Skocz do zawartości
pmp

Asus P5q/p5q-e/p5q Pro/p5q Deluxe/p5q Premium

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie w biosie zmienia się PL (performance level)? Płytke mam od wczoraj, mecze ja juz kilka godzin.

 

Jaki bios jest najstabilniejszy? Aktualnie uzywam 1406. Płyta P5Q Deluxe.

Edytowane przez acrobat13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarekZ

Jeśli masz takie ramy 667 MHz ( PC2-5300 ) to sie niema co dziwić ze wyżej nie chcą myknąć przy takim fsb gtli nie musisz ruszać i z napięciami tez zjedz na nb daj przykladowo 1.30V ewentualnie pl10 możesz jeszcze ustawić może ramiec wtedy myknie ale wątpię

Tachion, ale to nie wygląda na samodzielną kwestię RAM. Pamięć to nominalnie 800-tki, a ich górna granica stabilności to 941 MHz, a bootuje się też sporo wyżej, pod warunkiem, że mnożnik ustawimy na 5:6.

 

Problem jest z uzyskaniem choćby wejścia do BIOSu przy mnożniku pamięci ustawionym na 1:1, powyżej 397 MHz FSB, co daje dla pamięci tylko 794 MHz. Raczej wygląda to na brak współpracy płyty i pamięci przy takim mnożniku, o ile coś takiego w ogóle jest możliwe. Do FSB 397 MHz włącznie przy mnożniku 1:1 stabilność jest doskonała, oczko wyżej i zgon.

 

Odpuściłem ten temat, bo nie mam pomysłu na dalsze działania, poczekam na nowszy BIOS albo może po świętach zrobię sobie kolejną sesję w tym temacie lub ewentualnie trafi mi się okazja zamiany RAMu. Względnie może wcześniej czy później ktoś napotka podobny problem i go jakoś rozpracuje. Powodu do reklamacji płyty bowiem tu raczej nie widać a specjalnie jej uwalać nie chcę. Faktem jest, że nie zmieniałem PL na gorsze niż 8 przy 1:1 i zaraz spróbuję to na szybko zrobić. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarekZ

hmm no to nie wiem musisz tez na jakiś innych kościach popróbować

Kurde, miałeś rację!

 

Zmieniłem na PL10 i jak ręką odjął. Na razie ustawiłem przy 1:1 410 FSB (co mi daje 3,7 GHz na CPU i 820 MHz na pamięci) i wydaje się wstępnie stabilne, tzn. puściłem 10x IBT i już sześć razy przeszedł.

 

Jak dojdzie do końca, to jeszcze tylko spróbuję przy PL9, potem z tydzień testów przy normalnym użytkowaniu i pora pomyśleć o chłodzeniu procesora konkretniejszym, bo temperatura z CoreTemp mi się chwilami ociera o 92 stopnie przy IBT. Co tam teraz jest polecane przy P5Q-E do okolic 150 zł?

 

Dzięki za pomysł z PL, obawiam się, że samodzielnie bym szybko nie wpadł aby zmienić akurat to!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie moge ustabilizowac moich pamieci na P5Q Deluxe... Pamieci działały stabilnie @ 1000 4-4-4-12 2,3-2,35 V na P5K Deluxe a tutaj wywala orthosa: po 35 minutach (2.16V bios) , po 4 sekundach (2,22 bios)... :damage_wall: Ustawilem PL10, testuje teraz na 2,28V.

 

Ustawialem nizsze napiecie w biosie dla pamieci na p5q poniewaz gdzies przeczytalem ze plyta zawyza te wartosci o 0,1V...

 

Kostki 4x1GB (D9GMH)

 

Jakies pomysly jak dobrze ustawic pamieci na P5Q? Jak duza jest roznica wydajnosci pamieci pomiedzy p35 a p45?

 

EDIT

orthos sie wysypal po 15 min @ 2,28V. eh..

Edytowane przez acrobat13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

acrobat13

 

najlepiej to jakbyś podał ustawienia biosu sprawdz dla przykladu jeszcze programami gold memory lub memtestem może grzeją się za bardzo timingi 4-4-4-12 na 1000mhz to juz cos

Edytowane przez Tachion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AI Overclock tuner: MANUAL

CPU Ratio Setting: 8

FSB Frequency: 500

PCI-E Frequency: 100

FSB Strap to North Bridge: 333

DRAM Frequency: 1002

DRAM CLK Skew on Channel A1: AUTO

DRAM CLK Skew on Channel A2: AUTO

DRAM CLK Skew on Channel B1: AUTO

DRAM CLK Skew on Channel B2: AUTO

DRAM Timing Control: Manual

 

1st Information:

 

4

4

4

12

resza auto

 

CPU Voltage: 1.35

CPU GTL Voltage Reference (0/2): AUTO

CPU GTL Voltage Reference (1/3): AUTO

CPU PLL Voltage: 1.6

FSB Termination Voltage: 1.2

DRAM Voltage: 2.16-2.28 (sprawdzalem w tym zakresie)

NB Voltage: 1.30

NB GTL Reference: AUTO

SBridge Voltage: 1.10

PCIE SATA Voltage: AUTO

 

Load Line Calibration: Enable

CPU Spread Spectrum: Disable

PCIE Spread Spectrum: Disable

CPU Clock Skew : AUTO

NB Clock Skew : AUTO

CPU Margin Enhancement: OPTIMIZED

 

 

To moje ustawienia, orthos (blend) sie wywala (wczesniej sprawdzilem cpu przez small ffts i dzialal bez problemu, cpu na pewno robi 4ghz), memtest w windowsie rowniez wyrzuca blad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałeś im nawiew? D9 przy takich napięciach mogą już się gotować.

 

Zobacz czy na Cl5 przy niższym V przy tych ustawieniach będą stabilne.

 

 

MOżesz jeszcze:

 

DRAM CLK Skew on Channel A1: AUTO

DRAM CLK Skew on Channel A2: AUTO

DRAM CLK Skew on Channel B1: AUTO

DRAM CLK Skew on Channel B2: AUTO

 

 

 

na NORMAL lub delay. Testować!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

acrobat13

 

hmm jeśli twierdzisz ze na tamtej płycie chodziły pamięci to ciekawe może spróbuj jeszcze NB Voltage zwiększyć tak do 1.36 nie wiem zmiana biosu może pomoże ewentualnie bedziesz musiał timingi przestawić na 5-5-5-15 albo w subtimingach spróbuj zwiększyć jeszcze refresh cycle time(tRFC) na 56 na wydajność ta wartość niema w ogóle wpływu a może polepszyć o/c ramca

 

jacekcz

 

:D troche mnie wyprzedziłeś ale co 2 głowy to niejedna chociaz mnie pomysly sie wyczerpaly juz chyba ze zmiana ramcu w bankach ewentualnie walniete na default sie okaze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem 2.34V i memtest przeszedł bez błędów (pl 10). Teraz sprawdzam na pl 9, obniżyłem też napięcie nb na 1.2v. Czy to napięcie nb nie będzie za niskie do 500 fsb? Na pamięci jest nawiew jednak są dosyć ciepłe. Czy takie napięcie na codzień im nie zaszkodzi?

 

Edit

1200 cl 5 lepsze niż 1000 cl 4?

Edytowane przez acrobat13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

1200 cl 5 lepsze niż 1000 cl 4?

No tak. Everest read koło 10k ale to na x48. Na p45 pewnie będzie mniej.

Generalnie daj sobie spokój z CL4.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na P45:

 

1000 4-4-4-12, cala reszta AUTO, PL 9 - everest 9350MB/s odczyt.

 

Za chwile sprawdze jak z CL5 smiga.

 

1200 CL5 - ~9700MB/s ale memki znowu niestabilne.

Edytowane przez acrobat13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że sporo osób często zmienia biosy; tutaj BARDZO wygodne narzędzie - nie tylko dla p45 http://www.ocxtreme.org/forumenus/archive/...php?t-3254.html

 

Poza tym pytanie: czy ma ktoś p5q-e, wd 500aaks, Corsair Dominator DHX 2 x 2 GB PC8500 i problemy z zainstalowaniem Visty x64? Nie mogę przejść przez pierwszy start - BSOD (0x0000006b) i później komunikat, że przyczyną może być zmiana sprzętu lub oprogramowania.

Windows XP x64, Windows Server 2008 i Linux instalują się bez problemu i tak też działają.

Edytowane przez Boruteczko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam plyte p5q3 deluxe wi fi @ap, karta graficzna evga 9800 gtx ko, pamiec 2x 1333 gskil dys samsung sataII 500gb?Zasilacz MOREX 450W ;Dzieja sie dziwne zeczy,otoz co jakis czas ginie mi glos w kompie tzn na dole z prawej strony ekranu na glosniczku jest info ze brak zainstalowanego urzadzenia audio.W menadzerze urzadzen kontrolel zgodny ze standartem high definition audio jest zolty znaczek i pisze nie mozna uruchomic tego urzadzenia kod 10.Prosze o pomoc wczesniej tak mialem Ale w momencie jak przesililem bios tzn dalem za duze fsb po paru kombinacjach bios sie zresetowal i bylo ok . A teraz nic nie moge zrobic prosze !!!! o pomoc

Edytowane przez mar101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam dziwny problem,komp chodził w konfiguracji takiej jak z podpisu(po za dyskiem seagatem jaki mi padł 7200.11 500 gb sata Ii 32 cashe,i wymienilem na 640 AAKS)

No i nagle wczoraj miałem restarta,wczensiej sprżecik testowany Orthos po kilka godzin,zero zwiech itp,itd.

Więc dzisiaj zaczałem testować i przerazenie mnie złapało.

Nie tylko ustawienia 440x9 padają ale i mniejsze,nawet jak zostawiam napięcia na jakich komp chodził mi stabilnie na wyższych ustawieniach.

Ogólnie to kombinuje od paru godzin,przedkladlaem ramy do innych slotów,wyciagalem po jednej kosci i sprawdzaem w slotach pojdeyńczo i wyskakują błędy w Orthosie.

Wczesniej miałem win xp z sp2 teraz mam z sp3 -ma to jakies znaczenie?

Po za tym jak by to był sam Orthos to pól biedy,ale dzis jak oglądalem film to mi resa walnęło.

Chyba ze to kwestia chipsetu bo radiator jest gorący,no ale temeratury według wskaząn w biosie i ASUS probe to 35-37 stopni max w stresie mialem 43.

Ma ktoś jakieś sugesite?Płyta pada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i zycze Wesolych Swiat :)

ostatnio kupilem nowy sprzet w tym plyte P5Q pro i z nia pojawil sie duzy problem

przez instalke systemu i reszty duperelow wszystko bylo ok , lecz po uruchomieniu GTA4 po jakichs 20 minutach zaczelo smierdziec spalenizna. nagrzaly sie elementy zaznaczone na czerwono (co to jest?) , a co gorsze element zaznaczony na zolto (co to jest ?) odpadl :(. Podejzewam ze nabral takiej temperatury od tych "na czerwono" ze sie odlutowal. Plyte zanioslem do reklamacji , jednak nie chcieli mi wymienic od reki, tylko wyslali na serwis.

Czy serwis moze mi wciskac kit ze uszkodzenie mechaniczne i nie uznaja gwarancji ?

Jezeli tak to co zrobic zeby jednak laskawie uznali reklamacje? Uszkodzenie moze i mechaniczne ale wyniklo z wady plyty , przecierz nie wyrwalem tego kombinerkami :/

prosze o jakies rady i pozdrawiam

Dołączona grafika

Edytowane przez Macias666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zółte to cewki dwufazowego systemu zasilania pamięci. Zawsze się mocno grzeją.

Czerwony to kondensator - tez pewnie część zasilacza pamięci.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy krecilem ramy , hmmm .... nie krecilem ale ustawilem napiecie na 2.2v (wartosc ustalona przez producenta)

Zółte to cewki dwufazowego systemu zasilania pamięci. Zawsze się mocno grzeją.

dodam ze po incydencie wylaczylem kompa , zanim go odlaczylem wyciagnalem otworzylem i znalazlem to miejsce minelo dobre 5 minut , a mimo to oparzylem sie o te "cewki" (a napewno juz sporo ostygly) talze chyba az tak sie grzac nie powinny... Edytowane przez Macias666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś odpalał COM1 na płycie Asus P5Q PRO?? Bo ja mam problem, posiadam SS2(kartę satelitarną) i czujnik do pilota mam podpinany pod COM. Jak wiadomo płyta ma tylko gniazdko do podpięcia wtyczki na kablu COM. Menadżer urządzeń wykrywa COM1 -jest zainstalowany więc podpiełem Wtyczkę z COMEM i ZIMA czujnik nie działa:( Co może być przyczyną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...