperx kingstone

gtx 285

enermax 625 + modu82

 

Mam parę pytań :)

1. czemu ten xeon 3110 nie podkręcony z schythe infinity + wentylator Scythe Slip Stream 120 mm (1200 obr./min.) ma prawie sama temperaturę Co Mój stary procesor 6420@3.2ghz na ab9 quadGt ??:) oba zestawy maja Zalman ZM-STG1

2. Przy podkręcaniu wszystkie napięci ustawić na manual ?:)

3. Jeżeli to coś ma temperaturę w stressie nie podkręcony 59c to nie mam co liczyć żeby komputer chodził cały czas i miał 4 ghz ?? (6420 @3.2 ghz miał 62 c )

Edytowane przez bobik133

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-10949-1236965972_thumb.jpg

 

Dual czyli praca w parach jest gdy włożysz RAM w kanał A i B tzn. obsadzisz 2 żółte lub 2 czarne sloty. W przypadku 4 kości obsadza się wszystkie banki RAMu.

 

 

ale ze mnie kompletny idiota, ja złożyłem te kości zupełnie inaczej bo obok siebie, kurde co za baran ze mnie, dobra w niedzielę będę w domu to wloze kości normalnie tak jak należy w przypadku Duala, zastawaniom się jak zrobić z tm kontrolerem chyba wezmę i sprzedam jedną tą nagrywarkę ATA i kupie na SATA wtedy pewnie nie będzie problemu prawda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszedł nowy bios do P5Q - na razie brak go oficjalnie, ale pojawił się na forum dotyczącym tego mobo.

 

"BIOS 2002 Dated 03/04/2009 - released March 13, 2009

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket...Q-ASUS-2002.zip

 

[ 2002 ]

----------------------

Update Express Gate to v1.4.4.1"

 

LINK do wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawda :)

 

@bobik133 - może ci chłodzenie źle "siadło". Zdejmij, nałóż paste ponownie i zamontuj jeszcze raz.

Zrobiłem i ustawiłem tak wentylator do coolera że powinien być wydajniejszy (wcześniej tego nie zrobiłem bo myślałem że się nie zmieści :) )

temperatura w core temp 58 c a w evereście pisze Procesor 46 c /50 c 1 rdzen/50c 2 rdzen ....

 

Zanim zacznę podkręcać chciał bym zadać parę pytań :)

Dołączona grafika

 

 

1. W tej 1 tabelce czy rozsądnie będzie to ustawienie na "normal" ??

 

2 . w tej 2 tabelce te timingi ram czy też dobrze będzie jak ustawie na manual i wszystkie wartości dopasuje przed podkręceniem ??( czyli tak jak jest na obrazku) (pamięci nie będę kręcił ) :)

 

3. w tej 3 tabelce( wszystkie te opcje wyłączyć ) ??

Czy mógł by ktoś podać mi napięcia standardowe bez podkręcania znam tylko 2 napięcia (ram i procesora ) na evereście pisze tylko procka/ram ....

 

Z góry przepraszam za Pytania Ale zanim zacznę cokolwiek podkręcać muszę chociaż trochę znać ustawienia oC :)

Edytowane przez bobik133

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tak właściwie to się znajduje w biosie ?

 

Mam także do Ciebie pytanie do czego służy ten kontroler ?

To nie zaden kontroler tylko cos w stylu systemu operacyjnego, przegladarka i chyba cos jeszcze... google i instrukcja nie boli

 

Zrobiłem i ustawiłem tak wentylator do coolera że powinien być wydajniejszy (wcześniej tego nie zrobiłem bo myślałem że się nie zmieści :) )

temperatura w core temp 58 c a w evereście pisze Procesor 46 c /50 c 1 rdzen/50c 2 rdzen ....

 

Zanim zacznę podkręcać chciał bym zadać parę pytań :)

 

1. W tej 1 tabelce czy rozsądnie będzie to ustawienie na "normal" ??

 

2 . w tej 2 tabelce te timingi ram czy też dobrze będzie jak ustawie na manual i wszystkie wartości dopasuje przed podkręceniem ??( czyli tak jak jest na obrazku) (pamięci nie będę kręcił ) :)

 

3. w tej 3 tabelce( wszystkie te opcje wyłączyć ) ??

Czy mógł by ktoś podać mi napięcia standardowe bez podkręcania znam tylko 2 napięcia (ram i procesora ) na evereście pisze tylko procka/ram ....

 

Z góry przepraszam za Pytania Ale zanim zacznę cokolwiek podkręcać muszę chociaż trochę znać ustawienia oC :)

Bylo milion razy poczytaj ten temat, albo poszukaj w temacie o c2d E8x00 przyklejonym na gorze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Zanim zacznę podkręcać chciał bym zadać parę pytań :)

1. W tej 1 tabelce czy rozsądnie będzie to ustawienie na "normal" ??

2 . w tej 2 tabelce te timingi ram czy też dobrze będzie jak ustawie na manual i wszystkie wartości dopasuje przed podkręceniem ??( czyli tak jak jest na obrazku) (pamięci nie będę kręcił ) :)

3. w tej 3 tabelce( wszystkie te opcje wyłączyć )...

Ręcznie ustaw w tab 2. Pierwsze nie ma potrzeby dotykać a 3 zostaw sobie na późniejsze etapy OC jak już pamięci nie będą chciały wyżej iść.

 

No i poczytaj ten wątek bo wiele było już mówione ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ręcznie ustaw w tab 2.

Pod warunkiem, że coś będzie zmieniane, bo jeśli masz wpisać takie same to można śmiało zostawić na AUTO :wink:

 

BTW - zainstalowałem bios 2002, ale nie miałem czasu się nim pobawić. Na pierwszy rzut oka brak nowych funkcji, a wszystko działa jak działało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem zrobić na domyślne ustawienia (czyli najniższe napiecię prócz procesora ) i nie włączał się monitor.

Po wielu próbach ustawienia ręcznego poddałem się . i zmieniłem tylko fbs/ strap (333 mhz ) / i ram

i mam 9x 400 fbs / 1600 rated fbs / ramy 800 mhz / timingi nie zmieniałem 5-5-5-15 i na rdzeń mam 3600 mhz / temperatura stressie 69 /orthos działał 2 godziny i żadnego błędu.

Czy mogę tak komputer zostawić (na tych ustawieniach auto )??:) bo działa pięknie tyle mhz wystarczy mi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem zrobić na domyślne ustawienia (czyli najniższe napiecię prócz procesora ) i nie włączał się monitor.

Po wielu próbach ustawienia ręcznego poddałem się . i zmieniłem tylko fbs/ strap (333 mhz ) / i ram

i mam 9x 400 fbs / 1600 rated fbs / ramy 800 mhz / timingi nie zmieniałem 5-5-5-15 i na rdzeń mam 3600 mhz / temperatura stressie 69 /orthos działał 2 godziny i żadnego błędu.

Czy mogę tak komputer zostawić (na tych ustawieniach auto )??:) bo działa pięknie tyle mhz wystarczy mi.

To nie wstawal Ci w ogole komp, a nie monitor..

 

Czy naprawde az tak ciezko jest poczytac ten temat zeby unikac tak glupich pytan? strone wczesniej masz duzo pomocnych informacji, ktore pomoga Ci przy podkrecaniu ale widac nie chcialo Ci sie czytac i wolisz zadawac pytania na ktore milion razy byla juz tu udzielana odpowiedz. Zalecane jest zapoznanie sie z mozliwa maksymalna iloscia wypowidzi zanim sie czlowiek zabierze za podkrecanie jesli nie ma o nim pojecia, nikt nie jest mistrzem na poczatku, ale wypada poczytac W TYM TEMACIE troche a nie czekac na gotowce, szczegolnie ze strone wczesniej masz wystarczajaca ilosc odpowiedzi

 

69 stopni to o 20 jak nie wiecej za duzo przy 3,6ghz jak na ten procek i chlodzenie, ja przy 4ghz mam max 50 stopni, a przy 3,6ghz to nie wiem czy przekroczylo 45

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw 5-5-5-15-42

Staic read control=didabled

Ai CLok tweaster = lighter

transaction booster = manual, pl=10 lub 11

DRAm voltage =2.30V - w razie czego obniżyć.

NB Voltage = 1.2V(1.3V) - może starczy.

 

tymi parametrami się pobaw. Może coś będzie lepiej.

 

Napięcia Vcore, VTT i inne ustawiaj manualnie przy OC - NIGDY NA AUTO!

Dzięki jacekcz:) Udało się.

Co prawda gdy zmieniłem opcję "transaction booster" na manual i dałem Performance Level na 10 (bo rozumiem, że to właśnie to jest PL) to system nie chciał startować. Po POSTcie wyświetlał się komunikat w stylu "overclocking failed". Tak więc tą opcję pozostawiłem na auto.

 

Natomiast zmieniłem:

static read control = disabled

Ai Clock Twister = lighter

DRAM Voltage 2,0V

NB Voltage 1,2V

Później jeszcze popróbuję podkręcić procek i ustawić wreszcie RAMy na 1066MHz żeby pokazały co potrafią, bo aktualnie działają na 800MHz.

Dzięki Tobie zaoszczędziłem kasiorki bo już myślałem, że będę musiał nowe kości kupić:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mój wujek ma płyte główną Asus P5VD2-MX która obsługuje ddr2 do 533 mhz. Aktualnie ma w niej jakieś 2 kości noname po 512mb. Czy jesli kupilbym np pamieci 800 Mhz to nadal by dzialaly (wiem, ze z czestotliwoscia 533)? Nie wiem tez czy plyta glowna by sie z tymi starymi "dogadywala". Kupie albo 2x1GB albo 2GB do tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie wstawal Ci w ogole komp, a nie monitor..

 

Czy naprawde az tak ciezko jest poczytac ten temat zeby unikac tak glupich pytan? strone wczesniej masz duzo pomocnych informacji, ktore pomoga Ci przy podkrecaniu ale widac nie chcialo Ci sie czytac i wolisz zadawac pytania na ktore milion razy byla juz tu udzielana odpowiedz. Zalecane jest zapoznanie sie z mozliwa maksymalna iloscia wypowidzi zanim sie czlowiek zabierze za podkrecanie jesli nie ma o nim pojecia, nikt nie jest mistrzem na poczatku, ale wypada poczytac W TYM TEMACIE troche a nie czekac na gotowce, szczegolnie ze strone wczesniej masz wystarczajaca ilosc odpowiedzi

 

69 stopni to o 20 jak nie wiecej za duzo przy 3,6ghz jak na ten procek i chlodzenie, ja przy 4ghz mam max 50 stopni, a przy 3,6ghz to nie wiem czy przekroczylo 45

Niby nie wolno mieć napięć auto ale chociaż na chwile można spróbować. :)

Nie wiem czemu nie działa na manual nawet jak nie jest podkręcony. A domyślne napięcia wyczytałem w tym topicu.

Co do temperatury chyba rozwaliła się czujka Bo na tej samie obudowie,paście,wentylatorze,coolerze, Podkręcony e6420@3.2ghz miał 62c .

 

 

A te twoje odpowiedzi "było to milion razy " pozostaw dla osób które spamują tutaj i pytają czym się różnią seria p5q :)

Edytowane przez bobik133

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...