Skocz do zawartości
pmp

Asus P5q/p5q-e/p5q Pro/p5q Deluxe/p5q Premium

Rekomendowane odpowiedzi

ps2 jak wyglada kompatybilnosc serii p5q z ddr ocz 2x2GB 1066 i wyzej? gryza sie czy nie? trzeba podnosic jakies napiecia na plycie poza (zalecanym) vdimm? jak z oc tych pamieci?

 

Ja na mojej P5Q-E mam Blade'y 1200 i działają bez najmniejszych problemów na std. napięciu, czy to przy 800, czy przy 1066 no i oczywiście na std. taktowaniu 1200.

 

 

PS: Jeszcze niedawno sprawdzałem sobie na stronie OCZ i Blade'y były w EOL a teraz już ich nie ma... Ciekawe, dlaczego OCZ nie przyznaje się do tych pamięci?

Edytowane przez metal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy obecnie sprzedawane w sklepach (nowe) p5q deluxe rusza bez problemow z prockiem E8400 E0? Z jaka wersja biosu sa sprzedawane teraz? Na stronie asusa jest, ze E8400 rev. E0 jest wspierany od wersji biosu 1003 (czy cos podobnego). E8400 C0 - od 02xx. Co sie stanie, jesli w plycie bedzie starsza wersja bios niz 1003 i wsadze tam E0 - ruszy to w ogole? (Bios bym updatetowal pozniej oczywiscie, NIE mam tez jakies starszego procka LGA775 np. 65 nm, zeby go tymczasowo wsadzic i zrobic update biosu).

 

i takie samo pytanie dotyczace (uzywanej) plyty p5q-e: ruszy to z kopyta z E8400 E0 nawet z jakas starsza wersja bios? Plyta ta obecnie nie jest juz w sprzedazy (nowe), wiec jest wieksze prawdopodobienstwo, ze bylaby na niej jakas starsza wersja bios, i co wtedy?

Edytowane przez sliza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Mam nowego ASUSa P5Q Deluxe od wczoraj i mam następujący problem. Raz na kilka prób normalnie się włącza a zwykle albo jest czarny ekran albo włącza się EZ Flash z komunikatem "this is bios recover mode. the system bios may be corrupted. ez flash try to recover system bios from the backup one". Zaczęło to się pojawiać po tym jak zaktualizowałem bios do 2301 i wyłączyłem w biosie Express gate. Włączenie ponownie nic nie pomaga. Gdy pojawiał się ten komunikat to przywracałem bios z backupu kilka razy EZ Flashem bios (miałem od nowości 2201) oraz instalowałem najnowszy 2301 ale po kilku wyłączeniach komputera sam przywraca się jakimś cudem stary i znowu wywala komunikat o uszkodzeniu. Gdy wyjdę z EZ Flash i nie przywrócę biosu z backupu to restartuje się komputer i znowu włącza się EZ Flash lub zaraz po wyjściu normalnie ładuję się Windows. Gdy jest włączony Express gate komputer na początku uruchamia się kilka razy poprawnie ale później albo jest czarny ekran i gaśnie monitor albo pokazuję się jakiś komunikat o aktualizacji Express Gate i odliczanie do 10 sekund. Każda instalacja biosu niby przebiega prawidłowo do momentu kiedy pokazuje się komunikat że komputer się zrestartuję po 5 sekundach a u mnie nic takiego nie ma miejsca. Wyłącza się jedynie monitor i komputer chodzi dalej bez końca (czekałem godzinę). Ręcznie go wyłączam i niby jest nowy bios ale co z tego jak po kilku włączeniach albo nie zapala się monitor i wtedy po restarcie bios ma już starszą wersje i włącza się EZ flash z wspomnianym wcześniej komunikatem, albo zamiast biosu pokazują się jakieś ładowania/poszukiwania biosu jeśli dobrze pamiętam to na CD następnie na dyskietce i na koniec na nośniku USB.

 

Film z aktualizacji do najnowszej wersji. Gdy przywracam z backupu instalacja wygląda identycznie.

http://hofmonek.wrzuta.pl/film/1W3PZ1DZNhd/bios

 

Komp:

Procesor:

Intel Core 2 Duo E8400

Ram:

4GB

Dyski:

1TB (SATA2) + 320GB (SATA2) + 320GB (SATA2)

Grafika:

NVIDIA GeForce 9600 GT

System:

Windows 7 Ultimate 64-bit i Linux UBUNTU 64bit

Płyta główna:

Asus P5Q Deluxe

Zasilacz:

Chieftec 550W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to na uszkodzony EPROM - bez wymiany płyty chyba się nie obędzie. A co się dzieje, jeżeli zostawisz stary BIOS - też się wysypuje po jakimś czasie?

 

Zobacz czy masz w BIOS'ie włączoną funkcję BIOS Write-Protect - jeżeli tak to ją wyłącz. Ponadto spróbuj zrobić flasha w trybie czystego DOS'u, bez wykorzystania EZ-Flash.

Użyj do tego flashera AFUDOS - powinien być na stronce ASUS'a.

 

Wykorzystaj następującą linię poleceń:

AFUDOS.EXE /nowybios.ROM /PBNC /N (nowybios.rom to nazwa pliku z BIOS'em)

 

Spowoduje to upgrade dosłownie wszystkiego, co może pominąć EZ-Flash.

 

Jeżeli to nie pomoże, to niestety chyba będziesz musiał wymienić płytę na inny egzemplarz.

 

EDIT: jak nie znajdziesz AFUDOS to prześlij mi na PM adres mail - wyślę Ci ten plik.

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy przywrócę stary bios po pokazaniu się komunikatu o uszkodzeniu w EZ Flash to po kilku uruchomieniach jest to samo. Zawsze przywracałem albo instalowałem nowszy. Pobiorę jeszcze poprzedni bios i spróbuje go zainstalować gdy ponownie pokarze się ten komunikat. Na razie drugi raz z rzedu jest dobrze.

 

Gdzie jest to BIOS Write-Protect bo przejrzałem i nic takiego nie widzę?

 

W dosie nigdy nic nie robiłem i w sumie nawet nie wiem jak go odpalić. Bios aktualizowałem teraz 3 raz w życiu. Wcześniej dwukrotnie na ASUS P5K PRO ale programem asusa od razu z Windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do DOS'a jest kilka sposobów.

 

Jeżeli wałęsa Ci się gdzieś płyta z Win98/ME, możesz zabootować z niej i tam będziesz miał DOS (nie odpalaj instalatora). Pamiętaj żeby przed bootowaniem mieć włożony pendrive z plikami BIOS'u i flashera - wtedy będziesz miał do niego dostęp jak do zwykłej dyskietki albo partycji.

 

Drugi sposób to np. wykorzystanie trybu DOS dostępnego na Hiren's BootCD. Wypalasz sobie go na CD i potem postępujesz dokładnie tak samo, jak wyżej - bootujesz z płyty kompa, wybierasz DOS Tools, potem w którymś menu masz DOS - odpalasz go (jeżeli zapyta o uruchomienie NTFS to nie musisz tego robić) i potem wbijasz do pendrive i uruchamiasz AFUDOS. Oczywiście pen musi być w porcie USB jeszcze przed uruchomieniem kompa, żeby BIOS wykrył go i zamontował do użytku. Pen musi mieć system FAT32 (domyślnie taki jest).

 

EDIT: A tej opcji w BIOS'ie nie ma w tych modelach ASUS'a - pomyliło mi się z innymi. Sorki za zamieszanie.

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam takie pytanie. Czy te Asusy mają jakieś problemy ze stabilnym działaniem w połączeniu z niektórymi kartami graficznymi?? Pytam, bo cały czas nie mogę dojść, co jest powodem ciągłych przypadkowych restartów komputera - nawet w biosie. Już próbowałem podnosić napięcia na procesorze, pamięciach, mostkach, wyłączyłem automatyczną zmianę częstotliwości procka, sprawdzałem na innych pamięciach i w innych slotach, sprawdzałem na innym dydku twardym, zasilacz też jest ok. Po prostu skończyły mi się już wszelkie możliwości poza wadliwą samą płytą czy właśnie problemem z niekompatybilnością z kartą graficzną - o czym znalazłem info na jakimś zagranicznym forum. Karta to HD 4850. Trochę mnie to zastanowiło, czy to możliwe ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej panowie, mam możliwosc zamienic swoja MSI p35 Platinum na P5Q (bez E, bez pro, bez deluxe) z doplata 100 pln. Warto ?

 

Chcialbym mojego q9300 pogonic wiecej niz na 3240 MHz.

 

Edit: czy tez moze za 349 zl z allegro wziac P5Q-E / P5Q-Deluxe ?

Gra warta swieczki ?

Edytowane przez Kinslayer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P5Q-Pro z gwarancja długą jeszcze za 300 zl warto ? :)

Na moja MSI mam kupca od ręki za 190.

 

Edit:

 

Ok, plyta kupiona w wersji pro. Czy nie bedzie problemu z montazem scythe infinity na niej ?

 

pozdr

Edytowane przez Kinslayer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plytke bede mial mysle za 2-3 dni to sobie pokrece :D, widzialem na screenach pare nowych napiec co MSI moja nie miala.

Mialbym prosbe do szanownych kolegow o okreslenie w paru zdaniach jakie napiecia do czego sa, do ilu max bezpiecznie ustawiac, oraz jak mozecie swoje przykladowe ustawienia abym sie jakos zorientowal :)

 

Z gory wielkie dzieki :*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, plytka przyszla, podlaczone wsio, ino mam prosbe do was koledzy forumowicze... czy moglby ktos z was wkleic moze foto z ustawien biosa ? W zakladce do o/c jest maaaaasa opcji na Auto i nie zbyt wiem jakie wylaczyc, jakie zostawic na auto itp. Moja stara MSi nie miala polowy z tych rzeczy :(

 

Z gory wielkie dzieki :) :*

 

Edit: oto moje ustawienia co udało mi sie wymodzic bazujac na paru ostatnich stronach tematu:

 

Ai Overclock: Manual

CPU Ratio: 7.5 (max dla q9300 :( )

FSB freq: 420

PCIE freq: 100

FSB strap: 333

Dram freq: 1009

Dram timing: auto

Dram static read control: auto

Dram read training: auto

mem oc charger: auto

AI clock twister: auto

AI transaction booster: auto

 

---------------------------

cpu vol: 1.25625

cpu gtl: 0.65x

cpu pll: 1.56

fsb term vol: 1.24

dram 2.3

nb: 1.3

sb: 1.1

pcie sata: 1.5

 

load-line calibration: enabled

cpu spread; disabled

pcie spread; disabled

cpu clock skew: auto

nb clock skew: auto

cpu margin enh,.: compatible

 

Prosze jeszcze raz o rady i wskazowki :)

 

Edit2:

Przy obciazeniu procka w zasilacza wydostają mi sie dzwne dzwieki, piszczenie, syczenie. A jak obciazam grafike tez to jest jeszcze glosniej, co to moze byc ? Moj Tagan sobie nie radzi ? Wszystkie wtyczki wpiete, 24pin w plyte oraz 8pin dodatkowo. Do grafiki takze 6pin wpiete

 

Edit3:

Wdze, ze piszecie czasem o napieciu VTT czy performance level, nic takiego w biosie nie mam. Tak samo jak dwoch GTLów.

Edytowane przez Kinslayer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cpu gtl: 0.65x

 

to jest GTL, a fsb term to VTT

 

Co do piskow to zobacz co jest ich zrodlem. Performance level jest dostepny po aktywowaniu zaawansowanych ustawien pamieci - jak dobrze pamietam. :wink:

Edytowane przez Quave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za info, performance level to Ai... Booster :D dobrze wedziec na przyszlosc.

 

ps. co sadzisz o moich ostawieniach ? Widze, iz tez masz 2x2GB pamieci i Quada. Jakbys mogl slozyc rada byłbym wdzieczny :)

 

ps2. piski sa z zaslacza na 100%, ale to dzwne bo na poprzedniej plycie MSI p35 nic nie piskalo/bzyczalo.

 

ps3. nawet wpialem zamiast 8pin na cpu to 4 pin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za info, performance level to Ai... Booster :D dobrze wedziec na przyszlosc.

 

ps. co sadzisz o moich ostawieniach ? Widze, iz tez masz 2x2GB pamieci i Quada. Jakbys mogl slozyc rada byłbym wdzieczny :)

 

ps2. piski sa z zaslacza na 100%, ale to dzwne bo na poprzedniej plycie MSI p35 nic nie piskalo/bzyczalo.

 

ps3. nawet wpialem zamiast 8pin na cpu to 4 pin.

 

Lepiej wepnij 8pin na CPU - to pozwala dać więcej papu na CPU. Jak najbardziej potrzebne przy OC. Co do piszczenia pod obciążeniem może być to wina cewek - czasami piszczą. Nie jest to groźne dla komputera, ale jest denerwujące i podlega gwarancji :)

 

Co do ustawień - moje ustawienia BIOSu dla procka z sig - stabilne 3.825GHz.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Napięcia jeszcze do wyżyłowania, ale nie mam ostatnio czasu na taką zabawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 2 screenie masz GTL vol ref. ja nic takiego nie mam ino mam zamiast tego:

CPU GTL: i moge ustawic: auto / 0.65x/0.63x i 0.61x

 

ps. w tescie everesta dla 1080 MHZ mam 7800, a zapis 9300 mb/s, na MSI p35 mialem w odczyce jakies 1000 wiecej MB :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 2 screenie masz GTL vol ref. ja nic takiego nie mam ino mam zamiast tego:

CPU GTL: i moge ustawic: auto / 0.65x/0.63x i 0.61x

 

ps. w tescie everesta dla 1080 MHZ mam 7800, a zapis 9300 mb/s, na MSI p35 mialem w odczyce jakies 1000 wiecej MB :/

 

Bo moja płyta to P5Q-E - ma odrobinę inne opcje.

 

Co do pamięci - spróbuj pobawić się jeszcze timingami albo performance level. A najlepiej jak się wypowiedzą ludzie bardziej oblatani w RAMach ode mnie, bo to nie jest moja mocna strona :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może wie czy płyta (P5Q PRO) ma jakieś problemy ze stabilnością przy obsadzonych wszystkch bankach pamięci?

Mam zainstalowane 4x1GB OCZ Platinum i mam problemy z ustabilizowaniem Q6700 na 4Ghz. Gdybym wiedział, że 2x2GB pomoże to zmieniłbym od razu.

pzd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co sadzisz o moich ostawieniach ? Widze, iz tez masz 2x2GB pamieci i Quada. Jakbys mogl slozyc rada byłbym wdzieczny :)

 

Najwazniejsza rada - to nie patrz na ustawienia innych bo w wiekszosci przypadkow nie beda u Ciebie stabilne. Tutaj masz b. dobry poradnik forumowicza Gierek o podkrecaniu, wiec podkrecanie z nim to latwizna :wink: Najlepiej zrob wg. poradnika i znajdz najpierw maks. stabilne taktowanie ramu, pozniej maks fsb procesora. Poustawiaj napiecia na najwyzsze bezpieczne i zaczynaj jechac z taktowaniem. Stabilnosc procka testuj np. OCCT - mysle ze wiecej niz 30min nie ma sensu, bo 100% stabilnosc wyjdzie dopiero w graniu w bardziej wymagajace gry - Crysis, GTA 4 - 3/4h powinno byc wystarczajace. Nie przekraczaj temp. 70-75*C na cpu podczas obciazenia.

 

To tyle ode mnie :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W memsetcie zmana PL o 1 w dół od 12 do 8 sprawila ze odczyt pamieci wzrosl z 7800 do 8600 :D Co prawda nie testowane jeszcze ale zmiana pokazna.

 

Edit:

Dzieks Quave za rady :)

 

Edyta2:

No i Cor3y dzieks za screeny :D

Edytowane przez Kinslayer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 krótkie piłki:

 

- jaka wersja biosu najlepsza do oc ? ( obecnie mam 2201)

- jakie fsb robi to mobo na def v-nb ( 1,1v)

- czy wam tez strap 400 powyżej 420 fsb nie działa?

 

procek - wolfdale

Edytowane przez tomekk600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy da się tym EFI Biosie na płycie P5Q Deluxe wyłączyć poszczególne dyski sata, bo nigdzie nie mogę znaleźć tej opcji. Znalazłem tam tylko opcję do całkowitego wyłączenia kontrolera SATA

Edytowane przez moneys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie, jak bo zmianie FSB z default na wyzsza wartosc zachowac obizanie _napiecia_ procka w idle w Windowsie? Zmiana mnoznika w dol do 6x dziala (w idle), a napiecie nie spada (jest takie samo jak w stress 1.2xx V). Zmienilem *tylko* wartosc FSB z Auto, reszta ustawien w biosie nie zmieniona, EIST/C1E wlaczone, a napiecie ciagle wysokie :(. Na mojej poprzedniej plycie (na P35) nie bylo tego, to podwyzszeniu FSB napiecie procka w idle spadalo razem z mnoznikiem. Co jest grane??

 

 

2-ga kwestia: ta seria ma b. ograniczone mozliwosci monitoringu napiec: tylko Vcore, +3.3V, +5V, +12V i +5VSB. A gdzie chocby Vdimmm czy Vnb, nie mowiac o innych? Czy jest jakas mozliwosc programowego odczytu wartosci np. Vdimm, i jak w ogole plyta ustawia *faktycznie* Vdimm w stosunku do tego, jak sie ustawi w BIOS (jak ktos mierzyl miernikiem): zawyza/zaniza (jesli tak, to o ile), czy jest tyle, jak sie ustawi np. jak ustawie w BIOS Vdimm na 2.1V, o ile moge sie spodziewac, ze faktycznie bedzie (mierzone miernikiem)?

 

i jeszcze na koniec male pytanko: dla jakich glownie prockow (w ktorych cos faktycznie daje) jest w BIOS dostepna opcja "CPU Margin Enhancement" (domyslnie jest chyba na Optimized, niektorzy radza, zeby dla jakichs prockow (tylko nie wiem, dla jakich) dac na Compatible, zeby uzyskac ew. wieksze max FSB. Cos podejrzewam, ze ta opcja jest glownie dla 4-rdzeniowek (i jakich?), czy dla 2-rdzeniowek w 45nm (jak E8xx) cos ona daje, i warto ja wlaczac?

 

ps znacie moze jakas stronke, link do forum, gdzie sa w miare dokladnie opisane dane opcje BIOS tej serii (zwlaszcza te zwiazane z OC/wydajnoscia), z jakimis przykladowymi ustawieniami dla danych CPU (interesuje mnie glownie E8xxx/Q9xxx)?

Edytowane przez sliza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj 2 dzien piep**e się z płyta i nie da rady z 1200 cl4. (bios 2201)

 

czy to 4-4-4-12 czy 4-5-5-12 na 1200 wywala przy ładowaniu windy lub zawiesza przy starcie systemu. ( na min wyzszym napięciu vdim liczy 1m - 2,65v)

 

na 4-5-5-14 w ogóle nie wstaje :mur:

 

5-5-5-15 robi 1320 <<<< spr na szybkiego

 

skew, ai twister, transaction booster, static read control <<<< nic nie daje

 

 

nb - 1,28v. Wiecej nie dawałem bo nie było poprawy. Dzielnik fsb/dram ten co daje z 500 fsb 1200 na memach

 

na 1:1 nie mogłem spr bo e8400 ma je****go walla na 590 ;/

Edytowane przez tomekk600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zamiast 2 dni się pi****lić mogłeś kilka minut poświęcić na rzut okiem na QVL pod kątem 1200MHz :P Bo z tego co widzę firmowe kości o takim taktowaniu mają CL5 i do tego działają jako jedna kość Single Channel.

 

Czytać jako mobas do prowadzenia pamięci jednak nie jest najlepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Właśnie sprzedałem swojego Abita IP35-E i muszę kupić jakąś płytkę.

Którą wybrać?

Asus P5Q PRO Turbo u mnie w sklepie za 383zł

czy

Asus P5Q Deluxe z Allegro za 364zł z wysyłką ale tylko 3m gwarancji

ASUS P5Q DELUXE P45 FSB1600 CROSSFIRE SKLEP FV (1196423752) - Aukcje internetowe Allegro

a jeszcze kolega ma na sprzedanie Abita IX38 QuadGT za 250zł.

Podpowie ktoś co brać?

Edytowane przez mar_81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...