Skocz do zawartości
pmp

Asus P5q/p5q-e/p5q Pro/p5q Deluxe/p5q Premium

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa króciutki pytania odnośnie P5Q-E:

 

1. Prędkość obrotową ilu wentylatorów da się regulować na tej płycie?

2. Czy ma profile biosu??

(Chyba) wszystkie Asusy niezależnie od ceny mają "aż" dwa proflie biosu...

Co do wentyli to w tym modelu tez dwa wentyle się "reguluje" - o ile to można nazwać regulacją.

 

W tych kwestiach mogliby się bardzo wiele nauczyć od Abita.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(Chyba) wszystkie Asusy niezależnie od ceny mają "aż" dwa proflie biosu...

Co do wentyli to w tym modelu tez dwa wentyle się "reguluje" - o ile to można nazwać regulacją.

 

W tych kwestiach mogliby się bardzo wiele nauczyć od Abita.

Moja poprzednia płyta miała cztery profile biosu (dwa starczą), płynną regulacje trzech wentyli oraz przyciski 'start' i 'reset' na płycie, a nie chciałbym się cofać...

 

 

ps. Abit'a szkoda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(Chyba) wszystkie Asusy niezależnie od ceny mają "aż" dwa proflie biosu...

Jak dla mnie to wystarcza.

W razie czego jest przecież opcja "Start O.C. Profile".

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pablo Hudinii

 

może w programie do karty cza wybrać odpowiedni port tez

Tak tam też trza wybrać. Ale COM mi nie działa podpinałem starą mysze i nie trybi. Zmieniałe w biosie z IRQ4 na IRQ3 i też nic. Zmieniałem kable z wtyczką Com na śledziu i też nic. Może ten port jest zajęty nie wiem jak to sprawdzić.

Edytowane przez Pablo Hudinii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chce troche przyspieszyc start swojego systemu. W zwiazku z tym chcialbym sie dowiedziec na co "czeka" kursor w lewym gornym rogu ekranu, ktory pojawia sie zaraz po pierwszej planszy procedury POST. W BIOSie mam wylaczona opcje "Marvell IDE" (czy jakos tak), ale ten kursor miga przez jakies 10 sekund. Dopiero potem nastepuje wlasciwe ladowanie systemu. Jak moge wylaczyc to oczekiwanie lub mozliwie jak najbardziej je skrocic?

Konfig sprzetu wg sig'a.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam zamiar kupić asus p5q pro i nie wiem za bardzo czy warto to coś kupować chciał bym tylko mieć na niej e8400@4ghz (żeby chodził 24/7).

mam 2 pytania :

 

-ramy 2x2gb a-data extreme 1066 mhz cl5 nie ma problemów z pamięciami?

- Posiadam Scythe Infinity i nie wiem na 100% czy będzie pasować tu . TU pasuje mugen bo już czytałem w tym temacie . Ale czytałem komentarz na komputroniku że "ten infinity nie pasuje do asus p5q pro (że nie dotyka procesora ) ! )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chce troche przyspieszyc start swojego systemu. W zwiazku z tym chcialbym sie dowiedziec na co "czeka" kursor w lewym gornym rogu ekranu, ktory pojawia sie zaraz po pierwszej planszy procedury POST. W BIOSie mam wylaczona opcje "Marvell IDE" (czy jakos tak), ale ten kursor miga przez jakies 10 sekund. Dopiero potem nastepuje wlasciwe ladowanie systemu. Jak moge wylaczyc to oczekiwanie lub mozliwie jak najbardziej je skrocic?

Konfig sprzetu wg sig'a.

 

Pozdrawiam

Ustaw w 'Boot Priority' dysk twardy jako pierwszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw w 'Boot Priority' dysk twardy jako pierwszy.

Dzieki, kursor zniknal. Szkoda tylko, ze bede musial recznie ustawiac bootowanie z CD-ROMu w BIOSie w razie koniecznosci. Wolalbym gdyby to on byl pierwszy, ale nie da sie pewnie tak by system probowal startu z plyty tylko wtedy gdy jest ona w napedzie, a nie migal kursorem zawsze (gdy CD-ROM jest jako pierwszy w bootowaniu)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, kursor zniknal. Szkoda tylko, ze bede musial recznie ustawiac bootowanie z CD-ROMu w BIOSie w razie koniecznosci. Wolalbym gdyby to on byl pierwszy, ale nie da sie pewnie tak by system probowal startu z plyty tylko wtedy gdy jest ona w napedzie, a nie migal kursorem zawsze (gdy CD-ROM jest jako pierwszy w bootowaniu)?

 

Wystarczy, że przytrzymasz F8 - pokaże się lista napędów do wyboru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam problem z OC pamięci OCZ Platinum 2x1GB 800MHz rev2. na Asusie P5Q-E. Na napięciu 2.1 i 867Mhz po chwili testowania Memtest wywala błędy. Słyszałem, że te ramy potrafią dużo więcej. Czy moglibyście mi napisać do czego służą fubkcje Mem Oc Charger i Ai Clock Twister? Czy pomogą one polepszyć mój wynik? Mam jeszcze pytanie dotyczące FSB Strap to NB. Jaka jest jego domyslna wartość? Czy ustawienie mniej niż domyślnie polepszy wydajność? Jeżeli to potrzebne to mam E2180 3GHz 1,35V 300x10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma domyślnego strapu bo zmienia się on wraz z ustawieniami mnożnik pamięci/fsb. Według moich testów nie wielkiej różnicy wydajności między ustawieniami strapa więc ustawiaj tak jak ci wygodnie taktować pamięć.

Co do Mem Oc Charger i Ai Clock Twister - po prawej stronie w biosie są opisy, jak podswietlasz jedną z funkcji wtedy jest napisane które ustawienie (np disable) polepsza OC pamięci.

Do CO pamięci może być pomocne podbicie napięcia NB - w końcu w nim jest wbudowany kontroler.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy opłaca się zmienić defaultowy radaitor na Asusie P5QC http://www.scan.co.uk/Images/Products/818517-a.jpg (chodzi o NB) na tel Zalmana?

http://www.allegro.pl/item515504422_zalman..._i_grafike.html

Znalazłem go w szufladzie, kiedyś użwyałem na Abicie Nf7 rev 2. :-)

Ten Asusa wygląda na solidny, dobre to to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Express Gate obsługuje tylko dyski SATA?? Zainstalowałem dziś na mojej P5Q-E (dysk ATA) ale niestety nie wykrywa mi tego tzn jest komunikat, że nie jest zainstalowany...Dzięki za odp.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedzialem dzis okolo 1h przy kompie i tyle co udalo mi sie wydusic ..

 

Komp

 

P5Q-E

Q6600

2x2GB Patriot LLK 4-4-4-12

 

Procek z 2.4ghz @ 3.6GHZ

 

Powiedzcie mi czy da sie wiecej z tego procka wydusic ?

 

Wystestowalem wszystko kupe czasu ... jest stabilnie gry działają nawet BF2142 nie wywala do pulpitu a jest czylu na OC

 

Czy to jest max

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nigdy zdalnie nie wiadomo. Sam musisz pomęczyć dalej. Płyta na pewno może więcej.

Skoro 3.6 masz na takim dość niskim napięciu to pewnie jeszcze coś pójdzie wyżej. U mnie do tego potrzebuje 1.42 a na starej płycie 1.45V.

Potencjał widać jakiś jest skoro ja max 4.0GHz miałem i oczywiście przy wyższym napięciu, nie całkiem stabilne ale dało się SuperPi odpalić to u Ciebie teoretycznie możliwości większe są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest dopuszczalna temperatura mostka południowego (EPU)? W PC Probe II pokazuje zazwyczaj 40°C - 45°C (hmm, dla motherboard), ale kiedy dotykam radiatora i powierzchni płyty wokół niego, niemal parzą i nie da się utrzymać na nich palca, dłużej niż kilka sekund.

Nawet jeśli to "normalne", czy zamiana zamiana tej imitacji radiatora na Zalmana ZM-NB47J nie będzie lepszym wyjściem? Jaka pasta jest stosowana fabrycznie - czy zamiana jej na NT-H1 będzie widoczna (zdarzają się tak dociekliwi serwisanci?) w razie reklamacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

mialem przygode z p5q pro , przegrzala sie tak ze wylutowal sie kondensator...

dlatego jak wroci z serwisu chce dolozyc nieco radiatorkow tu i tam , rzecz w tym ze nie bardzo wiem gdzie :)

napewno jeden wyladuje na mosfetach nad socetem (tak jak w deluxe itp), polecacie jeszcze jakies szczegolne miejsca ktore warto chlodzic ?

nie bede praktykowal jakiegos extremalnego oc , ale ~450 fsb bym chcial wyciagnac ...

prosze o jakies rady , z gory dzieki i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EPU i SB są w zupełnie innych miejscach :)

 

Odkleiłeś tę niebieską blaszkę z niego?

Czyżbym coś "pokićkał"?

Mniejsza z tym; blaszki nie odkleję na pewno, jest to bardziej ryzykowne niż zamiana na inny radiator.

Zresztą problem wysokiej temperatury już połowicznie rozwiązałem - dałem nawiew ze starego TC-PRO 80 mm.

Nie dość, że chłodzi epu, to i kartę graficzną (pasywna), która z racji sąsiedztwa karty muzycznej bardzo się rozgrzewała (na starej dfi max. 70°C, a na p5q-e bez nawiewu nawet 100°C!). A propos rozmieszczenia pci - jest fatalne.

 

 

PS Zamiana na Zalmana nadal aktualna - im chłodniej, tym lepiej...

Macias666 - proponuję przynajmniej nawiew na EPU!

Edytowane przez Boruteczko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

mialem przygode z p5q pro , przegrzala sie tak ze wylutowal sie kondensator...

dlatego jak wroci z serwisu chce dolozyc nieco radiatorkow tu i tam , rzecz w tym ze nie bardzo wiem gdzie :)

napewno jeden wyladuje na mosfetach nad socetem (tak jak w deluxe itp), polecacie jeszcze jakies szczegolne miejsca ktore warto chlodzic ?

nie bede praktykowal jakiegos extremalnego oc , ale ~450 fsb bym chcial wyciagnac ...

prosze o jakies rady , z gory dzieki i pozdrawiam

Do tego nie trzeba żadnego extra chłodzenia poza przyzwoicie przewietrzaną obudową. U Ciebie to była wada fabryczna - coś źle przylutowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedzialem dzis okolo 1h przy kompie i tyle co udalo mi sie wydusic ..

 

Komp

 

P5Q-E

Q6600

2x2GB Patriot LLK 4-4-4-12

 

Procek z 2.4ghz @ 3.6GHZ

 

Powiedzcie mi czy da sie wiecej z tego procka wydusic ?

 

Wystestowalem wszystko kupe czasu ... jest stabilnie gry działają nawet BF2142 nie wywala do pulpitu a jest czylu na OC

 

Czy to jest max

Możesz włączyć jakiś program do testowania i pokazać zrzut z CoreTemp po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach? Odpal np. OCCT. Jakie masz chłodzenie? Mój w okolicach 3.4 GHz robi się za ciepły a nawet nie przekraczam wtedy 1.3V:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz włączyć jakiś program do testowania i pokazać zrzut z CoreTemp po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach? Odpal np. OCCT. Jakie masz chłodzenie? Mój w okolicach 3.4 GHz robi się za ciepły a nawet nie przekraczam wtedy 1.3V:)

 

Nie mam czasu teraz na testy ale jak gram w Bf2142 tak np. 3-5H to temp procka dochodzi do max 65c grafa ma w tym czasie okolo 75 i otoczenie 43

 

Ja mam od 4 Lat ten sam wentylator ... Tuniq Tower 120

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Dzieju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu kupiłem P5QL-E i wszystko niby jest ok, komputer nigdy się nie zawiesił, tylko dziwnie się uruchamia jak wcisnę power to niby wszystko jest jak powinno słychać wiatraki zaświecają się diody, a po chwili wszystko się wyłącza, nic nie dotykając czekam kilka sekund i komputer znowu zaczyna się uruchamiać, to jest normalne?

Dodam jeszcze ze w płycie jest 8-pinowe zasilanie procesora, a podłączyłem do niego kabel 4-pin, mój procesor to Celeron E1200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Double boot jest normalną rzeczą w plytach od powstania P35 czyli od ok 1.5 roku.

Z tym że jego obecność następuje po zmianie fsb w biosie. Sprawdź ustawienia biosu może coś jest nie tak i za każdym razem płyta przywraca bezpieczne nastawy.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Double boot jest normalną rzeczą w plytach od powstania P35 czyli od ok 1.5 roku.

Z tym że jego obecność następuje po zmianie fsb w biosie. Sprawdź ustawienia biosu może coś jest nie tak i za każdym razem płyta przywraca bezpieczne nastawy.

thx trochę mnie uspokoiłeś, moja poprzednia płyta się spaliła i bałem się ze możne z zasilaczem tez coś jest nie tak, później pobawię się biosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrafi ktoś odpowiedzieć na pytanie dlaczego podwójny start ma wogóle miejsce ?

Ostatnio znajomy mi to tłumaczył tym, że obwód jakim jest płyta główna zbudowany jest ze znacznej ilości kondensatorów, a te jak wiadomo muszą się najpierw naładować. Jeśli podepniemy pod oscyloskop dowolny układ oparty o kondensator, to zauważymy na początku pracy tego układu duże wahania napięcia, dopiero po chwili układ się stabilizuje i mamy normalny wykres. Płyta główna ma działać w ten sposób, że podaje napięcie na kondensatory (stąd pierwszy start systemu), po chwili wyłącza system (jednak dalej istnieje napięcie na płycie) i startuje już normalnie podając zasilanie dla CPU i RAM poprzez już naładowane kondensatory, w ten sposób eliminuje się skoki napięcia po rozpoczęciu pracy. Dual Boot tylko przy niestandardowych ustawieniach może wynikać z tego, że podkręcone elementy są bardziej wrażliwe na wahania napięcia, a te pracujące fabrycznie mają tolerancję na tego typu zachowanie.

Mógłby ktoś się do tego odnieść i ewentualnie zweryfikować tą tezę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę powiedzieć, że w każdym układzie opartym na kondensatorach i cewkach w momencie komutacji występują stany nieustalone (czyli te wahania napięcia i prądu). Oscylacje prądu i napięcia mogą być czasem całkiem spore. Nie wiem jednak czy dual boot jest tym spowodowany. Jednak myślę, że to może mieć sens. Ponieważ po podkręceniu płyta może się włączyć "próbnie" - sprawdzając czy wszystko ok zanim poda napięcie do czołowych podzespołów - takie zabezpieczenie. Jednak nie miałem bliższego doświadczenia z tak skomplikowanymi "tworami" jak płyty główne. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...