Skocz do zawartości
pmp

Asus P5q/p5q-e/p5q Pro/p5q Deluxe/p5q Premium

Rekomendowane odpowiedzi

temperatury podaje pc probe 2 od samego początku w kompie na procku mam takie tempy zdarza się rzadko że wskoczy na 32 ale nie wyżej a obciązam orthosem przynajmniej tyle było jak testowałem go jakis czas temu teraz żadko to sprawdzam

 

np teraz mam 23 24 st za to mostek 37-40

 

włączyłem teraz orthosa zaraz sprawdze jakie ma tempy w stersie jeszcze raz

 

w stresie bez oc 37 ale fancpu na maxa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temperatury podaje pc probe 2 od samego początku w kompie na procku mam takie tempy zdarza się rzadko że wskoczy na 32 ale nie wyżej a obciązam orthosem przynajmniej tyle było jak testowałem go jakis czas temu teraz żadko to sprawdzam

 

np teraz mam 23 24 st za to mostek 37-40

 

włączyłem teraz orthosa zaraz sprawdze jakie ma tempy w stersie jeszcze raz

 

w stresie bez oc 37 ale fancpu na maxa

 

37 to już bardziej uwierzę :) Quad będzie znacznie cieplejszy - w końcu to dwa sklejone C2Duo. Na tym coolerze wysokiego OC nie zrobisz, a i chyba zbyt cichy to on nie jest na maksa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może dlatego że mam chłodną i przewiewną obudowę AeroCool ExtremENGINE 3T

 

na maxa szumi ale nie jest az tak źle idzie wytrzymać myślałem o innym chłodzeniu np o jakimś fajnym wc ale narazie nic mi bardzo fajngo nie wpadło w oko tym bardzie że też chciał bym chlodzić mostek a tam jet bardzo mało miejsca przez mojegoo gtx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może dlatego że mam chłodną i przewiewną obudowę AeroCool ExtremENGINE 3T

 

na maxa szumi ale nie jest az tak źle idzie wytrzymać myślałem o innym chłodzeniu np o jakimś fajnym wc ale narazie nic mi bardzo fajngo nie wpadło w oko tym bardzie że też chciał bym chlodzić mostek a tam jet bardzo mało miejsca przez mojegoo gtx

 

Raczej dlatego że bierzesz odczyt z socketu ( Probe PC ) a nie z rdzeniu ( CoreTemp). Plus EIST.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może dlatego że mam chłodną i przewiewną obudowę AeroCool ExtremENGINE 3T

 

na maxa szumi ale nie jest az tak źle idzie wytrzymać myślałem o innym chłodzeniu np o jakimś fajnym wc ale narazie nic mi bardzo fajngo nie wpadło w oko tym bardzie że też chciał bym chlodzić mostek a tam jet bardzo mało miejsca przez mojegoo gtx

 

Ja też mam chłodną i przewiewną (a nawet bardzo) obudowę, ale jest to fizycznie niemożliwe, żeby powietrze było w stanie tak szybko odebrać ciepło z miedzi, aby procek w stesie miał tylko 5-6 st powyżej temp. otoczenia. Do takich wartości to może wodne się zbliży, a nie powietrze. Ale tak jak Orgiusz powiedział, PC Probe podaje temp diody pod socketem, a nie diód termicznych z proca.

 

Zrób odczyt HWMonitorem alb Core Tempem - darmowe malutkie programiki.

 

teraz wzołem z coreTemp i na rdzeniach mam 45-48

 

Teraz to są realne temperatury :) Więc na Quadzie możesz się ok. 55-60 spodziewać. Dobre i tanie chłodzenie to np. Scythe Mugen 2 - w idle jest taki sobie, ale pokazuje pazurki w stresie. U mnie w mojej budzie z masą wolnoobrotowych wiatraków mam 60st w stresie (Prime95) na passive i 49st jak puszczę 2xNoiseblocker w push/pull. Ale pasta się jeszcze nie wygrzała, bo dzisiaj właśnie wrzucałem wszystko do nowej budy i pastę AC5 od nowa nałożyłem. Po tygodniu tempy powinny spaść 2-3 st.

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz wzołem z coreTemp i na rdzeniach mam 45-48

 

Słabawo. Takie wartości mam na HR-01+ z BFT'em na 11v. Przy 4GHz@1.31v idle.

 

 

 

 

to nie kupować tego qx9650 czy będzie odczuwalna mocno różnica wydajności

a może polecicie jakieś fajne dobre sprawdzone wc

 

Różnica będzie - czy Cię zadowoli to już inna kwestia. A co do WC to masz konkretny dział i temat do tego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie kupować tego qx9650 czy będzie odczuwalna mocno różnica wydajności

a może polecicie jakieś fajne dobre sprawdzone wc

 

Jeżeli nie podkręcisz proca to w większości gier nie będzie dużej różnicy między twoim C2D 3,16GHz a tym Quadem 3.2GHz, ponieważ większość tytułów nie obsłuży więcej niż 2 rdzenie. Jeżeli obsłuży więcej, to różnica będzie większa. Największą różnicę zobaczysz w aplikacjach zoptymalizowanych pod wielordzeniowość.

 

Ja osobiście za 900-1000zł (bo pewnie w tych granicach skończy się aukcja) nie kupowałbym Quada pod LGA775. Lepiej albo AMD AM3 Phenom II X6 1055T, który spokojnie wykręci się do 4GHz, albo coś na i5-i7. Chyba, że chcesz koniecznie mieć Quada teraz :)

 

A co do wodnego - nie ma dobrego i sprawdzonego chłodzenia - buduje się je z klocków i to od ciebie zależy, jakie sobie dobierzesz. Chyba że chcesz taki zestaw zamknięty typu Corsair H50, który całkiem nieźle się sprawdza i jest alternatywą dla topowych coolerów powietrznych. Na nim bez problemu pokręcisz Quada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temp moźe być tez zależny od pasty ja mam obecnie na cpu stg1 wiec tez może być tego wina

 

Zalman STG1 to bardzo dobra pasta. Ale nawet z najlepszej pasty może g... wyjść jak się ją źle założy lub docisk radiatora jest za słaby. Model 9700 to już dosyć stare chłodzenie, które czasy świetności ma za sobą. A przy takiej pogodzie jak dzisiaj nie ma się co dziwić, że temp są wyższe.

 

EDIT:

Orgiusz, widzę, że masz takiego proca jak ja. Możesz podać swoje ustawienia, jakich użyłeś do osiągnięcia 4GHz?

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalman STG1 to bardzo dobra pasta. Ale nawet z najlepszej pasty może g... wyjść jak się ją źle założy lub docisk radiatora jest za słaby. Model 9700 to już dosyć stare chłodzenie, które czasy świetności ma za sobą. A przy takiej pogodzie jak dzisiaj nie ma się co dziwić, że temp są wyższe.

 

EDIT:

Orgiusz, widzę, że masz takiego proca jak ja. Możesz podać swoje ustawienia, jakich użyłeś do osiągnięcia 4GHz?

 

Pliczek CMO z OCProfile

 

 

RapidShare: 1-CLICK Web hosting - Easy Filehosting

 

Jak uda Ci się zejść niżej dla FSB475 to gratuluje sztuki [; 

 

pamięci będziesz musiał ustawić pod siebie - ja mam 2x1GB 6400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pliczek CMO z OCProfile

 

 

RapidShare: 1-CLICK Web hosting - Easy Filehosting

 

Jak uda Ci się zejść niżej dla FSB475 to gratuluje sztuki [; 

 

pamięci będziesz musiał ustawić pod siebie - ja mam 2x1GB 6400

 

Dzięki wielkie - popróbuję i dam znać jak poszło :) Może uda się coś z niego wycisnąć.

 

EDIT:

Niestety O.C. Profile nie przyjmuje mi pliku od Twojej płyty. Ty masz Deluxe, ja mam E. No nic, pokombinuję ręcznie :)

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie - popróbuję i dam znać jak poszło :) Może uda się coś z niego wycisnąć.

 

EDIT:

Niestety O.C. Profile nie przyjmuje mi pliku od Twojej płyty. Ty masz Deluxe, ja mam E. No nic, pokombinuję ręcznie :)

 

Eh szkoda. W takim razie jpg.

 

100% stabilne w Lynxie na 2h także musisz dobrać pod swoje pamięci lepsze wartości i heja.

bios takty.jpg

bios napiecia.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh szkoda. W takim razie jpg.

 

100% stabilne w Lynxie na 2h także musisz dobrać pod swoje pamięci lepsze wartości i heja.

 

Niestety na Twoich ustawieniach nie idzie - Winda się zabootuje, ale po minucie Prime95 wywala. Może pamięci są kiepskie - potestuje je potem, ile maks wyciągną. Póki co FSB ustawiłem na 450 i Prime95 na small FFT leci stabilnie od kilku minut. Częstotliwość 3,825GHz. Jak dla mnie wystarczy, nie potrzeba mi ekstremalnego OC. No i procek dobija na Mugenie 2 do 68C. Nie chcę przekraczać 70C w te upalne dni (teraz u mnie ok. 28C w pokoju).

 

Oczywiście testujemy dalej :D

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz Performance Level - u mnie jest chyba 13 - mam pamięci 6400 CL 4 2.2vdimm. Twoje mogą potrzebować ręcznego ustawienia tRFC ponad 52 dla stabilności. No i dodam tyle że moje są leniwymi ustawieniami - nie chciało mi się schodzić poniżej na GTL'ach i zostawiłem tak jak jest. I też częściej używam FSB 450 niż pełnych 4GHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz Performance Level - u mnie jest chyba 13 - mam pamięci 6400 CL 4 2.2vdimm. Twoje mogą potrzebować ręcznego ustawienia tRFC ponad 52 dla stabilności. No i dodam tyle że moje są leniwymi ustawieniami - nie chciało mi się schodzić poniżej na GTL'ach i zostawiłem tak jak jest. I też częściej używam FSB 450 niż pełnych 4GHz

 

Póki co mam 3.8GHz przy trochę niższych napięciach niż podane przez Ciebie. FSB450, RAM 900MHz 5-5-5-15 PL13, tRFC 52, V2.1. Przechodzi Prime95, OCCT Linpack i 3D Mark Vantage.

 

Temp. w idle 39, stres 71 przy linpack i 60 przy 3D Mark. Po zmniejszeniu napięć powinno być jeszcze lepiej.

 

Teraz spróbuję ustawić minimalne stabilne napięcia dla FSB 450 i myślę, że jak dla mnie taki wynik jest jak najbardziej zadowalający, ponieważ wolę mieć ustawienia ultra stabilne niż walczyć o te dodatkowe 200-300MHz narażając proca na szybsze zużycie.

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest - dla mnie FSB450 jest znacznie niższe niż dla +4GHz. Vcore coś koło 1.25v chyba. A zużycie cepa jest sprawą indywidualną - trzeba być niesamowicie naznaczonym przez los żeby uwalić cepa przy 1.35 dla 45nm :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testów ciąg dalszy i póki co stabilne FSB 450 x 8.5 = 3.825GHz przy takich napięciach:

CPU vCore: 1.2875v

CPU GTL (0/2): 0.66

CPU GTL (1/3): 0.68

CPU PLL: 1.6

FSB Termination: 1.28v

DRAM: 2.1v

NB: 1.26v

 

Przechodzi szybki test w OCCT Linpack i rozgrzewa proca do 70C przy dosyć wysokiej temp. otoczenia 27-28C.

 

Jak czas pozwoli to będę dzisiaj dalej obniżał napięcia, żeby znaleźć "sweet spot" dla tego taktowania. Jak ktoś ma jakieś sugestie, co mogę obniżyć bardzie to będę wdzięczny, bo póki co obniżam po jednym oczku, a testowanie tego trochę trwa. Plus taki, że szybciej wygrzeję pastę robiąc tyle cykli termicznych :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wyszły nowe modowane BIOS'y do serii płyt P5Q autorstwa Keta.

 

Changelog:

 

- Inseted Rampage Formula 1001 P6 table

- Inserted Rampage Formula 1001 memory table

- Intel SATA RAID ROM updated to 9.6.0.1014

- Marvell 88SE6121 Option ROM updated to 1.1.0.L73

 

Potential bugfixes / improvements:

 

- Better FSB clocking

- Better CPU clocking

- Better RAM clocking

- More stable voltages

- Faster booting from HDD / SSD

- Improved HDD / SSD Reads & Writes

- Improved SSD / HDD compatibility

- Generally all-round better system performance

 

Oryginalny post

 

--> LINK <--

 

Przetestowałem BIOS do P5Q-E:

- flash z czystego DOSa (Ket nie zaleca używania EZ Flash lub ASUS Update - dokładna instrukcja flashowania w pliku)

- nowy Intel Boot ROM działa - zachowane są ustawienia macierzy RAID - wystarczy po restarcie po flashowaniu OD RAZU wejść do BIOS'u i przestawić kontroler ponownie w tryb RAID - testowane na moim RAID0)

- Marvell Boot ROM działa

- Windows podniósł się bez problemów

 

Nie testowałem OC.

 

 

szkoda, że nie robi ver na P5Q PRO TURBO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że nie robi ver na P5Q PRO TURBO

 

Mam jego starszy BIOS do P5Q Pro Turbo z poprzedniej paczki. Ale on raczej romów nowych nie ma, ale powinien mieć poprawioną tablicę pamięci. Bazuje na wer 401. Jeżeli chcesz to na PW zapodaj maila, prześlę Ci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam problem z OC.

 

config następujący:

P5Q SE PLUS

E8400

OCZ 2x1GB DDR2 800

GF9800GTX+

Pentagram Silent Force 500W

 

BIOS 2204 skonfigurowałem następujaco:

 

FSB 400*9 - procesor na 3,60GHz

FSB strap - 333MHz

RAM 480MHz - efektywnie 960MHz

timingi: 5-5-5-15

Vcore - 1,33V

VMem - 2,20V

FSB Termination - 1,30V

CPU GTL - 0,667

NB - 1,30V

cośtam ustawiłem jeszcze na light

Performance level na 10

 

Memtest pamięc puszcza bez problemu na trzech loopach, system uruchamia się prawidłowo, SuperPI przechodzi bez zająknięcia, ale CPU:OCCT w OCCT resetuje komputer po około 40 minutach. Co robię źle?

 

Edit:

 

zmniejszyłem taktowanie pamięci, zostawiłem na 800MHz. Test CPU:OCCT przechodzi gładko, CPU: Linpack wywala błąd po 15 minutach testu. Na nForce 650i smigał na takim ustawieniu bez problemu.

Edytowane przez hmf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam problem z kolegi komputerem na P5Q. Otóż komputer się restartuje - czasem po dłuższej pracy, czasem po krótkiej chwili a czasem non stop za nim zdąży pojawić się ekran z logo płyty. Obstawiam, że jest to wina jakiś napięć, które płyta źle ustawia defaultowo. Cały zestaw składa się z procesora C2D E8400, pamięci OCZ 800Mhz 4.4.4.15, zasilacza 450W Chieftec i innych mniej istotnych elementów.

Sprawdziłem temperatury - wszystko ok. Sprawdziłem na innych pamięciach lub pojedynczo i nic lepiej. Zauważyłem że defaultowo płyta zaniża napięcie na pamięciach (1.80 zamiast 2.10), więc ustawiłem to ręcznie i wydawało się że jest ok, ale po jakimś czasie znów restart. Może trzeba coś pozmieniać w napięciach mostków lub czegoś innego. Bardzo bym prosił o jakieś wskazówki dotyczące ustawień istotnych rzeczy w biosie bez O/C - napięcia mostków itp.

Wcześniej miałem bardzo podobny problem u innego kolegi na nowszym sprzęcie i Asusie P7p55d. Tam też płyta zaniżała napięcie dla pamięci. Tylko ich poprawne ustawienie nie dawało efektu, gdyż - jak się później okazało - trzeba było podbić również napięcie IMC.

Z góry dzięki.

Edytowane przez wysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ręcznego ustawiania napięć - zgodnie z tym artykułem, P5Q może zawyżać napięcia. Sugerowane jest, żeby nie zostawiać ich na Auto (wtedy będą zawsze zawyżone), ani nie wybierać pierwszego napięcia z tabeli, bo wtedy znowu są albo zawyżone, albo zaniżone. Najlepiej wybrać drugie napięcie z tabeli - będzie ono najbardziej bliższe rzeczywistemu napięciu sugerowanemu przez producenta i to na nim komputer powinien chodzić najstabilniej.

 

Nie wiem, czy odnosi się to całej serii P5Q, czy tylko do modelu PRO, ale nie zaszkodzi przetestować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz Performance Level i może z mojego poprzedniego postu drugie zdjęcie - ustaw Loadline Calibration i CPU Margin tak samo. I ręcznie napięcia zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Sprawdzić, czyli jak to mam najlepiej ustawić - jaki profil będzie najbardziej stabilny?

Czy jeśli ustawię napięcia tak, by wartości były pokazane na żółty kolor, to nie powinno to być przesadzone ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moglby ktos zapodac (dzialajacy) link z tabelka wyjasniajaca roznice pomiedzy poszczegolnymi modelami serii p5q?

 

ten z 1-szych stron tematu juz nie dziala :(

 

ps ktora z tych 3 wersji: p5q-e, p5q deluxe, p5q premium jest najsensowniejszym wyborem?

ps2 jak wyglada kompatybilnosc serii p5q z ddr ocz 2x2GB 1066 i wyzej? gryza sie czy nie? trzeba podnosic jakies napiecia na plycie poza (zalecanym) vdimm? jak z oc tych pamieci?

ps3 czy p5q-e jest jeszcze dostepna w sprzedazy w .pl?

ps4 czy do serii p5q wychodza jeszcze jakies oficjalne biosy, czy raczej support juz zdechl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moglby ktos zapodac (dzialajacy) link z tabelka wyjasniajaca roznice pomiedzy poszczegolnymi modelami serii p5q?

 

ten z 1-szych stron tematu juz nie dziala :(

 

ps ktora z tych 3 wersji: p5q-e, p5q deluxe, p5q premium jest najsensowniejszym wyborem?

ps2 jak wyglada kompatybilnosc serii p5q z ddr ocz 2x2GB 1066 i wyzej? gryza sie czy nie? trzeba podnosic jakies napiecia na plycie poza (zalecanym) vdimm? jak z oc tych pamieci?

ps3 czy p5q-e jest jeszcze dostepna w sprzedazy w .pl?

ps4 czy do serii p5q wychodza jeszcze jakies oficjalne biosy, czy raczej support juz zdechl?

 

ad1 - w kolejności od najlepszej - P5Q Premium, P5Q Deluxe, P5Q-E. Premium i Deluxe mają najlepszą 16-fazową sekcję zasilania, więc podkręcanie powinno być stabilniejsze. Ja mam P5Q-E i mój Q9550 chodzi bez problemów na 3.825GHz - na więcej póki co chłodzenie mi nie pozwala - ale po 200 dodatkowych MHz nie będę go wymieniał :)

ad2 - wg specyfikacji płyty te powinny iść przy ręcznym ustawieniu parametrów nawet na 1200MHz na RAM'ach. Jednak nie wiem, jak te OCZ będą się sprawować. Wiem tylko, że ludzie pakowali w te płyty najróżniejsze pamięci 1066MHz i nie widziałem, żeby jakieś nie wiadomo jakie problemy były.

ad3 - raczej nie, chyba tylko allegro zostaje. Model P5Q-E ma End-of-Life w hurtowniach. Dostępne są Deluxe i Premium oraz jakieś inne odmiany P5Q-E(xxx) (xxx)-dodatkowe literki

ad4 - wyszły niedawno jakieś BIOSY do wyższych serii, ale nie do P5Q-E. Z tego co widzę to jednak żadnych istotnych zmian nie wniosły. Niestety ASUS dba głównie o swoje topowe, najdroższe modele, a dla innych support jest szybko porzucany. Dlatego ja do swojej płyty używam zmodyfikowanego BIOSu autorstwa Kel'a, dzięki czemu mam nawet najświeższe ROMy do kontrolerów RAID Intela i Marvella. A o odnawianiu sterowników na stronie ASUSa też można zapomnieć - ja zgrywam je ze stron producentów chipsetów.

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...