Skocz do zawartości
pmp

Asus P5q/p5q-e/p5q Pro/p5q Deluxe/p5q Premium

Rekomendowane odpowiedzi

nie chce ruszyc bo nie bootuje czy nie jest stabilny?

 

jak nie wstaje w ogóle to może sprawdź sobie napięcie twoich pamięci i zwiększ/zniż.

Edytowane przez moe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

życie jest jednak piękne :damage_wall:

 

moje wcześniejsze założenia były złe, ponieważ polegałem na ustawieniach innych. Mimo, że mieli tą samą płytę i proca u mnie ich ustawienia napięć nie działały. Ustawiłem więc wszędzie po trochę więcej np. pll 1.6, nb 1.3 (tak około 0.1v więcej niż wcześniej) i o dziwo bez żadnych problemów proc z 1.35v (w cpu z 1.336v) w końcu poszedł na 4.2 (mnożnik 9) :banana: wiem ,że trochę ponad 20 minut w Orthosie to mało, ale jeszcze to nie wszystko (ramy dałem na 2.2 i obniżyłem timingi 6-6-6-18 tak żeby być pewien co mnie ogranicza)

 

postaram się zbadać ile idzie na maxa przy 1.2 i 1.3-1.35 (nie wiem czy mi cierpliwości i czasu starczy bo w szafie leży okazyjnie kupiony Phenom II X4 i się kurzy, e8400 do sprzedania dlatego muszę go porządnie przetestować )

 

 

no przy 1.2v w cpuz (płyta ciut zawyża) zrobił 4ghz (ponad godzinę w orthosie) więc miedzy 4.0 1.2v a 4.2 1.35 jest spora różnica, którą można zniwelować :D

post-111992-1265381964_thumb.jpg

post-111992-1265451660_thumb.jpg

Edytowane przez Ardianz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda,że nikt mi nie odpowiedział na wcześniejsze posty z uwalonym chipem audio :(

Na szczęście mam kilku znajomych elektroników, którzy potwierdzili żebym wylutował uszkodzoną kość, co też dziś zrobiłem.

Wspomniane we wcześniejszych postach elementy które się grzały jak nie wiem co są teraz letnie, więc plus.

 

Poza tym, że audio niema, to płyta śmiga jak ta lala :)

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

Ustawienia w większości na auto teraz, za wyjątkiem FSB strap 333.

Bios 2102mod. Max co udało mi się osiągnąć to Q6700@4Ghz@1,5V i policzyć Pi 1M na szybko (oczywiście przy 4Ghz wszystkie wartości w biosie ustawiane ręcznie według tego co znalazłem na poprzednich stronach), ale 3DM2K6 już tylko na 9x422(3,8Ghz) przechodził.

 

Co ciekawe, nie mogę zmienić CL na pamięciach, płyta nie wstaje po tym i trzeba odłączać zasilanie. Z innymi timingami i PL niema problemu, tylko z CL.

Tzn mogę ustawić cl 4 i cl5 niezależnie czy mam FSB320, 360 czy 400,ale zmiana na 6 lub 7 to już zwiecha.

 

Pewnie aby go ustabilizować na 4Ghz to już WC, albo jakieś lepsze AC na NB/SB/MOSFETY. Chociaż imo to temperatura go nie zabija a po prostu proc się kończy.

 

Oczywiście wszelkie rady mile widziane.

pzd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

opisze moj przypadek dotyczacy tej serii plyt i pamieci patriot

 

p5q pro turbo

e8400

4 x 1gb patriot pdc22g6400llk 2.2V

 

zestaw zmontowany wczoraj

nic nie podkrecane

ustawienia biosu default

wlozone 4 kosci pamieci ram

i przy instalacji windows7 niebieski ekran i restart ze nawet nie zdazylem zobaczyc kodu bledu

wyjalem kosci zostawilem tylko jedna , win7 zainstalowal sie

wiec wlozylem pozostale i zaczelo sie:

0x0000000A

0x00000050

0x00000018

0x0000007E

0x0000001E

 

czy ta plyta moze byc wybredna jesli chodzi o te pamieci ?

przy wlozonych 3 sztukach jest ok (dwa zolte i czarny, dwa czarne i zolty )

windows startuje , wlacza sie everset i da sie zrobic w nim testy pamieci te co sa w programie

przy wlozonych dwoch sztukach jedna w zolty druga czarny slot tez ok

te same dwie sztuki obydwie w zolte albo w czarne restarty i bledy czasami zaraz po komunikatach biosu

czasami przy ladowaniu systemu

czasami system sie zaladuje i po kilku sekundach restart albo zwis

ma ktos jakis pomysl co to moze byc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

buła81

Jak ładujesz się w 4x1GB i nic nie zmieniasz w BIOSie to nic dziwnego że Ci wywala BSOD. Na jednym komplecie ustaw wszystko i dopiero później obciążaj mostek drugim zestawem pamięci. Bez zmiany napięcia MCH, vDIMM, TREF, PL i pewnie jeszcze kilku innych możesz sobie darować zajmowanie wszystkich banków RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja plytka ni z tego ni z owego przestala sie prawidlowo resetowac. Na ustawieniach ktore wczesniej dzialaly bez problemowo, jak i po jakimkolwiek OC, musze wylaczyc komputer, zasilacz, pstryknac pare razy power i dopiero potem wlaczam zasilacz i kompa. Tym sposobem ustawienia biosu nie resetuja sie i komp wstaje. Baterie asekuracyjnie wymienilem i nie pomoglo (zreszta nic dziwnego skoro bez OC ustawienia trzyma. Wystarczy ustawic jakiekolwiek inne FSB niz standardowe by problem zaistnial.

Edytowane przez hapek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

opisze moj przypadek dotyczacy tej serii plyt i pamieci patriot

 

p5q pro turbo

e8400

4 x 1gb patriot pdc22g6400llk 2.2V

 

zestaw zmontowany wczoraj

nic nie podkrecane

ustawienia biosu default

wlozone 4 kosci pamieci ram

i przy instalacji windows7 niebieski ekran i restart ze nawet nie zdazylem zobaczyc kodu bledu

wyjalem kosci zostawilem tylko jedna , win7 zainstalowal sie

wiec wlozylem pozostale i zaczelo sie:

0x0000000A

0x00000050

0x00000018

0x0000007E

0x0000001E

 

czy ta plyta moze byc wybredna jesli chodzi o te pamieci ?

przy wlozonych 3 sztukach jest ok (dwa zolte i czarny, dwa czarne i zolty )

windows startuje , wlacza sie everset i da sie zrobic w nim testy pamieci te co sa w programie

przy wlozonych dwoch sztukach jedna w zolty druga czarny slot tez ok

te same dwie sztuki obydwie w zolte albo w czarne restarty i bledy czasami zaraz po komunikatach biosu

czasami przy ladowaniu systemu

czasami system sie zaladuje i po kilku sekundach restart albo zwis

ma ktos jakis pomysl co to moze byc ?

 

dziala ale tylko na 667mhz...

zerknijcie na zalaczony zrzut cpuz

 

post-118714-1265646865_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie mostka na 1.28v, pamięci na 2.05v, TRFC na 52, Performance Level na 10... Na lekki początek. Później może kombinacje typu DRAM CLK Skew on channel A1&A2...

W ogóle jakie podaje wartości płyta gdy zmienisz DRAM Timing Control na manual?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie do użykowników tych płyt lub też znawców zagadnienia.

Chodzi o sprawy wokół grafiki.

Płyta ma dwa sloty pci-e x16, z tym że jak połęczy się dwie karty w CF pójdą one na x8. Zgadza się?

Jaka strata wydajności jest w porównaniu z płytami które w CF mają x16?

Pytam bo walła mi moja z opisu płyta (zwrot na gwarancji) i czaszkuję na co się przesiąść. P5Q DeLuxe albo Maximus II wchodzi w grę. W okolicach lata chyba kupię większy monitor i drugiego hd4890 z rynku wtórnego, więc nie chcę zrobić teraz jakiegoś błędu.

A może polecicie mi inną płytę na s775, ddr2, 2x pci-e (CF)? ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich sprzet jak w opisie mam dziwny problem moze to nie tu ale niewiem gdzie z tym sie udac.Otoz najpierw nie zawsze wlaczal mi sie komp tzn chodzily wiatraki wszystko sie palilo nie zaskakiwal dysknie bylo tego pykniecia za drugim lub trzecim razem juz ok. A tera od paru dni jak juz zalapie to miga ekran odrazu przy starcie i czasami az do wlaczenia widows a pozniej wszystko jest juz ok przestaje migac.CHCIALEM DODAC ZE PRZY RESTARCIE KOMPA ZAWSZE WSZYSTKO JEST OK .dZIEKI Z GORY ZA POMOC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie do użykowników tych płyt lub też znawców zagadnienia.

Chodzi o sprawy wokół grafiki.

Płyta ma dwa sloty pci-e x16, z tym że jak połęczy się dwie karty w CF pójdą one na x8. Zgadza się?

Jaka strata wydajności jest w porównaniu z płytami które w CF mają x16?

Pytam bo walła mi moja z opisu płyta (zwrot na gwarancji) i czaszkuję na co się przesiąść. P5Q DeLuxe albo Maximus II wchodzi w grę. W okolicach lata chyba kupię większy monitor i drugiego hd4890 z rynku wtórnego, więc nie chcę zrobić teraz jakiegoś błędu.

A może polecicie mi inną płytę na s775, ddr2, 2x pci-e (CF)? ^^

Asus Rampage Formula X48.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś aktualne drivery do P5Q-E bo jakoś na stronie Asusa są dość stare.

 

Potrzebowałbym nowych sterowników do Soundmax'a pod W7.

 

Jakie ustawienia w BIOSIE zostawiać na sztywno? Wywala mi czasem błąd dumping physical memory error i nie wiem od czego to może być...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Proszę o pomoc posiadam plyte asus p5q pro i mam z nia pewien problem

nie działają mi wszystkie porty USB np jeśli podłącze klawiaturę zapalają się 3 diody po czym gasną na klawiaturze i brak reakcji

i jak podpinam np myszkę czy klawiaturę pod usb to wyskakuje mi komunikat w windows podaje poniżej screena proszę o pomoc Pozdrawiam

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :),

Proszę o pomoc w OC mojego procka, gdyż mam pewne problemy... Poniżej przedstawie moje ustawienia w BIOS'ie:

Ai Tweaker

Ai Overclock Tuner Manual

CPU Ratio Setting 9

FSB Frequency 410

PCIE Frequency 100

FSB Strap to North Bridge Auto

DRAM Frequency DDR2-1094MHz

DRAM Timing Control Manual

CAS Latecy 5

DRAM RAS to CAS Delay 5

DRAM RAS Precharge 5

DRAM RAS Activate to Preche 18

Ai Clock Twister Moderate

Ai Transaction Booster Manual

Common Performance Level 10

CPU Voltage 1.35

CPU GTL Auto

CPU GTL Auto

CPU PLL Voltage 1.50

FSB Termination Voltage 1.30 (na żółto)w CPU-Z wskazuje 1.272 Volcisza

DRAM Voltage 2.2 (na żółto)

NB Voltage 1.30 (na żółto)

NB GTL Reference Auto

SB Voltage 1.10

PCIE SATA Voltage 1.50

Advanced

CPU Configuration:

CPU Ratio Setting 8

C1E Support Disabled

Max CPUID Value Limit Disabled

Ontel® Virtualization Tech Disabled

CPU TM Function Disabled

Execute Disable Bit Enable

 

Testuje to ustawienie OCCT, który wywala mi błąd po ok. 3 minutach :(

 

Co robić? Czy mam podbić napięcie na procku?

Reszta sprzętu jak w sygnaturce. W zaączniku odczyty z CPU-Z, CPUID HWMonitor i OCCT.

Za zainteresowanie i pomoc wielkie THX

post-162082-126937193926_thumb.jpg

Edytowane przez faxfalkon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU-Z nie pokazuje ile ma FSB Termination Voltage, tylko CPU Voltage. Nie wiem po co te VTT tak mocno podnosisz. VNB też walisz za wysoko przy takim FSB ustaw na def, ogolnie coś szalejesz z tym voltarzem :)

Edytowane przez ju-rek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU-Z nie pokazuje ile ma FSB Termination Voltage, tylko CPU Voltage. Nie wiem po co te VTT tak mocno podnosisz. VNB też walisz za wysoko przy takim FSB ustaw na def, ogolnie coś szalejesz z tym voltarzem :)

 

Czyli co proponujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, Posiadam plyte Asus P5QC, plyta ta ma mozliwosc zamontowania pamieci DDR 3 w maxymalnej konfiguracji 2 x 4GB (max 8GB RAM).

Uzywa ktos 2 x 4GB ddr3 na tej plycie? Jakie pamieci ddr3 najlepiej pracuja z ta plyta?

Zastanawiam sie nad zakupem OCZ DDR3 PC3-10666 8GB Gold Edition ale nie jestem pewny czy sa kompatybilne z ta plyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy Asus P5Q posiada jakieś zabezpieczenie o których nie daje sygnału dźwiękowego ??

Chodzi o to, że złożyłem kiedyś koledze kompa na tej płycie i czasami potrafił komputer się restartować. Teraz restartuje się bardzo często. Myślałem że to wina pamięci, ale jak na własne oczy zobaczyłem jak to wygląda, to wyeliminowałem ten temat. Z resztą podłączyłem swoje i było to samo. Chodzi o to, że komputer potrafi chodzić czasem i parę godzin, a potem się restartuje tak, jak po wciśnięciu resetu nawet, gdy nic się na nim nie robi. Często potem restartuje się za nim pokaże się info z biosu - i tak może w koło. Kable od zasilacza przepiąłem, ustawienia w biosie domyślne, bios świeży ale nie najnowszy - jednak aktualizowany. Zasilacz OCZ 550W, procesor C2D 8400, dobre chłodzenie. Przewód od resetu sprawdzony. Po woli kończą mi się pomysły...

Edytowane przez wysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależnie od biosu, płyty te lubią gubić "stabilne ustawienia". U mnie wyglądało to podobnie, kilka krotne resetowanie cmos'u i ustawianie na sztywno powinno pomóc. Nie chodzi mi tu tylko o napięcia ale głownie o ustawienia strapu i pamięci(ustawienia w oc.charger i performance level).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam zamiar dokupić nowy dysk, na 99% będzie to Samsung F3 1TB, za miesiąc może dokupię jeszcze jeden do macierzy raid0 (jak będzie w miarę cichy i nie wibrował, bo to wyznacznik). Pytanie brzmi: w który slot SATA mam podpiąć dyski, bo teraz dopiero zauważyłem, że do 8 slotów są 2 kontrolery sata. Specyfikacja pamięci masowej mojej płyty Asus P5Q Pro:

Southbridge

- 6x SATA 3Gb/s

- Intel® Matrix Storage Technology with RAID 0, 1, 5 10 support

Marvell 88SE6111

- 1 x UltraDMA 133/100/66 for up to 2 PATA devices

Silicon Image Sil5723 (Drive Xpert technology)

- 2 x SATA 3Gb/s

- Supports EZ Backup and Super Speed functions

*Drive Xpert function is available only when the hard disk drives are set as data drives.

 

Obecnie mam podłączony dysk na chybił trafił. Gdzie mam podpiąć dodatkowy dysk dla max wydajności pod mostek południowy czy pod ten Silicon Image? Rozumiem, że jak będę chciał raid0 z 2x1TB to tylko SB wchodzi w grę? Wtedy ten 3ci dysk 640GB AAKS gdzie mam podpiąć, też pod SB czy lepiej osobno pod porty Silicon Image? Kompletnie się w tym nie orientuję czym one się różnią, czy np. 3 dyski pod SB nie będą za mocno korzystać z SB i go przegrzewać czy coś? jak to najlepiej rozplanować?

Edytowane przez majki84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie dyski podpinaj do southbridge, nie ma znaczenia do których portów. Ten drugi kontroler to lepiej wyłącz żeby nie kusiło ;)

Potem w konfiguracji kontrolera możesz ustalić które dyski mają wejść w skład macierzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wyszły nowe modowane BIOS'y do serii płyt P5Q autorstwa Keta.

 

Changelog:

 

- Inseted Rampage Formula 1001 P6 table

- Inserted Rampage Formula 1001 memory table

- Intel SATA RAID ROM updated to 9.6.0.1014

- Marvell 88SE6121 Option ROM updated to 1.1.0.L73

 

Potential bugfixes / improvements:

 

- Better FSB clocking

- Better CPU clocking

- Better RAM clocking

- More stable voltages

- Faster booting from HDD / SSD

- Improved HDD / SSD Reads & Writes

- Improved SSD / HDD compatibility

- Generally all-round better system performance

 

Oryginalny post

 

--> LINK <--

 

Przetestowałem BIOS do P5Q-E:

- flash z czystego DOSa (Ket nie zaleca używania EZ Flash lub ASUS Update - dokładna instrukcja flashowania w pliku)

- nowy Intel Boot ROM działa - zachowane są ustawienia macierzy RAID - wystarczy po restarcie po flashowaniu OD RAZU wejść do BIOS'u i przestawić kontroler ponownie w tryb RAID - testowane na moim RAID0)

- Marvell Boot ROM działa

- Windows podniósł się bez problemów

 

Nie testowałem OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zainstalowałem ten zmodowany BIOS u siebie, ustawiłem płytę tak jak było uprzednio i wszystko hula OK, tylko mam takie pytanie, czy to jest normalne, że nazwa tego biosu/data wydania nie różni się od oryginału? czy zrobiłem coś nie tak? ; )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potrzebowalbym pomocy w OC (sprzet w podpisie)

proc na usatwieniach defaultowych chodzi na 4gh 9x440

dzisiaj testowalem pamieci, FSB 520mhz ram 1040 w memtescie w dosie zadnych bledow

nistety winda nie wstaje pomimo ustawienia mnoznika na 6

nastepnie ustawilem tak:

fsb V 1.4

NB 1.4

mem 2.2

rozne fsb probowalem (najnizsze 490) ale sadze ze dla tej plyty to nie problem, dalej nie wstaje

slyszalem ze NB sie w tych plytach mocno grzeje, moze to jest waskie gardlo,co panowie proponujecie?? moze jeszcze jakies napiecia podnosic?? btw co to jest za opcja "fsb strap to North bridge" ? co powinienem ustawic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam pytanie. Jeżeli mam jedną grafę i chciałbym przełożyć ją do jednego z czarnych slotów to będzie pracować z prędkością x16 (tak jak w niebieskim), czy 8x ? Oczywiście pojedyńcza karta.

Płyta P5Q-E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Improved HDD / SSD Reads & Writes

- Generally all-round better system performance

 

To mnie bardzo zaciekawiło, może ktoś coś więcej napisać?

 

Prawdopodobnie chodzi o to, że wydajność odczytu z dysków może być poprawiona dzięki zastosowaniu nowych ROMów do kontrolerów. Nowsze wersje mają zwykle wyeliminowane błędy i zoptymalizowane działanie - pewnie z tego to wynika. Ja tego nie testowałem, więc o wydajności się nie wypowiem

 

Z ciekawości zainstalowałem ten zmodowany BIOS u siebie, ustawiłem płytę tak jak było uprzednio i wszystko hula OK, tylko mam takie pytanie, czy to jest normalne, że nazwa tego biosu/data wydania nie różni się od oryginału? czy zrobiłem coś nie tak? ; )

Ket podmienia tylko pewne moduły w BIOSie - robi to nadal przy wykorzystaniu oryginalnych BIOSów, dlatego widzisz tą samą nazwę - wszystko jest jak najbardziej OK.

 

Mam pytanie. Jeżeli mam jedną grafę i chciałbym przełożyć ją do jednego z czarnych slotów to będzie pracować z prędkością x16 (tak jak w niebieskim), czy 8x ? Oczywiście pojedyńcza karta.

Płyta P5Q-E.

Prawdopodobnie będzie pracować w trybie x8, ale nie jestem do końca pewien. Jednak przy PCI-E w wersji 2.0 (taką ma nasza P5Q-E) nie powinno być większych spadków na wydajności. Kiedyś czytałem jakąś recenzję i gość musiał przełożyć kartę w niższy slot. Stracił coś ok. 1-2% na wydajności grafiki. Dlatego najlepiej zrób benchmark, przełóż kartę i zrób następny benchmark - zobacz czy w ogóle zanotujesz jakikolwiek spadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, którzy mają płytę P5Q-E i podobne problemy związane z najnowszym biosem P5Q-E-ASUS-2101 i poprzednimi wersjami do numeru 1406. Po wgraniu w/w biosów wszystkie ustawienia się resetują do Auto po wyłączeniu komputera i pojawia się taki komunikat : Please enter Setup to recover BIOS seting. Press F1 to Run SETUP. Press F2 to loaddefault values and continue. Czy ktoś już z czymś takim się spotkał.

 

Witam,

Mam BIOS 2102 zmodowany przez Ket'a i żadnych problemów. Na firmowym 2101 także żadnych problemów. Z tego co opisujesz wynika, jakby wysiadła bateryjka podtrzymująca ustawienia biosu. Spróbuj wymienić bateryjkę - jest to model CR2032, dostaniesz ją w sklepach elektronicznych lub u zegarmistrzów. Także w sklepach z kalkulatorami powinna być. Jeżeli to nie pomoże to daj znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...