Skocz do zawartości
pmp

Asus P5q/p5q-e/p5q Pro/p5q Deluxe/p5q Premium

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za pomoc, jednak sprawdzę czy wszystko jest ok dopiero jutro. Czy pańskim zdaniem, powinno byś wszystko ok?? Zaraz wpisze te ustawienia w BIOS'ie

Pozdrawiam.

 

Właśnie gdy podkrecałem NB Voltage i MEM Voltage, to w Memory Over Voltage jak ustawiłem na 2.1V to swiecilo sie na czerwono, czy mozliwe jest to, ze ramy sie moga spalic lub cos z plyty glownej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Jestem nowym uzytkownikiem Forum, i tak na prawde generalnie mlodzikiem jesli chodzi o korzystanie z forow internetowych.

 

Rok temu zakupilem sobie sprzet komputerowy, wszystko osobno. Czyli plyta glowna, procek, pamieci, zasilacz.

 

Od tamtego czasu mam problem ze sprzetem, z ktorym nie potrafie sobie poradzic.

 

Problem wyglada nastepujaco, w momencie korzystania z komputera w sposob standardowy, czyli World, internet, filmy, komputer dziala normalnie. Natomiast jezeli chce uruchomic jakakolwiek gre, po jakims czasie tekstury sie wysypuja, a nawet czasem dochodzi do zawieszenia sie komputera. Czasem podczas przegladania zdjec ekran monitora co jakis czas mruga.

 

Oto dane mojego sprzetu:

PLYTA GL- ASUS P5Q

- PROCESOR- INTEL CORE QUAD 9400,

- RAM- CORSAIR DOMINATOR 2x 2GB 8500,

- GRAFIKA- GIGABYTE 9800 GT (GV-N98TOC 512H)

- ZASILACZ CORSAIR 750W,

- SYSTEM OPERACYJNY- MS WINDOWS XP PROFESSIONAL SP3.

 

Wczesniej mialem plyte tez ASUSA P5Q SE i dzialo sie to samo.

Pamieci tez zmienialem z OCZ na te wyzej wymienione.

 

Bawilem sie w update biosa, karty graficznej oraz plyty glownej- nic nie pomoglo.

 

Najgorsze dla mnie to to, ze to sie dzieje w roznych odstepach czasowych, nieregularnie.

Probowalem na grach NEVERWINTER NIGHT 2, FALLOUT3, SIM CITY 4, WORLD OF CONFLICT, DRAGON AGE.

 

Wszystkie gry jak i system operacyjny sa legalne.

 

Myslalem ze to problem zasilacza (wczesniej mialem 500W), zakupilem mocniejszy i nadal jest to samo.

 

Potem myslalem ze to grafa, wiec kupilem prosta grafe ATI i tez to samo sie dzieje. Grafa wlasciwa - czyli 9800gt - byla w serwisie i nie stwierdzili zadnej usterki.

 

Po woli brakuje mi pomyslow.

Prosze pomozcie!!!!

 

Pawel

post-179338-1263170709_thumb.jpg

post-179338-1263170722_thumb.jpg

post-179338-1263170733_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój problem w końcu sie rozwiązał. Po zabawie z 8gb ram nie mogłem ustabilizować kompa do poprzednich wartości czyli 500x8 @ 1,3V. Włączał się i był stabilny ale tylko raz, po restarcie trzeba było resetować bios. Zacząłem podawać już 1,5V na mostek az tu pewnego dnia komunikat o odzyskiwaniu biosu. Wykonałem operacje bios z najnowszego który po drodze wgrałem zmienił się w 0603. Efekt : 4Ghz 1,3V VTT 1,2, PL 1,5V 500FSB VNB 1,22V i wszystko śmiga jak za dawnych dobrych czasów .

Edytowane przez HeretyK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawnowie posiadam teraz płyte Asusa P5q Se2 i mam pytanie: gdzie w biosie się włącza opcje aby mnożnik był na sztywno ustwaiony (nie ważne czy obciążony jest procek czy nie). I jakiego strapa ustawić przy e5300 ? I przy okazji zapytam: jakiej temp nie przekraczać na e5300 w obciążeniu ?

Edytowane przez yuucOm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale EIST nie moge znaleźć w biosie. Thx za screena Orgiusz ;p

 

Ogólnie dzięki panowie ;d. Na chypcika: e5300@3,4 47 max temp a socket 39 ujdzie w tłoku. Jutro jakieś normalne OC zacznę ale narazie muszę ogarnąć. Neo2 mi padła.. a myślałem ze to proc. No nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko.

Wie ktoś może jak wyłączyć złącze IDE ? Wcześniej miałem nagrywarkę na tej zacnej grubej taśmie, ale wiadomo, trzeba było wymienić na coś z SATA.

No i od tamtej pory przy włączaniu kompa informuje mnie o niepodpiętym twardym dysku. Idzie to jakoś rozwiązać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomocy mam płytę p5q premium jeden dysk na ide jeden na sata i bez problemu widać je w biosie dostałem ostatnio nagrywarkę Samsung SH-S203N i system ją widzi nagrywa odczytuje ale w biosie jej nie widać. Ustawiam bootowanie z napędu (w opcjach wyboru mam dyskietkę, dysk twardy ale tylko ten na ide, oraz cd-rom) zapisuje i lipa płyta bootowalna na 100% nie startuje) wyskakuje tylko "reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and pres a key" nawet przy starcie widać ekran z dwoma pozycjami dyski a dvd nie. bios w wersji 2001 za stary? przez to nie mogę odpalić windowsa z płyty. Stary napęd liteon śp. na ide działał elegancko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad dokupieniem jeszcze 2gb ramu (narazie nie planuje zmieniać platformy i przechodzić na ddr3)

I mam pytanie , czy tryb dual będzie działał z trzema kośćmi?

Dokupowałbym również A-Daty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie PC Probe II nie pokazuje mi tylko napięcia CPU, +3,3 +5 +12. W opcjach nie ma możliwosci włączyć innych. Na screenach widziałem jednak ze potrafi je odczytywać, co jest ?? Potrafi ktoś podpowiedzieć ??

 

Mobo P5Q PRO, Win7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, pomimo wielu prób i czytania różnych tematów i artykułów mam problem z oc sprzętu z sygnaturki. Otóż mam takie ustawienia w biosie:

Ai Overclock Tuner - Manual

Cpu Ratio - 9x

Fsb Frequency - 400

PCIE Frequency - 100

FSB Strap to North Bridge - 333 Mhz

Dram Frequency - 901mhz

DRAM Timing Control - Auto (5-5-5-15)

 

Cpu Voltage - 1,20 V

Cpu GTL - 0,63 V

CPU PLL Voltage - 1,5 V

FSB Termination Voltage - 1,20V

Dram Voltage - 2.10 V

NB Voltage - 1,20 V

SB Voltage - 1,20 V

PCIE Sata Voltage - 1.5

Loadline: Enabled

Spectrum: Disabled

CPU Skew - Auto

NB Skew - Auto

CPU Margin: Optimising

 

 

Cpu Ratio Setting - x9

C1E support - Disabled

Max CPUID Value Limit - Disabled

Intel Virtualzation Tech - Disabled

CPU TM Function - Disabled

Execute Disable Bit – Disabled

 

czyli na mnożniku 9 i fsb 400 działa na 3,6ghz, ale przy takich samych ustawieniach (tylko ratio 8x i fsb 450) komp już nie wstaje :/ a jak wstanie i wszystko jest dobrze to po ponownym restarcie nawet do biosu nie dochodzi :/

 

zwiększanie napięcia na procu nawet do 1.3v nic nie daje, nie mówiąc już o 4ghz

 

bios najnowszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, pomimo wielu prób i czytania różnych tematów i artykułów mam problem z oc sprzętu z sygnaturki. Otóż mam takie ustawienia w biosie:

Ai Overclock Tuner - Manual

Cpu Ratio - 9x

Fsb Frequency - 400

PCIE Frequency - 100

FSB Strap to North Bridge - 333 Mhz

Dram Frequency - 901mhz

DRAM Timing Control - Auto (5-5-5-15)

 

Cpu Voltage - 1,20 V

Cpu GTL - 0,63 V

CPU PLL Voltage - 1,5 V

FSB Termination Voltage - 1,20V

Dram Voltage - 2.10 V

NB Voltage - 1,20 V

SB Voltage - 1,20 V

PCIE Sata Voltage - 1.5

Loadline: Enabled

Spectrum: Disabled

CPU Skew - Auto

NB Skew - Auto

CPU Margin: Optimising

 

 

Cpu Ratio Setting - x9

C1E support - Disabled

Max CPUID Value Limit - Disabled

Intel Virtualzation Tech - Disabled

CPU TM Function - Disabled

Execute Disable Bit – Disabled

 

czyli na mnożniku 9 i fsb 400 działa na 3,6ghz, ale przy takich samych ustawieniach (tylko ratio 8x i fsb 450) komp już nie wstaje :/ a jak wstanie i wszystko jest dobrze to po ponownym restarcie nawet do biosu nie dochodzi :/

 

zwiększanie napięcia na procu nawet do 1.3v nic nie daje, nie mówiąc już o 4ghz

 

bios najnowszy

ustaw Cpu Ratio Setting - x9 / FSB Strap to North Bridge - auto

teraz ustawiaj Fsb Frequency - 400 i pilnuj by nie przekroczyć max wartosci własnych pamiątek np.Dram Frequency - 901mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie v, FSB Strap to North Bridge,Dram Frequency all auto

 

6x 450 (nawet do biosu nie wszedł)

6x425 (restarty w windzie tak 30s. po zobaczeniu pulpitu)

6x400 (czy 6x400 czy 9x400 zawsze stabilnie cpu v 1.2)

 

więc raczej wall proca od 400-424 (fsb frequency) :/ płyty głównej i ramów raczej nie podejrzewam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szybka podpowiedz: nic na auto. Na AUTO to sie laski podrywa w remizie =]

 

jak dla mnie podbij vNB. Moze byc stanowczo za malo dla pamieci 2x2GB i odposc GTL'e nic ci nie dadza przy tak niskim FSB.

Edytowane przez Vdrop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Trafiłem okazję i kupiłem pogwarancyjną płytę P5Q PRO, jednak oprócz wygiętego pinu cpu (który dało się łatwo wyprostować) znalazłem na płycie uszkodzony fizycznie (ukruszony) komponent.

(fotka nie moja)

Dołączona grafika

 

Widać na nim część loga Realtec i napis Realtek ALC1200, więc audio (mam dźwiękówkę na pci, więc nie problem).

Pytanie, czy jeśli ten uszkodzony chip będzie powodował jakiekolwiek problemy w działaniu płyty (oprócz braku audio oczywiście) to czy można go po prostu wylutować ? Czy stanowi on jakąś integralną część obwodu i bez niego nie da rady ? Płyta fajna i szkoda, żeby się zmarnowała :(

pzd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw Cpu Ratio Setting - x9 / FSB Strap to North Bridge - auto

teraz ustawiaj Fsb Frequency - 400 i pilnuj by nie przekroczyć max wartosci własnych pamiątek np.Dram Frequency - 901mhz

ustaw strapa na auto a pozegnasz sie z plyta.

 

do autora - nie wydaje ci sie ze 1.2 to troche za malo jak dla 3.6ghz?

 

Vdrop ja mam 4gb, fsb ~ 417 i vnb na 1.18 :)

Edytowane przez moe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc udało się, płyta ruszyła bez większych problemów :)

Tak to wygląda:

Dołączona grafika

Na niebiesko uszkodzony element. Od razu wyłączyłem audio w biosie, ale chip i tak jest "pod prądem",bo grzeje się do ok.40C.

 

Kolejne pytanie, zaznaczyłem na czerwono element, który grzeje się dość bardzo (>70C), a kondensatory nad nim >50C i są to najgorętsze elementy na płycie.

Sprawdzi/wie ktoś czy to normalne ? Czy może ma to coś wspólnego z uszkodzonym chipem audio ? Ponawiam też pytanie, czy można go wylutować bez dodatkowych skutków ubocznych dla płyty. Czy może zabezpieczyć go tylko przez np:zalanie klejem, czy jakimś lakierem do elektroniki ?

 

pzd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw strapa na auto a pozegnasz sie z plyta.

 

do autora - nie wydaje ci sie ze 1.2 to troche za malo jak dla 3.6ghz?

 

Vdrop ja mam 4gb, fsb ~ 417 i vnb na 1.18 :)

 

powyżej 3,6 nie chce ruszyć nawet na 1,35 (a między 1,2 a 1,35 to jakaś różnica powinna być) poprzednio miałem 8200 i o niebo lepsza sztuka była

 

czasami mam tak, że po zapisaniu opcji w biosie i automatycznym resecie płyta nie zapamiętuje ustawień (być może bateria winna ?) i w biosie i w cpuz pokazuje domyślne ustawienia

 

 

przy 9x425 nawet nie ma boota, przy 410 widzę pulpit i reset, nawet na mnożniku 6x 400 to w sumie max (no może te 5-7 więcej da radę ale za mała różnica żeby się bawić skoro przy 410 nie daje rady)

Edytowane przez Ardianz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...