Skocz do zawartości
pmp

Asus P5q/p5q-e/p5q Pro/p5q Deluxe/p5q Premium

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Harry Lloyd

INF Update Utility to stery do chipsetu.

 

Audio ściągasz na stronie producenta dźwiękówki (z reguły Realtek).

 

LAN ściągasz na stronie producenta sieciówki (z reguły Marvell/Atheros).

 

Możesz też łatwo szukać na www.station-drivers.com

 

Co do AHCI/RAID to DOS-owe programy mogą nie wykrywać dysku jesli nie mają możliwości załadowania sterowników, bądź jakichś wbudowanych. Tak samo jak z instalką Windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to,że Acronis True Image 11 dokonał zapisu obrazu partycji,ale podczas próby odtworzenia obrazu (pod DOSem) program chyba nie widzi dysku bo po ok.10-15s na pasku postępu nic się nie dzieje i powraca do windowsa.

Wraca do Windowsa, tzn. próbujesz odtwarzać partycję systemową Windows?

Ja mam ten programik wrzucony na bootowalnego pendrive'a, widzi bez żadnego problemu partycje na macierzach RADI0 i RAID1 i bez żadnego problemu odtwarza uprzednio nagrane obrazy dysków - testowane ostatnio np. na całej zawartości macierzy RAID0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, próbuję odtworzyć obraz partycji systemowej (dotąd robiłem to bez żadnego problemu na Foxcoonie nie używając ani CD ani pendriva) poprostu program wchodził do DOSa i z tego poziomu odtwarzał obraz partycji.Zależy mi na tej wersji bo jest w wersji polskiej. Ale chyba twórcy programu przemyśleli sprawę bo w wersji 2009 program działa poprawnie z tym,że o polskich odbiorcach zapomnieli... Ale będę musiał sobie jakoś z tym poradzić, no chyba,że przejdę do konkurencji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów!!

 

Przeglądam ten wątek od wczoraj z zaciekawieniem a mimo to nie mogę znaleźć rozwiązania mojego problemu. Było już "ciepło ciepło" i niestety problem pozostał.

 

Krótko w czym rzecz: Posiadam płytę P5Q (żadne pro itd) oraz dysk Samsunga 640GB na SATA (HD642JJ). W czasie instalacji OS nie mogłem zainstalować sterowników do SATA ponieważ nie mam Flopa a o jakimś scalaniu instalki OS ze sterami od ASUSa w moim przypadku nie ma mowy. Z tego też powodu mój dysk działa jako IDE i wydaje mi się, że to nie za dobrze ponieważ nie wykorzystuję w pełni jego możliwości.

W XP postawiłem oczywiście sterownik do dysku SATA, ale po zmianie w BIOSie trybu SATA na AHCI winda ładuje się przez chwilę i... BlueScreen : :blink:

Próbowałem coś na to radzić przepinając kable i grzebiąc w BIOSie, mimo to nic nie ździałałem :sad:

 

Jeżeli ktoś jest w stanie dopomóc lub wskazać fragment tego wątku gdzie problem był opisany będę wdzięczny.

 

P.S. Jak duża jest różnica pomiędzy IDE a AHCI - domyślam się, że spora. Niech mnie ktoś mądrzejszy oświeci...

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś jest w stanie dopomóc lub wskazać fragment tego wątku gdzie problem był opisany będę wdzięczny.

 

P.S. Jak duża jest różnica pomiędzy IDE a AHCI - domyślam się, że spora. Niech mnie ktoś mądrzejszy oświeci...

Co do wydajności, to u siebie nie zauważyłem żadnej różnicy po zmianie trybu na AHCI. W HDTune też wydajność nie podskoczyła, ale mój dysk jest walnięty więc może to dlatego :P

 

Instalowałem na postawionym już systemie według tego przepisu: http://expertester.wordpress.com/2008/07/2...hci-windows-xp/

Na forum też trochę tematów było na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wydajności, to u siebie nie zauważyłem żadnej różnicy po zmianie trybu na AHCI. W HDTune też wydajność nie podskoczyła, ale mój dysk jest walnięty więc może to dlatego :P

 

Instalowałem na postawionym już systemie według tego przepisu: http://expertester.wordpress.com/2008/07/2...hci-windows-xp/

Działa u Ciebie? A skąd zapodałeś sterownik?

Gość pisze: "use AHCI driver (provided by manufacturer or download from net), in my case Acer 4530 provide AHCI driver for WinXP" - pierwszy sposób.

i: "Choose your driver from the list that returns. (Mine was the nVidia SATA controller)" - drugi sposób.

Tylko, że gdy ja wejdę i wybiorę dodawanie kontrolera SCI i RAID (lub nawet IDE) a potem wyszukam na płycie od MOBO "iaAHCI.inf", potwierdzam OK i... puste okno - nie mam sterownika!!

Nie łapię tego na czym się zaciąłem... :/

 

P.S. Na stronie ASUSa jest do P5Q sterownik AHCI do pobrania ale sytuacja jest ta sama jak przy wyborze z płyty - iaAHCI.inf i puste okno, nie ma co dalej wybierać :(

Edytowane przez sekles

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że gdy ja wejdę i wybiorę dodawanie kontrolera SCI i RAID (lub nawet IDE) a potem wyszukam na płycie od MOBO "iaAHCI.inf", potwierdzam OK i... puste okno - nie mam sterownika!!

Nie łapię tego na czym się zaciąłem... :/

 

P.S. Na stronie ASUSa jest do P5Q sterownik AHCI do pobrania ale sytuacja jest ta sama jak przy wyborze z płyty - iaAHCI.inf i puste okno, nie ma co dalej wybierać :(

A zaznaczasz żeby instalator pokazywał również niepasujące sterowniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz tutaj: http://forum.purepc.pl/Socket-423-478-775-...tml&hl=ahci.

Zrób krok 1-2 i będziesz miał wyodrębniony sterownik AHCI. Później według tamtego opisu i powinno działać.

 

P.S. Forumowa szukajka nie gryzie :P

Focus you can KILL me!! Zdanie "Don’t search. I will choose the driver to install" przeczytałem i zrozumiałem a mimo to wybierałem opcję "Uwzględnij tą lokalizację w wyszukiwaniu" zamiast wybrać sterownik!! Dlatego nie mogłem wybrać tego co należało... :blink:

 

Teraz wszystko lata aczkolwiek miałem pietra przy restarcie, że coś się pokrzaczy :damage_wall:

Dzięki WIELKIE za pomoc i sorki za lenia - zdycham już tydzień na przeziębienie a magisterkę trza pisać. Mało miałem czasu na szukanie a sprawę chciałem dociągnąć do końca...

 

P.S. Przydatność AHCI ocenię sobie później, aczkolwiek dysk chyba troszku szybciej np kopiuje i przenosi dane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, próbuję odtworzyć obraz partycji systemowej (dotąd robiłem to bez żadnego problemu na Foxcoonie nie używając ani CD ani pendriva) poprostu program wchodził do DOSa i z tego poziomu odtwarzał obraz partycji.Zależy mi na tej wersji bo jest w wersji polskiej. Ale chyba twórcy programu przemyśleli sprawę bo w wersji 2009 program działa poprawnie z tym,że o polskich odbiorcach zapomnieli... Ale będę musiał sobie jakoś z tym poradzić, no chyba,że przejdę do konkurencji...

Jedyne co mi w tym momencie do głowy przychodzi to odmienne tryby pracy kontrolera IDE na Asusie i Foxconnie. Jaki masz tryb ustawiony aktualnie?

Trochę gdybam w tym momencie, ale nie zdziwiłbym się gdyby tryb AHCI albo RAID tutaj bruździł.

Edytowane przez katoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam dość banalne pytanko. Otóż zakupiłem obudowę do komputera. Dokładnie to taką:

 

http://www.komputronik.pl/Obudowy/NZXT/NZX...pelny,id,43364/

 

Chodzi mi o podłączenie czujników temperatury, które będą wyświetlane na wyświetlaczu (przednie panel). Otóż nie wiem gdzie dokładnie mam podłączyć te czujniki. Wygląda to tak jak na 2 zdjęciu w tym artykule na PClol.

 

http://pclab.pl/art23476-8.html

 

Wystarczy przylepić do radiatora u ? Radiator chyba nie wydziela realnej temperatury procka, więc wydaje się to bez sensu. A może nie? W przypadku HDD to wystarczyło przylepić do obudowy i pokazuje dość zbliżoną temperaturę jak w przypadku programów, wiec chyba dobrze jest podłączony.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Wystarczy przylepić do radiatora u ? Radiator chyba nie wydziela realnej temperatury procka, więc wydaje się to bez sensu. A może nie? W przypadku HDD to wystarczyło przylepić do obudowy i pokazuje dość zbliżoną temperaturę jak w przypadku programów, wiec chyba dobrze jest podłączony.

Proponuję rozwiercić IHS i osadzić bezpośrednio na krzemie ;)

 

Seryjnie to albo do podstawy radiatora, albo do płyty głównej z drugiej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję rozwiercić IHS i osadzić bezpośrednio na krzemie ;)

 

Seryjnie to albo do podstawy radiatora, albo do płyty głównej z drugiej strony.

 

Oto mi chodziło ;) Czy do podstawy radiatora czy może między żeberka radiatora. Przykleiłem do podstawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

A co to daje w dzisiejszych czasach skoro każdy istotny komponent ma wbudowane czujniki podające dokładniejszy oczyt z rdzeni(a)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra zaczynam podkręcanie, posiłkując sie tym tematem wyłuskałem kilka ustawień i ogólnych informacji;

Moje ustawienia biosu wyglądają teraz tak;

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Na tych ustawieniach stabilnie idzie na fsb 437. Wiele więcej nie pójdzie (ściana fsb) te quady podkręcaja się max. do 3200-3300 MHz (za egiełdą).

 

Czy wszystko jest w miarę OK, co podnieść , aby lecieć powiedzmy 460fsb.

A może coś jest źle zaznaczone za wszelkie uwagi będe wdzięczny.

W pozostałych zakładkach biosu wszystko default, poza bootowaniem (ustawione na HDD) czy w innych tez pozmieniac jakieś ustawienia, jakie? Interesuje mnie tylko podkrecanie procesora.

Na 437MHz po ok 90min. temp procesora to max 55'C więc zapas jest.

 

Mój konfig to;

Asus P5Q

Intel Q8200

OCZ Reaper 1066

GF 7300GT (pasywne tego nie chce kręcić)

500W Tagana

wszystko w budzie zalman GS1000

Edytowane przez siwyyy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pytanie: co to dokładnie jest ten FSB strap to NB ? Mam ustawione FSB na 400Mhz, DRAM na 400Mhz (800Mhz) a FSB strap to NB na [Auto] i się zastanawiam po co to w ogóle jest i czy zostawić na [Auto] czy ustawić coś innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mój 1szy post na PurePC więc nie wiem czy dobrze ale jakoś zacznę :unsure:

Mam pytanie czy pod konkretne oc q9550 wystarczy p5q-e czy raczej Maximus II Formula będzie lepszy.

Maximus ma fajną sekcję zasilania, ale i p5q-e wygląda tam nie najgorzej, a przy quadach to dość ważny element.

Nie ukrywam że 300zł różniczy między tymi mobaskami ma dla mnie znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wskazania są OK ale u mnie asus probe pokazywał 29*C przy pałowaniu orthosem blend - 500MHz FSB

Ja rozumiem że teraz pewnie jest dużo cieplej i temp muszą być trochę wyższe ale więcej stopni na mobo niżeli na CPU na BOX'sie to coś mi tu nie gra :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie temp wynosi około 30-33 w idle a w stresie pod orthosem niewiele więcej, koło 35 - jak na razie najbardziej zagrzało ją parę godzin Crysis Warhead i temperatura wynosiła 40 stopni. Mam 1x120 wiejącą od boku na grafe i 1x92 jako wyciąg z tyłu, na przodzie nic bo i tak dysk ma 30-35, wiec optymalnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Kilka dni temu kupiłem płytę Asus P5Q-E i zdziwiła mnie jedna rzecz otóż, kartę Palit 8800GT zamontowałem do niebieskiego slotu PCI Express który pracuje z prędkością 16x a w programach

takich jak Everest i RivaTuner pisze że karta pracuje z prędkością 8x

post-172589-1243773931_thumb.jpg

 

I jeszcze drugi problem gdy uruchamiam komputer to dopiero po około minucie włącza się monitor( cały czas jest włączony miga ) i wtedy dopiero wczytuje się bios.

 

Proszę o radę. Wersja biosu 1003

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie mogę znaleźć funkcję TJ max w biosie na P5Q-E ? Bo nie bardzo widzę ...

Tj Max to nie funkcja, to maksymalna temperatura proca, która jest ustalana przez producenta i w zależności od modelu wynosi zawsze tyle samo. Jeśli chcesz wiedzieć ile wynosi dla twojego proca szukaj na stronie producenta.

 

 

P5Q Pro - do i ilu można podnosić napięcie na NB - taka rozsądna górna granica ? Bo obecnie mam 1.38v i nie wiem ile jeszcze mogę wycisnąć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...